Постанова від 08.04.2008 по справі А15/055-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16

тел. 230-31-77

ПОСТАНОВА

Іменем України

"08" квітня 2008 р. м. Київ Справа № А15/055-08

14 год. 10хв.

за позовом

Прокурора Солом'янського району м. Києва, м. Київ, в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго», м. Київ

до

Дочірнього підприємства “Агрофірма “Слобідська» закритого акціонерного товариства “Міжнародна агропромислова корпорація “МАК», Київська обл.., Кагарлицький р-н, с. Слобода

предмет адміністративного позову

стягнення 1700,00 грн.

Головуючий суддя Рябцева О.О.

секретар судового засідання Совенко Д.В.

Представники:

позивача

Міністерства палива та енергетики України-не з'явився;

ДП “НЕК “Укренерго»-Дроботун О.О. (дов. серії ВКЕ № 145909 від 27.02.2008 р.);

Відповідача

Прокурор

не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином;

Підлісна Г.Б. (дов. № 82 від 14.04.2003 р.);

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Прокурор Солом'янського району м. Києва (далі-Прокурор) звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України (далі-Позивач-1) в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго» (далі - Позивач-2) до Дочірнього підприємства “Агрофірма “Слобідська» закритого акціонерного товариства “Міжнародна агропромислова корпорація “МАК» про стягнення 1700,00 грн. штрафу.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на порушення відповідачем законодавства у сфері електроенергетики та невиконання відповідачем приписів Державної інспекції з енергонагляду.

Ухвалою господарського суду Київської області від 11.02.2008 р. відкрито провадження в адміністративній справі № А15/055-08, розгляд справи призначений на 04.03.2008 р.

03.03.2008 р. до суду від позивача-1 -Міністерства палива та енергетики України надійшло клопотання № 17/162 від 26.02.2008 р., в якому позивач-1 підтримує адміністративний позов та спросить суд розглядати справу за відсутності його представника.

Представники позивача-1 та відповідача в судове засідання 04.03.2008 р. не з'явилися, відповідач відзиву на позов та інших витребуваних ухвалою суду документів не подав, відповідач про причини неявки суд не повідомили. В судовому засіданні 04.03.2008 р. розгляд справи відкладено на 08.04.2008 р., про що на адресу позивача-1 та відповідача було надіслано повістки про виклик від 04.03.2008 р.

В судовому засіданні 04.03.2008 р. прокурор та представник позивача-2 підтримали позов.

Представники позивача-1 та відповідача в судове засідання 08.04.2008 р. не з'явилися, позивач-1 та відповідач про причини неявки суд не повідомили, відповідач відзив на позов до суду не надіслав. Таким чином, відповідач не реалізував своє процесуальне право на участь в судовому засіданні господарського суду.

При цьому господарський суд Київської області відзначає, що судом було направлено учасникам судового процесу ухвалу та повістки від 11.02.2008 р., та позивачу-1 і відповідачу повістки про виклик від 04.03.2008 р. про що, зокрема, свідчать відмітки канцелярії суду на зворотних сторонах згаданих документів.

Згідно з приписами частини 2 статі 128 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Представник позивача-2 та прокурор в судовому засіданні 08.04.2008 р. підтримали позов.

Дослідивши матеріали справи, оглянувши в судовому засіданні оригінали документів, та заслухавши пояснення прокурора та представника позивача-2, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до частини першої ст. 5 Закону України “Про електроенергетику»№575/97-ВР від 16.10.1997р. (далі -Закон) державна політика в електроенергетиці базується на принципах створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики та забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Відповідно до Положення «Про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області», затвердженого 11.04.2006 р. В.о. начальника ВП “Держенергонагляд у Центральному регіоні» заступником Головного державного інспектора України з енергетичного нагляду, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області створена відповідно до Положення про Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2006 р. № 131), наказу НЕК “Укренерго» від 20.02.2006 р. № 63 “Про створення відокремлених підрозділів НЕК “Укренерго», та здійснює свою діяльність у складі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Центральному регіоні» “Головдерженергонагляду» державного підприємства НЕК “Укренерго» і є її структурним підрозділом. А згідно з п. 8 зазначеного Положення до складу Держенергонагляду у Київській області входить Південне відділення державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області.

Частиною четвертою ст. 9 Закону передбачено, що державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Відповідно до частини п'ятої ст. 9 Закону державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.

Південним відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області, що здійснює свою діяльність у складі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Центральному регіоні» “Головдерженергонагляду» державного підприємства НЕК “Укренерго», було проведено перевірку додержання вимог законодавства про електроенергетику відповідачем. Під час перевірки встановлено, що особа, відповідальна за енергогосподарство не пройшла перевірку знань технології робіт. ПКЕЕС п. 1.3.11.

За результатами перевірки позивачем 2 складено акт обстеження № П-108 від 04.04.2007 р., на підставі якого Державним інспектором з енергетичного нагляду у Київській області Комлик В.М. видано припис № П-108 від 04.04.2007 р. з вимогою в строк до 16.04.2007 р. усунути порушення, що зумовили видачу припису, та повідомити про виконання припису.

14.05.2007 р. Південним відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області була проведена повторна перевірка дотримання відповідачем законодавства у сфері електроенергетики.

За результатами зазначеної перевірки був складений акт перевірки № 41 від 14.05.2007 р., в якому було встановлено, що відповідачем в порушення ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику» не виконано вимоги припису № П-108 від 04.04.2007 р.

На підставі акта перевірки № 41 від 14.05.2007 р. за ухилення від виконання припису № П-108 від 04.04.2007 р., Державним інспектором з енергетичного нагляду у Київській області Комлик В.М. прийнята постанова № 45 від 14.06.2007 р. про накладання на відповідача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн.

Постанова № 45 від 14.06.2007 р. ні в адміністративному ні в судовому порядку не скасована та підлягає обов'язковому виконанню.

В зв'язку з несплатою відповідачем зазначеної вище суми в добровільному порядку, прокурор звернувся за її стягненням до суду.

Відповідно до п. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Згідно з ч. 4 ст. 26 Закону споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Зазначена норма, також міститься в п. 2 Положення «Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику» (далі -Положення), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. за № 1312, згідно якої штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Відповідно до п. 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Пунктом 8 Положення зазначено, що рішення про накладення штрафу оформляється постановою відповідно Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Конституцією України встановлено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (ст. 6 ).

Згідно з Указом Президента України «Про Міністерство палива та енергетики України» від 14.04.2000 р. за № 598/2000 Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.

Відповідно до п. 10 Положення суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Згідно з ч. 6 ст. 27 Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Отже, дослідивши детально обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги правомірні та обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст. 2, 7, 17, 158, 161, 162, 163 та п.6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Київської області, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з дочірнього підприємства “Агрофірма “Слобідська» закритого акціонерного товариства “Міжнародна агропромислова корпорація “МАК» (09250, Київська обл., Кагарлицький р-н, с. Слобода, вул.. Молодіжна, код 31870533) в доход Державного бюджету України (р/р 31115106700324, одержувач-ВДК у Кагарлицькому р-н, банк одержувача-ГУ ДКУ у Київській області, МФО 821018, ЄДРПОУ 23569487, код бюджетної класифікації 21081100) 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн. 00коп.) штрафу.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України. Дана постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Рябцева О.О.

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -17.04.2008 року