01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
26.04.2007 № 2/107
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Зеленіна В.О.
суддів: Рєпіної Л.О.
Капацин Н.В.
при секретарі: Голюк Н.І.
За участю представників:
Від позивача - Костюченко В.В. - по довіреності
Від відповідача 1 - Яроцька Е.М. - по довіреності
Від відповідача 2 - представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київська міська Рада
на рішення Господарського суду м.Києва від 06.03.2007
у справі № 2/107 (Домнічева І.О.)
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Художня майстерня"
до Київська міська Рада
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
третя особа відповідача
третя особа позивача
про визнання права на оренду та укладення договору оренди землі
Рішенням Господарського суду м. Києва від 06.03.2007 р. усправі №2/107 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Художня майстерня» до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про визнання права на оренду та укладення договору оренди землі задоволений повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, просить його скасувати, оскільки вважає, що воно було прийняте по неповно з'ясованим обставинам з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши апеляційну скаргу та заслухавши пояснення представників сторін, Київським апеляційним господарським судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про оренду землі» визначає, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
На виконання зазначених вище вимог законодавства, а також рішень Київради від 26 червня 2003 р. №512/672 та від 15 липня 2004 року N 457/1867, якими визначається порядок надання земельних ділянок у користування в місті Києві, позивач звернувся до Київської міської ради з клопотанням № К-4526 від 23 травня 2005 року про виділення в оренду земельної ділянки на вул. Райдужній, 16-А у Дніпровському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземною автостоянкою, що підтверджується матеріалами справи.
29 липня 2005 року Київським міським головою була надана згода Д-1324 на розроблення проекту відведення земельної ділянки на вул. Райдужній, 16-А у Дніпровському районі м. Києва площею 0,712 га для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземною автостоянкою, на підставі чого позивач замовив розробку відповідного проекту відведення у ТОВ «Геометікс-плюс», якому відповідач-2 24 жовтня 2005 року видав технічні умови на розробку проекту відведення земельної ділянки, що підтверджується матеріалами справи.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Геометікс-плюс» було підготовлено проект відведення земельної ділянки позивачу для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземною автостоянкою на вул. Райдужній, 16-А у Дніпровському районі м. Києва.
У відповідності до частини 6 статті 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки був погоджений позивачем із Головним управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА, Київською міською санітарно-епідеміологічною станцією, Державним управлінням екології та природних ресурсів в м. Києві, Київським міським управлінням земельних ресурсів, Державною службою охорони культурної спадщини, Головним управлінням земельних ресурсів, про що свідчать позитивні висновки, що знаходяться в матеріалах справи.
На виконання вимог Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації" проект відведення земельної ділянки був погоджений з управлінням земельних ресурсів міста Києва Держкомзему України, про що свідчить позитивний висновок від 29.11.2005 №09-02-4/3002 та висновок державної землевпорядної експертизи 29.11.2005 № 04-81, які знаходяться в матеріалах справи.
Судом першої інстанції встановлено, що за результатами підготовки проекту відведення земельної ділянки на вул. Райдужній, 16-А у Дніпровському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземною автостоянкою, у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) було сформовано кадастрову справу №Д-1324, що свідчить про те, що позивачем виконано всі відповідні вимоги Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та рішення Київради від 26 червня 2003 р. №512/672 щодо оформлення земельної ділянки.
У грудні 2005 року ТОВ «Геометікс-плюс» було забезпечено передачу проекту відведення зазначеної земельної ділянки в установленому порядку до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), відповідно до вимог статті 20 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві рішення Київської міської ради від 15 липня 2004 р. №457/1867.
Судом першої інстанції встановлено, що зазначений проект рішення було погоджено начальником Головного управління земельних ресурсів КМДА, начальником юридичного управління Головного управління земельних ресурсів КМДА, головою постійної комісії Київради з питань землекористування, головою постійної комісії Київради з питань містобудування, першим заступником голови Київської міської державної адміністрації.
Відповідно до ст. 24 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, що затверджене рішенням від 15 липня 2004 року №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві», проект рішення Київради після ухвалення постійною комісією Київради з питань містобудування та землекористування висновку з цього питання, відповідно до Регламенту Київради, подається до президії Київради для внесення на розгляд на найближчому пленарному засіданні Київради.
Зазначене погодження передбачено рішенням Київради від 15 липня 2004 року №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві», яке діяло на момент погодження проекту рішення.
Відповідно до ст. 24 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, що затверджене рішенням від 15 липня 2004 року №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві» встановлено, що проект рішення Київради після ухвалення постійною комісією Київради з питань містобудування та землекористування висновку з цього питання відповідно до Регламенту Київради подається до президії Київради для внесення на розгляд на найближчому пленарному засіданні Київради.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.
Згідно з пунктом 2 статті 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
На виконання вимог вказаної норми законодавства, позивач звернувся до Київської міської ради з пропозицією укласти договір оренди.
20.11.2006 року відповідач-2 своїм листом на виконання доручення заступника міського голови-секретаря Київради від 26.10.2006 р. № 37072 розглянув вказану пропозицію позивача і повідомив, що позивачем забезпечено розробку проекту відведення зазначеної земельної ділянки згідно з вимогами ст. і 23 Земельного кодексу України, але Київрада питання передачі земельної ділянки позивачу на своєму пленарному засіданні не розглянула.
Частиною третьою статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні.
Однак, вказаний договір оренди земельної ділянки Київським міським головою не був ані підписаний, ані повернутий позивачу із зауваженнями.
Колегією не приймаються заперечення Київської міської ради, викладені в апеляційній скарзі про те, що сторонами не було узгоджено усі істотні умови договору оренди земельної ділянки на вул. Райдужній, 16-А з огляду на те, що процедура узгодження умов договору має відбуватись шляхом направлення протоколу розбіжностей до договору.
Ні протоколу розбіжностей до договору, ні заперечень щодо редакції договору, який було надано позивачем до суду матеріали справи не містять.
З матеріалів справи вбачається, що проект договору земельної ділянки, який був підписаний позивачем і надісланий до Київської міської ради, відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі» та Типового договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220.
Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова укладає договори від імені територіальної громади та на підставі рішень Київради.
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України «Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобов'язання зареєструвати договір оренди земельної ділянки між Орендодавцем - Київською міською радою та орендарем - товариством з обмеженою відповідальністю «Художня майстерня», у встановленому порядку, то дані вимоги також підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 р. №182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Також відповідно до рішення Київради від 29 травня 2003 року N 433/593 «Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві», Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту «з» статті 9 та пункту «є» статті 184 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідачі доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надали.
Враховуючи зазначене вище, судова колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду м. Києва від 06.03.2007 р. у справі №2/107 відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 101-105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,-
1. Апеляційну скаргу Київської міської ради на рішення Господарського суду м. Києва від 06.03.2007р. у справі № 2/107 - залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду м. Києва від 06.03.2007 р. у справі №2/107 - залишити без змін.
3. Матеріали справи №2/107 повернути Господарському суду м. Києва.
Головуючий суддя Зеленін В.О.
Судді Рєпіна Л.О.
Капацин Н.В.
27.04.07 (відправлено)