Постанова від 11.09.2007 по справі 4/119А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.09.07 Справа№ 4/119 А

Господарський суд Львівської області в складі судді Гриців В.М. при секретарі Москалі Р.М. з участю представників: позивача настоятель громади о. Ярослав Огерук., Позняк С.О., відповідача Данильчука А.Р. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом релігійної громади Української православної церкви до Бродівської міської ради про визнання недійсним і скасування рішення відповідача від 29.05.2007р. №157 та зобов'язання затвердити матеріали містобудівного обгрунтування та надати дозвіл на проведення реконструкції незавершеного будівництвом житлового будинку під храм

ВСТАНОВИВ:

Релігійна громада Української православної церкви звернулося з позовом до Бродівської міської ради , просить суд рішення Бродівської міської ради від 29 травня 2007 року № 157, визнати неправомірним та зобов'язати міську раду затвердити матеріали містобудівного обґрунтування та надання дозволу на проведення реконструкції незавершеного будівництвом житлового будинку під храм громади. Позивач пояснює, що незавершений будівництвом житловий будинок та земельну ділянку розміром 0,0961 га. отримав за нотаріально посвідченим договором дарування і є її власником. Оскільки релігійна громада УПЦ в м.Броди немає власної культової споруди, позивач звернувся до відповідача з проханням надати дозвіл на переобладнання будинку під храм. Однак рішенням Бродівської міської ради від 29 травня 2007 року № 157, відмовлено позивачу у затвердженні містобудівного обґрунтування зміни цільового призначення земельної ділянки під розміщення храму громади УПЦ по вул.І.Франка,76 в м.Броди. Вважає, що рішення Бродівської міської ради від 29 травня 2007 року № 157 не ґрунтується на Конституції та законі і не обґрунтоване. В оскарженому рішенні не зазначено конкретно причини відмови у затвердженні містобудівного обґрунтування зміни цільового призначення земельної ділянки під розміщення храму громади УПЦ по вул.І.Франка,76 в м.Броди та відповідної норми закону.

Представник позивача адміністративний позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та доданих до неї документах, просить задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги заперечує, просить у позові відмовити. Твердження позивача про невмотивованість рішення Бродівської міської ради від 29 травня 2007 року № 157 вважає безпідставним. Адже у рішенні є посилання на конкретні норми законодавчих актів України та інших документів, на підставі яких прийнято рішення. Згідно ст.18 закону України «Про основи містобудування»реалізація містобудівної документації полягає у впровадженні рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування при плануванні територій. Містобудівне обґрунтування являє собою пропозиції зацікавленої особи з одночасним обґрунтуванням щодо розміщення певного архітектурного об'єкту на території населеного пункту. Містобудівне обґрунтування виготовляється у випадку, коли генеральний план забудови населеного пункту не передбачає будівництва об'єкту на певній території. Тобто, лише після затвердження містобудівного обґрунтування міською радою воно набирає юридичної сили і породжує юридичні наслідки, а саме зміни до генерального плану забудови населеного пункту. Земельна ділянка по вул.І. Франка в м.Броди згідно діючого генерального плану забудови м.Броди є територією садибної забудови і цільовим використанням земельної ділянки є обслуговування житлового будинку, господарських будівель. Згідно з ст.18 закону України «Про основи містобудування»Бродівська міська рада, як суб'єкт містобудівної діяльності, зобов'язана дотримуватись основних завдань та заходів щодо забезпечення сталого розвитку населеного пункту, що передбачає соціально, економічно і екологічно збалансований їх розвиток. На думку більшості депутатів Бродівської міської ради реконструкція житлового будинку під культову споруду на зазначеній земельній ділянці в районі житлової забудови є соціально і економічно недоцільною, тому й прийнято рішення № 157.

На вимогу суду представник відповідача надав суду для огляду проект генерального плану забудови м.Броди, який у встановленому порядку не затверджений, і пояснив, що іншого генерального плану забудови м.Броди не існує. Суду також надано витяг з протоколу сесії Бродівської міської ради, що відбулася 29 травня 2007 року.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, дослідив надані докази суд вважає, що позов слід задовольнити частково.

Згідно з матеріалами справи позивач є власником будинку № 67 на вул. І.Франка в м. Броди та земельної ділянки площею 0,0961 га. цільове призначення якої є будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що підтверджено договором дарування житлового будинку, незавершеного будівництвом, та земельної ділянки, посвідченим нотаріусом Бродовського районного нотаріального округу 26 січня 2007 року, витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно за № 13632922, виданим 20 лютого 2007 року Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації і державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 441575. Позивач звернувся до Бродівської міської ради про затвердження містобудівного обгрунтування зміни цільового призначення земельної ділянки під розміщення храму громади УПЦ по вул. І.Франка в м.Броди.

Бродівська міська рада 29 травня 2007 року прийняла рішення № 157 «Про затвердження містобудівного обгрунтування зміни цільового призначення земельної ділянки під розміщення храму громади УПЦ по вул. І.Франка в м.Броди», яким відмовила у затвердженні містобудівного обгрунтування зміни цільового призначення земельної ділянки під розміщення храму громади УПЦ по вул. І.Франка в м.Броди.

Рішення Бродівської міської ради від 29 травня 2007 року № 157 не грунтується на законі, таке прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для справи, з огляду на наступне.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 4,24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одними із основних принципів місцевого самоврядування є законність, правова самостійність в межах повноважень, визначених цим та іншими законами. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи повинні керуватися у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятих у межах їхньої компетенції. Згідно з ст.25, п.42 ст. 26 названого закону сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені до їх відання Конституцією та законами України. Виключно на пленарних засіданнях ради вирішується питання затвердження в установленому порядку містобудівної документації.

Як зазначено у рішенні Бродівської міської ради № 157 від 29 травня 2007 року таке прийнято згідно ст.10,12 розділу ІІІ «Планування території на місцевому рівні», ст.23 розділу ІУ «Регулювання планування, за будови та іншого використання території», ст.12,18,19 закону України «Про основи містобудування», ДБН Б.1.1-4-2002 «Склад, зміст, порядок розробки, погодження і затвердження містобудівного обгрунтування», п.42 ст.26 закону України «Про місцеве самоврядування».

Відповідно до вимог ст.ст. 12,18,19 закону України «Про основи містобудування» до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на їх території, зокрема, належить затвердження відповідно до законодавства місцевих містобудівних програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації. Будівництво об'єктів містобудування незалежно від форм власності здійснюється з дозволу відповідних рад. Закінчені будівництвом об'єкти підлягають прийняттю в експлуатацію в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Експлуатація не прийнятих у встановленому законодавством порядку об'єктів забороняється. При розробці та реалізації містобудівної документації суб'єкти містобудівної діяльності зобов'язані дотримуватись основних завдань та заходів щодо забезпечення сталого розвитку населених пунктів та екологічної безпеки територій. Сталий розвиток населених пунктів передбачає соціально, економічно і екологічно збалансований їх розвиток, спрямований на створення економічного потенціалу, повноцінного життєвого середовища для сучасного та наступних поколінь на основі раціонального використання ресурсів, технологічного переоснащення і реструктуризації підприємств, удосконалення соціальної, виробничої, транспортної, комунікаційно-інформаційної, інженерної інфраструктури. Екологічна безпека територій передбачає дотримання встановлених природоохоронним законодавством вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, збереження та раціонального використання природних ресурсів, санітарно-гігієнічних вимог щодо охорони здоров'я людини, здійснення заходів для нейтралізації, утилізації, знищення або переробки всіх шкідливих речовин і відходів.

Містобудівне обгрунтування зміни цільового призначення земельної ділянки під розміщення храму громади УПЦ по вул. І.Франка в м.Броди розроблене відповідно до вимог ДБН 360-92 «Планування і забудова сільських і міських поселень», ДБН Б.1.1-4-2002 «Склад, зміст, порядок розробки, погодження і затвердження містобудівного обгрунтування» та погоджене міським і районним архітектором, відділом земельних ресурсів, головним санітарним лікарем, державним інспектором по охороні природи та навколишнього середовища, іншими службами. Районна архітектурно-містобудівна рада Бродівської районної державної адміністрації 11 травня 2007 року розглянула містобудівне обгрунтування зміни цільового призначення земельної ділянки під розміщення храму громади УПЦ по вул. І.Франка в м.Броди і постановила прийняти за основу та подати на розгляд сесії Бродівської міської ради.

З витягу з протоколу сесії Бродівської міської ради від 29 травня 2007 року видно, що при обговоренні містобудівного обгрунтування зміни цільового призначення земельної ділянки під розміщення храму громади УПЦ по вул. І.Франка в м.Броди депутати не висловлювали зауважень щодо самого містобудівного обгрунтування, його відповідності вимогам закону, державним будівельним нормам і правилам, стандартам. При обговоренні містобудівного обгрунтування зміни цільового призначення земельної ділянки під розміщення храму громади УПЦ по вул. І.Франка в м.Броди депутати висловлювали думки щодо будівництва автостоянки на вул.І.Франка, доцільності проведення громадських слухань та з приводу релігійної ситуації в м.Бродах і необхідності порадитись депутатам з громадами УПЦ КП та УГКЦ.

Отже, наведене спростовує твердження представника відповідача про те, що на думку більшості депутатів Бродівської міської ради реконструкція житлового будинку під культову споруду на зазначеній земельній ділянці в районі житлової забудови є соціально і економічно недоцільною.

Відповідно до вимог п.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Доказів правомірності, підставності своєї бездіяльності відповідач суду не надав.

Суд відмовляє позивачу у задоволенні частини його позовних вимог щодо зобов'язання відповідача затвердити матеріали містобудівного обґрунтування та надати дозвіл на проведення реконструкції незавершеного будівництвом житлового будинку під храм громади, оскільки виключно на пленарних засіданнях ради вирішується питання затвердження в установленому порядку містобудівної документації. Також суду не надано доказів порушення відповідачем прав чи охоронюваних законом інтересів позивача щодо вирішення питання про надання дозволу на проведення реконструкції незавершеного будівництвом житлового будинку під храм громади.

Керуючись ст.ст. 2, 69,70,86,87,94,138,143,158-163, п.6 розділу VІІ Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Рішення Бродівської міської ради від 29 травня 2007 року № 157 «Про затвердження містобудівного обгрунтування зміни цільового призначення земельної ділянки під розміщення храму громади УПЦ по вул. І.Франка в м.Броди» визнати протиправним і скасувати його.

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена та набирає законної сили в порядку і у строки, встановлені ст.186,254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Гриців В.М.