73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"16" квітня 2008 р. Справа № 16/165-АП-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Горголь О. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Приватної фірми "Джаніна", м. Херсон
до Херсонської міської Ради, м. Херсон
про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників учасників процесу:
від позивача: Лучко В. М. (довіреність у матеріалах справи)
від відповідача: Бондар А. В. (довіреність у матеріалах справи)
Приватна фірма "Джаніна" (позивач) звернувся до суду з позовом , в якому просить визнати нечинни п.1.3 рішення Херсонської міської ради № 691 від 28. 12.07 щодо відмови приватній фірмі "Джаніна" в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0,0280 га по вул. Буденного в районі автовокзалу у м. Херсоні під торгівельний комплекс. Також позивач просить зобов'язати Херсонську міську раду надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду приватній фірмі "Джаніна" земельної ділянки площею 0,0280 га по вул. Будьонного в районі автовокзалу у м. Херсоні під торговельний комплекс.
Відповідач позовні вимоги не визнав та пояснив, що рішення прийнято у відповідності до чинного законодавства.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд
Судом встановлено, що на підставі рішення органу самоврядування від 16.06.1998 року між Херсонським міськвиконкомом та приватною фірмою «Джаніна»було укладено договір оренди земельної ділянки площею 158 кв. м. по вул. Будьонного у м. Херсон (р-н Автовокзалу). Відповідно до вимог ст.125 ЗК України зазначений договір зареєстровано у Херсонському міському управлінні земельних ресурсів, про що вчинено запис в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі № 660 від 24.06.1998 року. Строк дії договору оренди встановлений 5 років, тобто до 24.06.2003 року.
Судом встановлено, що після закінчення терміну дії договору оренди земельної ділянки позивач продовжував користуватися цією земельною ділянкою, своєчасно і в повному обсязі сплачували орендні платежі. Однак, на звернення позивача Херсонська міська рада не приймала рішення стосовно поновлення договору оренди, в зв'язку з цим, він звернувся до суду про поновлення договору оренди.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 19 липня 2006 року у справі № 16/216- ПД-06 поновлено договір оренди земельної ділянки від 24.06.1998 року № 660 на тих самих умовах, строком на п'ять років, тобто до 24.06.2008 року.
Судом встановлено, що рішенням господарського суду Херсонської області від 07.09.2006 року у справі № 7/332-ПН-06 визнано за приватною фірмою «Джаніна»право власності на торгівельний комплекс загальною площею 238 кв. м., що розміщений по вул. Будьоного у м. Херсоні (район автовокзалу) Право власності на вищезазначену нерухомість було зареєстровано в Херсонському БТІ 10.10.2006 року за реєстраційним № 16301204.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 17.08.2007 року у справі № 7/375-ПН-07 визнано за приватною фірмою - "Джаніна" право власності на вимощення загальною площею 59,1 кв. м., які знаходяться за тією ж адресою.
Площа земельної ділянки на якій розташоване приватне майно фірми "Джаніна" складає 238 кв.м., що підтверджено вищенаведеними матеріалами справи.
Відповідно до частини 2 ст. 120 Земельного кодексу України, ч.2 ст. 377 ЦК України якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Згідно ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", табл. 6,1., п.4. "Підприємства торгівлі, громадського харчування й побутового обслуговування", для існуючих будівель та споруд торгівельного комплексу фірми "Джаніна", до складу якого входять магазин продовольчих товарів, кафе з літнім майданчиком загальною площею 238 кв.м, необхідна земельна ділянка з мінімальною площею до 330 кв.м.
Зазначений розмір земельної ділянки погоджений з управлінням містобудування та архітектури Херсонської міської ради, що підтверджено відповідною печаткою на викопіювання із генерального плану міста Херсон. ( арк. 23).
Судом встановлено, що позивач звернувся до Херсонської міської ради щодо виділення йому на умовах оренди земельної ділянки на якій знаходяться об'єкти нерухомості, що належать йому на праві власності, площею 280 кв.м для здійснення підприємницької діяльності Заява ПФ "Джаніна" про надання в оренду земельної ділянки площею 280 кв. м по вул. Будьонного (район автовокзалу) під розміщення торгівельного комплексу була розглянута на засіданні постійної комісії міської ради з питань містобудування та регулювання земельних відносин 06.03.2007 року, що підтверджено протоколом комісії № 46. Комісія рекомендувала надати дозвіл на розробку проекту землеустрою строком на 3 місяці.
Однак, Херсонська міська рада щодо питання виділення в оренду земельної ділянки площею 280 кв. м під розміщення та діючий торговельний комплекс будівель та споруд (магазину - кафе з літнім майданчиком), на сесію не виносила. В межах терміну, визначеного земельним законодавством.
В зв'язку з цим позивач повторно звернувся до відповідача 08.08.2007 року листом № 21 на ім'я Херсонського міського голови та з листом № 22 на ім'я голови постійної депутатської комісії з питань містобудування та регулювання земельних відносин Херсонської міської ради, в яких зазначав, що не зважаючи на неодноразові звернення позивача на отримання в оренду вищевказаної земельної ділянки, на якій розташовані приватні будівлі та споруди, міська рада рішення не прийняла.
Рішенням постійної комісії міської ради з питань містобудування та регулювання земельних відносин 20.11.2007 року позивачу відмовлено в дозволу на розробку проекту землеустрою, у зв'язку з відсутністю містобудівного обґрунтування, хоча 05.06.2007 року управління містобудування та архітектури погодило генеральний план об'єкта.
Пунктом 1.3. рішення Херсонської міської ради від 28.12.2007 року за № 691 приватній фірмі "Джаніна" було відмовлено в надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, площею 280 кв. м за адресою: м. Херсон, вул. Будьонного, в районі автовокзалу під торговельний комплекс, у зв'язку з відсутністю містобудівного обґрунтування.
Позивач не погодився із зазначеним рішенням, вважаючи, що воно прийнято з порушенням чинного законодавства та звернувся до суду з адміністративним позовом.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тими обставинами, що вищевказане рішення не відповідає дійсності, необґрунтоване, оскільки управління містобудування та архітектури Херсонської міської ради 05.06.2007 року погодило генеральний план місце розташування об'єкту.
Відповідно до Роз'яснень ВАС України “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» акт державного чи іншого органу -це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/ або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення, в зв'язку з прийняттям відповідного акту прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту порушення такого права не встановлено, у суду немає правових підстав задовольняти позовні вимоги.
При розгляді зазначеної справи суд досліджував вище перераховані підстави при наявності яких може бути визнано нечинним (скасованим) акт ненормативного характеру.
Відповідно до п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та ст.71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її позовні вимоги.
Повноваження сільських, селищних, міських Рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст встановлено ст.12 Земельного кодексу України (чинного з 01.01.02), відповідно до вимог якої, радам надано право розпорядження землями територіальних громад, зокрема, передачу земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу.
Відповідно до ст.19 Конституції України п.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні» органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Система, засади організації та діяльності органів місцевого самоврядування в Україні визначені законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". За змістом статті 2 вказаного Закону місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу Ради.
Згідно п.9 ст. 123 ЗК України, яка встановлює, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Згідно з п. 10 ст. 59 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Із огляду на встановлені факти та проаналізувавши норми чинного законодавства суд дійшов висновку, що Херсонська міська Рада, прийнявши п.1.3 спірного рішення № 691 від 28.12.07 перевищила свої повноваження, що визначені чинним законодавством.
Відповідно до ст.123 ЗК України юридична особа зацікавлена в отриманні земельної ділянки у користування із земель державної або комунальної власності звертається з відповідним клопотанням до о районної, міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради. До клопотання мають бути додані викопіювання із генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Як видно із матеріалів справи, документи, які визначені чинним законодавством необхідними, позивачем додавалася до клопотання про виділення земельної ділянки, відмова в надані дозволу на розробку проектів землеустрою через відсутність містобудівного обґрунтування є надуманою, оскільки до клопотання надавалася необхідна містобудівельна документація ( арк.23).
В зв'язку з цим суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача щодо зобов'язання надати дозвіл на розробку проекту із землеустрою підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, п.6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу Адміністративного судочинства України, суд
постановив:
1.Задовольнити позовні вимоги.
2. Визнати нечинним п.1.3 рішення Херсонської міської ради № 691 від 28. 12.07 щодо відмови приватній фірмі "Джаніна" в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0,0280 га по вул. Буденного в районі автовокзалу у м. Херсоні під торгівельний комплекс.
3. Зобов'язати Херсонську міську раду надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду приватній фірмі "Джаніна" земельної ділянки площею 0,0280 га по вул. Будьонного в районі автовокзалу у м. Херсоні під торговельний комплекс.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л.М. Немченко
Повний текс постанови виготовлено
відповідно до ст. 163 КАС України 05.05. 2008 р.