Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
15 червня 2011 р. № 2а- 4674/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зінченко А. В.,
суддів Чалого І.С., Шевченко О.В.
при секретарі -Фоменко І.Є.
за участю представників сторін:
представника позивача -Хабусевої Е.Р.
представник відповідача -не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноспецмаркетинг»до державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова про визнання дій неправомірними, -
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Техноспецмаркетинг», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова в якому просив суд визнати дії ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова щодо відмови в видачі свідоцтва про перереєстрацію ТОВ «Техноспецмаркетинг»як платника податку на додану вартість неправомірними та зобов'язати ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова видати нове свідоцтво платника податку на додану вартість ТОВ «Техноспецмаркетинг»у зв'язку зі зміною місцезнаходження.
Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що 06.04.2011 року підприємством -позивачем було подано до ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова реєстраційну заяву платника податку на додану вартість про видачу свідоцтва платника податку на додану вартість у зв'язку зі зміною місцезнаходження.
14.04.2011 року ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова на адресу позивача був направлений лист про відмову в перереєстрації платником ПДВ тому, що існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із п.п. «ж»п.184.1 ст.184 Податкового Кодексу України, а саме: до єдиного реєстру платників направлено повідомлення за формою 18-ООП, яке свідчить про відсутність підприємства за місцем реєстрації.
На підставі наведеного, позивач вважає дії ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова незаконними та необґрунтованими та просить зобов'язати ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова видати нове свідоцтво платника податку на додану вартість.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю та просила позов задовольнити, поклавшись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином та завчасно, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи за його відсутності.
Суд вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обсавини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Техноспецмаркетинг»як юридична особа зареєстроване виконавчим комітетом Харківської міської ради 03.06.2010 року, про що йому було видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням товариства з обмеженою відповідальністю «Техноспецмаркетинг»була адреса: місто Харків, вул. Конєва, б.10/2.
ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова було проведено реєстрацію платника податку на додану вартість - ТОВ «Техноспецмаркетинг», про що видано Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість.
10 березня 2011 року державним реєстратором Департаменту державної реєстрації Харківської міської ради було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме: відомості про нову юридичну адресу та місцезнаходження позивача місто Харків, провулок Метизний, 5.
Згідно статті 183.1 Податкового кодексу України будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.
Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 N 978 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1400/18695 встановлено, що перереєстрація платника ПДВ проводиться та Свідоцтво підлягає заміні у разі виникнення змін у даних платника ПДВ, які стосуються коду ЄДРПОУ, податкового номера, який надається податковими органами, та/або найменування (прізвища, імені, по батькові), та/або місцезнаходження (місця проживання) платника ПДВ, і якщо зміни не пов'язані із припиненням платника ПДВ, крім випадків, визначених підпунктом 16.1 пункту 16 розділу III цього Положення.
Для заміни Свідоцтва платник ПДВ зобов'язаний у двадцятиденний строк після виникнення змін подати до податкового органу, в якому перебуває на обліку, додаткову реєстраційну заяву з позначкою "Перереєстрація". До такої заяви мають бути додані Свідоцтво та всі засвідчені копії Свідоцтва.
Податковий орган видає платнику ПДВ нове Свідоцтво (за новим номером) замість старого в такому самому порядку, як і при реєстрації. При цьому дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою початку дії нового Свідоцтва та датою анулювання старого Свідоцтва є останній день строку у 10 робочих днів від дня отримання додаткової реєстраційної заяви з позначкою "Перереєстрація".
Матеріалами справи підтверджується, що 06.04.2011 року підприємством -позивачем було подано до ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова реєстраційну заяву форми № 1-ПДВ платника податку на додану вартість про видачу свідоцтва платника податку на додану вартість у зв'язку зі зміною місцезнаходження.
14.04.2011 року ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова на адресу позивача був направлений лист про відмову в перереєстрації платником ПДВ тому, що існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із п.п. «ж»п.184.1 ст.184 Податкового Кодексу України, а саме: до єдиного реєстру платників направлено повідомлення за формою 18-ООП, яке свідчить про відсутність підприємства за місцем реєстрації.
Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 N 978 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1400/18695 встановлено, що податковий орган відмовляє в реєстрації особи як платника ПДВ, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа не здійснює постачання товарів/послуг або не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 розділу V Кодексу (пункт 5 розділу I, пункти 3, 4, підпункт 5.1 пункту 5 розділу III Положення), або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 розділу V Кодексу (пункт 1 розділу V Положення)
Суд зазначає, що підпунктом “ж” пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України передбачено, що анулювання реєстрації платника податку відбувається у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Згідно з частинами 11, 12, 13 та 14 статті 19 Закону України N 755-ІV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців”, для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі передбачена відповідна процедура:
- юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу;
- у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки;
- у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки;
- Державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті;
- у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців станом на 26 квітня 2011 року статус відомостей про ТОВ “Техноспецмаркетинг” щодо його місцезнаходження за адресою: м. Харків, пров.Метизний, 5 , підтверджено, а жодних записів про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу в ЄДР не має.
Суд також зазначає, що відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте доказів правомірності, законності та обґрунтованості своїх дій ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова до суду не надано навіть на письмову вимогу суду.
Суд також вказує, що згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.
Судові витрати необхідно розподілити згідно вимог статті 94 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 11, 69-72, 160-163,167, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноспецмаркетинг»до державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова про визнання дій неправомірними - задовольнити.
Визнати дії ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови в видачі свідоцтва про перереєстрацію ТОВ «Техноспецмаркетинг»(код ЄДРПОУ 37093551) як платника податку на додану вартість неправомірними.
Зобов'язати ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова видати нове свідоцтво платника податку на додану вартість ТОВ «Техноспецмаркетинг»(код ЄДРПОУ 37093551) у зв'язку зі зміною місцезнаходження.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноспецмаркетинг»понесені ним судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Постанова в повному обсязі виготовлена 17 червня 2011 року.
Головуючий суддя А.В. Зінченко
Судді І.С. Чалий
О.В. Шевченко