"11" квітня 2008 р.
Справа № 15а/363-5093
12 год. 58 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Бучинської Г.Б.
при секретарі судового засідання Суховій Р.М.
Розглянув матеріали справи
за позовом Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації, вул. Родини Барвінських, 10, м. Тернопіль
до 1) Білецької сільської ради, вул. Г.Мазепи, 27, с. Біла Тернопільського району Тернопільської області; 2) Тернопільського районного госпрозрахункового бюро технічної інвентаризації, вул. Бродівська, 17, м. Тернопіль
третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжгосподарська пересувна механізована колона № 22", вул. Сагайдачного, 2, с. Біла Тернопільського району Тернопільської області
про скасування рішення та свідоцтва Білецької сільської ради та зобов'язання Тернопільського районного госпрозрахункового бюро технічної інвентаризації скасувати державну реєстрацію права власності.
за участю представників сторін:
позивача: Куліш П.Р. - паспорт № НА 110777 від 04.04.2007р.
відповідача № 1: Притула О.Б. - довіреність № 50 від 26.02.2007р.
відповідача № 2: не з'явився.
третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: голова ліквідаційної комісії ТзОВ "МПМК-22" Волянюк В.І. -посвідчення № НА 110777 від 20.01.2007р.; Синютка Б.І. - довіреність від 19.01.2007р.
Суть справи:
Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації, м. Тернопіль звернулося у господарський суд з позовом до відповідачів: Білецької сільської ради, с. Біла Тернопільського району та Тернопільського районного госпрозрахункового бюро технічної інвентаризації, м. Тернопіль, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжгосподарська пересувна механізована колона № 22", с. Біла Тернопільського району про скасування рішення Білецької сільської ради № 122 від 20 жовтня 2003р. в частині оформлення права власності на 7/50 частини амінбудинку з виробничими будівлями і спорудами (бомбосховище), що знаходиться в с. Біла, вул. Сагайдачного, 2 за ТОВ "МПМК -22"; скасування свідоцтва про право власності на 7/50 частин адмінбудинку з виробничими будівлями і спорудами (бомбосховище), що знаходиться в с. Біла, вул. Сагайдачного, 2 за ТОВ "МПМК -22" виданого Білецькою сільською радою на підставі рішення Виконавчого комітету Білецької сільської ради № 122 від 20.10.2003р.; зобов'язання Тернопільського районного госпрозрахункового бюро технічної інвентаризації скасувати державну реєстрацію права власності на 7/50 частин адмінбудинку з виробничими будівлями і спорудами (бомбосховище), що знаходиться в с. Біла по вул. Сагайдачного, 2 за ТОВ "МПМК -22".
В уточненні до адміністративного позову (вх. № 14368н від 16.04.2007р.) позивач просить суд:
- скасувати рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 73 від 29.10.2002 р. в частині оформлення права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться по вул. Сагайдачного, 2 у с. Біла Тернопільського району Тернопільської області за ТОВ "МПМК-22";
- скасувати свідоцтво про право власності в частині визнання права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться по вул. Сагайдачного, 2 у с. Біла Тернопільського району Тернопільської області за ТОВ "МПМК-22", виданого 25 листопада 2002 року на підставі рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 73 від 29 жовтня 2002 року;
- скасувати рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 122 від 20 жовтня 2003 року в частині оформлення права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яка знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за ТОВ "МПМК-22";
- скасувати свідоцтво про право власності в частині визнання права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за ТОВ "МПМК-22", виданого 29 жовтня 2003 року на підставі рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 122 від 20 жовтня 2003 року Тернопільського району Тернопільської області;
- зобов'язати Тернопільське районне госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації скасувати державну реєстрацію права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за ТОВ "МПМК-22".
У судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст. 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України.
Обґрунтовуючи позовні вимоги Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації посилається на те, що Виконавчий комітет Білецької сільської ради при винесені рішення №122 від 20.10.2003р. порушив вимоги чинного законодавства, зокрема Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України №157/6445 від 18.02.2002р.; без наявності підстав, передбачених у п. 6 вищезазначеного Наказу (що передбачає підстави для оформлення права власності на нерухоме майно місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування); не врахувавши обставин, які мають значення для прийняття рішення, а саме, цільового призначення даного об'єкту; а також того, що відповідно до Закону України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру", "Положення про Цивільну оборону України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.1994р. № 299, Закону України "Про правові засади цивільного захисту", Закон України "Про приватизацію державного майна" захисні споруди цивільної оборони є об'єктами, які мають загальнодержавне значення (тобто це об'єкт, який не підлягає приватизації і контроль за діяльністю якого з боку держави гарантує захист громадян від наслідків впливу неконтрольованого виготовлення, використання або реалізації небезпечної продукції, послуг або небезпечних виробництв); крім того, не перевірено на якій підставі ТОВ "МПМК-22" володіє захисною спорудою цивільної оборони (бомбосховище), оскільки даний об'єкт на відміну від інших адміністративних будинків і споруд, які знаходяться в с. Біла по вул. Сагайдачного, 2 не передавався ТОВ "МПМК-22" його засновниками у власність як вклад до статутного капіталу, не був придбаний товариством, у ТОВ "МПМК-22" відсутній акт комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію; даний об'єкт лише перебував на балансі товариства, що не є підставою знаходження його у власності товариства, оскільки баланс є формою бухгалтерського обліку; передання захисної споруди цивільної оборони на балансі ТОВ "МПМК-22" не підтверджується належними документами, що ставить під сумнів законність перебування захисної споруди цивільної оборони на балансі ТОВ "МПМК-22".
Як стверджує позивач, саме в ході судового розгляду йому стало відомо, що виконавчий комітет Білецької сільської ради виніс ще одне незаконне рішення № 73 від 29.10.2002р. про оформлення права власності на адмінбудинки з виробничими будівлями та спорудами в тому числі і на бомбосховище, які знаходяться у с. Біла по вул. Сагайдачного, 2 за ТОВ "МПМК-22" та оформив свідоцтво про право власності від 25.11.2002р. на підставі вищевказаного рішення (дане рішення та свідоцтво про право власності знаходиться у інвентаризаційні справі).
04.04.2008р. позивач звернувся до суду з доповненням позовних вимог, а саме просить суд скасувати рішення Білецької сільської ради № 55 від 15.05.2001р., а також поновити строк для звернення до суду з позовом про оскарження даних рішень, вказуючи, що про наявність рішення № 122 йому стало відомо при розгляді кримінальної справи, а № 55 та № 73 при розгляді даної справи господарським судом після долучення даних рішень до матеріалів справи відповідачем 1.
Суд приймає дану заяву, як таку, що подана в межах прав, наданих стороні у справі, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 51 КАС України.
Щодо клопотання про поновлення пропущеного строку для звернення за захистом до суду, керуючись принципами адміністративного судочинства, права позивача на захист його порушеного права, свобод і інтересів та ст.ст. 55, 58 Конституції України, відповідно до яких кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень органів місцевого самоврядування, суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною та поновляє строк звернення позивача з позовом про скасування рішень та свідоцтв, виданих органом місцевого самоврядування щодо спірного об'єкта -захисної споруди цивільної оборони (бомбосховища), та у відповідності до ч. 2 ст. 100 КАС України розглядає дану справу по суті у відповідності до вимог даного Кодексу.
Представник відповідача -1 у судовому засіданні, запереченні на позовну заяву від 12.04.2007р. та додаткових запереченнях на позовну заяву від 26.04.2007р. вважає, що оспорювані рішення Білецької сільської ради та оформлені на їх підставі свідоцтва не зачіпають прав чи інтересів Управління; оформлення права власності за ТзОВ "МПМК-22" на адмінбудинок з виробничими будівлями і спорудами (бомбосховище), що знаходиться в с. Біла по вул. Сагайдачного, 2 відбулося в установленому законом порядку та на підставі абз. 6 підпункту а) пункту 6.1 Наказу Міністерства юстиції України "Про затвердження тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно"; крім того, беручи до уваги, що позивач без поважних причин пропустив річний строк, встановлений для звернення до адміністративного суду ч. 2 ст. 99 КАС України, посилаючись на ст. 267 Цивільного кодексу України просить суд застосувати строки позовної давності та відмовити в задоволенні позову Управління в повному обсязі.
Водночас, викладаючи додаткові заперечення відповідач -1 посилається на рішення господарського суду Тернопільського області від 14.06.2006р. у справі № 6/137-1938 за позовом Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації, третя особа - Управління МНС України Тернопільської області до відповідачів: Товариства з обмеженою відповідальністю “МПМК-22", Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи Щепановського Зіновія Васильовича, м. Тернопіль про визнання недійсним договору дарування від 27.12.2004р. та повернення об'єкта, переданого за цим договором, згідно якого позов задоволено частково, зокрема, визнано недійсним, укладений 27.12.2004р. між Товариством з обмеженою відповідальністю “МПМК-22", с. Біла, Тернопільського району та Суб'єктом підприємницької діяльності Щепановським З.В., м. Тернопіль, договір дарування 7/50 частин адмінбудинку з виробничими будівлями і спорудами, що знаходяться по вул. Сагайдачного, 2 в с. Біла Тернопільського району Тернопільської області, зокрема: бомбосховище із бетону та цегли, загальною площею 479,4 кв.м., зазначене в зведеному плані земельної ділянки -під літ. “3", 7/50 частин відмостки із асф., бетон - “I-III", 1/3 частина огорожі із бет. плит та заліза -“1-2", посвідчений приватним нотаріусом Чолач Г.Д. і зареєстрований в реєстрі за № 9952, у зв'язку з чим суб'єкта підприємницької діяльності Щепановського З.В., м. Тернопіль, вул. Миру, 1"в" кв. 38 зобов'язано повернути ТОВ “МПМК-22", с. Біла, Тернопільського району, Тернопільської області 7/50 частин адмінбудинку з виробничими будівлями і спорудами, що знаходяться в с. Біла, Тернопільського району, Тернопільської області, вул. Сагайдачного, 2, придбані за договором дарування від 27.12.2004 року; в задоволенні решти вимог відмовлено. За результатами перегляду в касаційному порядку даного рішення постановою Вищого господарського суду зазначено, що при розгляді справи судом не досліджено питання про наявність у позивача суб'єктивного права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, оскільки відсутність права на позов тягне за собою прийняття рішення про відмову в задоволенні позову, незалежно від інших, встановлених судом обставин, у зв'язку з чим відповідач 1 та третя особа вважає, що у позивача відсутнє право на звернення до суду з даним позовом, а відтак просить припинити провадження у справі (додаткові заперечення на позов від 19.02.2007р.).
Разом з тим, третя особа спростовує позовні вимоги позивача, виходячи з наступного: - ТОВ "МПМК-22" утворене шляхом реорганізації (перетворення) міжгосподарської пересувної механізованої колони № 22, внаслідок об'єднання виділених (персоніфікованих) часток членів трудового колективу МПМК 22. Згідно постанови ради асоціації Облагробуду "Про розмежування майнового комплексу Тернопільського МПМК-22" № 10 від 15.02.2002р. приміщення бомбосховища ввійшло до складу майна, яке розподілялося між членами трудового колективу, та передане ТОВ "МПМК-22" при його створенні, а відтак, згідно ст.. 12 Закону України "Про господарські товариства" товариство є власником даного майна, як такого, що передане йому засновниками та учасниками. А тому відповідачем 1 правомірно оформлено право власності на даний об'єкт за третьою особою на підставі абз.6підпункту а) п. 6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно; - Згідно з довідкою № 27/1-22 від 17.02.2004р., виданою Тернопільською обласною кооперативно-державною асоціацією по агропромисловому будівництву "Облагробуд", бомбосховище побудоване за рахунок централізованих коштів асоціації "Облагробуд". МПМК-22 створена на внесках "Облагробуду", державного майна при її створенні не було і немає на даний час. Оскільки ТОВ "МПМК-22" є правонаступником МПМК-22 та створене шляхом об'єднання часток членів трудового колективу МПМК-22, виділених його працівникам, ТОВ правомірно володіє захисною спорудою (бомбосховищем); - Оскільки ТОВ "МПМК-22" не створене в процесі приватизації, то посилання позивача на ст.. 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" є неправомірним; - посилання позивача на неврахування Білецькою сільською радою при винесенні оспорюваних рішень цільового призначення майна є безпідставним, оскільки майно не відчужувалося в порядку приватизації і не перебувало в державній власності.
Як вбачається із позовних матеріалів, спірні правовідносини за своїм характером є адміністративно-правовими, у зв'язку з чим справа розглядається згідно положень Кодексу адміністративного судочинства України, що набрав чинності з 01.09.2005р.
Відповідно до змісту пунктів 6, 7 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін та третіх осіб, оцінивши представлені докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Для всебічного з'ясування обставин, зокрема щодо повноважень позивача, суд звертався із запитом до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи щодо наявності чи відсутності в Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації суб'єктивного права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, з відповіді на який з'ясовано наступне.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" одним із основних заходів у сфері захисту населення від надзвичайних ситуацій є укриття в захисних споруд цивільної оборони (ЗСЦО).
Згідно із статтею 1 Закону України "Про Цивільну оборону України" Цивільна оборона України є державною системою органів управління, сил і засобів, що створюється для організації і забезпечення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, екологічного, природного та воєнного характеру. Систему цивільної оборони складають, у тому числі, і органи повсякденного управління процесами захисту населення у складі місцевих державних адміністрацій - управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пункту 2 Типового положення про управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2000 р. № 1386, Управління є органом управління відповідної територіальної підсистеми єдиної державної системи з питань запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, який утворено з метою забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільної оборони, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання виникненню цих ситуацій, реагування на них, а також забезпечення реалізації державної політики з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи на відповідній території.
Основними завданнями управління є реалізація державної політики у сфері цивільної оборони, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання цим ситуаціям та реагування на них, ліквідації їх наслідків.
На Міністерство, як на спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади, покладено здійснення методичного керівництва та контроль за створенням і утриманням фонду ЗСЦО (постанова Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 р. № 1539 "Про затвердження Положення про Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи"). А тому, керуючись вимогами чинного законодавства, Управління має право здійснювати захист інтересів держави з питань цивільної оборони, а відтак бути позивачем у даній справі.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено форму актів, які приймаються радою, порядок прийняття нею актів, а також встановлено презумпцію правомірності актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування через вказівку, що такі акти з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України можуть бути визнані незаконними в судовому порядку.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Предметом позову в даній справі є, зокрема, визнання недійсним та скасування індивідуально-правових актів - рішення виконкому Білецької сільської ради № 55 від 15.05.2001р. в частині оформлення права власності на бомбосховище в с. Біла, вул.. Сагайдачного, 2 за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною рішень № 73 від 29.10.2002р., № 122 від 20.10.2003р. в частині оформлення права власності на бомбосховище в с. Біла, вул.. Сагайдачного, 2 за ТзОВ "МПМК-22".
Ухвалами господарського суду від Білецької сільської ради неодноразово витребовувалися документи, на підставі яких приймалися рішення про оформлення права власності на бомбосховище в с. Біла за МПМК-22, на виконання яких відповідачем 1 надано: копію постанови асоціації "Олагробуд" № 10 від 15.02.2002р.; копію рішення виконкому Білецької сільської ради № 55 від 15.05.2001р.; копію свідоцтва про право власності від 24.05.2001р.; копію листа Регіонального відділення ФДМ України по Тернопільській області № 03-6/543 від 12.03.2002р.; копію довідок асоціації "Облагробуд" № 26/5-98 від 01.04.2002р., № 27/4-111 від 18.10.20002р., № 27/1-22 від 17.02.2004р.; копію рішення виконкому Білецької сільської ради № 73 від 29.10.2002р.; копію свідоцтва на право власності від 25.11.2002р.; копія рішення виконкому Білецької сільської ради № 122 від 20.10.2003р.; копію свідоцтва на право власності від 29.10.2003р. Будь-які інші документи, на підставі яких приймалися оспорювані рішення суду не надані, згідно пояснень представника відповідача-1, у зв'язку з їх відсутністю. Даний факт підтверджено і поставою відділу державної виконавчої служби районного управління юстиції про закінчення виконавчого провадження по виконанню ухвали № 15/363-5093 від 23.03.2007р., у відповідності з якою в примусовому порядку вилучено рішення № 122 від 20.10.2003р., будь-яких інших документів не виявлено.
Рішенням № 55 від 15.05.2001 виконавчого комітету Білецької сільської ради вирішено оформити право власності на амін-будинок, склад-млин, гараж-цех, склад, розчинний вузол, майстерню, вбиральню, бомбосховище в с. Біла вул.. Сагайдачного, 2 за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22, керуючись Інструкцією "Про порядок реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб".
У відповідності до Інструкції "Про порядок реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб", затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.1998р. (далі - Інструкція), оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами державної виконавчої влади, місцевого самоврядування фізичним особам на - новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акта про право власності або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта державної комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію;
- власникам спільних будівель, які на законних підставах зробили перебудову, прибудову, внаслідок чого змінились належні їм частки. У випадках, коли співвласники не згодні змінити частки добровільно - це питання вирішується в судовому порядку; - членам житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, товариства або об'єднання, які повністю внесли свої пайові внески; - фізичним особам, які у разі ліквідації підприємства, об'єднання, організації отримали у власність в установленному законодавством порядку нерухоме майно підприємства, об'єднання, організації, що ліквідується; - фізичним особам, що вийшли зі складу засновників підприємства і за рішенням засновників (власників) отримали у власність об'єкт нерухомого майна, переданий їм за актом прийняття-передачі;
- інвесторам, які у встановленому законодавством України порядку отримали у власність об'єкти нерухомого майна або його частини, побудовані за їх кошти, за наявності відповідного рішення органу місцевої виконавчої влади, місцевого самоврядування, акта прийняття-передачі об'єкта (частини) інвестору;
- фізичним та юридичним особам, прийнятим у співзасновники підприємства, які внесли в статутний фонд цього підприємства об'єкт нерухомого майна; реабілітованим громадянам, яким повернуто у власність належні їм об'єкти нерухомого майна з представленням рішень комісій з реабілітації про повернення цього майна; у разі виділення окремого будинку зі складу об'єкта нерухомого майна, що складається із двох або більше будинків (будівель); - фізичним та юридичним особам при представленні договору про дольову участь у будівництві об'єкта нерухомого майна, акта про прийняття об'єкта в експлуатацію та акта прийняття-передачі цього об'єкта дольовику; - фізичним та юридичним особам на підставі документів, встановлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна.
З поданих Білецькою сільською радою матеріалів, на підставі яких було прийнято 15.05.2001р. спірне рішення, випливає, що жодного із перелічених у підпункті "а" пункту 4.1. ст. 4 Інструкції документів, МПМК-22 для оформлення права власності на нерухоме майно, зокрема бомбосховище, виконкому не подавало.
В силу положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, виконком Білецької сільської ради, сільська рада, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому, маючи право на оформлення права власності на нерухоме майно, органи місцевого самоврядування повинні діяти у межах, спосіб та порядок, передбачений як Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", так і на час прийняття рішення № 55 від15.05.2001р., згідно Інструкції "Про порядок реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб".
Натомість, органом місцевого самоврядування вирішено оформити право власності на спірний об'єкт без встановлення факту набуття права власності на майно чи внесення до статутного фонду МПМК-22 даного об'єкта, у зв'язку з чим слід звернути увагу на наступне.
У відповідності до Статуту організації, що входить до складу обласної асоціації по агропромисловому будівництву "Облагробуд" МПМК-22, зареєстрованого виконавчим комітетом районної ради народних депутатів від 01.12.1991, організація створена на добровільних засадах за рішенням установчих зборів господарства пайовиків і трудових колективів-засновників на базі ліквідованого районного кооперативно-державного будівельно-монтажного об'єднання (райагробуд) і є головним правонаступником його майна , коштів, кредиторських, дебіторських, договірних і інших зобов'язань.
Пунктами 5.1, 5.2, 5.3 Статуту визначено, що виробничо-господарська діяльність організації базується на централізованому виконанні функцій по виконанню державних замовлень на будівництво і реконструкцію об'єктів агропромислового комплексу. Всі взаємовідносини із партнерами, замовниками і організаціями, які не є господарствами-учасниками, ґрунтуються лише на підставі укладених договорів. Основними джерелами створення майна і грошових коштів є здійснення виробничо-господарської діяльності, реалізація виробленої продукції, надання послуг. Майно і кошти організації створюються за рахунок пайових внесків засновників. Закріплені за організацією основні засоби та оборотні кошти створюють її статутний фонд, розмір якого відображається в балансі організації. Сума дольової участі господарств учасників відображається на їх балансах.
Разом з тим, п. 1.4 Статуту організація може засновуватися на колективній, кооперативній, акціонерній власності. Вона здійснює на початках оперативного управління право володіння, користування і розпорядження закріпленим за нею майном, що належить на праві загальної власності господарствам учасникам.
Проаналізувавши дані норми статуту, слід зробити висновок, що МПМК -22, маючи статус юридичної особи, могла розпоряджатися майном лише у межах своєї спеціальної правоздатності, організація не є суб'єктом права власності, а тому не мала права розпоряджатися належним майном в цілому, оскільки це означало б, по суті, ліквідацію спільної власності.
Згідно з інформацією, наданою Тернопільською обласною кооперативно-державною асоціацією по агропромисловому будівництву "Облагробуд", викладеній в довідці № 27/29 від 15.06.2006р. у справі № 6/137-1933 та наданій позивачем у справі, як доказ, захисна споруда в с. Біла збудовано за централізовані кооперативні кошти колишнього "Укрміжкомунгоспу" і передано на баланс автотранспортного підприємства № 1900, в зв'язку з ліквідацією якого, наказом № 7 від 07.01.1987 р. п.5, територія, приміщення, споруди, а також пункт управління передані на баланс МПМК-22. Архівні документи колишнього Облміжкомунгоспу, зокрема акт державної комісії по завершенню будівництва пункту управління в с. Біла не збереглися. При створенні на базі МПМК-22 товариства з обмеженою відповідальністю даний об'єкт не був включений до статутного фонду товариства.
Отже, захисна споруда (бомбосховище) передана на баланс МПМК-22 у зв'язку з ліквідацією автотранспортного підприємства 1900, на балансі якого вона перебувала, що в свою чергу не є підставою, визначеною законодавством для набуття права власності, а відтак дане свідчить про відсутність права власності у МПМК -22 на даний об'єкт, оскільки саме лиш перебування спірного майна на балансі МПМК-22 не може бути доказом підтвердження права власності останнього на це майно, так як баланс є лише формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов'язань на конкретну (звітну) дату. Баланс не визначає підстав знаходження майна у власності (володінні) підприємства, а відтак перебування майна, у тому числі приміщень, споруд, будинків, на балансі підприємства (організації) не є безспірною ознакою його права власності.
За таких обставин справи суд вважає, що рішення № 55 від 15.05.2001р. в частині оформлення права власності на бомбосховище в с. Біла, вул.. Сагайдачного, 2 за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22 прийняте неправомірно, а відтак підлягає скасуванню з моменту його прийняття.
Оскільки незаконним з моменту прийняття є рішення виконкому Білецької сільської ради № 55 від 15.05.2001р. в частині оформлення права власності на бомбосховище в с. Біла, вул.. Сагайдачного, 2 за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22, тому незаконним з моменту його видання, 24.05.2001р., є свідоцтво, як правовстановлюючий документ, в частині визнання права власності за МПМК 22 на бомбосховище.
У відповідності до постанови ради Тернопільської обласної кооперативно-державної асоціації по агропромисловому будівництву "Облагробуд" № 1 від 15.02.1995р., з метою прискорення роботи по приватизації організацій та підприємств "Облагробуду", персоніфікації колективної частки майна на базі існуючих підприємств, делеговано виконавчій дирекції асоціації "Облагробуд" право управління кооперативним майном, створеним за рахунок централізованих фондів асоціації, у зв'язку з чим постановлено виконавчій дирекції асоціації "Облагробуд" виступити в процесі приватизації співзасновником організацій та підприємств, кооперативна частка майна яких створена за рахунок централізованих фондів облагробуду, в т. ч. МПМК-22, з внеском, що дорівнює кооперативній частці майна, створеного за рахунок централізованих фондів.
Як вбачається із матеріалів справи, ТзОВ "МПМК-22", яке, згідно п. 1.1 Статуту є правонаступником міжгосподарської пересувної механізованої колони № 22, утворене шляхом об'єднання часток членів трудового колективу МПМК - 22, виділених (персоніфікованих) працівникам колони, в процесі приватизації майна міжгосподарських організацій.
Даний факт підтверджується Статутом і установчим договором відповідача 1, постановами Тернопільської обласної кооперативио-державної асоціації по агропромисловому будівництву "Облагробуд" №№ 1, 10 від 15.02.1995 р. та 15.02.2002 р. відповідно, протоколом комісії Облагробуду і МПМК 22 від 31.01.1996 р. та протоколами загальних зборів колективу МПМК - 22 №№ 1, 2 від 10 і 29.07.2002 р., довідкою та листом асоціації Облагробуду від 18.10.2002 р. і 14.04.2005 р. відповідно, довідкою головного управління сільського господарства і продовольства Тернопільської обласної державної адміністрації від 15.06.2004 р., довідкою про наслідки перевірки правильності (законності) проведення паювання майна колективної власності та визначення пайового фонду МПМК - 22, складеною 19.07.2004 р. Управлінням СБ України в Тернопільській області.
Так, ТзОВ "МПМК - 22" створене на внесках Міжколгоспбуду, державного майна при створенні товариства в ньому не було і на даний час немає, частка Тернопільської обласної кооперативно-державної асоціації по агропромисловому будівництву "Облагробуд" в майні товариства становить 37, 7 % трудового колективу - 62, 3 %, що засвідчено довідками асоціації Облагробуду № 26/5-98 від 01.04.2002 р. та № 212 від 30.06.2005 р. відповідно.
Відповідно до постанови ради асоціації Облагробуду "Про розмежування майнового комплексу Тернопільськох МПМК-22" № 10 від 15.02.2002 р., яка знаходиться у матеріалах справи, вказаний перелік майна, який передається на баланс асоціації "Облагробуд", серед якого немає приміщення бомбосховища.
У відповідності до установчого договору про створення та діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "МПМК-22", а саме п. 4.1 розділу 4 для забезпечення господарської діяльності Товариства формується статутний фонд в розмірі 399 460 грн. із зазначенням розподілу часток учасників в статутному фонді. До основних засобів, які входять до статутного фонду товариства, згідно списку, підписаного директором Волянюком В.І. та головним бухгалтером входять: ангар для автомашин вартістю 120000грн., пристройка водогріву -2332 грн, адмінбудинок -122968 грн., вагон-домік -2804 грн, вагон КСО -3320 грн., склад матеріалів -78000 грн., гараж -41994 грн., трансформаторна підстанція -3450 грн., камаз 53102 - 8419 грн., камаз 53212 -10000грн., автокран ЗІЛ-КС -2853, прицеп -1658 грн., МАЗ-5334 -1667 грн. -всього на суму 399 465 грн..
Отже, приміщення бомбосховища до статутного фонду ТОВ "МПМК-22" не ввійшло, а відтак не входило воно і до майна МПМК-22, що виділене (персоніфіковане) між членами трудового колективу МПМК-22.
Згідно п. 5.1, 5.3 Статуту ТОВ "МПМК-22", товариство є власником майна, переданого йому засновниками і учасниками у власність, продукції, набутої товариством в результаті господарської діяльності, одержаних доходів, іншого майна, набутого на підставах не заборонених законом. Джерелами формування майна товариства є: майно і грошові кошти, передані учасникам товариства, доходи, одержані в результаті господарської діяльності, доходи від цінних паперів та корпоративних прав; кредити банків та інших фінансових установ; безвідплатні внески організацій та громадян; асигнування державного та місцевих бюджетів; доходи від випуску та розміщення цінних паперів. Решта майна, що залишилася після передачі асоціації, розподіляється між членами трудового колективу, тобто до складу майна, що підлягало розпаюванню, ввійшло приміщення бомбосховища, яке при створенні ТзОВ "МПМК-22" передане на його баланс.
Згідно з ст. 12 Закону України "Про господарські товариства", товариство є власником майна, зокрема переданого йому засновниками і учасниками у власність. Однак матеріалами справи спростовано передачу учасниками , засновниками -членами трудового колективу МПМК -22 у власність Товариству спірного приміщення бомбосховища, оскільки даний об'єкт не ввійшов до майна, персоніфікованого між членами трудового колективу, про свідчать п. 4.1, 4.2 установчого договору товариства та список основних засобів, що входять до статутного фонду.
Даний факт підтверджено Тернопільською обласною кооперативно-державною асоціацією по агропромисловому будівництву "Облагробуд" ( довідка № 27/29 від 15.06.2006р.), яка стверджує, що при створенні на базі МПМК-22 товариства з обмеженою відповідальністю даний об'єкт не був включений до статутного фонду товариства, довідкою про наслідки перевірки правильності (законності) проведення паювання майна колективної власності та визначення пайового фонду МПМК - 22, складеною 19.07.2004 р. Управлінням СБ України в Тернопільській області, листом відповіддю "Облагробуд" начальнику Тернопільського МРВ УСБУ № 150 від 14.04.2005р., згідно якого об'єкт цивільної оборони до статутного фонду для розпаювання не включався і знаходиться на балансі ТОВ "МПМК-22".
Даними фактами спростовуються твердження, покладені в основу заперечень позовних вимог, а саме, що захисна споруда цивільної оборони ввійшла до переліку майна, що було розпайоване між членами трудового колективу Тернопільської міжгосподарської пересувної механізованої колони № 22, шляхом об'єднання часток яких створене ТзОВ "МПМК-22", а відтак даний об'єкт не може вважатися власністю товариства, набутою в результаті передачі засновниками та учасниками товариству.
Отже, як випливає із зібраних по справі доказів та не заперечено належним чином відповідачем № 1, спірне майно не передавалось ТОВ “МПМК-22" його засновниками (учасниками) та не було придбано товариством іншим чином, а відтак рішення № 73 від 29.10.2002 виконавчого комітету Білецької сільської ради , яким вирішено оформити право власності на майно ТзОВ "МПМК-22" у зв'язку з перереєстрацією міжгосподарської пересувної механізованої колони № 22 у ТзОВ "МПМК-22" в частині оформлення права власності на бомбосховище, є незаконним, а відтак і свідоцтво на право власності від 25.11.2002р., як правовстановлюючий документ, в частині визнання права власності за ТОВ "МПМК -22" на бомбосховище підлягає скасуванню.
Рішенням № 122 від 20.10.2003р. виконавчого комітету Білецької сільської ради Про оформлення права власності на адмінбудинок з виробничими будівлями і спорудами вирішено оформити право власності на адмінбудинок з надвірними будовами і спорудами, які знаходяться в с. Біла по вул.. Сагайдачного, 2 за ТзОВ "МПМК-22"- 4/5; за приватним підприємцем Габ'як Надією Степанівною -1/5.
Оформлення прав власності на об'єкти нерухомого майна з видачею свідоцтва, в силу положень ст. 6 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 28 січня 2003 року N 6/5 із змінами, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 28 січня 2003 року N 141/2003, провадиться з видачею свідоцтва про право власності, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування у випадках, визначених підпунктом "а" пункту 6.1 ст. 6., зокрема, у випадках, коли таким об'єктом є новозбудоване, перебудоване або реконструйоване майно, за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію; власникам спільних будівель, які на законних підставах зробили перебудову, прибудову, унаслідок чого змінилися належні їм частки при відсутності спору між ними; членам житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, товариства або об'єднання, які повністю внесли свої пайові внески; юридичним особам у разі внесення до статутного фонду об'єктів нерухомого майна їх засновниками; фізичним особам та юридичним особам, які в разі ліквідації (реорганізації) підприємства, об'єднання, організації отримали у власність у встановленому законодавством порядку нерухоме майно підприємства, об'єднання, організації, що ліквідовується; фізичним особам та юридичним особам, що вийшли зі складу засновників підприємства і за рішенням засновників (власників) отримали у власність об'єкт нерухомого майна, переданий їм за актом приймання-передавання; - інвесторам, які у встановленому законодавством України порядку отримали у власність об'єкти нерухомого майна або його частини, побудовані за їх кошти, за наявності відповідного рішення місцевого органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, акта приймання-передавання об'єкта (частини) інвестору; у разі виділення окремого будинку зі складу об'єкта нерухомого майна, що складається із двох або більше будинків (будівель); фізичним та юридичним особам при представленні договору про пайову участь у будівництві об'єкта нерухомого майна, акта про прийняття об'єкта в експлуатацію та акта приймання-передавання цього об'єкта; фізичним та юридичним особам на об'єкти нерухомого майна, які в установленому порядку переведені із житлових у нежитлові і навпаки, при наданні рішення відповідного органу; фізичним та юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна, крім право встановлювальних документів, передбачених у додатку 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Крім того, державну реєстрацію прав власності, тобто внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, здійснюють, згідно п. 1.4. Тимчасового положення, БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.
З поданих виконкомом Білецької сільської ради матеріалів, на підставі яких ним було прийнято 20.10.2003р. спірне рішення, випливає, що жодного із перелічених у підпункті "а" пункту 6.1. ст. 6 Тимчасового положення документів, Товариство з обмеженою відповідальністю "МПМК-22" для оформлення права власності на нерухоме майно, виконкому не подавало.
В силу положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, виконком Білецької сільської ради, сільська рада, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому будучи наділеними правом на оформлення права власності на нерухоме майно, органи місцевого самоврядування повинні діяти у межах, спосіб та порядок, передбачений як законом "Про місцеве самоврядування в Україні", так і, до прийняття Верховною Радою України та набрання чинності законом України про державну реєстрацію прав на об'єкти нерухомого майна, - згідно Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Враховуючи викладене та беручи до уваги, що матеріалами справи не підтверджено підстави виникнення та факт набуття права власності на захисну споруду цивільної оборони у ТзОВ "МПМК-22", а встановлено лише перебування даного об'єкта на балансі товариства, суд вважає правомірними позовні вимоги позивача в частині скасування рішення № 122 від 20.10.2003р. про оформлення права власності за ТзОВ "МПМК-22" на бомбосховище в с. Біла по вул.. Сагайдачного, 2 та свідоцтва на право власності, виданого на підставі даного рішення, від 29.10.2003р. в частині визнання за ТзОВ "МПМК-22" права власності на бомбосховище правомірними.
У свою чергу вказане свідоцтво, як правовстановлюючий документ, на підставі якого проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, є підставою, в силу п. 1.4 Тимчасового положення, для внесення БТІ запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно.
За таких обставин справи, запис у державному реєстрі прав на нерухомість, як неправомірний, підлягає скасуванню.
У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, дають підстави для висновку, що відповідач, прийнявши спірні рішення, діяв поза межами прав, наданих йому законом та у спосіб не передбачений законодавством України.
При таких обставинах справи, суд задовольняє адміністративний позов, і, з огляду на положення ст. 162 КАС України, згідно із якою суд вправі прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, визнає такими, що підлягають скасуванню рішення Білецької сільської ради № 55 від 15.03.2001р. в частині оформлення права власності на бомбосховище в с. Біла, вул.. Сагайдачного, 2 за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22, та свідоцтво на право власності від 24.05.2001р. в частині визнання права власності на бомбосховище за Тернопільською кооперативно-державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22, № 73 від 29.10.2002р. в частині оформлення права власності за ТзОВ "МПМК-22" на бомбосховище та свідоцтво на право власності від 25.11.2002р., як правовстановлюючий документ, в частині визнання права власності за ТОВ "МПМК -22" на бомбосховище; № 122 від 20.10.2003р. про оформлення права власності за ТзОВ "МПМК-22" на бомбосховище в с. Біла по вул.. Сагайдачного, 2 та свідоцтва на право власності, виданого на підставі даного рішення, від 29.10.2003р. в частині визнання за ТзОВ "МПМК-22" права власності на бомбосховище та державна реєстрація права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), що знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за TOB "МПМК-22".
Судові витрати, в силу положень ч. 1 ст. 94 КАС України, підлягають поверненню позивачу з місцевого бюджету.
Керуючись ст. 22 Закону України "Про судоустрій України", ст. 4, 6, 7, 18, ст. 94, 162, 163 та п.6 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України господарський суд, -
1.Поновити строк для звернення позивача з позовом.
2.Позовні вимоги задовольнити.
3.Скасувати рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 73 від 29.10.2002 р. в частині оформлення права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за TOB "МПМК-22".
4.Скасувати свідоцтво про право власності в частині визнання права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за TOB "МПМК-22" виданого 25 листопада 2002 року на підставі рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 73 від 29 жовтня 2002 року Тернопільського району Тернопільської області.
5.Скасувати рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 122 від 20 жовтня 2003 року в частині оформлення права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яка знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за TOB "МПМК-22".
6.Скасувати свідоцтво про право власності в частині визнання права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), яке знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за TOB "МПМК-22" виданого 29 жовтня 2003 року на підставі рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 122 від 20 жовтня 2003 року Тернопільського району Тернопільської області.
7.Скасувати рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 55 від 15.05.2001р. про оформлення права власності на адмінбудинок, навіс, склад-млин, гараж-цех, склад, розчинний вузол, майстерню, вбиральню, бомбосховище в селі Біла вул. Сагайдачного, 2 за Тернопільською кооперативно - державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22.
8.Скасувати свідоцтво про право власності на адмінбудинок з виробничими спорудами, які знаходяться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району, Тернопільської області, за Тернопільською кооперативно - державною міжгосподарською пересувною механізованою колоною № 22, виданого 24 травня 2001 року на підставі рішення виконавчого комітету Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 55 від 15 травня 2001 року Тернопільського району Тернопільської області.
9.Зобов'язати Тернопільське районне госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації скасувати державну реєстрацію права власності на захисну споруду цивільної оборони (бомбосховище), що знаходиться у с. Біла, вул. Сагайдачного, 2, Тернопільського району Тернопільської області за TOB "МПМК-22".
10.Повернути з Державного бюджету України 3 (три) грн.. 40 коп. сплаченого державного мита на користь Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації, вул. Родини Барвінських, 10, м. Тернопіль, код 14373153.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі "08" травня 2008р. до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя Г.Б. Бучинська