Постанова від 03.06.2011 по справі 2а-4067/11/1270

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 червня 2011 року Справа № 2а-4067/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Щипачовій Г.Є.

при секретарі: Лихоліт Ю.С.,

за участю:

представника позивача: Адамович І.О.

представника відповідача: Нинюк І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції Луганській області до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -

ВСТАНОВИВ :

18 травня 2011 року позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» в розмірі 543 141,00 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго», здійснює фінансово-господарську діяльність на підставі Статуту і є самостійним суб'єктом, який має права юридичної особи. Підприємство зареєстровано рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради народних депутатів від 22.12.2004 року за адресою: 91055, м. Луганськ, вул. К.Маркса, 54 (фактичне місцезнаходження кв. Восточний, 22, м. Луганськ) та внесене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Структурний підрозділ Стахановтеплокомуненерго, що не є юридичною особою не сплатило до бюджету узгоджену суму податкового боргу з податку на прибуток у сумі 543 141 грн. 00 коп., з них - 543 141 грн. 00 коп. - основного платежу, штрафних санкцій - 00 грн. 00 коп., пені - 00 грн. 00 коп.), зазначений податковий борг виник у зв'язку з несплатою суми податкових зобов'язань з податку на прибуток визначених у декларації з податку на прибуток за 2010 р. від 14.02.2011 р. № 40898.

13.01.2011 в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу на всі активи відповідача за № 29976777.

Стахановською ОДПІ було здійснено опис майна відповідача 29.03.2011, про що складено акт опису майна.

З метою захисту інтересів бюджетних споживачів, активи відповідача у відповідності з п.8.1 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передані у податкову заставу. Посилаючись на п.п.20.1.28 п.20.1 ст. 20, п.87.2 ст.87, п.95.1 ст. 95 Податкового кодексу України позивач просив суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та надав пояснення аналогічні позовним вимогам та зазначив, що у підприємства відсутні на рахунках у банках грошові кошти, які можуть бути стягнути відповідно до п.95.1 ст. 95 Податкового кодексу України.

Відповідач під час судового засідання визнав позовні вимоги у повному обсязі, суду надав відповідну заяву, в якій зазначив, що з 2007 р. «Луганськтеплокомуненерго» не здійснює основної виробничої діяльності. Прибуткова складова на підприємстві відсутня. Грошові кошти, які надходять на поточний рахунок від споживачів-боржників за раніше надані послуги теплопостачання повністю направляються на виплату заробітної плати та сплату по внескам до соціальних фондів та бюджету.

Через скрутне фінансове становище ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» не має можливості погасити податковий борг з податку на прибуток у сумі 543 141,00 грн. перед позивачем за рахунок коштів, а лише шляхом продажу майна, яке виділене підприємством для опису, що підтверджується актом описом №3945/24 від 29.03.2011 в податкову заставу та є ліквідним.

ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» зазначило, що підтверджує свою згоду щодо реалізації об'єктів нерухомості в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток згідно акту опису майна № 3945/24 від 29.03.2011 р.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» має відокремлений підрозділ «Стахановтеплокомуненерго», що не є юридичною особою (а. с. 10).

Відокремлений підрозділ «Стахановтеплокомуненерго» Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» має податкову заборгованість з податку на прибуток у сумі 543 141 грн. 00 коп., яка виникла у зв'язку із несплатою «Стахановтеплокомуненерго» Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» суми податкових зобов'язань з податку на прибуток визначених у декларації з податку на прибуток за 2010 р. від 14.02.2011 р. № 40898 (а. с 9).

Відповідно до пп.6.2.1. п. 6.2. ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181, що діяв на момент виникнення правовідносин, відповідачу були вручені податкові вимоги.

08 жовтня 2001 року уповноважена особа відповідача отримала першу податкову вимогу № 1/93 від 05.10.2001 (а. с. 6).

06 грудня 2001 року уповноважена особа відповідача отримала другу податкову вимогу № 2/546 від 14.11.2001 (а. с. 7).

13.01.2011 р. у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу на всі активи платника податків за № 29976777.

29 березня 2011 року Стахановською ОДПІ здійснено опис майна відповідача про складено акт опису майна (а. с. 12).

Предметом позову є надання судом дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 543 141,00 грн. за рахунок майна «Луганськтеплокомуненерго», що перебуває у податковій заставі.

Згідно акту опису майна від 29.03.2011 остаточна вартість майна, що перебуває у податковій заставі складає 392 347,42 грн.

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509 -ХІІ органи державної податкової служби наділені функціями з контролю за додержанням законодавства про податки та правильністю їх обчислення і сплати до бюджету.

Згідно п. п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно п. п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Статтею 20 Податкового кодексу України встановлені права податкового органу, зокрема п. 20.1.18 кодексу встановлено право податкового органу звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини. Також п.п.20.1.28 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України встановлено, що стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом

Відповідно до п.87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п.95.1 ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п.95.2 ст.95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно з п.95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

З аналізу норм ст.95 Подактового кодексу України вбачається, що підставою для звернення до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є недостатність коштів платника податку, які перебувають у його власності.

З систематичного аналізу зазначених норм вбачається, що дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, надається судом у разі дотримання наступних умов: наявність податкового боргу, направлення податкової вимоги, сплив 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги; недостатність коштів платника податку, які перебувають у його власності.

Оскільки матеріалами справи підтверджено наявність податкового боргу у сумі 543 141,00 грн., податковим органом було дотримано винесення податкових вимог та їх надіслання на адресу боржника, відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржено податкові вимоги та на день звернення до суду не сплатило податковий борг, суд дійшов до висновку, що є усі законні підстави для стягнення податкового боргу за рахунок майна боржника, яке перебуває у податковій заставі.

Частиною 1 ст. 136 КАС України визначено, що позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково.

Відповідач визнав позовну заяву, про що виклав у своєму зверненні до суду під час судового засідання.

З огляду на викладене суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції Луганській області до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі задовольнити у повному обсязі.

Надати дозвіл Стахановській об'єднаній державній податковій інспекції Луганській області на погашення податкового боргу з податку на прибуток у сумі у розмірі 543 141 грн. 00 коп. (п'ятсот сорок три тисячі сто сорок одна гривня) за рахунок майна Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» (ЄДРПОУ 03340529), що знаходиться у податковій заставі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову у повному обсязі складено 08 червня 2011 року.

СуддяГ.Є. Щипачова