Постанова
іменем України
18 лютого 2008 року
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області в складі:
Головуючого . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . А.В. Загреби
при секретарі . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . І.В. Корольовій
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
Встановив:
Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Позов мотивовано наступним.
ОСОБА_1являється матір'ю дитини - доньки, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1народження, віком до трьох років. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивачці щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особі, що фактично здійснює догляд за дітьми до досягнення ними трирічного віку. Всупереч вимог ст. 15 зазначеного Закону та п.3 ст.22 Конституції України щомісячна грошова допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у 2007 році виплачувалася не в повному обсязі. Позивачка вважає, що розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років передбачені ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік».
Рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Враховуючи викладене, позивачка звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації із заявою про проведення з 9 липня 2007 року перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 24 жовтня 2007 року Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації розглянувши заяву відмовило в задоволенні вимог позивачки, посилаючись на розбіжності в чинному законодавстві України.
Враховуючи викладене, позивачка просить суд визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації, зобов'язати здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09 липня 2007 року, зобов'язати відповідача провести виплату вказаної допомоги.
Позивачка в судовому засіданні заявлені позовні вимоги уточнила, просить суд визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та зобов'язати відповідача провести виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Представник позивачки у судовому засіданні позовні вимоги підтримав
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення на позовну заяву. Вказав, що ОСОБА_1дійсно перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації, як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.03.2005 року. На даний час позивачка отримує зазначену допомогу з урахуванням індексації у розмірі 112,5 грн.
Згідно ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007р» виплата зазначеної допомоги здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам. Що стосується розміру зазначених виплат, то він дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до заперечень, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідно до ст. 4 вказаного Закону, а також ст. 95 Конституції України, будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, а також розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключено Законом України про Державний бюджет. Так, Управлінням праці та соціального захисту населення Новоукраїнського районної державної адміністрації Кіровоградської області призначена та виплачена позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Крім того з 9 липня 2007 року до Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації жодних розпоряджень про підвищення розміру зазначеної допомоги не надходило, а тому немає жодних підстав для проведення перерахунку.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про народження виданого 02 березня 2005 року ОСОБА_1являється матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1народження (а.с. 7).
У відповідності до письмових заперечень за №2807 від 29.11.2007 року позивачка отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.03.2005 року у розмірі 112,5 грн.
Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Ч. 1 ст. 1 цього Закону передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст. 3 вказаного Закону, одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений в ст. 62 Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 р.», і становить: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривен.
Відповідно до п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено, з метою приведення окремих норм законів у відповідність з Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У 2007 р. позивачка, отримує вищезазначену допомогу, починаючи з 1 січня 2007 р. у розмірі, що обчислюється відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», що також підтверджується запереченнями управління праці і соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У ст. 74 зазначеного Закону передбачено, що Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.
Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, які визнані неконституційними, і що передбачено у самому рішенні.
Положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Починаючи з 09.07.2007 року Управління праці і соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області повинно було виплачувати позивачці передбачену законодавством державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та відповідно до розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, затвердженого ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне конкретніше сформулювати резолютивну частину постанови з метою можливості її виконання в подальшому, а саме:
- визнати протиправним дії відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачці щомісячної державної допомоги по догляду за дітьми, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року;
- зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області нарахувати та виплатити позивачці недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Згідно ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Оскільки квитанцією № 271 від 13.11.2007 року підтверджено розмір судового збору сплаченого позивачкою, що складає 3,40 грн., дана сума має бути стягнута з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 94, 122, 128, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Постановив:
Позов ОСОБА_1задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області щодо не нарахування та не виплати позивачці щомісячної державної допомоги по догляду за дітьми відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1державне мито у сумі 3,40 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровський адміністративного апеляційного суду через Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України шляхом подання апеляційної скарги в строк, передбачений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Загреба А.В.