Рішення від 04.04.2008 по справі 11/47

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 11/47

04.04.08

за позовом

Відкритого акціонерного товариства «Енергія»

до

Товариства з обмеженою відповідальністю «Європейське консалтингове агентство»

про

зобов'язання вчинити певні дії.

Суддя Євсіков О.О.

Представники сторін:

від позивача

Зленко Н.В. (представник за дов.);

від відповідача

Мовчан А.О., Долинка О.А. (представники за дов.).

У судовому засіданні 04.04.2008 за згодою представників сторін на підставі ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати ТОВ «Європейське консалтингове агентство» розмістити оголошення про результати проведення процедури відкритих торгів в мережі Інтернет про закупівлю гвинтового компресору та розмістити оголошення про проведення процедури відкритих торгів про закупівлю продуктів нафтоперероблення у відповідності до Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», а також виконувати умови Договору від 25.05.2006.

Ухвалою від 14.02.2008 порушено провадження у справі, призначено судове засідання на 01.04.2008.

У судовому засіданні 01.04.2008 оголошувалась перерва до 04.04.2008.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач ВАТ «Енергія» відповідно до Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» зобов'язане провести процедуру закупівлі товарів, робіт і послуг з дотриманням вимог оприлюднення інформації в мережі Інтернет, а ТОВ "Європейське консалтингове агентство" (яке згідно з висновку Тендерної комісії України є єдиним підприємством, що може надати ВАТ "Енергія" такі послуги) безпідставно відмовляється розмістити відповідні оголошення в мережі Інтернет, що є порушенням ст. 4-1, 4-2, 8, 28 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" , ст. ст. 173, 188 Господарського кодексу України.

Відповідач у відзиві на позовну заяву, його представники в судовому засіданні позовних вимог не визнали, мотивуючи свої заперечення тим, що згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації учасників публікуються у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель, та в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, в інформаційних системах у мережі Інтернет.

Відповідно до ч. 4 ст. 8 зазначеного Закону прийняття оголошень, зокрема, про результати проведення торгів здійснюється редакціями спеціалізованих друкованих засобів масової інформації та інформаційного бюлетеня, що видає Тендерна палата України в порядку, визначеному редакціями цих видань.

Таким чином, ТОВ "Європейське консалтингове агентство" не має повноважень щодо розміщення оголошення про результати проведення процедур торгів в інформаційному бюлетені Тендерної палати України.

Також відповідач зазначає, що у ТОВ «Європейське консалтингове агентство» відсутній обов'язок перед ВАТ "Енергія" щодо розміщення оголошень в мережі Інтернет у зв'язку із відсутністю між зазначеними організаціями цивільно-правових відносин.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Як підтверджено матеріалами справи, Відкрите акціонерне товариство «Енергія» є підприємством з 79% державної власності, у зв'язку з чим, зокрема у 2006 році, в своїй діяльності щодо закупівлі товарів, робіт і послуг вказане товариство керувалось Законом України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» № 1490-ПІ від 22.02.2000 оголошення про результати закупівель в обов'язковому порядку повинні розміщуватись в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України та в інформаційній системі в мережі Інтернет.

Тендерний комітет (далі - ТК) ВАТ "Енергія" звернувся до редакції інформаційного бюлетеню, що видає Тендерна палата України, щодо розміщення оголошення про закупівлю гвинтового компресора, на що була отримана відповідь про те, що оголошення розміщуються в інформаційному бюлетені виключно після їх включення та розміщення в інформаційній системі в мережі Інтернет за адресою: www.zakupivli.com, розпорядником якого є ТОВ "Європейське консалтингове агентство".

Згідно з п. 4 ст. 8 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" № 1490-ПІ від 22.02.2000 (далі - Закон) редакції спеціалізованих друкованих засобів масової інформації та інформаційного бюлетеня, що видає Тендерна палата України, при прийнятті оголошень про заплановану закупівлю та оголошень про результати проведення торгів зобов'язані перевіряти в порядку, визначеному редакціями цих видань, виконання замовниками вимог щодо розміщення інформації в інформаційних системах в мережі Інтернет (наявність підтвердження про відповідність інформаційної системи в мережі Інтернет вимогам, встановленим цим Законом, та наявність і відповідність коду, зазначеного в оголошенні, коду, який присвоєний інформаційною системою в мережі Інтернет).

З урахуванням наведеного позивач зазначає, що для розміщення оголошення в редакції інформаційного бюлетеня, що видає Тендерна палата України, позивачу потрібно було звернутись до єдиної організації по всій території України, яка надає послуги по розміщенню оголошень в інформаційній системі в мережі Інтернет, а саме до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європейське консалтингове агентство", оскільки за визначенням редакції інформаційного бюлетеню Тендерної палати України та за висновком Тендерної палати України № в-09/11 від 09.11.2005 встановлено, що єдиною інформаційною системою в мережі Інтернет, яка відповідає вимогам, визначеним Законом України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» до таких систем, є інформаційна система у мережі Інтернет «Портал «Державні закупівлі України» (www.zakupivli.com), що належить ТОВ «Європейське консалтингове агентство" та єдиним підприємством, інформаційна система якого відповідає вимогам Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" № 1490-ІІІ від 22.02.2000.

При зверненні до ТОВ «Європейське консалтингове агентство» на адресу ВАТ «Енергія» було надіслано підписаний ТК ВАТ "Енергія" проект договору, який містить інформаційний супровід та надання консалтингових, юридичних послуг.

Зі сторони ТОВ «Європейське консалтингове агентство» вказаний проект договору уповноваженими особами не підписувався, печаткою не скріплювався, що сторонами не заперечується.

Судом також встановлено, що між ТОВ «Європейське консалтингове агентство» та ВАТ «Енергія» не укладалось жодних інших договорів про надання інформаційних послуг.

Як стверджує позивач, після підписання ТК ВАТ "Енергія" проекту договору від 25.05.2006 оголошення про закупівлю гвинтового компресора було розміщено 05.06.2006 в мережі Інтернет і в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України.

В позовній заяві позивач посилається на те, що факт розміщення оголошення про закупівлю гвинтового компресору в мережі Інтернет і в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України підтверджується актом № ОУ-0003735 здачі-прийняття робіт від 05.06.2006. Однак, вказаний акт підписаний та скріплений печатками ВАТ "Енергія" та Підприємством "Інформаційні видання Тендерної палати України" та жодним чином не стосується будь-якої інформаційної системи в мережі Інтернет, і, зокрема, відповідача. Також у Акті не міститься жодної інформації щодо того, яке саме оголошення було розміщено і на закупівлю чого. Тому посилання позивача на Акт № ОУ-0003735 як на доказ розміщення оголошення про закупівлю компресора в мережі Інтернет є необґрунтованими.

Відповідно до частини 1 ст. 11 Цивільного Кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Частина 3 вказаної статті встановлює, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до статей 4, 11 Цивільного кодексу України та статті 4 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» цивільні права та обов'язки сторін щодо оприлюднення інформації про проведення закупівлі в інформаційних системах в мережі Інтернет безпосередньо виникають з акту цивільного законодавства - Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», яка оприлюднюється шляхом направлення замовником інформації до таких систем у паперовому та електронному вигляді.

За результатами розкриття тендерних пропозицій (протокол № 45/9 від 27.06.2006), у відповідності до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", ВАТ "Енергія" направило даний протокол до ТОВ "Європейське консалтингове агентство" для його розміщення в мережі Інтернет, який не був розміщений.

Також 09.08.2006 ТК ВАТ "Енергія" направив до ТОВ "Європейське консалтингове агентство" лист № 627 з проханням розмістити оголошення про результати проведення процедури відкритих торгів в мережі Інтернет, та відповідно в інформаційному бюлетені Тендерної палати України.

ТОВ "Європейське консалтингове агентство" оголошення не розмістило.

ВАТ "Енергія" 25.05.2006 листом № 468 зверталось до Антимонопольного комітету України з проханням пояснити ситуацію по монопольному становищу ТОВ "Європейське консалтингове агентство".

ВАТ "Енергія" 19.07.2006 отримало відповідь від Антимонопольного комітету (копія у справі), в якій зазначено, що становище ТОВ "Європейське консалтингове агентство" на ринку послуг з оприлюднення інформації про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти в інформаційних системах Інтернет має ознаки монопольного (домінуючого) та встановлення цін за оприлюднення інформації про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти в інформаційній системі Інтернет без належного обґрунтування, а також обумовлення розміщення інформації про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти в інформаційній системі укладанням з третіми особами договорів на надання консультаційних, юридичних та інших послуг містять ознаки порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених п. 2 ст. 50 та ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з оприлюднення інформації про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти в інформаційних системах Інтернет шляхом вчинення дій, що призвели або можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Позивач також зазначає, що ТК ВАТ "Енергія" 12.02.2007 листом № 259 відповідно до Договору від 25.05.2006 звернувся до ТОВ "Європейське консалтингове агентство" з заявою щодо розміщення оголошення про проведення процедури відкритих торгів про закупівлю продуктів нафтоперероблення в інформаційній системі мережі Інтернет. Вищевказане оголошення не було розміщено в інформаційній системі мережі Інтернет.

Тендерний комітет Позивача 06.03.2007 листом № 366 повторно звернувся до Відповідача з проханням розмістити оголошення про проведення процедури відкритих торгів про закупівлю продуктів нафтоперероблення в інформаційній системі мережі Інтернет. Вищевказане оголошення також не було розміщено в інформаційній системі мережі Інтернет.

Як зазначалось вище, відповідно до статей 4, 11 Цивільного кодексу України та статті 4 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» цивільні права та обов'язки сторін щодо оприлюднення інформації про проведення закупівлі в інформаційних системах в мережі Інтернет безпосередньо виникли у відповідача з акту цивільного законодавства - Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», яка оприлюднюється шляхом направлення замовником інформації до таких систем у паперовому та електронному вигляді.

Суд враховує вказані положення законодавства, однак відзначає, наступне.

Законом України від 20.03.2008 N 150-VI "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", який набрав чинності до прийняття рішення у справі № 11/47, визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., N 20, ст. 148; 2003 р., N 14, ст. 98; 2004 р., N 5, ст. 27, N 8, ст. 67, N 13, ст. 181; 2005 р., N 4, ст. 103, N 5, ст. 110, N 11, ст. 198, N 31, ст. 420; 2006 р., N 14, ст. 118; 2007 р., N 9, ст. 67, N 28, ст. 383).

Згідно з Прикінцевими положеннями вказаного Закону він набирає чинності з дня його опублікування. Кабінету Міністрів України доручено затвердити Тимчасове положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти на основі тексту Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" в редакції, що діяла станом на 17 листопада 2004 року, за виключенням його положень, які суперечать вимогам СОТ; забезпечити проведення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, що розпочаті до набрання чинності цим Законом, на основі Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти; у двотижневий термін внести до Верховної Ради України проект закону про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Закон України від 20.03.2008 N 150-VI "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" опубліковано в газеті Верховної Ради України «Голос України»(№ 63) та газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр»(№ 61) 02.04.2008. Отже, цей Закон набрав чинності до прийняття рішення у справі № 11/47.

За Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" до публікації відповідних оголошень в мережі Інтернет процедура закупівлі фактично вважається незавершеною. Разом з тим Тимчасове положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти на основі тексту Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" в редакції, що діяла станом на 17 листопада 2004 року, не передбачає розміщення оголошення про результати проведення процедури відкритих торгів про закупівлю товарів, робіт, послуг в мережі Інтернет.

Відтак, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача розмістити оголошення про результати проведення процедури відкритих торгів в мережі Інтернет про закупівлю гвинтового компресору та розмістити оголошення про проведення процедури відкритих торгів про закупівлю продуктів нафтоперероблення відповідно до Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», не ґрунтуються на законодавстві, що є чинним на час прийняття рішення у справі, та, відповідно, задоволенню не підлягають.

Не підлягають задоволенню також і вимоги позивача про зобов'язання відповідача виконувати умови Договору від 25.05.2006, оскільки такий договір в установленому законодавстві порядку між сторонами не укладався, що позивачем не спростовано. Зі сторони ТОВ «Європейське консалтингове агентство» вказаний проект договору уповноваженими особами не підписувався, печаткою не скріплювався.

Посилання представників відповідача на те, що позов у справі № 11/47 підлягає залишенню без розгляду, оскільки Господарським судом міста Києва розглядається (в процедурі нового розгляду) справа № 2/156-30/107 між тими ж сторонами, про то й же самий предмет та тих же підстав, є безпідставними, оскільки не відповідають дійсності.

Згідно з долученими до матеріалів справи № 11/47 позовною заявою ВАТ «Енергія»від 28.03.2008 № 439 у справі № 2/156-30/107 (уточненою на виконання вимог ухвали Господарського суду м. Києва від 11.03.2008 у справі № № 2/156-30/107), ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.03.2008 у справі № 2/156-30/107 предметом спору є зобов'язання розмістити оголошення про результати проведення процедури відкритих торгів на закупівлю гвинтового компресору в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України, а не у мережі Інтернет. При цьому до участі у справі № 2/156-30/107 в якості іншого відповідача залучено Підприємство "Інформаційні видання Тендерної палати України".

Крім того у справі № 11/47 позивач також вимагає зобов'язати відповідача розмістити в інформаційній системі мережі Інтернет оголошення про проведення процедури відкритих торгів про закупівлю продуктів нафтоперероблення.

Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Інших обґрунтувань своїх вимог, ніж ті, що наведені позивачем у позовній заяві, суду не надано.

З урахуванням викладених обставин позовні вимоги визнаються необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 49 ГПК України судові витрати та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу) покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 4, 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку від дати його підписання як такого, що оформлене згідно зі ст. 84 ГПК України.

Суддя

О.О. Євсіков

Дата підписання рішення -10.04.2008.