Постанова від 05.05.2008 по справі АС10/53-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.05.08

Справа №АС10/53-08.

За позовом: Контрольно-ревізійне управління в Сумській області

До відповідача фермерського господарства «Вікторія» Недригайлівського району

3-ої особи Томашівська сільська рада

Про стягнення 29047,24 грн.

СУДДЯ І.В.МАЛАФЕЄВА

Представники сторін:

від позивача Моргун А.Я.

від відповідача не з'явився

від 3-ї особи не з'явився

В судовому засіданні судом було оголошено перерву з 21.04.2008 р. до 05.05.2008р. до 12 год. 50 хв.

Суть спору: позивач просить суд стягнути з відповідача 29047,24 грн. заборгованості по орендній платі за користування землею по договору оренди земель запасу від 01.09.2001 р., укладеного між відповідачем та Томашівською сільською радою.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує, зазначає, що 25.02.2008 р. ним були зроблені повні розрахунки по орендній платі за землю за 2005-2007 р. р. в сумі 15500 грн., решту суму боргу він не визнає в зв'язку з пропущенням строку давності для ї стягнення.

Третя особа вважає позовні вимоги обґрунтованими і підтверджує борг відповідача по орендній платі.

31.03.2008 р. позивач зменшив позовні вимоги і надав їм додаткове обґрунтування. Так, він погоджується із частковою сплатою боргу відповідачем і просить стягнути з нього 15251,80 грн. орендної плати. 21.04.2008р. ним подані письмові пояснення з правовим обґрунтуванням стосовно строку позовної давності та розміру заборгованості.

Відповідач просив оголосити перерву для додаткової звірки розрахунків по орендній платі. Це клопотання було задоволено, судом оголошено перерву до 05.05.2008р.

Однак в судове засідання 05.05.2008р. відповідач не з'явився. Як пояснив представник позивача, до нього або до третьої особи для звірки розрахунків відповідач також не з'явився.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі п.4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив.

Між Томашівською сільською радою та Фермерським господарством «Вікторія» був укладений договір оренди земель запасу від 01.09.2001 (зареєстрований у виконкомі Томашівської сільської ради 01.09.2001 за № 719), згідно з умовами якого відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку площею 50 га.

За умовами вказаного договору орендна плата повинна справлятися орендарем у грошовій формі та у розмірі 4952 грн. за рік.

Відповідач не виконував п. 2.2 вказаного договору щодо своєчасного внесення орендної плати на рахунок Томашівської сільської ради рівними платежами.

В ході проведення працівниками позивача ревізії фінансово-господарської діяльності виконкому Томашівської сільської ради (акт ревізії від 17.12.200" № 07-21/10) було встановлено, що заборгованість по орендній платі за землю станом на 01.09.2005 року становила 18818,00 грн.

За період з 01.09.2005 по 31.12.2005 нараховано орендної плати в сумі 1650,64 грн.

За 2006 рік нараховано орендної плати в сумі 4952,00 грн. та сплачено орендної плати в сумі 500,00 грн.

Заборгованість по орендній платі за землю станом на 01.01.2007 року становила 24921,64 грн.

За період з 01.01.2007 по 31.10.2007 нараховано орендної плати за землю в сумі 4126,60 грн.

Станом на 01.11.2007 року заборгованість по орендній платі за землю до бюджетів різних рівнів складала 29047,24 грн. Це підтверджується актом взаємозвірки розрахунків між Томашівською сільською радою та ФГ «Вікторія», який підписаний представниками Третьої особи та Відповідача.

В ході судового розгляду справи було з'ясовано, що відповідач сплатив частину заборгованості по орендній платі, а тому, його заборгованість перед бюджетами різних рівнів складає 15251 грн. 00 коп.

Відповідач посилається на те, що згідно довідки Роменської міжрайонної державної податкової інспекції №663/10/19-0 від 26.02.2008р. згідно його особових рахунків, станом на 26.02.2008р. сплачено орендної плати в сумі 14000 грн., а заборгованість по даному податку взагалі відсутня.

Однак слід зазначити, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» від 25.03.2005 № 2505-1V внесено зміни до Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 № 1251-XII.

Цими змінами до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) віднесено орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності. Необхідно зазначити, що ці зміни законодавства України набрали чинності з дня опублікування Закону України № 2505-ІУ, тобто з 31.03.2005 року.

Таким чином, органи державної податкової служби з квітня 2005 року почали контролювати своєчасність внесення орендарями орендної плати шляхом витребування податкових декларацій та обліку укладених договорів оренди, тому заборгованість відповідача, яка виникла до квітня 2005 року за даними органів податкової служби відсутня.

На момент укладання договору оренди між відповідачем та Томашівською сільською радою контроль за виконанням умов договору покладався чинним законодавством на сторін договору.

Договір оренди землі від 01.09.2001 року містить перелік прав та обов'язків сторін договору. Так, відповідно до п.п. «ж» п. 3.4 договору оренди: «Орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату та податок на землю за орендовану земельну ділянку впродовж всього періоду оренди у розмірі та у відповідності до строків, зазначених у п. 2.3 цього договору».

Акт взаємозвірки розрахунків, складений між відповідачем та Томашівською сільською радою підтверджує наявність заборгованості по сплаті орендної плати.

Таким чином, відповідач не виконав належним чином свої зобов'язання.

Щодо строку позовної давності, необхідно зазначити, що відповідно до п. 10 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (із змінами та доповненнями) позивачу надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Невиконання орендарями своїх договірних зобов'язань щодо своєчасної сплати орендної плати за користування землею, яка знаходиться в комунальній власності, послаблює економічні основи місцевого самоврядування. Не внесення орендної плати за користування землею в значній мірі стримує наповнення бюджетів різних рівнів, що є порушенням інтересів держави.

З метою захисту інтересів держави, позивач, як суб'єкт владних повноважень звернувся до суду з позовною заявою в порядку адміністративного судочинства.

Стаття 99 КАС України встановлює строк звернення до адміністративного суду. Зокрема, ч.2 вказаної статті регламентує, що для звернення до адміністративного суду встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи те, що акт ревізії фінансово-господарської діяльності виконкому Томашівської сільської ради складений та підписаний 17.12.2007 і про заборгованість відповідача позивач дізнався в ході проведення даної ревізії, строк позовної давності необхідно обчислювати з 17.12.2007р.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що вимоги позивача по стягненню 15251,80 грн. заборгованості по орендній платі за користування землею визнаються судом правомірними, обґрунтованими і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з фермерського господарства «Вікторія» (Недригайлівський район, с.Беседівка, і.к. 30941545) на користь Контрольно-ревізійного управління в Сумській області (м. Суми, Червона площа, 11) 15251,80 грн. заборгованості по орендній платі за користування землею для зарахування до місцевого бюджету Томашівської сільської ради (доходний рахунок №33216812700275, код доходу 13050200, МФО 837013, Головне Державне казначейство України в Сумській області, код 23635155) .

3. Видати виконавчий документ після набрання постановою законної сили за заявою особи на користь якої ухвалена дана постанова..

4. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

5. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її складення у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

6. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ І.В. МАЛАФЕЄВА

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови складений і підписаний 08.05.2008 р.