Постанова від 03.04.2008 по справі 9/302-06

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" квітня 2008 р. Справа № 9/302-06.

Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Пасічник С.С.

суддів: Гулової А.Г.

Щепанської Г.А.

при секретарі Жарській І.В. ,

за участю представників сторін:

від позивача - Козятинської районної державної адміністрації:

Слуцького В.Л. - представника за довіреністю від 05.10.2006р. №01-23-1124,

від позивача - Миколаївської сільської ради Козятинського району Вінницької області: Фалтуса В.Ф. - представника за довіреністю від 08.06.2007р.;

від відповідача: Бевзюк О.С. - представника за довіреністю № 39/01/20 від 28.01.2008р.,

від третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Лановика Сергія Яковича,

прокурора відділу представництва інтересів громадян та держави в судах Житомирської області Сидоренка О.П. (посвідчення №45),

розглянувши апеляційну скаргу Козятинського міжрайонного прокурора,

м.Козятин Вінницької області

на постанову господарського суду Вінницької області

від "06" жовтня 2006 р. у справі № 9/302-06. (суддя Балтак О.О.)

за позовом Козятинського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Козятинської районної державної адміністрації, м. Козятин Вінницької області та Миколаївської сільської ради Козятинського району Вінницької області, с.Миколаївка Козятинського району Вінницької області

до Козятинської районної ради, м. Козятин Вінницької області

за участютретьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Лановика Сергія Яковича, с.Миколаївка Козятинського району Вінницької області

про визнання рішень протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Вінницької області від 06.10.2006р. у справі №9/302-06 у позові Козятинського міжрайонного прокурора (м.Козятин Вінницької області) в інтересах держави в особі Козятинської районної державної адміністрації (м.Козятин Вінницької області) та Миколаївської ради Козятинського району Вінницької області (с.Миколаївка Козятинського району Вінницької області) до Козятинської районної ради (м.Козятин Вінницької області) про визнання нечинними (протиправними) рішення 10 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 05.07.2000р. "Про затвердження проекту відведення земельних ділянок для організації селянських (фермерських) господарств на видачу державних актів на право постійного користування землею фермерським господарствам" та рішення 7 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 29.12.1999р. "Про надання земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства" відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, Козятинський міжрайонний прокурор подав апеляційну скаргу та уточнення до неї, відповідно до яких просить оскаржене рішення скасувати з підстав, зазначених у скарзі, та прийняти нове рішення, яким визнати рішення Козятинської районної ради від 29.12.1999р. та від 05.07.2000р. нечинними в частині затвердження проекту відведення земельної ділянки загальною площею 21,0006 га та надання в постійне користування земельної ділянки загальною площею 21,0006 га Лановику С.Я.

В апеляційній скарзі (т.1, а.с.94-95, 98-99, з врахуванням уточнень від 23.04.2007р. №1545 та від 21.06.2007р. за №2501, т.1, 155-156, т.2 а.с.20) прокурор посилається, зокрема, на те, що місцевим господарським судом не враховано, що при прийнятті Козятинською районною радою рішення від 29.12.1999р. "Про надання земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства" було порушено процедуру надання земельних ділянок в постійне користування, а саме: заява Лановика С.Я. про надання земельної ділянки розміром 21,0006 га для ведення фермерського господарства на розгляд сесії Миколаївської сільської ради не виносилась та не розглядалась, крім того, відсутній висновок Миколаївської сільської ради про доцільність надання даної земельної ділянки, чим порушено приписи частин 3, 17 статті 19 Земельного кодексу України.

Прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах Житомирської області підтримав апеляційну скаргу Козятинського міжрайонного прокурора в повному обсязі з врахуванням її уточнень, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти новий судовий акт, яким визнати рішення Козятинської районної ради від 29.12.1999р. та 05.07.2000р. нечинними в частині, що стосується надання земельної ділянки голові СФГ "Вікторія" Лановику С.Я. та затвердження проекту відведення цієї земельної ділянки.

Представники Козятинської районної державної адміністрації та Миколаївської сільської ради в судових засіданнях підтримали доводи апеляційної скарги, просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги щодо визнання нечинними рішень Козятинської райради про надання земельної ділянки голові СФГ "Вікторія" Лановику С.Я. та затвердження проекту її відведення.

Козятинська районна державна адміністрація в поясненнях на підтримання позовних вимог від 18.04.2007р. (відзиві на апеляційну скаргу, т.1, а.с.137-140) зазначає, що при прийнятті зазначеної постанови суд першої інстанції не в повному обсязі дослідив обставини, що мають значення для справи, а також не взяв до уваги наявні в матеріалах справи докази й порушив норми матеріального права, а саме:

- земельна ділянка площею 21,0006 га, що складається з двох земельних ділянок: розміром 1,0001 га - в центрі населеного пункту та розміром 20,0005 га - поза межами населеного пункту надана Лановику С.Я. згідно рішення 7 сесії 23 скликання Козятинської районної ради, що суперечить приписам ст.19 Земельного кодексу України та ст.ст.4,5 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство", відповідно до яких районні ради наділені повноваженнями щодо виділення земель для створення або розширення фермерського господарства виключно із земель за межами населеного пункту, а також після отримання висновків від сільських, селищних рад за місцерозташуванням земельної ділянки;

- всупереч вимогам п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст.65 Земельного кодексу України питання щодо надання дозволу на передачу в постійне користування Лановику С.Я. земельної ділянки площею 1,0001 га в межах населеного пункту на розгляд сесії Миколаївської сільської ради не виносилось, про що свідчать матеріали прокурорської перевірки додержання чинного законодавства суб'єктами владних повноважень, протоколи засідань ради, підписані сільським головою та секретарем ради тощо.

Зокрема, Миколаївська сільська рада в запереченнях на апеляційну скаргу (т.1, а.с.128-130, т.2, а.с.3-5) зазначає, що:

- наданням згоди на виділення голові СФГ "Вікторія" Лановику С.Я. земельної ділянки площею 21 га із земель запасу виконавчий комітет Миколаївської сільської ради вийшов за межі наданих йому повноважень та припустився порушень приписів ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування";

- 19.01.2007р. 9 сесія 5 скликання Миколаївської сільської ради вирішила повернути земельну ділянку розміром 1 га, яка розташована в центрі населеного пункту с.Миколаївки (біля школи), в комунальну власність територіальної громади згідно рішення Козятинського міськрайонного суду від 22.09.2005р. та після змін, внесених до державного акту на право постійного користування землею серії ВН-107, виданого Лановику С.Я. 18.10.2000р. щодо земельної ділянки №4 розміром 1 га, а також враховуючи відсутність в Лановика С.Я. будь-яких документів на право постійного користування даною земельною ділянкою, що суперечить приписам ст.125 Земельного кодексу України, Миколаївська сільська рада також просить рахувати недійсним державний акт на право постійного користування землею серії ВН-107, виданий Лановику С.Я. 18.10.2000р. щодо земельної ділянки №4 розміром 1 га та земельної ділянки №3 площею 20 га.

Козятинська районна рада у запереченнях на апеляційну скаргу (т.1, а.с.111-114) та її представник в засіданнях суду проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, заперечують, вважають рішення господарського суду Вінницької області від 06.10.2006р. обґрунтованим та законним, тому просять його залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Зокрема, в письмових запереченнях на апеляційну скаргу відповідач зазначає, що:

- судом першої інстанції вірно відмічено, що при поданні Козятинською міжрайонною прокуратурою позовної заяви про визнання рішень Козятинської районної ради недійсними не було дотримано вимог чинного законодавства, а саме ч.2 ст.99 КАС України та ст.21 Закону України "Про прокуратуру" щодо строку звернення до суду;

- рішення 7 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 29.12.1999р. "Про надання земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства" прийнято на підставі заяв громадян, які виявили бажання створити селянське (фермерське) господарство, з дотриманням приписів ст.5 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство", ст. 51 ЗК України (в редакціях, що діяли на час виникнення спірних правовідносин), та з врахуванням висновків конкурсної комісії при райдержадміністрації, погодження сільських/селищних рад, на території яких розміщені земельні ділянки;

- питання щодо надання земельної ділянки Лановику С.Я. неодноразово погоджувалось Миколаївською сільською радою, зокрема: рішенням виконкому Миколаївської сільської ради №65 від 27.12.1999р., яким надано згоду на виділення голові селянського (фермерського) господарства "Вікторія" Лановику С.Я. 21 га земель запасу сільської ради, заявою депутатів 23 скликання Миколаївської сільської ради про розгляд даного питання на сесії Миколаївської сільської ради, рішенням 10 сесії Миколаївської сільської ради 23 скликання №33 від 20.07.2000р. "Про погодження проекту відведення земельної ділянки громадянину Лановику С.Я. для розширення селянського (фермерського) господарства із земель Миколаївської сільської ради", яким погоджено проект відведення земельної ділянки Лановику С.Я. і надано згоду на вилучення із земель запасу Миколаївської сільської ради земельну ділянку розміром 21,0006 га для розширення селянського (фермерського) господарства.

- листом Вінницького обласного управління земельних ресурсів за №02/1350 від 18.07.2005р. зазначено, що відповідно до ст.5 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" повноваження по наданню земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства були закріплені за районними радами.

Третя особа Лановик С.Я., що був залучений до участі в справі згідно протокольної ухвали апеляційної інстанції від 03.04.2007р. (протокол судового засідання т.1, а.с.118), в письмових поясненнях від 19.06.2007р. та вх.№02-01/518/08 від 28.01.2008р. (т.2, а.с.11-15, 67) в засіданнях суду заперечив проти апеляційної скарги, вважаючи постанову суду першої інстанції обґрунтованою та законною, просить постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. При цьому, в письмових поясненнях Лановик С.Я. зазначає, що:

- рішення 26 сесії 4 скликання Миколаївської сільської ради від 20.12.2005р. щодо припинення гр.Лановику С.Я. користування земельною ділянкою у розмірі 1 га в зв'язку з переведенням цієї ділянки до земель запасу прийняте всупереч вимог чинного законодавства та було оскаржене Лановиком С.Я. до Козятинського міськрайонного суду, який постановою від 14.06.2006р. визнав незаконним та скасував рішення 26 сесії 4 скликання Миколаївської сільської ради від 20.12.2005р. в частині припинення Лановику С.Я. користування земельною ділянкою у розмірі 1 га (пункт 2 рішення) та в частині переведення зазначеної земельної ділянки до земель запасу сільської ради (пункт 5 рішення);

- крім того, Козятинським міжрайонним прокурором при зверненні до суду з позовом в інтересах держави в особі Козятинської районної державної адміністрації та Миколаївської сільської ради Козятинського району Вінницької області до Козятинської районної ради про визнання нечинними рішень 10 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 05.07.2000р. "Про затвердження проекту відведення земельних ділянок для організації селянських (фермерських) господарств та видачу державних актів на право постійного користування землею фермерським господарствам" та 7 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 29.12.1999р. "Про надання земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства" було пропущено строк позовної давності.

Судова колегія, заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши та обговоривши доводи, зазначені в апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при прийнятті оскарженої постанови, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Рішенням виконкому Миколаївської сільської ради №65 від 27.12.1999р. про розгляд заяви голови селянського (фермерського) господарства "Вікторія" Лановика С.Я. (т.1, а.с.52) було надано згоду на виділення голові селянського (фермерського) господарства "Вікторія" Лановику С.Я. 21 га земель запасу сільської ради, в тому числі 1 га в межах населеного пункту с.Миколаївки та 20 га сільськогосподарських угідь в третьому полі другої сівозміни.

Рішенням 7 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 29.12.1999р. "Про надання земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства" (т.1, а.с.43-44) на підставі заяв громадян, які виявили бажання створити селянське (фермерське) господарство, враховуючи згоду сільських рад, на території яких розташовані земельні ділянки, керуючись нормами ст. 51 Земельного кодексу України та ст.5 Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про селянське (фермерське) господарство", було вирішено надати в постійне користування голові фермерського господарства "Вікторія" Лановику Сергію Яковичу для розширення землекористування земельну ділянку площею 22 га земель запасу, що розташовані на території Миколаївської сільської ради (пункт 2 рішення).

Пунктом 6 вищезазначеного рішення було зобов'язано районний відділ земельних ресурсів замовити державному фонду підтримки селянських (фермерських) господарств проектні роботи на підготовку технічної документації.

Пунктом 2 рішення 10 сесії 23 скликання від 05.07.2000р. "Про затвердження проекту відведення земельних ділянок для організації селянських (фермерських) господарств на видачу державних актів на право постійного користування землею фермерським господарствам" (т.1, а.с.45) було затверджено проект відведення земельної ділянки для розширення селянського (фермерського) господарства Лановику С.Я. загальною площею 21,0006 га рілля, що розташована на території Миколаївської сільської ради.

Згідно пункту 3 вказаного рішення, також, зокрема, Лановику С.Я. вирішено видати державний акт на право постійного користування землею.

Рішенням 10 сесії 23 скликання Миколаївської сільської ради від 20.07.2000р. №33 "Про погодження проекту відведення земельної ділянки гр.Лановику С.Я. для розширення селянського (фермерського) господарства із земель Миколаївської сільської ради" (т.1, а.с.133) було погоджено проект відведення земельної ділянки Лановику С.Я. та надано згоду на вилучення із земель запасу Миколаївської сільської ради земельної ділянки розміром 21,0006 га для розширення селянського (фермерського) господарства.

08.08.2006р. Козятинський міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом в інтересах держави в особі Козятинської районної державної адміністрації та Миколаївської сільської ради Козятинського району до Козятинської районної ради про визнання нечинними рішень 10 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 05.07.2000р. "Про затвердження проекту відведення земельних ділянок для організації селянських (фермерських) господарств та видачу державних актів на право постійного користування землею фермерським господарствам" та 7 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 29.12.1999р. "Про надання земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства" (т.1, а.с.2), посилаючись, зокрема, на те, що при прийнятті вказаних рішень Козятинської районної ради було порушено приписи ч.3 ст.19 Земельного кодексу України, оскільки Козятинська районна рада прийняла рішення про надання земельної ділянки Лановику С. Я. за відсутності відмови та висновку Миколаївської сільської ради, в зв'язку з чим вказані вище рішення мають бути скасовані.

Як вже вказувалось вище, постановою господарського суду Вінницької області від 06.10.2006р. в задоволенні позову було відмовлено.

Судова колегія апеляційного господарського суду не погоджується з постановою суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до ст.14 Конституції України земля є національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю реалізується громадянами та юридичними особами виключно відповідно до закону.

Статті 7 та 9 Земельного кодексу України від 18.12.1990р. (в редакції, що діяла на час прийняття спірних рішень) передбачають, зокрема, що земля у постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства надається громадянам України Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності, а до відання сільських, селищних, міських районного підпорядкування Рад народних депутатів в галузі регулювання земельних відносин на їх території належить, у тому числі, надання земельних ділянок у користування в порядку, встановленому статтею 19 цього Кодексу; погодження проектів землеустрою; видача висновків про надання або вилучення земельних ділянок, яке проводиться вищестоящою Радою народних депутатів.

Згідно ч.1 ст.19 Земельного кодексу України сільські, селищні Ради народних депутатів надають земельні ділянки у користування для всіх потреб із земель сіл, селищ, а також за їх межами для будівництва шкіл, лікарень, підприємств торгівлі та інших об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням населення (сфера послуг), сільськогосподарського використання, ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства, індивідуального житлового, дачного і гаражного будівництва, індивідуального і колективного садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби, традиційних народних промислів.

Районні, міські, в адміністративному підпорядкуванні яких є район, Ради народних депутатів надають земельні ділянки за межами населених пунктів:

- із земель запасу для сільськогосподарського використання;

- із земель лісового і водного фонду у випадках, передбачених статтями 77 і 79 цього Кодексу;

- для ведення селянського (фермерського) господарства, у разі відмови в наданні земельної ділянки сільською, селищною Радою народних депутатів (ч.3 ст.19 Земельного кодексу України).

Відповідно до частини 17 вищевказаної статті якщо надання земельної ділянки провадиться районною, обласною Радою народних депутатів або Верховною Радою України, сільська, селищна, міська Рада народних депутатів свій висновок подає до районної, міської, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Ради народних депутатів.

Стаття 5 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" від 20.12.1991р. (що діяв на час прийняття спірних рішень) встановлює, що громадяни, які виявили бажання вести селянське (фермерське) господарство (включаючи тих, хто переїздить з іншої місцевості), для одержання земельної ділянки у власність або користування, в тому числі в оренду, подають до районної, міської, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Ради народних депутатів за місцем розташування земельної ділянки заяву, підписану головою створюваного селянського (фермерського) господарства.

Заяву громадянина про передачу земельної ділянки у власність або надання у користування за погодженням з сільською, селищною радою народних депутатів розглядає у місячний термін районна (міська) конкурсна комісія та районна, міська, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Рада народних депутатів, і в разі проходження конкурсного відбору та згоди відповідна рада замовляє за рахунок Українського державного фонду підтримки селянських (фермерських) господарств державній землевпорядній організації проект відведення ділянки, який розробляється в першочерговому порядку.

Проект відведення земельної ділянки погоджується із власником землі або землекористувачем (за винятком випадків відведення земельної ділянки із земель запасу) відповідно районними (міськими) землевпорядним, природоохоронним і санітарним органами та органом архітектури.

Рішення щодо передачі і надання земельних ділянок громадянам для ведення селянського (фермерського) господарства відповідні ради народних депутатів приймають на найближчій сесії.

Крім того, абзацем 5 ч.2 ст.4 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" визначено, що у постійне користування земля надається громадянам для ведення селянського (фермерського) господарства із земель, що перебувають у державній власності.

Отже, проаналізувавши вищевикладені норми законодавства, є такі умови, за яких здійснюється надання земельної ділянки в користування районною Радою для ведення селянського (фермерського) господарства, а саме:

- питання щодо виділення земельної ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства як в межах, так і поза межами населеного пункту повинно попередньо розглядатися сільською, селищною радою, яка надає свій висновок районній раді, що вирішує це питання на сесії;

- в разі ж відмови сільської, селищної ради, районна рада вправі вирішити питання надання земельної ділянки, проте лише за межами населеного пункту.

Відповідно до ст.65 Земельного кодексу України до земель сільського населеного пункту належать усі землі, що знаходяться в межах, установлених для цього пункту в порядку землеустрою.

Землі сільського населеного пункту перебувають у віданні сільської ради, а їх використання здійснюється відповідно до проектів планіровки та забудови цього населеного пункту.

Відповідно до ч.1 ст.140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Стаття 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлює, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 вищевказаного Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, зокрема, вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин, які відносяться до компетенції органів місцевого самоврядування, крім випадків делегування цих повноважень виконавчому комітету сільської ради.

Як вже вказувалось в цій постанові, рішенням 7 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 29.12.1999р. Лановику С.Я. було надано в постійне користування для розширення селянського (фермерського) господарства земельну ділянку площею 22,0 га, а рішенням 10 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 05.07.2000р. було затверджено Лановику С.Я. проект відведення земельної ділянки для розширення селянського (фермерського) господарства загальною площею 21,0006 га.

Площа наданої в постійне користування Лановику С.Я. земельної ділянки складається із двох земельних ділянок розміром 1,0001 га та 20,0005 га, які не є суцільними й знаходяться в різних місцях території Миколаївської сільської ради, зокрема, земельна ділянка площею 1,0001 га, яка передана в постійне користування громадянину Лановику С.Я., знаходиться в центрі населеного пункту с.Миколаївки, а земельна ділянка площею 20,0005 га - поза його межами, що вбачається з викопіювання земельних ділянок з плану формування території Миколаївської сільської ради, погодженими Козятинським райвідділом земельних ресурсів (т.1, а.с.73-75).

Однак, питання про надання дозволу на передачу в постійне користування Лановику С.Я. земельної ділянки площею як 1,0001 га в межах населеного пункту, так і площею 20,0005 га поза його межами всупереч наведеним вище приписам законодавства на сесії Миколаївської сільської ради не розглядалося, про що свідчить протокол засідання Миколаївської сільської ради від 29.12.1999р. (т.2, а.с.85-88).

Слід також вказати, що судом апеляційної інстанції з Козятинської міжрайонної прокуратури витребувались й оглядались в судовому засіданні матеріали перевірок, здійсненої останньою щодо цього питання (матеріали за №472, №119), й, зокрема, заява депутатів Миколаївської сільської ради 23 скликання (т.1, а.с.41).

Вказаними перевірками (повідомлення Козятинської міжрайонної прокуратури від 19.12.2006р. №4729, т.1, а.с.142, постанова про відмову в порушенні кримінальної справи від 05.09.2007р., повідомлення прокуратури Вінницької області від 09.08.2007р. №07/1-1470-04, т.2, а.с.38-40) встановлено, що документального підтвердження вирішення Миколаївською сільрадою питання надання Лановику С.Я. для ведення СФГ земельної ділянки площею 21 га, тобто рішень ради, не існує; частина депутатів згідно своїх пояснень вказала на розгляд цього питання сесією, проте невідображення цього у протоколі та невиготовлення рішень головою та секретарем ради; інша ж частина депутатів заперечила розгляд такого питання на сесії.

Проаналізувавши наведене, та з огляду на відсутність, як такого рішення Миколаївської сільської ради (Козятинською районною радою рішення також не представлено), апеляційний господарський суд приходить до висновку про те, що питання надання земельної ділянки 21 га Лановику С.Я. для розширення СФГ на сесію Миколаївської сільради 29.12.1999р. не виносилось та не розглядалось.

Крім того, суд, роблячи такий висновок, враховує й ту обставину, що Козятинська районна рада 29.12.1999р. просто не могла мати на своїй сесії, що була скликана о 10 год.00 хв. (розпорядження Козятинської районної ради №203 від 27.12.1999р., т.1, а.с.134) будь-якого рішення сесії Миколаївської сільради, що відбулася у цей же день (29.12.1999р.) лише о 15 год.00 хв. (розпорядження Миколаївської сільради №19 від 19.12.1999р., т.1, а.с.63).

Одночасно, суд констатує, що питання надання Лановику С.Я. для розширення СФГ земельної ділянки площею 21 га розглядалось саме виконкомом Миколаївської сільської ради 27.12.1999р., як вбачається з його рішення №65 (т.1, а.с.52), проте, в матеріалах даної справи №9/302-06 наявна довідка виконкому Миколаївської сільської ради №166 від 18.04.2007р. (т.1, а.с.131), за якою Миколаївська сільська рада не делегувала виконавчому комітету вирішення питання про виділення земельної ділянки розміром 21 га, в т.ч.1 га в межах населеного пункту с.Миколаївка, для розширення селянського (фермерського) господарства голові СФГ "Вікторія" Лановику С.Я.

Отже, при прийнятті рішення №65 від 27.12.1999р. виконком Миколаївської сільської ради вийшов за межі повноважень, наданих йому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

До такого ж висновку прийшов й Козятинський міськрайонний суд в рішенні від 22.09.2005р. при розгляді справи за позовом Миколаївської сільської ради до Лановика С.Я. про визнання недійсним державного акта на право приватної власності на землю (т.1, а.с.135-136).

Одночасно, суд вказує на те, що рішенням Миколаївської сільської ради №67 від 14.07.2004р. було скасоване вказане рішення виконкому щодо надання Лановику С.Я. земельної ділянки площею 1га в межах населеного пункту с. Миколаївка (т.1, а.с.53).

Згідно чинного законодавства підставами для визнання акта протиправним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та (або) визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

При цьому, обов'язковою умовою для визнання акта протиправним є порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

Отже, проаналізувавши обставини справи в сукупності з наведеними вище нормами законодавства, судова колегія приходить до висновку, що прийняттям пункту 2 рішення від 29.12.1999р. "Про надання земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства" Козятинська районна рада всупереч норм чинного законодавства та з перевищенням наданих їй повноважень розпорядилась земельними ділянками територіальної громади с.Миколаївка, від імені якої діє Миколаївська сільська рада, чим порушила законні права та інтереси останньої щодо самостійного вирішення питань регулювання земельних відносин, та як похідне не можна вважати законним й пункт 2 рішення від 05.07.2000р. "Про затвердження проекту відведення земельних ділянок для організації селянських (фермерських) господарств та видачу державних актів на право постійного користування землею фермерським господарствам".

Суд, при цьому, оскільки було порушено певні, встановлені законодавством порядок та процедуру надання земельних ділянок, не приймає до уваги те, що рішенням Миколаївської сільради №33 від 20.07.2000р. було погоджено проект відведення земельної ділянки Лановику С.Я. в розмірі 21,0006га. (т.1, а.с.33), яке до того ж, рішенням Миколаївської сільради від 24.01.2008р. №17 скасоване (т.2, а.с.70).

Крім того, відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, що вступив в силу з 01.01.2002р., до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Наведене свідчить, що на день заявлення позову у даній справі зачіпаються також інтереси й Козятинської РДА.

Таким чином, з огляду на викладене, судова колегія апеляційного господарського суду вважає прийнятими з порушенням норм чинного законодавства, а тому протиправними п.2 рішення 10 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 05.07.2000 року "Про затвердження проекту відведення земельних ділянок для організації селянських (фермерських) господарств та видачу державних актів на право постійного користування землею фермерським господарствам" та п.2 рішення 7 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 29.12.1999 року "Про надання земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства.

При цьому, колегія суддів не вважає суттєвим викладення вимоги в позові про визнання нечинними спірних рішень, адже виходячи з тексту позовної заяви по суті в ній йшлося саме про протиправність рішень Козятинської районної ради, що підтвердив в судовому засіданні й прокурор.

Що ж до посилань в своїх запереченнях як Козятинської районної ради, так і третьої особи, а також й в оскаржуваному рішенні господарського суду Вінницької області щодо пропуску прокурором строку на звернення до суду з позовом, у тому числі передбаченого ст.99 КАС України річного строку, то колегія суддів не приймає їх до уваги, оскільки Козятинський міжрайонний прокурор лише здійснюючи перевірку, фактично дізнався про порушення законодавства Козятинською районною радою, результатом чого був його протест №1731 від 13.05.2005р., відхилений сесією Козятинської районної ради 22.07.2005р., про що прокуратура була повідомлена листом №252/01/08 від 05.08.2005р. (т.1, а.с.40), а тому з врахуванням часу поштового обігу для його отримання, прокурор, звернувшись з позовом до суду 08.08.2006р., не пропустив вказаний в ст.99 КАС України річний строк.

Також, в даному випадку, суд бере до уваги й ту обставину, що прокурор отримав повідомлення Козятинської районної ради про відхилення його протесту в серпні 2005р. (тобто до набрання чинності (з 01.09.2005р.) КАС України), коли щодо строків для звернення з позовом до суду слід було застосовувати лише приписи ст.257 ЦК України (3 роки).

Керуючись ст.ст.160,195,196,198,202,205,207,212,254, п.п.6 і 7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Козятинського міжрайонного прокурора м.КозятинВінницької області задовольнити.

2. Постанову господарського суду Вінницької області від 06 жовтня 2006 року скасувати та прийняти нову постанову.

3. Визнати протиправними п.2 рішення 10 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 05.07.2000 року "Про затвердження проекту відведення земельних ділянок для організації селянських (фермерських) господарств та видачу державних актів на право постійного користування землею фермерським господарствам" та п.2 рішення 7 сесії 23 скликання Козятинської районної ради від 29.12.1999 року "Про надання земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства".

4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.

5. Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі.

6. Справу № 9/302-06 повернути до господарського суду Вінницької області.

Головуючий суддя Пасічник С.С.

судді:

Гулова А.Г.

Щепанська Г.А.

Віддрук. 8 примірників:

1- в справу,

2,3-позивачам,

4- відповідачу,

5-третій особі

6-Козятинському міжрайонному прокурору,

7-прокур. Житомирської області,

8-в наряд