Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 101
Іменем України
11.10.2007
Справа №2-7/13358-2007А
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримтеплоелектроцентраль» (97501, Сімферопольський район, смт. Молодіжне, вул. Кримська, 7, ідентифікаційний код 32417960)
До відповідачів: 1) Міністерства палива та енергетики України (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 30); 2) Державного підприємства «Енергоринок» (01001, м. Київ, вул. Анрі Барбюса, 5В)
Про скасування наказу та спонукання до виконання певних дій.
Суддя господарського суду АР Крим І. І. Дворний
Секретар судового засідання В. Є. Євген'єва
представники:
Від позивача - Кабанцов Р. О., предст., дов. №4-2007 від 10.09.2007 р.
Від відповідачів - 1) не з'явився; 2) не з'явився.
Суть адміністративної справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримтеплоелектроцентраль» звернулося до Господарського суду АР Крим з позовною заявою, в якій просить суд: скасувати Наказ Міністерства палива та енергетики України №298 від 19.06.2007 р. в частині виключення ТОВ «Кримтеплоелекроцентраль» з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»; зобов'язати Міністерство палива та енергетики України відновити ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» в переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» шляхом внесення відповідних змін до Наказу Міністерства палива та енергетики України №568 від 10.11.2005 р.; зобов'язати Державне підприємство «Енергоринок» відновити ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» в Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Позовні вимоги мотивовані тим, що спірним наказом ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» було виключено з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» через ненадання звітності за результатом звітного періоду січень-березень 2007 року. Позивач вважає, що Міністерство палива та енергетики України мало право приймати рішення про виключення ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» з переліку тільки у випадку, якщо підприємство не надає звітності протягом трьох місяців з дня видання Мінпаливенерго України наказу про затвердження Порядку надання звітності, тобто за період з 22.12.2005 р. по 22.03.2006 р., та виключно за умови наявності результатів проведення розрахунків із застосування механізмів, передбачених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Позивач зазначив, що ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» надавало звітність за період з грудня 2005 року по березень 2006 року через Державне підприємство «Енергоринок», хоча розрахунки за Законом України №2711 почав здійснювати тільки в серпні 2006 року. Крім того, позивач звернув увагу на те, що ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» щомісячно подає звітність до ДП «Енергоринок», у тому числі за період з січня по березень 2007 р., за ненадання якої позивач був виключений з переліку спірним наказом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивач.
Згідно з Роз'ясненнями Президії Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» №02-5/35 від 26.01.2000 р. (з наступними змінами та доповненнями) акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні. Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Враховуючи те, що дія спірного наказу Мінпаливенерго поширюється лише на певне коло осіб, відносно яких прийнято рішення про виключення з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», наказ №298 від 19.06.2007 р. є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом), через що спір щодо його оскарження підлягає розгляду судом за місцем знаходження позивача, тобто Господарським судом АР Крим.
У порядку ч. 3 ст. 110 Кодексу адміністративного судочинства України судом були вжиті заходи щодо невідкладного розгляду і вирішення справи та про час і місце слухання справи сторони були проінформовані за допомогою телефону, що підтверджується телефонограмами.
Відповідачі у судове засідання не з'явилися, заперечення на позов не надали, про причини неявки суд не повідомили.
Згідно з ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, через що підстав для відкладення розгляду справи не вбачається.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
встановив:
Згідно з преамбулою Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» №2711-ІУ від 23.06.2005 р. цей Закон визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу. Метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
П. 3.1 ст. 3 вказаного Закону передбачено, що для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3.2.5 ст. 3 Закону України №2711 розрахунковий центр протягом десяти днів після закінчення терміну, встановленого для підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, для подачі підтверджувальних документів формує і подає до Міністерства палива та енергетики України на затвердження перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.
Розрахунковим центром, згідно з п. 1.7 ст. 1 Закону, є підрозділ оптового постачальника електричної енергії - державного підприємства "Енергоринок", уповноважений здійснювати функції, визначені цим Законом, зокрема ведення Реєстру, координації дій учасників розрахунків під час проведення процедури погашення заборгованості.
Міністерство палива та енергетики України протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ Міністерства палива та енергетики України є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком. Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики України про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру (п. 3.2.6 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»).
На виконання вказаного положення Міністерством палива та енергетики України був прийнятий Наказ №568 від 10.11.2005 р. «Про затвердження переліку підприємств», згідно з яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримтеплоелектроцентраль» було включено до Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», під №196.
Включення позивача до Реєстру підприємств ПЕК підтверджується наявною в матеріалах справи відповідною випискою ДП «Енергоринок» №198 від 28.11.2005 р. (а. с. 10).
З матеріалів справи вбачається, що листом №1121 від 04.07.2007 р. ДП «Енергоринок» повідомило позивача про виключення ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», на підставі Наказу Міністерства палива та енергетики України №298 від 19.06.2007 р. Виключення позивача з Переліку підтверджується відповідною випискою з Реєстру №1121/1135 від 04.07.2007 р., наявною в матеріалах справи (а. с. 12).
Так, Наказом Міністерства палива та енергетики України №298 від 19.06.2007 р. «Про виключення підприємств з переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості» відповідно до підпункту 3.5.1 пункту 3.5 статті 3 Закону України №2711 було вирішено виключити з відповідного переліку підприємства, які не надали звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених Законом №2711, серед яких під №22 було визначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримтеплоелектроцентраль».
Листом №03/13-2381 від 31.07.2007 р. Міністерство палива та енергетики України повідомило позивача, що ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» було виключено з Переліку на підставі отриманої від ДП «Енергоринок» інформації про ненадання підприємством звітності протягом 3 місяців за розрахунковий період січень-березень 2007 року.
Проте, з цього приводу суд вважає за необхідне повідомити наступне.
Згідно з п. 3.5 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» виключення з Реєстру підприємства паливно-енергетичного комплексу здійснюється у випадках та в порядку, визначених цим Законом.
П. п. 3.5.1 п. 3.5 ст. 3 Закону України №2711 передбачено, що у разі, якщо протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємство паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, Міністерство палива та енергетики України приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
У разі подання до розрахункового центру рішення підприємства паливно-енергетичного комплексу про припинення участі підприємства у процедурі погашення заборгованості розрахунковий центр протягом п'яти днів звертається з поданням до Міністерства палива та енергетики України про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості (п. 3.5.2 п. 3.5 ст. 3 Закону України №2711).
Міністерство палива та енергетики України протягом п'яти днів після звернення розрахункового центру з поданням видає наказ про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості (п. 3.5.3 п. 3.5 ст. 3 Закону України №2711).
Підприємство вважається виключеним із переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання відповідного наказу Міністерством палива та енергетики України, про що здійснюється відповідний запис у Реєстрі (п. 3.5.4 п. 3.5 ст. 3 Закону України №2711).
Вказані положення кореспондуються з п. 16 Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1163 від 07.12.2005 р., яким передбачено, що підприємство виключається з реєстру на підставі наказу Мінпаливенерго у разі:
- неподання ним протягом трьох місяців з дати видання Мінпаливенерго наказу про затвердження переліку звітності за результатами проведених згідно із Законом розрахунків;
- надходження до адміністратора реєстру рішення підприємства про припинення участі у процедурі погашення заборгованості.
Наказом Міністерства палива та енергетики України №612 від 22.12.2005 р. був затверджений Порядок надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
П. 2.1 вказаного Порядку передбачено, що підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, подають звітність Міністерству палива та енергетики через розрахунковий центр, тобто через ДП «Енергоринок».
Відповідно до п. 2.2 Порядку звіти складаються щомісяця. Звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа відповідного місяця у межах дії процедури погашення заборгованості. Першим звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа місяця, наступного за місяцем прийняття цього Порядку.
Підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, подають звітність розрахунковому центру до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом (п. 2.3 Порядку).
Таким чином, надання та складання звітності підприємствами ПЕК фактично та юридично стало можливим після прийняття Мінпаливенерго вищевказаного Наказу, у зв'язку з чим тримісячним строк розраховувався з 22.12.2005 р. та закінчився 22.03.2006 р.
Отже, виходячи з аналізу вищенаведених норм, вбачається, що виключення особи з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», можливо, зокрема, у випадку ненадання підприємством ПЕК звітності протягом трьох місяців з дня видання Мінпаливенерго України Наказу про затвердження Порядку надання звітності, тобто за період з 22.12.2005 по 22.03.2006 р.
За таких обставин, виключення Міністерством палива та енергетики України позивача з Переліку підприємств ПЕК, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості, через ненадання ним звітності за період січень-березень 2007 року не відповідають положенням чинного законодавства України.
Суд не може прийняти до уваги положення п. 2.2 Порядку надання звітності, яким передбачено, що звіти складаються щомісяця з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з частинами 2, 3 ст. 9 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 3 Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» №493/92 від 03.10.1992 р. передбачено, що нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.
Причому державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, згідно з п. 2 Указу, здійснює Міністерство юстиції України.
Проте, Наказ Міністерства палива та енергетики України №612 від 22.12.2005 р. про затвердження Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не був зареєстрований Міністерством юстиції України, через що вказаний Наказ в розумінні положень Указу Президента України №493/92 від 03.10.1992 р. не є нормативно-правовим актом України, а тому не може бути застосований судом при вирішенні справи.
Більш того, суд звертає увагу на те, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Кримтеплоелектроцентраль» щомісячно надаються звіти про обсяги та структуру заборгованості через Державне підприємство «Енергоринок», у тому числі за розрахунковий період січень-березень 2007 року. Даний факт підтверджується наявними в матеріалах справи звітами та оригіналами поштових квитанцій про відправлення звітів Державному підприємству «Енергоринок» (а. с. 14-42).
Отже, наведені вище обставини свідчать про неправомірність виключення позивача з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, позаяк матеріалами справи підтверджується відсутність порушення ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» вимог Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування і їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Відповідно до частини 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, всупереч вказаним положенням, відповідачі не надали суду доказів правомірності виключення ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, при фактичній відсутності з боку позивача порушень вимог чинного законодавства України.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримтеплоелектроцентраль» є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судовий збір у розмірі 3,40 грн. у порядку ч. 1 ст. 94, п. 1, 2 ч. 3 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, п. п. «б» п. 1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито», підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
Приймаючі до уваги викладене, керуючись ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати Наказ Міністерства палива та енергетики України №298 від 19.06.2007 р. в частині виключення Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримтеплоелектроцентраль» (97501, Сімферопольський район, смт. Молодіжне, вул. Кримська, 7, ідентифікаційний код 32417960) з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
3. Зобов'язати Міністерство палива та енергетики України (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 30) відновити Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримтеплоелектроцентраль» (97501, Сімферопольський район, смт. Молодіжне, вул. Кримська, 7, ідентифікаційний код 32417960) в переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», шляхом внесення відповідних змін до Наказу Міністерства палива та енергетики України №568 від 10.11.2005 р.
4. Зобов'язати Державне підприємство «Енергоринок» (01001, м. Київ, вул. Анрі Барбюса, 5В) відновити Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримтеплоелектроцентраль» (97501, Сімферопольський район, смт. Молодіжне, вул. Кримська, 7, ідентифікаційний код 32417960) в Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
5. Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31115095700002 в банку одержувача: Управління держказначейства в АР Крим, МФО 824026, одержувач: Держбюджет, м. Сімферополь, ОКПО 34740405) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримтеплоелектроцентраль» (97501, Сімферопольський район, смт. Молодіжне, вул. Кримська, 7, ідентифікаційний код 32417960) 3,40 грн. витрат зі сплати судового збору.
Виконавчий лист видати після вступу постанови в законну силу за заявою особи, на користь якої ухвалено рішення.
Судом роз'яснено сторонам положення ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно якої Постанова суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дійсну Постанову направити на адресу сторін рекомендованою кореспонденцією.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Дворний І.І.