Постанова від 14.05.2008 по справі 3/42

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.05.2008 № 3/42

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Капацин Н.В.

суддів:

при секретарі:

За участю представників:

від позивача - не з'явився

відповідача - Слончак В.В. (довір. № 225-КР-318 від 17.03.08)

третьої особи - Копил Н.В. (довір. від 05.05.08)

Захарченко Ю.О. (довір. № 45 від 07.04.08)

прокуратури - Атаманюк І.О. посвідчення № 56 від 31.03.08

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційне подання Прокуратури міста Києва

на рішення Господарського суду м.Києва від 26.02.2008

у справі № 3/42

за позовом Заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Державного комітету земельних ресурсів України

до Київської міської ради

третя особа Товариства з обмеженою відповідальністю "Український стандарт"

про визнання недійсним рішення № 956/1617 від 26.06.2007

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 26.02.2008 року у справі№ 3/42 відмовлено в позові Заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Державного агентства земельних ресурсів України.

Рішення суду першої інстанції ґрунтується на тому, що відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Згідно проекту землеустрою земельної ділянки загальною площею 1,53 га, розташованої в парку “Перемога» у Дніпровському районі м. Києва вбачається, що він розроблений за згодою Київського міського голови від 29.07.2005 № Д-1320 та висновком постійної комісії Київради з питань земельних відносин від 11.07.2005 № К-4483.

У матеріалах справи наявні згода Київського комунального об'єднання земельного будівництва та експлуатації зелених насаджень міста Києва “Київзеленбуд» від 20.10.05 № 148-1786, № 148-1786/1, висновки Київської міської санепідемстанції № 1545 від 02.09.2005, Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 09.09.2005 № 19-7644, Головного управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини від 13.09.2005 № 001-09/5113, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києва № 06-6-25/5587-1 від 30.12.2005, Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 06.02.2006 № 09-911, Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації висновком від 13.09.2006 № 03-56/664-В, якими погоджено проект землеустрою земельної ділянки із встановленням обмежень щодо її використання.

Стаття 149 Земельного кодексу України передбачає, що земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Частиною третьою статті 149 Земельного кодексу України встановлено, що міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.

З висновків Київської міської санепідемстанції № 1545 від 02.09.2005, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києва № 06-6-25/5587-1 від 30.12.2005, Головного управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини від 13.09.2005 № 001-09/5113, вбачається, що зазначена земельна ділянка відноситься до земель рекреаційного призначення. Землі рекреаційного призначення не відносяться до особливо цінних земель, на вилучення яких обов'язково потрібне погодження Верховної Ради України згідно з положеннями статті 150 Земельного кодексу України. До земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.

Відповідно до рішення Київської міської ради від 26.06.200, земельна ділянка площею 1,53 га, розташована в парку “Перемога» у Дніпровському районі м. Києва, надана в орендне користування ТОВ “Український стандарт» для будівництва дитячих майданчиків, закладу громадського харчування сезонного типу, атракціонів та спортивно-розважального комплексу в парку “Перемога» у Дніпровському районі.

Суд першої інстанції в рішенні зазначає, що рекреаційне призначення вказаної земельної ділянки не змінилося.

Листом Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 06.02.06 № 09-911 погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ “Український стандарт», за умови зазначення у проекті рішення Київради про затвердження проекту відведення земельної ділянки окремим пунктом обов'язку землекористувача дотримуватися вимог, викладених у листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 09.09.2005 № 19-7644, Київської міської санепідемстанції від 02.09.2005 № 5850, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 30.12.2005 № 06-6-25/5587-1, ВАТ “Київпроект» від 29.11.2005 № 2812, Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста від 20.10.2005 № 148-1756/1.

Пунктом 19 висновку Державного управління екології та природних ресурсів в місті Києва № 06-6-25/5587-1 від 30.12.2005 передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТОВ “Український сувенір» Державним управлінням екології та природних ресурсів в місті Києва погоджено за умови зобов'язання землекористувача дотримуватися обмежень і умов землекористування, та публікації в засобах масової інформації “заяви про екологічні наслідки діяльності», “заяви про наміри» та направлення відгуків в Постійну комісію Київради з питань екологічної політики.

Пунктом 5 рішення Київської міської ради від 26.06.07р., ТОВ “Український стандарт» зобов'язано виконувати обов'язки землекористувача відповідно до вимог статті 96 Земельного кодексу України та питання відшкодування відновлювальної вартості зелених насаджень (акт обстеження зелених насаджень від 05.12.2005 № 126) та інші питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку; виконати вимоги, викладені у листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 09.09.2005 № 19-7644, Київської міської санепідемстанції від 02.09.2005 № 5850, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 30.12.2005 № 06-6-25/5587-1, ВАТ “Київпроект» від 29.11.2005 № 2812, Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста від 20.10.2005 № 148-1756/1.

Суд першої інстанції зазначає, що проект землеустрою з відведення спірної земельної ділянки погоджений з уповноваженими органами із встановленням обмежень у використанні земельної ділянки, яких ТОВ “Український стандарт» зобов'язане дотримуватися в силу вимог статей 96, 111 Земельного кодексу України.

Не погоджуючись із вказаним рішенням суду, Перший заступник прокурора міста Києва звернувся з апеляційним поданням, в якому просить Київський апеляційний господарський суд скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 26.02.08 по справі № 3/42 та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.

В апеляційному поданні прокурор вказує на те, що відповідно до статей 39,184 Земельного кодексу України, статей 17, 19 Закону України «Про містобудування», статті 13 Закону України «Про планування та забудову територій» та висновку (листа) Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 09.05.05 № 19-7644, вибір земель для містобудівних потреб та висновки щодо надання у власність або у користування земельних ділянок здійснюється на підставі планів земельно-господарського устрою та затвердженої містобудівної документації, яка включає розроблення детального плану території. Проте, план земельно-господарського устрою міста Києва та детальний план територій Дніпровського адміністративного району в проектній документації відсутній, що є порушенням вказаних вимог чинного законодавства. Судом першої інстанції не надано належної оцінки та не з'ясовано виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «Український стандарт» вимог Державного управління екології та природних ресурсів в місті Києві, викладених в листі від 30.12.05 № 06-6-25/5587-1.

Перший заступник прокурора міста Києва в поданні зазначає, що судом першої інстанції безпідставно не прийнято до уваги положення статей 7, 9, 22 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», відповідно до яких обов'язковій державній експертизі підлягають, зокрема, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Статтями 20, 21 даного Закону передбачено право місцевих державних адміністрацій та рад ініціювати проведення державної експертизи та не передбачено право проведення експертизи землевпорядної документації. Проведення такої документації належить до виключної компетенції центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, яким є Державне агентство земельних ресурсів України. Тому, висновок експертизи Київського міського головного управління земельних ресурсів від 23.02.06 № 04-16, яке є структурним підрозділом Київської міської державної адміністрації, є таким, що не відповідає вимогам Закону.

Скаржник вважає, що відведення земельної ділянки здійснено з порушенням вимог чинного законодавства.

Розгляд апеляційної скарги відкладався, у зв'язку з нез'явленням сторін.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін колегія суддів встановила наступне:

Рішенням Київської міської ради від 26.06.2007 внесено зміни до “Програми розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста», затвердженої рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 № 806/3381, виключивши з переліку озеленених територій загального користування м. Києва, що відповідають типологічним ознакам та планувальним вимогам земельну ділянку площею 1,53 га в парку “Перемога» у Дніпровському районі; припинено Київському комунальному об'єднанню зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста “Київзеленбуд» право користування частиною земельної ділянки площею 1,53 га, відведеної відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 14.05.63 № 662 “Про відвод земельної ділянки Управлінню зеленої зони м. Києва під будівництво районного парку культури та відпочинку в Дарницькому районі» та перевести її до земель запасу житлової та громадської забудови (лист-згода від 20.10.2005 № 148-1786/1); затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок товариству з обмеженою відповідальністю “Український стандарт» для будівництва дитячих майданчиків, закладу громадського харчування сезонного типу, атракціонів та спортивно-розважального комплексу в парку “Перемога» у Дніпровському районі (справа №Д-1320); передано товариству з обмеженою відповідальністю “Український стандарт», за умови виконання пункту 4 цього рішення, в довгострокову оренду на 10 років земельні ділянки загальною площею 1,53 га для будівництва дитячих майданчиків, закладу громадського харчування сезонного типу, атракціонів та спортивно-розважального комплексу в парку “Перемога» у Дніпровському районі за рахунок земель житлової та громадської забудови, з них: земельну ділянку № 1 площею 1,14 га -для будівництва спортивно-розважального комплексу; земельну ділянку № 2 площею 0,17 га для будівництва атракціонів; земельну ділянку № 3 площею 0,15 га для будівництва закладів громадського харчування сезонного типу; земельну ділянку № 4 площею 0,07 га для будівництва дитячих майданчиків.

Не погоджуючись із вказаним рішенням Київської міської ради Заступник прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Державного агентства земельних ресурсів України звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про визнання недійсним рішення Київської міської ради від 26.06.2007 “Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю “Український стандарт» земельних ділянок для будівництва дитячих майданчиків, закладу громадського харчування сезонного типу, атракціонів та спортивно-розважального комплексу в парку “Перемога» у Дніпровському районі».

Відповідно до пункту 2 статті 121 Конституції України на Прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом.

Зазначене конституційне положення знайшло своє відображення і в статті 361 Закону України «Про прокуратуру», де вказується, що представництво прокуратурою інтересів в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частин 1, 2 статті 29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступати за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних відносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Стаття 170 Цивільного кодексу України встановлює, що Держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Відповідно до Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.07 № 614, Державне агентство земельних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерство охорони навколишнього природного середовища.

Пунктом 3 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України передбачено основні завдання Держземагенства, до яких відносяться, зокрема, підготовка та внесення Міністрові охорони навколишнього природного середовища пропозицій щодо формування державної політики у сфері регулювання земельних відносин, використання, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища та забезпечення її реалізації, проведення земельної реформи; здійснення землеустрою і проведення моніторингу земель; проведення державної експертизи програм і проектів з питань землеустрою, ведення державного земельного кадастру, охорони земель; розробляє державні програми з питань земельних відносин, раціонального використання, охорони та проведення моніторингу земель, ведення земельного кадастру, а також здійснює нормативно-методичне забезпечення їх виконання.

Пунктом 39 даного Положення Держземагенство порушує в установленому порядку клопотання про зупинення дії або скасування актів місцевих держадміністрацій, органів і посадових осіб місцевого самоврядування з питань, що належать до його компетенції, а також про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні земельного законодавства.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 07.05.08р. на підставі статті 25 Господарського процесуального кодексу України замінено позивача Державне агентство земельних ресурсів України на його правонаступника Державний комітет земельних ресурсів України.

Відповідно до пункту 2 Роз'яснення Вищого Господарського суду України від 26.01.2000 № 02-5/35 “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів», підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Главою 15 Земельного кодексу України визначено два види користування землею - право постійного користування земельною ділянкою, право оренди земельної ділянки.

Статтею 125 даного Кодексу визначено підстави виникнення права користування земельної ділянки, а саме - одержання її користувачем документа, що посвідчує право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, та виникнення права оренди земельної ділянки, а саме - укладення договору оренди і його державна реєстрація.

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені статтями 123, 124 Земельного кодексу України та статтею 16 Закону України «Про оренду землі».

Відповідно до зазначених норм юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки, має звернутися з відповідним клопотанням до повноваженого органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, додавши до цього відповідні матеріали, передбачені статтею 151 Земельного кодексу. В свою чергу, повноважний орган державної влади розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Стаття 124 Земельного кодексу України передбачає, що, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Український стандарт» для будівництва дитячих майданчиків, закладу громадського харчування сезонного типу, атракціонів та спортивно-розважального комплексу в парку “Перемога» у Дніпровському районі міста Києва розроблений за згодою Київського міського голови від 29.07.2005 № Д-1320 та згідно з висновком постійної комісії Київради з питань земельних відносин від 11.07.2005 № К-4483.

Відповідно до проекту вбачається, що згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 22.04.05 № 656 «Про затвердження результатів конкурсу із залучення інвесторів для будівництва об'єктів соціальної інфраструктури на території парку «Перемога» Товариство з обмеженою відповідальністю «Український стандарт» оголошено переможцем (протокол від 31.03.05 № 36). Враховуючи дане розпорядження ТОВ «Український стандарт» подало клопотання до Київської міської ради і отримало згоду Київського міського голови на розроблення проекту відведення земельних ділянок, розташованих у парку «Перемога».

Відповідно до частини шостої статті 123 Земельного кодексу України, проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Листом № 148-1786/1 від 20.10.05 Київське комунальне об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд», як правонаступник Управління зеленої зони міста Києва надало згоду на припинення права користування земельними ділянками площею 0,065га, 0,269га та 1,2га, всього 1,681га, переведення їх до відповідної категорії земель для відведення ТОВ «Український стандарт» та укладання ним договору оренди згідно пункту 2 статті 125 Земельного кодексу України.

Відповідно до акту № 126 попереднього (до проекту), обстеження зелених насаджень (дерев, чагарників, газонів, парків, лісопарків, насаджень санітарно-захисних зон), що підлягають знесенню чи пересадженню у зв'язку із забудовою та впорядкуванням земельних площ на території КП УЗН Дніпровського району , парк «Перемога» відновлювальна вартість зелених насаджень (зноситься 11 дерев, пересаджується 7 дерев та 5 кущів, знищується 6 300 кв.м. газону) складає 279 947,76 грн. Дерева, вказані в розділі 2 даного акту в кількості 314 шт. дерев та 35 кущів, повинні буди збережені та не пошкодженні.

В матеріалах справи міститься висновок Київської міської санепідстанції № 1545 від 01.09.05, в якому зазначається, що земельна ділянка, розташована в парку «Перемога» придатна для будівництва спортивно-розважального комплексу, закладу громадського харчування сезонного типу, дитячих майданчиків , атракціонів для ТОВ «Український стандарт» в межах, визначених Головним управлінням архітектури та дизайну міського середовища і Головним управлінням земельних ресурсів міста Києва при умові збереження детального планування парку. Санепідстанція зазначає, що даний висновок є підставою для прийняття Київрадою рішення щодо відведення земельної ділянки у встановленому законодавством порядку. Даний висновок дійсний три роки з дати видачі.

В листі № 001-09/5113 від 13.09.05 Головне управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини зазначає, що земельна ділянка, знаходиться в парку «Перемога», відповідно до рішення Київської міської ради № 920 від 16.07.79, розпорядження Київської міської державної адміністрації № 979 від 17.05.02 не входить до історичної охоронної зони та зони регулювання забудови. Вказана земельна ділянка належить до земель рекреаційного призначення. На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також впливає або може негативно вплинути на природний стан цих земель. Головне управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини не заперечує проти відведення земельної ділянки для будівництва закладу громадського харчування (з літнім майданчиком) в парку «Перемога» у Дніпровському районі міста Києва з правом надання в орендне користування.

Статтями 50, 51 Земельного кодексу України передбачено, що до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. До складу земель рекреаційного призначення відноситься земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

Відповідно до рішення Київської міської ради від 26.06.07, земельна ділянка площею 1,53 га, розташована в парку «Перемога» у Дніпровському районі міста Києва, надана в орендне користування ТОВ «Український стандарт» для будівництва дитячих майданчиків, закладу громадського харчування сезонного типу, атракціонів та спортивно-розважального комплексу в парку «Перемога».

Землі рекреаційного призначення не відносяться до особливо цінних земель, на вилучення яких обов'язково потрібне погодження Верховної Ради України згідно з приписами статті 150 Земельного кодексу України.

Відповідно до висновку № 1125 від 30.12.05 № 06-6-25/5587-1 Державного управління екології та природних ресурсів в місті Києві територія парку «Перемога» належить до території земельних насаджень загального користування. Зазначена територія входить до зеленої зони відповідно до «Програми розвитку зеленої зони м. Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині м. Києва» згідно рішення Київради від 19.07.05 № 806/3381. В пункті 18.2 даного висновку зазначено, що до затвердження Київською міською радою проекту відведення замовнику необхідно опублікувати в засобах масової інформації «Заяву про наміри», яка має бути оформлена згідно ДБН 2.2.1-2003. Відгуки на неї необхідно направляти в Постійну комісію Київради з питань екологічної політики з метою врахування громадської думки при прийнятті остаточного рішення Київради щодо погодження проекту відведення земельної ділянки під це будівництво. Державним управлінням екології та природних ресурсів в м. Києві погоджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТОВ «Український стандарт». У рішенні Київради про затвердження проекту відведення земельної ділянки зобов'язано замовника дотримуватись обмежень та умов землекористування, зазначених в пункті 18 даного висновку.

В даному висновку відсутні застереження, щодо залежності чинності погодження Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві на відведення земельних ділянок ТОВ «Український стандарт» від виконання останнім пункту 18 даного висновку.

В пункті 5 Рішення Київської міської ради від 26.06.2007 ТОВ “Український стандарт» зобов'язано виконувати обов'язки землекористувача відповідно до вимог статті 96 Земельного кодексу України та питання відшкодування відновлювальної вартості зелених насаджень (акт обстеження зелених насаджень від 05.12.2005 № 126) та інші питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку; виконати вимоги, викладені у листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 09.09.2005 № 19-7644, Київської міської санепідемстанції від 02.09.2005 № 5850, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 30.12.2005 № 06-6-25/5587-1, ВАТ “Київпроект» від 29.11.2005 № 2812, Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста від 20.10.2005 № 148-1756/1.

Відповідно до висновку Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 09.09.2005 № 19-7644 у відповідності до Генерального плану міста, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.03.02 № 370/1804, територія парку «Перемога» за функціональним призначенням належить до зони земельних насаджень загального користування. Згідно з чинним містобудівним законодавством, відповідними нормами та правилами, для даної земельної ділянки в проекті відведення мають бути визначені наступні містобудівні обмеження та умови землекористування для ТОВ “Український стандарт», а саме: отримати позитивний висновок КО “Київзеленбуд»; зобов'язати забудовника одержати в Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища архітектурно-планувальне завдання, розробити проектну документацію та отримати дозвіл на будівельні роботи в установленому законодавством порядку; при підготовці правовстановлюючих документів на земельну ділянку, межі земельної ділянки уточнити містобудівним обґрунтуванням визначення параметрів окремого об'єкта містобудування, розробленого у погодженого в установленому порядку; земельну ділянку надати поза межами охоронних зон інженерних комунікацій; створити та забезпечити умови вільного доступу для прокладення нових, реконструкції та експлуатації існуючих інженерних мереж та споруд, що знаходяться в межах зазначеної території; згідно статті 5 Закону України “Про основи містобудування» урахувати законні інтереси та вимоги власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; питання майново-правового характеру вирішити в установленому законодавством порядку; забезпечити дотримання вимог з природоохоронного законодавства; передбачити комплексний благоустрій та впорядкування території; рекомендовано замовнику до погодження проектної документації в установленому порядку забезпечити виконання статті 25 Закону “Про архітектурну діяльність» та статті 18 Закону “Про планування та забудову територій» для врахування громадської думки. Проект відведення погодити в Головному управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища.

В листі Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 06.02.06 № 09-911, яким погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ “Український стандарт», рекомендовано у проекті рішення Київради про затвердження проекту відведення земельної ділянки зазначити окремим пунктом обов'язок землекористувача дотримуватися вимог, викладених у листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 09.09.2005 № 19-7644, Головного державного санітарного лікаря міста Києва від 02.09.2005 № 5850, ДП «Інститут Генерального плану м. Києва» від 29.11.05 № 2812, Головного управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини від 13.09.05 № 001-09/5113, Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації від 22.08.05 № 1-14-5093/4.

Головне управління Земельних ресурсів в висновку № 03-56/664-В від 13.09.06 погодило проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,53 га.

Прокурор в апеляційному поданні наголошує на обов'язковості проведення державної експертизи Державним комітетом України по земельних ресурсах та посилається на положення статей 7, 9, 22 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», відповідно до яких обов'язковій державній експертизі підлягають, зокрема, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Статтями 20, 21 даного Закону передбачено право місцевих державних адміністрацій та рад ініціювання проведення державної експертизи та не передбачено право проведення експертизи землевпорядної документації.

Статті 7, 9, 22 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» передбачають обов'язковість державної експертизи, зокрема, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідно до пункту 4.1.1 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 03.12.2004 № 391, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21.12.2004 № 21618/10217, обов'язкова державна експертиза проводиться щодо, зокрема, проектів землеустрою щодо встановлення і зміни меж адміністративно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення (щодо об'єктів загального державного значення). Проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (у тому числі тих, цільове призначення яких не змінюється) із особливо цінних земель, земель природоохоронного призначення, оздоровчого та рекреаційного призначення , земель водного та лісового фондів, історико-культурного призначення здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у тому разі, якщо розмір земельної ділянки, що відводитьcя за рахунок земель рекреаційного призначення, становить 10 га і більше.

Державна землевпорядна експертиза земельної ділянки площею 1,53га, розташованої в парку «Перемога», проведена Київським міським головним управлінням земельних ресурсів. Відповідно до Положення про головні управління земельних ресурсів у місті Києві та Севастополі, затвердженого наказом Державного агентства земельних ресурсів від 06.06.07 № 24, головні управління земельних ресурсів у містах Києві та Севастополі є територіальним органом Держземагенства йому підзвітні та підконтрольні. До основних завдань головного управління належить, зокрема, проведення державної експертизи програм і проектів з питань землеустрою.

Невірним є твердження прокуратури, що Київське містке головне управління земельних ресурсів є структурним підрозділом Київської міської державної адміністрації. Дане твердження спростовується Положенням про головні управління земельних ресурсів у місті Києві та Севастополі та Положенням про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.02 № 182/342.

Пунктами 2.5., 2.6 Порядку набуття права на землю юридичними особами та громадянами в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 14.03.2002 р. № 313/1747, передбачено, що після позитивного висновку державної землевпорядної експертизи щодо Матеріалів обґрунтування по об'єктах, які їй підлягають, управління земельних ресурсів готує запити до Головкиївархітектури, відповідного органу охорони культурної спадщини, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві, міської санітарно-епідеміологічної станції із зазначенням умов та обмежень використання земельних ділянок, які мають міститись у їх висновках. В місячний термін з дня одержання запитів Головкиївархітектура, відповідний орган охорони культурної спадщини, державне управління екології та природних ресурсів в м. Києві, міська санітарно-епідеміологічна станція подають до управління земельних ресурсів висновки щодо відведення земельної ділянки відповідно до своєї компетенції із зазначенням умов та обмежень використання землі відповідно до статті 111 Земельного кодексу України та інших нормативно-правових актів, при цьому розгляд запитів здійснюється всіма переліченими органами одночасно.

Оскільки, проект землеустрою з відведення спірної земельної ділянки погоджений вищевказаними органами із встановленням обмежень у використанні земельної ділянки, яких ТОВ «Український стандарт» зобов'язане дотримуватися в силу вимог статей 96, 111 Земельного кодексу України, Господарський суд міста Києва правомірно відмовив Заступнику прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Державного комітету земельних ресурсів України в задоволенні позову про визнання недійсним рішення Київської міської ради від 26.06.07 «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Український стандарт» земельних ділянок для будівництва дитячих майданчиків, закладу громадського харчування сезонного типу, атракціонів та спортивно-розважального комплексу в парку «Перемога» у Дніпровському районі.

За таких обставин, Київський апеляційний господарський суд вважає, що рішення Господарського суду міста Києва по справі № 3/42 від 26.02.08р. відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам і матеріалам справи, підстав для його скасування не вбачається.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.101-105 Господарського процесуального кодексу, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Залишити без змін рішення Господарського суду міста Києва від 26.02.2008р. у справі № 3/42, апеляційне подання Першого заступника прокурора міста Києва залишити без задоволення.

2. Матеріали справи № 3/42 повернути до Господарського суду міста Києва.

Головуючий суддя

Судді

16.05.08 (відправлено)