15 червня 2011 р. Справа № 2a-1870/2689/11
Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Глазько С.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми про зобов'язання вчинити дії,-
Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми про зобов'язання прийняти до заліку суми витрат управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми на виплату державної адресної допомоги за період з 01 січня 2011 року по 01 березня 2011 року в розмірі 338113 грн. 51 коп., витрати допомоги на поховання в сумі 1479 грн. 60 коп., що в загальній сумі складає 339593 грн. 11 коп. про що скласти та підписати акт звірки розрахунків за період з 01 січня 2011 року по 01 березня 2011 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04 березня 2003 року № 5-4/4 (далі Порядок), визначений механізм відшкодування Фондом на централізованому рівні витрат Пенсійного фонду, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій. Пунктом 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця до 10 числа місяця, наступного за звітним, разом з відділенням виконавчої дирекції Фонду складають акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у в'язу з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в якому визначають загальну суму витрат. Однак, відповідачем підписаний акт щомісячної звірки за період з 01 січня 2011 року по 01 березня 2011 року з розбіжністю в сумі 339593 грн. 11 коп., а саме: державна адресна допомога - 338113 грн. 51 коп., виплати допомоги на поховання відносно 1 особи (в тому числі основний розмір пенсії), сума витрат по яких складає - 1479 грн. 60 коп. Позивач зазначає, що вказані ним виплати мають бути відшкодовані відповідачем на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року №265 “Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян”, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 року № 198 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, тому просить зобов'язати відповідача прийняти до відшкодування вказані витрати.
Від відповідача надійшло заперечення на позовну заяву (а.с.26-27), в якому він зазначав, що Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (далі Закон) визначений перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються Фондом соціального страхування від нещасних випадків. Державна адресна допомога та підвищення до пенсії у відповідності до Постанов Кабінету міністрів не відноситься до переліку виплат для відшкодування завданої каліцтвом шкоди. Окрім того, відповідач заперечує і проти відшкодування допомоги на поховання, оскільки Фонд несе витрати на поховання лише у випадках смерті потерпілого від нещасного випадку, яка настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві, або від захворювання, яке включене в перелік професійних захворювань.
Представник позивача надіслав суду заяву (а.с.22), у якій зазначав, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просив розглядати справу без його участі.
Від представника відповідача надійшла заява (а.с.24) у якій він зазначав, що проти позову заперечує в повному обсязі та просив розглядати справу без його участі.
На підставі ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий розгляд даної справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне у задоволенні позовних вимог відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з січня по березень 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми була виплачена державна адресна допомога у розмірі 337733 грн. 37 коп. та допомога та поховання у розмірі 1468 грн., а також витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 391 грн. 74 коп., що підтверджується розрахунком (а.с.8) та актами щомісячних звірок за січень, лютий та березень 2011 року (а.с.9,11,13).
Як вбачається з розрахунку суми невизнаних витрат (а.с.8) та з таблиць розбіжностей (а.с.10, 12, 14), Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми не прийняло до відшкодування 339593 грн. 11 коп., а саме: 338113 грн. 51 коп. витрат на виплату державної адресної допомоги та 1479 грн. 60 коп. витрат на виплату допомоги на поховання.
Стаття 1 Закону “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” передбачає, що завданням страхування від нещасного випадку є відшкодування шкоди, пов'язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини під час виконання трудових обов'язків, надання їм соціальних послуг у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також у разі їх смерті здійснення страхових виплат непрацездатним членам їх сімей.
Статтею 5 Закону передбачений обов'язок Фонду своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або його смерті, зокрема: пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, пенсії по втраті годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, статтею 21 Закону визначений перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються Фондом соціального страхування від нещасних випадків. Державна адресна допомога, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року №265 “Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян” та підвищення до пенсії, передбачене Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 року № 198 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” до цього переліку виплат не відносяться, окрім того, вони не пов'язана із страховими випадками.
Відшкодування відповідачем Пенсійному Фонду України, витрат пов'язаних з виплатою пенсій регулюється спільною постановою правлінь Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань “Про затвердження Порядку відшкодування Фондом Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання” від 04 березня 2003 року № 5-4/4. Однак, цим Порядком також не передбачений обов'язок відповідача відшкодовувати щомісячну державну адресну допомогу, підвищення до пенсії та витрат на їх доставку.
За таких обставин суд не вбачає обов'язку відповідача відшкодовувати такі витрати.
На думку суду не підлягають задоволенню і вимоги позивача в частині відшкодування відповідачем витрат на виплату допомоги на поховання, оскільки, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2001 року № 826 “Про затвердження Порядку проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання” та Постанови Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03 жовтня 2008 року №45 “Про витрати на поховання та пов'язані з цим ритуальні послуги у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання”, такі витрати проводяться у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування. Позивачем не зазначено в позові, що саме зі страховим випадком пов'язана смерть особи, яка отримувала пенсію по інвалідності.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми правомірно не прийняло до відшкодування витрати на виплату державної адресної допомоги та витрати допомоги на поховання, а тому вимоги позивача щодо зобов'язання прийняти до заліку суми витрат управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми на виплату державної адресної допомоги за період з 01 січня 2011 року по 01 березня 2011 року в розмірі 338113 грн. 51 коп., витрати допомоги на поховання в сумі 1479 грн. 60 коп., що в загальній сумі складає 339593 грн. 11 коп. про що скласти та підписати акт звірки розрахунків за період з 01 січня 2011 року по 01 березня 2011 року є необґрунтованими та не можуть бути задоволені.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, ч. 4 ст. 122, ст.ст. 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми про зобов'язання прийняти до заліку суми витрат управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми на виплату державної адресної допомоги за період з 01 січня 2011 року по 01 березня 2011 року в розмірі 338113 грн. 51 коп., витрати допомоги на поховання в сумі 1479 грн. 60 коп., що в загальній сумі складає 339593 грн. 11 коп. про що скласти та підписати акт звірки розрахунків за період з 01 січня 2011 року по 01 березня 2011 року -відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.М. Глазько