01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
10.04.2008 № 21/509
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Моторного О.А.
суддів: Кошіля В.В.
Алданової С.О.
при секретарі: Цецарському А.О.
За участю представників:
від позивача - БурнусаС.В.
від відповідача - не з'явились
від третьої особи - 1. не з'явились, 2. не з'явились, 3. не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торг-Сервіс-Юг"
на рішення Господарського суду м.Києва від 04.12.2007
у справі № 21/509 (Шевченко Е.О.)
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Торг-Сервіс-Юг"
до Севастопольська міська рада
третя особа, без самостійних вимог на предмет спору на стороні
відповідача
1.Споживчий кооператив "Підприємці ринку "Фіолентовський"
2.Товариство з обмеженою відповідальністю "Ринок "Стрілецький"
3.Приватне підприємство "Фірма "Блексі-Скат"
про визнання недійсним рішень №2297, №2298
у судовому засіданні 20.03.2008 по справі було оголошено перерву на 10.04.2008 відповідно ст. 77 ГПК України
Рішенням Господарського суду міста Києва від 04.12.2007 в позові відмолено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю. Позивач вважає, що рішення прийняте судом першої інстанції без повного з'ясування обставин, що мають суттєве значення для справи та з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Також позивач зазначає, що рішення Севастопольської міської ради від 10.07.2007 № 2298 та № 2297 є такими, що порушує його право на реалізацію права оренди та є такими, що не відповідають ст. 16 Закону України «Про оренду землі», ст. 120 Земельного кодексу України, п. 6.1. Рішення Севастопольської міської ради від 13.09.2006 № 801 «Про внесення змін та доповнень в Положення про проведення конкурсу з визначення орендарів земельних ділянок».
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу просить апеляційну скаргу залишити без змін, а рішення Господарського суду міста Києва від 04.12.2007 без змін.
Апеляційний господарський суд у процесі перегляду справи за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний з доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши наявних представників сторін, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, апеляційний господарський суд прийшов до наступного.
10.07.2007 Севастопольською міською радою було прийнято рішення № 2297 «О даче согласия ПК «Предприниматели рынка «Фиолентовский» на разработку проекта землеустройства по отводу земельного участка по Фиолентовському шоссе, 6, для строительства и обслуживания вещевого рынка», яким, зокрема, надано Споживчому кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентовський» згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га по Фіолентівському шосе, 6, для будівництва та обслуговування речового ринку.
Також 10.07.2007 Севастопольською міською радою було прийнято рішення № 2298 «О даче согласия Обществу с ограниченной ответственностью «Рьшок «Стрелецкий» на разработку проекта землеустройства по отводу земельного участка по Фиолентовському шоссе для строительства торгового комплекса по торговле автозапчастями и его обслуживания», яким зокрема, надано Товариству з обмеженою відповідальністю «Ринок «Стрілецький» згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,26 га по Фіолентовському шосе для будівництва торгового комплексу по торгівлі автозапчастинами та його обслуговування.
Як вбачається з вище зазначених рішень Севастопольською міською радою було надано згоду Споживчому кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентовський» та Товариству з обмеженою відповідальністю «Ринок «Стрілецький» на розробку проектів відведення земельних ділянок по Фіолентовському шосе в м. Севастополі.
Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України та відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до статті 40 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 9 Земельного кодексу України визначені повноваження Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин, до яких належить: розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, вирішення інших питань у галузі земельних відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Частиною 3 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Відповідно ст. 16 Закону України «Про оренду землі» особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення. У разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом. У разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок.
Отже можна зробити висновок з вище зазначених норм закону, що передача в оренду земельних ділянок здійснюється на підставі рішення відповідного органу. Для цього особа, яка бажає отримати в оренду земельні ділянку має подати заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування. В разі надходження двох або більше заяв на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки проводиться аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки.
Рішенням Севастопольської міської ради від 14.10.2003 № 1350 затверджено Положення про проведення конкурсу з визначення орендаторів земельних ділянок.
Пунктом 1.1. цього Положення з урахуванням внесених до нього змін Рішенням Севастопольської міської ради № 801 від 13.09.2006 дане положення визначає порядок підготовки та проведення конкурсів на право оренди земельних ділянок, а також порядок формування і повноваження Севастопольської міської конкурсної комісії та порядок проведення цих конкурсів.
Пунктом 6 рішення Севастопольської міської ради від 13.09.2006 № 801 «Про внесення змін та доповнень до Положень про проведення конкурсу з визначення орендарів земельних ділянок» передбачено, що конкурс з визначення орендарів земельних ділянок проводиться, зокрема, в разі надходження двох чи більше клопотань на передачу в оренду однієї і тієї ж земельної ділянки.
Таким чином, як було зазначено вище, спірними рішеннями Севастопольською міською радою надано дозволи Споживчому кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентовський» та Товариству з обмеженою відповідальністю «Ринок «Стрілецький» на розробку проектів відведення земельних ділянок в м. Севастополі по Фіолентовському шосе, 6. При цьому жодних питань щодо передачі в оренду цих земельних ділянок або проведення конкурсу з визначення орендарів згідно спірних рішень не виносилось, рішення не позбавляють і не обмежують права позивача на отримання в оренду з земельної ділянки по Фіолентовському шосе, 6, вони не породжують для позивача ніяких наслідків, з огляду на що право позивача стосовно реалізації ним права на оренду не порушено прийняттям цих рішень.
Статтею 120 Земельного кодексу України передбачено, що до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. У разі переходу права власності на будинок або його частину від однієї особи до іншої за договором довічного утримання право на земельну ділянку переходить на умовах, на яких вона належала попередньому власнику. При переході права власності на будівлю та споруду до кількох осіб право на земельну ділянку визначається пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчуження будівлі і споруди. При переході права власності на будівлю або споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда.
Доказів того, що знаходження на праві власності у позивача об'єктів нерухомості, розташованих на земельній ділянці за адресою: м. Севастополь, Фіолентовське шосе, 6, не надано правовстановлюючий документи.
Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 33 ГПК України розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. У даному разі це стосується позивача, який мав довести наявність тих обставин, на підставі яких він просив скасувати рішення суду першої інстанції. На підставі викладеного, апеляційний господарський суд вважає, що судом першої інстанції повно, всебічно і об'єктивно з'ясовано обставини справи, винесено рішення у відповідності до норм матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торг-Сервіс-Юг» та скасування рішення Господарського суду міста Києва від 04.12.2007 - відсутні.
Відповідно до викладеного, керуючись ст. 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торг-Сервіс-Юг» залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 04.12.2007 - без змін.
Матеріали справи № 21/509 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя Моторний О.А.
Судді Кошіль В.В.
Алданова С.О.