Категорія №8.1.5
Іменем України
06 червня 2011 року Справа № 2а-3691/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Щипачовій Г.Є.
при секретарі: Лихоліт Ю.С.,
сторін:
прокурор: Сайтарли І.М.,
представника позивача: Лиманюк М.А.,
представника відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Приватного підприємства «Сєвєродонецькспеценергоремонт - 1» про стягнення податкового боргу , -
04 травня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Приватного підприємства «Сєвєродонецькспеценергоремонт - 1» про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ПП «Сєвєродонецькспеценергоремонт - 1» станом на 06 квітня 2011 року має податковий борг на загальну суму в сумі 75 574,63 грн., з яких: по податку на додану вартість в сумі 71 635,97 грн., податку на прибуток в сумі 3 938,66 грн.
Представник позивача та прокурора у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні зазначеним у позові.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.
Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України «Про систему оподаткування», які були чинні на момент виникнення даних правовідносин.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181, в редакцій, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 (далі - Закон № 2181) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
6.2.3. Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Судом встановлено, що Приватне підприємство «Сєвєродонецькспеценергоремонт - 1» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради 29.09.2004 р (а. с. 7-9).
Приватне підприємство «Сєвєродонецькспеценергоремонт - 1» зареєстроване як платник податків і зборів в ДПІ м. Сєвєродонецька (а. с. 17).
Станом на 06.04.2011 р. відповідач має податковий борг, який складається з податку на додану вартість на загальну суму 71 635,97 грн., що підтверджується податковою декларацією з податку на додану вартість № 9006185461 від 18.01.2011 р. на суму 54,00 грн., податковим повідомленням рішенням № 0001822301/0 від 29.12.2010 р. на суму 51491,07 грн., податковим повідомленням рішенням № 0001812301/0 від 29.12.2010 р. на суму 14100,00 грн., податковим повідомленням рішенням № 0001832301/0 від 29.12.2010 р на суму 6360,32 грн., податковим повідомленням рішенням № 0001842301/0 від 29.12.2010 р. на суму 36,30 грн., пеня нарахована за несвоєчасну сплату в сумі 0,15 грн.
Відповідачем сплачено 405,87 грн. податку на прибуток на загальну суму 3938, 66 грн., що підтверджується податковим повідомленням рішенням № 0001852301/0 від 29.12.2010 року на суму 2178,49 грн., податковим повідомленням рішенням № 0001862301/0 від 29.12.2010 року на суму 1795,41 грн., податковою декларацією № 61963 від 09.02.2011 року на суму 79,00 грн.
З метою стягнення податкового боргу ДПІ в м. Сєвєродонецьку Луганської області у відповідності до вимог ст. 59 Податкового кодексу України відповідачу було направлено 19 січня 2011 року податкову вимогу № 1/13 від 12 січня 2011 року.
Суд приходить до висновку, що підлягають задоволенню позовні вимоги прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Приватного підприємства «Сєвєродонецькспеценергоремонт - 1» про стягнення податкового боргу з підстав того, що вони є документально обґрунтованими та підтвердженні доказами, які містяться в матеріалах справи.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 163-168 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Приватного підприємства «Сєвєродонецькспеценергоремонт - 1» про стягнення податкового боргу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Приватного підприємства «Сєвєродонецькспеценергоремонт-1» (код ЄДРПОУ 32082367) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків суму заборгованості з податку на додану вартість в сумі 71 635,97 грн. (сімдесят одна тисяча шістсот тридцять п'ять гривень дев'яносто сім копійок), з податку на прибуток в сумі 3 938,66 грн. (три тисячі дев'ятсот тридцять вісім гривень шістдесят шість копійок).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанову у повному обсязі складено 14 червня 2011 року.
СуддяГ.Є. Щипачова