23 травня 2011 року Справа № 2а-0870/442/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., при секретарі судового засідання Вітковській С.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції
Запорізької області
до: ОСОБА_1
про: стягнення заборгованості
19 січня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній сплаті з фізичних осіб, у розмірі 28735 грн. 04 коп.
Ухвалою суду від 18.02.2011 відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-0870/442/11, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 15.03.2011.
В позовній заяві вказано, що ОСОБА_1 є платником податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-XII (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності), і на даний час є боржником перед бюджетом. Заборгованість станом на 02.12.2010 року по ОСОБА_1 становить 28735 грн. 04 коп.
У зв'язку з несплатою платником податків узгодженої суми податкових зобов'язань, платнику податків були направлені податкові вимоги № 1/80 від 27.08.2009, № 2/154 від 19.10.2009 та прийнято рішення № 1 від 30.11.2009 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
З метою недопущення безпідставних втрат бюджету та об'єктивного розгляду судових, пов'язаних із стягненням заборгованості та відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
На підставі викладеного позивач просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість по орендній сплаті, у розмірі 28735 грн. 04 коп.
23.05.2011 представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі. На позовних вимогах наполягає у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання, також, не з'явився, письмові заперечення на позов не направив, про причини неявки до суду не повідомив. Про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення повістки.
Відповідно до вимог п. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали адміністративного позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Шевченківським РВУМВС України у Запорізькій області 23 вересня 2000 року.
Станом на 02.12.2010 року, ОСОБА_1 має заборгованість, у розмірі 28735 грн. 04 коп.
Дана заборгованість виникла в зв'язку з виявленням ряду порушень податкового законодавства відповідачем, а саме:
Розділу 2 та п. 3.6.4 договору оренди земельної ділянки від 01.02.2001 року, укладеного між Пологівською міською радою Пологівського району та ОСОБА_1.
В порушення ст. 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535-ХІІ, якою регламентовано «Використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель».
Частиною 1 ст. 5 Закону України «Про плату за землю» визначено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, в т. ч. на умовах оренди.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535-ХІІ, якою регламентовано «Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки».
Згідно ст. 14 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535-ХІІ «Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.»
Згідно ст. 17 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535-ХІІ «Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада».
Згідно ст. 27 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535-ХІІ «Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби».
Відповідно до п. 8 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належать до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Цивільного кодексу України до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 «Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному або судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання".
Наведені обставини свідчать про те, що систематичне порушення боржника обов'язків платника податків, передбачених законодавством про систему оподаткування щодо подання звітності до податкових органів в установлені законами строки та їх сплати призводить до невиконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», шкодить наповненню прибуткової частини бюджету.
У зв'язку з несплатою платником податків узгодженої суми податкових зобов'язань згідно договору оренди земельної ділянки згідно із ст.6 Закону № 2181 платнику податків були направлені податкові вимоги № 1/80 від 27.08.2009, № 2/154 від 19.10.2009 та прийнято рішення № 1 від 30.11.2009 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
15.02.2010 року Пологівською МДПІ проведено опис активів, на які поширюється право податкової застави.
На підстави викладеного, суд вважає вимоги позивача по стягненню з відповідача заборгованості по орендній сплаті з фізичних осіб, у розмірі 28735 грн. 04 коп. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість за рахунок активів, у розмірі 28735 грн. 04 коп. (двадцять вісім тисяч сімсот тридцять п'ять гривень 04 копійки).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/ О.О. Артоуз