Постанова від 14.05.2008 по справі 22/324

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

14.05.2008 р. справа №22/324

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:

Запорощенка М.Д.

суддів

Акулової Н.В. , Волкова Р.В.

за участю представників сторін:

від позивача:

Сагоцький І.В., дов. № 02-251 від 29.01.08р.,

від відповідача:

Коротенко Р.О., дов. № 09-18/1311 від 28.12.07р.

Будревич Л.Е., дов.09-18/1354 від 05.02.08р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Відкритого акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" м.Маріуполь

на рішення

господарського суду

Донецької області

від

11.02.2008 року

по справі

№22/324 (Волошинова Л.В.)

за позовом

Державної екологічної інспекції в Донецькій області м.Донецьк

до

Відкритого акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" м.Маріуполь

про

стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 26299,40 грн., на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Маріупольської міської ради

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Донецької області від 11.02.2008р. у справі № 22/324 позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь»(далі ВАТ МК «Азовсталь») про стягнення 26299,40 грн. задоволені в повному обсязі.

Стягнуто з відповідача на користь спеціального фонду місцевого бюджету Маріупольської міської ради збитки заподіяні державі в сумі 26299,40 грн.

Вищевказане рішення суду першої інстанції мотивується тим , що згідно, виданого Відкритому акціонерному товариству «Металургійний комбінат «Азовсталь», м. Маріуполь, дозволу від 17.01.2006 р. № 145332 гранично допустимий викид завислих речовин від джерела забруднення атмосфери №206 у 2006 році складає 0,16 г/с. Фактично на час перевірки встановлено,що підприємством здійснюється викид забруднюючих речовин у атмосферне повітря від джерела забруднення атмосфери № 206 труби , що відводить викиди забруднюючих речовин від холодильника вапна № 1,2 ВАТ «МК «Азовсталь»м. Маріуполь, середня потужність якого складає 0.311 г/с , що підтверджується актом відбору проб викидів стаціонарних джерел від 17.15.2006 р. № 7 , протоколом вимірювань параметрів газопилового потоку від 17.05.2006 р.,актом результатів контролю викидів в атмосферу від 19.05.2006 р.№78/Лаб.,протоколом вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 19.05.2006 р. № 8 ,актом контрольної перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 15.01.2007 р. № 4/Лаб.

Відповідач, Відкрите акціонерне товариство «Металургійний комбінат «Азовсталь», не погоджуючись з рішенням господарського суду, звернувся з апеляційною скаргою про скасування рішення, так як вважає, що воно прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник посилається на те, що показник кількості шкідливих речовин у викиді по джерелам забруднення атмосфери № 206 у розмірі 1.2 г/с встановлено діючим Дозволом № 145332(а.с.7).Відповідно при цьому, відповідач вважає, що при нормативі 3В у розмірі 1.2 г/с, з урахуванням показника отриманого у результаті перевірки-0.311 г/с,він не припустився перевищення встановленого нормативу викидання 3В.

Крім того , відповідач ставить під сумнів законність і обґрунтованість внесення у дозвіл № 145332 від 17.01.06 р. виправлень саморуч з 1.2 г/с на 0.16 г/с, оскільки , позивачем не було надано будь-яких пояснень даного виправлення , не вказано найменування посадової особи , яка зробила це виправлення , крім того , підпис посадової особи, що мається на бланку дозволу не відповідає підпису , яка мається під внесеними виправленнями

Окрім вказаного , скаржник також вважає , що спір за участю Державної екологічної інспекції та господарюючого суб'єкта про стягнення суми збитків заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства повинен вирішуватись в порядку адміністративного судочинства.

Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області,м. Донецьк, у відзиві №02-881 від 01.04.08р. , поясненнях № 02-1173 від 23.04.08р. на апеляційну скаргу та представник позивача в судовому засіданні зазначив , що проти заявленої апеляційної скарги заперечує , вважає рішення господарського суду обґрунтованим та таким не підлягає скасуванню. Просить долучити до матеріалів справи лист Держуправління № 13-3629 від 22.04.08р. на запит позивача № 02-995 від 09.04.08р. , оскільки у цьому листі зазначені підстави, які свідчать про обґрунтованість змін зроблених у дозволі № 145332 від 17.01.06р.

Згідно зі ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення заявника скарги та представника позивача,судова колегія встановила наступне.

17.01.06р. Державним управлінням екології та природних ресурсів в донецькій області був виданий Відкритому акціонерному товариству «Маріупольський металургійний комбінат «Азовсталь» Дозвіл № 145332 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ( а.с. 7). Дозволені об'єми викидів приведені в таблиці яка є додатком до даного Дозволу. При цьому , з вказаної таблиці вбачається , що гранично допустимий викид завислих речовин від джерела забруднення атмосфери № 206 у 2006 році складає 0,16 г/с.

У травні 2006 р. фахівцями Державного управління екології та природних ресурсів Мінекоресурсів України в Донецькій області була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Відкритим акціонерним товариством «Металургійний комбінат «Азовсталь» м. Маріуполь, під час якої встановлений факт здійснення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела забруднення атмосфери № 206, труби що відводить викиди забруднюючих речовин від холодильників вапна № 1, 2 ВАТ МК «Азовсталь» м. Маріуполь, середня потужність викиду складає 0,311 г/с, що було зафіксовано у протоколі вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 19.05.2006 р. № 8.

За фактом встановленого порушення підприємству видано припис від 19.05.2006 р. № 78/Лаб, щодо приведення викидів забруднюючих речовин у відповідність вимогам діючого законодавства.

15.01.2007 р. Державним управлінням екології та природних ресурсів Мінекоресурсів України в Донецькій області проведено контрольну перевірку відповідача, щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.

В акті контрольної перевірки від 15.01.2007 р. встановлено, що станом на 01.01.2007 р. викид забруднюючих речовин від джерела забруднення атмосфери № 206, труби що відводить викиди забруднюючих речовин від холодильників вапна № 1, 2 ВАТ МК «Азовсталь» м. Маріуполь, не приведений у відповідність з дозволом.

Позивач звернувся до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь»м. Маріуполь , оскільки вважає , що внаслідок порушення ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 «Про охорону атмосферного повітря», державі заподіяно збитки на суму 26 299,40 грн.

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, заслухавши пояснення та доводи повноважних представників сторін , колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку про не обґрунтованість апеляційної скарги, та відповідність оскарженого судового акта зі справи вимогам чинного законодавства з таких підстав.

Положеннями ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря » від 16.10.1992 р. № 2707-XII визначено , що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України від 29.05.1995р № 364 «Про затвердження Положення про порядок видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами » дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря - це офіційний документ, який дає право здійснювати викиди певної кількості забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за одиницю часу протягом визначеного в дозволі терміну.

Як вбачається з матеріалів справи , 17.01.06р. Державним управлінням екології та природних ресурсів в донецькій області був виданий Відкритому акціонерному товариству «Маріупольський металургійний комбінат «Азовсталь» Дозвіл № 145332 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ( а.с. 7). Відповідно до таблиці яка є додатком до даного Дозволу, гранично допустимий викид завислих речовин від джерела забруднення атмосфери № 206 у 2006 році складає 0,16 г/с.

При цьому , перевіркою , яка була проведена фахівцями Державного управління екології та природних ресурсів Мінекоресурсів України в Донецькій області встановлено, що Відкритим акціонерним товариством «Металургійний комбінат «Азовсталь»м.Маріуполь здійснюється викид забруднюючих речовин у атмосферне повітря від джерела забруднення атмосфери № 206, труби що відводить викиди забруднюючих речовин від холодильників вапна № 1, 2 ВАТ МК «Азовсталь» м. Маріуполь, середня потужність якого складає 0,311 г/с, що підтверджується матеріалами справи та не спростовується відповідачем.

Листом № 134/025а від 31.01.2007р. Відкрите акціонерне товариство «Металургійний комбінат «Азовсталь» м. Маріуполь повідомило , що джерело забруднення атмосфери № 206 працювало в режимі наднормативного викиду за період з 11год.02хвил. 17.05.2006 р. до 01.01.2007 р., що складає 5581 годин.

Позивач звернувся до суду , оскільки вважає , що внаслідок порушення ст. 7 та ст.10 Закону України « Про охорону атмосферного повітря» та ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державі заподіяно шкоду в розмірі 26 299,40 грн., згідно з розрахунком розміру відшкодування збитків за понаднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферу.

Згідно з п.п. 8 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2001р. № 1520 « Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію» державна екологічна інспекція має право вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та звертатися до суду з питань відшкодування збитків , заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до положень ст.68 Закону України « Про охорону навколишнього середовища» підприємства , установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища , в порядку та розмірах , встановлених законодавством України.

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Положеннями ст. 47 Закону України « Про охорону навколишнього середовища» передбачено , що для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний , республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок:

- зборів за забруднення навколишнього природного середовища;

- частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони навколишнього середовища та шкоду , заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності згідно з чинним законодавством;

- цільових та інших добровільних внесків підприємств , установ , організацій та громадян.

Позивачем до суду було надано лист-відповідь Державного управління навколишнього природного середовища в Донецькій області № 13-3629 від 22.04.08р. на запит позивача № 02-995 від 09.04.08р. , згідно з яким корегування встановленої у дозволі № 145332 від 17.01.2006р. величини дозволеного викиду завислих речовин від джерела №206 ручкою зроблено через обмаль часу . При цьому , зазначено , що підприємство надало до Держуправління клопотання на одержання дозволу 20.12.05року, а термін дії попереднього дозволу №145332 від 28.09.04Р. закінчувався 01.01.06 роком, через це підприємство могло лишитись без дозволу на тривалий час (розгляд документів -30 днів). Сторінку, на якій було зроблено коригування завізовано начальником відділу атмосферного повітря і завірено печаткою Держуправління та поставлена віза представника ВАТ «Азовсталь»Бурлаки Н.К. Крім того , повідомлено , що за період з 2006р по 2007рік звернень підприємства з цього питання до Держуправління та Мінприроди України не надходило.

Таким чином , посилання скаржника на те, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 145332 не відповідає даним коригування від 1997 р. , не є дійсним , судова колегія з урахуванням вищенаведеного вважає необгрнутованим та безпідставним.

Щодо посилань відповідача на те , що спір за участю Державної екологічної інспекції та господарюючого суб'єкта про стягнення суми збитків заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства , а саме даний спір, повинен вирішуватись в порядку адміністративного судочинства , то судова колегія не погоджується з цим твердженням скаржника , оскільки , як про це також зазначено в рекомендаціях Вищого господарського суду України від 27.06.2007 р. № 04-5/120 “Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам » , справи зі спорів про відшкодування , заподіяної навколишньому природному середовищу , в тому числі за позовами спеціально уповноважених державних органів управління в галузі охорони навколишнього природного середовища , повинні розглядатися за правилами господарського судочинства.

Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду по даній справі відповідає фактичним обставинам справи, чинному законодавству, а мотиви, з яких надана заява про перевірку рішення не можуть бути підставою для його скасування, оскільки спростовуються матеріалами справи.

Керуючись ст. ст. 91, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України , суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь»м.Маріуполь на рішення господарського суду Донецької області від 11.02.2008р. у справі № 22/324 залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Донецької області від 11.02.2008р. у справі № 22/324 без змін .

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд.

Результати розгляду апеляційної скарги оголошені в судовому засіданні.

Повний текст постанови підписаний 14.05.08р.

Головуючий М.Д. Запорощенко

Судді: Н.В. Акулова

Р.В. Волков