"22" квітня 2008 р.
Справа № 28/280-07-7776
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Бойко Л.І.,
суддів: Величко Т.А., Жукової А.М.,
при секретарі судового засідання Соломахіній О.О.
за участю представників сторін:
від позивача - Кафлюк Т.І.
від відповідача - Шаповалов О.Ю.
від 3-ї особи - Науменко А.В.
від Прокуратури - Посполітак О.П.
розглянувши апеляційну скаргу Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України
на рішення господарського суду Одеської області від 14.11.2007р.
по справі № 28/280-07-7776
за позовом: Військового прокурору Південного регіону України в особі Кабінету Міністрів України
до: Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ТОВ "Біном СТ"
про визнання недійсними торгів
встановив:
Перший заступник військового прокурора Південного регіону України 24.09.2007р. звернувся до господарського суду Одеської області з позовом про визнання недійсними проведених у жовтні 2006 року Південним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України торгів щодо закупівлі за державні кошти виконання робіт з розробки проектно-кошторисної документації та виконання робіт за проектом "Комплексна забудова земельної ділянки Державної прикордонної служби України орієнтовною площею 0,5862 га по Французькому бульвару, 47, у м. Одесі багатоповерховими житловими будинками з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм", посилаючись на те, що торги проведено із порушенням вимог чинного законодавства України.
Рішенням господарського суду Одеської області від 14.11.2007р. (суддя Гуляк Г.І.) позов задоволено. Визнано недійсними проведені у жовтні 2006 року Південним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України торги щодо закупівлі за державні кошти виконання робіт з розробки проектно-кошторисної документації та виконання робіт за проектом "Комплексна забудова земельної ділянки Державної прикордонної служби України орієнтовною площею 0,5862 га по Французькому бульвару, 47, у м. Одесі багатоповерховими житловими будинками з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм". Судове рішення мотивоване правомірністю, обгрунтованістю позовних вимог, підтвердженням їх матеріалами справи.
Не погодившись із прийнятим судом рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати і припинити провадження у справі, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду, фактичним обставинам справи.
Позивач вважає рішення суду законним та обгрунтованим і просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
06.03.2008р. ТОВ "Біном-СТ" звернулось із заявою, в якій просило допустити його до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
З метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського спору, та приймаючи до уваги, що рішення з господарського спору може вплинути на права та обо'язки ТОВ "Біном-СТ", ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 25.03.2008р. ТОВ "Біном-СТ" було залучено до участі у справі в якості 3-ої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
ТОВ "Біном СТ" апеляційну скаргу підтримує і просить оскаржене судове рішення скасувати у зв'язку з його неправомірністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи і прокуратури, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, перевіривши матеріали справи на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом, судова колегія дійшла висновку про обгрунтованість апеляційної скарги і необхідність її задоволення з огляду на таке.
Як свідчать матеріали справи, 26.10.2006р. відповідачем були проведені тендерні торги щодо закупівлі за державні кошти виконання робіт з розробки проектно-кошторисної документації та виконання робіт за проектом «Комплексна забудова земельної ділянки Державної прикордонної служби України орієнтовною площею 0,5862 га по Французькому бульвару, 47, у м. Одесі, багатоповерховими житловими будинками з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм».
За результатами проведених торгів переможцем визнано ТОВ "Біном СТ", на підставі чого 27.10.2007р. між відповідачем та ТОВ «Біном СТ»було укладено договір генерального підряду та пайової участі по розробці і виготовленню проектно-кошторисної документації та будівництву комплексу багатоповерхових житлових будинків з інженерними мережами та благоустроєм № 15-06.
Задовольняючи позов про відміну вказаних тендерних торгів від 26.10.2006р., місцевий господарський суд виходив з того, що відповідачем було порушено вимоги ст.ст. 4-1 та 19 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", а саме в оголошенні № 37018006, розміщеному в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 37 (56) від 11.09.2006р. було розміщено недостовірну інформацію про місце проведення торгів, де замість адреси "м. Одеса, Французький бульвар, 47" було вказано: "м. Одеса, Французький бульвар, 48", а також порушено вимоги ст. 96 Земельного Кодексу України, а саме неправомірно змінене цільове призначення земельної ділянки, яка була об'єктом торгів.
З такими висновками суду першої інстанції судова колегія не погоджується, оскільки вони не грунтуються на повному дослідженні всіх обставин справи та правильному застосуванні до них відповідних норм чинного законодавства.
Як вбачається із змісту до ст. 41 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», замовник зобов'язаний забезпечити прозорість здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації.
Згідно ст. 19 цього Закону, в оголошенні про проведення відкритих торгів та запрошенні до участі у процедурі торгів з обмеженою участю обов'язково зазначаються: найменування та юридична адреса замовника торгів; вид, кількість та місце поставки товарів або вид і місце проведення робіт або надання послуг, тощо.
Статтею 42 вказаного Закону передбачено, що неоприлюднення замовником інформації щодо здійснення державних закупівель, передбаченої цим Законом, в інформаційній системі у мережі Інтернет, яка відповідає вимогам, визначеним цим Законом, є підставою для відміни торгів.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до ст.ст. 4-1, 4-2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" Південним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України оприлюднено через інформаційну систему в мережі Інтернет "Портал "Державні закупівлі України" (http://www.zakupivli.com) документи про проведення відкритих торгів на закупівлю розробки проектно-кошторисної документації та виконання робіт за проектом Комплексна забудова земельної ділянки Державної прикордонної служби орієнтовно 0,5812 га по Французькому бульвару, 47 у м. Одеса багатоповерховими житловими будинками з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм" з поетапним введенням в експлуатацію, а саме:
- оголошення про заплановану закупівлю - код NF/SJ-142 від 01.09.2007р.,
- протокол розкриття тендерних (цінових) пропозицій - код: BNM/PR-пр1796/СОМ від 02.10.2006р.,
- акцепт тендерної пропозиції та повідомлення про результати торгів - код: КАG/Q-рез866 від 03.10.2006р.,
- звіт про результати здійснення процедури закупівлі - код: КАG/Qзв1798/СОМ від 03.11.2006р.
Дана інформація підтверджується відповідними повідомленнями, наданими відповідачем до суду.
Також відповідачем розміщено оголошення № 37018006 в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 37(56) від 11.09.2006р. про проведення тендерних торгів із закупівлі розробки проектно-кошторисної документації та виконання робіт за означеним проектом, де була допущена помилка, а саме замість адреси "Французький бульвар, 47" було надруковано "Французький бульвар, 48".
Після ознайомлення посадових осіб відповідача з вказаним оголошенням ця помилка була виявлена, про що було повідомлено керівника ТОВ "Європейське консалтингове агентство" листом № 63 від 26.09.2006р., де також містилося прохання терміново внести виправлення в інформацію про предмет закупівлі в мережі Інтернет до початку проведення відкритих торгів.
Таким чином, матеріали справи свідчать, що відповідачем були вжиті заходи щодо виправлення допущеної помилки у печатному засобі масової інформації, а більш того, наявність такої помилки у печатному засобі масової інформації не є підставою для відміни торгів відповідно до норм вищевказаного Закону.
Як вбачається із змісту ст. 28 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", нею закріплені підстави для відміни торгів чи визнання торгів такими, що не відбулися. Визнання торгів недійсними цим Законом не передбачено.
Посилання позивача на те, що відповідач неправомірно змінив цільове призначення землі, та висновки суду в цій частині, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки не є предметом розгляду у спорі про визнання недійсними торгів щодо закупівлі за державні кошти виконання робіт з розробки проектно-кошторисної документації та виконання робіт.
Вищевикладене не враховано господарським судом, що призвело до прийняття неправильного рішення по справі, тому воно підлягає скасуванню із відмовою позивачу в позові.
Між тим, судова колегія погоджується з господарським судом стосовно того, що даний спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, оскільки згідно ст. 3 Закону України «Про господарську діяльність у Збройних силах України», Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України, є суб'єктом господарської діяльності, діє на підставі положення, утримується за рахунок державного бюджету, веде окреме господарство, має самостійний баланс доходів та видатків, окремі рахунки в банківських установах. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про господарську діяльність у Збройних силах України», господарська діяльність у Збройних Силах України - це специфічна діяльність військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України, пов'язана із забезпеченням їх повсякденної життєдіяльності і яка передбачає ведення підсобного господарства, виробництво продукції, виконання робіт і надання послуг, передачу в оренду рухомого та нерухомого військового майна (за винятком озброєння, боєприпасів, бойової та спеціальної техніки) в межах і порядку, визначених цим Законом. Отже, проведення відповідачем тендерних торгів є здійсненням відповідачем своєї господарської діяльності.
З огляду на вищевикладене,
Керуючись ст.ст. 53, 93, 101, 103-105 ГПК України, колегія суддів постановила:
Поновити Південному регіональному управлінню Державної прикордонної служби України строк для подання апеляційної скарги.
Рішення господарського суду Одеської області від 14.11.2007р. у справі № 28/280-07-7776 скасувати, в позові відмовити.
Постанова в порядку ст. 105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Л.І. Бойко
Судді: Т.А. Величко
А.М. Жукова