Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 315
Іменем України
10.04.2008
Справа №2-5/10734-2007А
Господарський суд АР Крим у складі:
Головуючого судді - Гаврилюк М.П.,
за участю: секретаря Діланян І.К.,
представників сторін:
Від позивача - Малюта Ю.С., представник, дов. у справі.
Від відповідачів - не з'явився.
у відкритому судовому засіданні, розглянувши адміністративну справу:
За позовом - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паркове», смт. Лівадія.
До відповідачів - 1) Республіканського комітету з охорони культурної спадщини, м. Сімферополь; 2) Державної служби з питань національної та культурної спадщини, м. Київ.
Про визнання протиправними дій.
Сутність спору:
Позивач - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паркове», смт. Лівадія звернувся до Господарського суду АР Крим з адміністративним позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії Республіканського комітету з охорони культурної спадщини АР Крим відносно листа № 558-к від 05.03.2007 р. про непогодження об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Паркове» проекту відводу земельної ділянки площею 0, 2149 га для будівництва та обслуговування домоволодіння № 18 за адресою: смт. Лівадія, пр. Батуріна, 18; визнати протиправними дії Державної служби з питань національної спадщини, м. Київ Міністерства культури та туризму України відносно листа № 22/1101/10 від 03.05.2007 року про непогодження об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Паркове» проекту відводу земельної ділянки площею 0,2149 га для будівництва та обслуговування домоволодіння № 18 за адресою: смт. Лівадія, пр. Батуріна, 18 та зобов'язати Республіканський комітет з охорони культурної спадщини Ради Міністрів АР Крим, як суб'єкта владних повноважень виконати необхідні дії по узгодженню проекту відводу об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Паркове» земельної ділянки, площею 0,2149 га для будівництва та обслуговування домоволодіння № 18 за адресою: смт. Лівадія, пров. Батуріна, 18.
Відповідач - Рескомітет з охорони культурної спадщини, м. Сімферополь у судове засідання не з'явився, до суду надійшли заперечення на позов, в яких відповідач пояснив, що видача погоджень з проектів відводів земельних ділянок в межах історичних ареалів не віднесено до повноважень органа охорони культурної спадщини АР Крим, а відноситься до повноважень Державної служби з питань національної культурної спадщини.
Відповідач - Державна служба з питань національної культурної спадщини, м. Київ, у судове засідання не з'явився, до суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника. Також відповідач пояснив, що листом Держкультурспадщини від 01.04.2008р. № 22-712/10 погоджено можливість відведення ОСББ «Паркове» земельної ділянки по провулку Батуріна, 18 у смт. Лівадія міста Ялта для обслуговування та експлуатації житлового будинку та господарських споруд.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухав пояснення представника позивача, суд -
Рішенням Лівадійскої селищної ради №42 від 21.02.2006р. Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Паркове» надано згоду на виконання проекту відводу в загальну спільну власність земельної ділянки площею 0,2149 га для будівництва та обслуговування домоволодіння №18 за адресою: смт. Лівадія, пров. Батуріна, 18.
З метою погодження відведення земельної ділянки, позивачем отримані позитивні висновки: в Управлінні Головного архітектора м. Ялта та в Ялтинському міському управлінні земельних ресурсів
На підставі ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України позивач звернувся до Республіканського комітету з охорони культурної спадщини Ради Міністрів АР Крим, який розглянувши звернення ОСББ «Паркове» про можливість погодження проекту відводу земельної ділянки, надав відповідь № 758-к від 05.03.07 про те що, земельна ділянка, яка відводиться ОСББ «Паркове» потрапляє в заповідну територію Лівадійського палацо-паркового комплексу та відповідно до ст. 5 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та Наказу Міністерства культури ти мистецтв України № 86 від 16.02.05, вказав, що вказане питання відноситься до повноважень Державної служби охорони культурної спадщини України.
Державна служба охорони культурної спадщини листом № 22-1101/10 від 03.05.2007р. надав відповідь про неможливість погодження відведення земельної ділянки для будівництва у зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка розташовується на історичній території Лівадійського парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва національного значення (заповідна територія, зона № 8), і у відповідності до постанови Ради міністрів АР Крим від 16.11.1995р. № 330 забороняються будь-яки земляні та будівельні роботи.
Позивач просить суд визнати протиправними дії Республіканського комітету з охорони культурної спадщини АР Крим відносно листа № 558-к від 05.03.2007 р. про непогодження об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паркове» проекту відводу земельної ділянки площею 0, 2149 га для будівництва та обслуговування домоволодіння № 18 за адресою: смт. Лівадія, пр. Батуріна, 18; визнати протиправними дії Держаної служби з питань національної спадщини, м. Київ Міністерства культури та туризму України відносно листа № 22/1101/10 від 03.05.2007 року про непогодження об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Паркове» проекту відводу земельної ділянки площею 0,2149 га для будівництва та обслуговування домоволодіння № 18 за адресою: смт. Лівадія, пр. Батуріна, 18 та зобов'язати Республіканський комітет з охорони культурної спадщини Раді Міністрів АР Крим, як суб'єкта владних повноважень виконати необхідні дії по узгодженню проекту відводу об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Паркове» земельної ділянки, площею 0,2149 га для будівництва та обслуговування домоволодіння № 18 за адресою: смт. Лівадія, пров. Батуріна, 18.
Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, а саме: у частині визнання протиправними дій Республіканського комітету з охорони культурної спадщини АР Крим та дій Державної служби з питань національної спадщини, з огляду на наступне:
Як на підставу своєї відмови, відповідач - Державна служба з питань національної спадщини посилається на те, що земельна ділянка, яку позивач просить відвести знаходиться на історичній території Лівадійського парку-памятки садово-паркового мистецтва національного значення та на цій території забороняються будь-які земляні та будівельні роботи.
Законом України «Про охорону культурної спадщини» визначено, що саме встановлення зон охорони пам'яток та затвердження меж історичних ареалів населених місць не може бути підставою для примусового вилучення з користування земельних ділянок у юридичних та фізичних осіб за умов дотримання землевласниками та землекористувачами правил використання земель історико-культурного призначення.
Відповідно до частини 2, 3 статті 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» з метою захисту традиційного характеру середовища населених місць вони заносяться до Списку історичних населених місць України. Межі та режими використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на територіях історичних ареалів населених місць визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідною науково-проектною документацією, яка затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини або уповноваженими ним органами охорони культурної спадщини. На охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам'яток, історичних ареалів населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
Тобто, виходячи із змісту вище викладеної норми, що Закон України «Про охорону культурної спадщини» не містить безумовну заборону на виконання будівельних робіт на території охоронних зон, а вказує на те, що містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи можливо проводити тільки при отриманні дозволу на це відповідного органу охорони культурної спадщини.
Слід звернути увагу на те, що позивач просить дати йому дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки, з метою обслуговування придомової території вже існуючого житлового будинку, а не для його будівництва.
Відповідно до п. 2 ст. 42 Земельного кодексу України у разі приватизації громадянами багатоквартирного житлового будинку, прилеглі земельні ділянки можуть передаватися у власність безоплатно.
У відповідності зі ст. 89 Земельного кодексу України у спільної власності знаходяться земельні ділянки співвласників житлового будинку.
Тим самим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Республіканського комітету з охорони культурної спадщини АР Крим відносно листа № 558-к від 05.03.2007 р. про непогодження об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паркове» проекту відводу земельної ділянки площею 0, 2149 га для будівництва та обслуговування домоволодіння № 18 за адресою: смт. Лівадія, пр. Батуріна, 18 та визнання протиправними дій Держаної служби з питань національної спадщини, м. Київ Міністерства культури та туризму України відносно листа № 22/1101/10 від 03.05.2007 року про непогодження об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Паркове» проекту відводу земельної ділянки площею 0,2149 га для будівництва та обслуговування домоволодіння № 18 за адресою: смт. Лівадія, пр. Батуріна, 18 є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
При цьому, суд вважає, що не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині зобов'язання Республіканського комітету з охорони культурної спадщини Раді Міністрів АР Крим, як суб'єкта владних повноважень виконати необхідні дії по узгодженню проекту відводу об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Паркове» земельної ділянки, площею 0,2149 га для будівництва та обслуговування домоволодіння № 18 за адресою: смт. Лівадія, пров. Батуріна, 18, з огляду на наступне:
Відповідно до п. 28 ст. 5 Закону України «Про охорону культурної спадщини» до повноважень центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини належить погодження проектів відведення та надання земельних ділянок на території пам'яток та в їх охоронних зонах, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених місць.
В матеріалах справи знаходиться Лист Державної служби з питань національної культурної спадщини № 22-712/10 від 01.04.2008р. відповідно до якого, останній враховуючи висновки Республіканського комітету з охорони культурної спадщини Ради Міністрів АР Крим від 15.02.2008р. № 1424-п та Управління головного архітектора Ялтинської міської ради від 24.05.2006р. № 05/1040, не має заперечень щодо відведення ОСББ «Паркове» земельної ділянки по провулку Батуріна, 18 у смт. Лівадія м. Ялта для обслуговування та експлуатації житлового будинку та господарських споруд.
У судовому засіданні оголошена вступна те резолютивна частини постанови. Постанова оформлена у відповідності зі ст. ст. 162, 163 КАС України та підписана 18 квітня 2008 року.
З огляду на викладене та керуючись ст. ст. 161-163, 167 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати дії Республіканського комітету з охорони культурної спадщини АР Крим відносно листа № 558-к від 05.03.2007р. про непогодження об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паркове» проекту відводу земельної ділянки площею 0, 2149 га для будівництва та обслуговування домоволодіння № 18 за адресою: смт. Лівадія, пр. Батуріна, 18 - протиправними.
3. Визнати дії Держаної служби з питань національної спадщини, м. Київ Міністерства культури та туризму України відносно листа № 22/1101/10 від 03.05.2007 року про непогодження об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Паркове» проекту відводу земельної ділянки площею 0,2149 га для будівництва та обслуговування домоволодіння № 18 за адресою: смт. Лівадія, пр. Батуріна, 18 - протиправними.
4. В іншій частині позову відмовити.
Сторони мають право на апеляційне оскарження даної постанови до Севастопольського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через 10 днів після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у відповідності зі ст. 186 КАС України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Гаврилюк М.П.