Рішення від 06.06.2011 по справі 12/17-1035-2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"06" червня 2011 р.Справа № 12/17-1035-2011

За позовом першого заступника військового прокурора Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України

За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Обрій"

про зобов'язання виконати обов'язки за договором підряду

та за зустрічним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Обрій"

до відповідача: Міністерства оборони України

про зобов'язання здійснити уточнення договірної ціни, терміну виконання будівництва і введення в експлуатацію об'єкта

Суддя Цісельський О.В.

За участю представників:

від прокуратури: Посполітак О.П. -посвідчення №132 від 07.02.2011р.

від позивача (відповідача за зустрічним позовом): не з'явився

від відповідача (позивача за зустрічним позовом): ОСОБА_1. -довіреність від 23.06.2010 р.

від третьої особи : не з'явився.

Відповідно ст. 77 ГПК України в судовому засіданні оголошувалися перерви з 11.05.2010р. до 09.45хв. 23.05.2011р. та з 23.05.2011р. до 11год.30хв. 06.06.2011р.

СУТЬ СПОРУ: Перший заступник військового прокурора Південного регіону України (надалі -Військовий прокурор) звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою в інтересах держави в особі Міністерства оборони України (надалі -МОУ) за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України (надалі -ПУКБ) в якій просить суд зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Обрій" (надалі -ТОВ "Обрій") виконати обов'язки в натурі за договором підряду на будівництво житла № 227/ДБ-98Буд від 14.11.2005р. та додаткових угод до нього, а саме: збудувати, ввести в експлуатацію та передати МОУ у власність 140 квартирний будинок загальною площею 8685,64 м2 у м. Кіровограді по вул. Конева-Попова (шифр 93-64) вартістю 25 925 109 грн. з метою забезпечення позовних вимог Військовий прокурор просить суд заборонити ТОВ "Обрій" вчиняти будь-які дії, пов'язані із відчуженням або іншою передачею права власності на об'єкт будівництва, що є предметом договору (шифр 93-64).

Ухвалою господарського суду Одеської області від 22.03.2011 р. позовну заяву прокурора прийнято до розгляду, порушено провадження у справі, їй присвоєно № 12/17-1035-2011 та справу призначено до розгляду в засіданні суду.

08.04.2011р. від ТОВ "Обрій" надійшла зустрічна позовна заява (вх. № 1891/2011) в якій він просить суд зобов'язати МОУ здійснити уточнення договірної ціни, терміну виконання будівництва і введення в експлуатацію об'єкта: 140 квартирного житлового будинку загальною площею 8685,64 м2 у м. Кіровограді по вул. Конева-Попова шляхом укладання з ТОВ "Обрій" додаткової угоди до договору на будівництво житла 227/ДБ-98Буд від 14.11.2005р. та просить суд витребувати у МОУ акт КРУ в Одеській області за № 08-13/139 від 05.05.2008р. про результати ревізії питань фінансово-господарської діяльності Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України за період з 01.01.2006р. по 01.01.2008р. та витребувати у Філії ДП "Спеціалізована державна експертна організація -центральна служба української державної будівельної експертизи" у Кіровоградської області оригінал локального висновку № 12 -00462к-09-п із листом № 203 від 12.04.2010р.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.04.2011р. зустрічну позовну заяву ТОВ "Обрій" прийнято для спільного розгляду з первісним позовом у справі № 12/17-1035-2011 в якій МОУ було зобов'язано надати суду акт КРУ в Одеській області за № 08-13/139 від 05.05.2008р. про результати ревізії питань фінансово-господарської діяльності Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України за період з 01.01.2006р. по 01.01.2008р..

Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.04.2011р. було частково задоволено вимогу ТОВ "Обрій" щодо витребування доказів по справі, а саме зобов'язано філію ДП "Спеціалізована державна експертна організація -центральна служба української державної будівельної експертизи" у Кіровоградської області оригінал локального висновку № 12 -00462к-09-п із листом № 203 від 12.04.2010р.

28.04.2011р. від ТОВ "Обрій" надійшли уточнення до зустрічної позовної заяви (вх. № 13584/2011) в відповідно до яких ТОВ "Обрій" уточнив свої зустрічні позовні вимоги до МОУ, а саме: просить суд зобов'язати МОУ здійснити уточнення договірної ціни, терміну виконання будівництва і введення в експлуатацію об'єкта: 140 квартирного житлового будинку загальною площею 8685,64 м2 у м. Кіровограді по вул. Конева-Попова з урахуванням локального висновку філії ДП "Спеціалізована державна експертна організація -центральна служба української державної будівельної експертизи" у Кіровоградської області від 14.11.2010р № 203 шляхом укладання з ТОВ "Обрій" додаткової угоди до договору на будівництво житла 227/ДБ-98Буд від 14.11.2005р. та відмовити МОУ та першому заступнику військового прокурора Південного регіону України в задоволені позову.

У задоволенні заяви Військового прокурора про забезпечення позовних вимог судом було відмовлено з підстав її необґрунтованості та не відповідності матеріалам справи.

За заявою представника ТОВ "Обрій" (вх. № 16030/2011) ухвалою господарського суду Одеської області термін розгляду справи було продовжено на п'ятнадцять днів, а саме до 07.06.2011р.

06.06.2011р. від ТОВ "Обрій" надійшла заява про зміну предмету та підстав позовної заяви.

Зазначена заява судом залишена без задоволення з підстав того, що в судовому засіданні, що відбулося 11.05.2011р. суд перейшов до розгляду справи по суті, а відповідно до абз. 4 статті 22 ГПК України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви. Подана ТОВ "Обрій" заява про зміну предмету та підстав позову не відповідає приписам вищенаведених норм Господарського процесуального кодексу України.

Представник Військового прокурора в судових засіданнях позов підтримує, просить суд його задовольнити в повному обсязі, проти зустрічного позову заперечує, просить суд у його задоволенні відмовити, письмової позиції щодо зустрічного позову суду не надав.

Представник позивача в судових засіданнях заявлені позовні вимоги Військового прокурора підтримує, просить суд їх задовольнити, письмової позиції щодо зустрічного позову суду не надав.

Представник третьої особи на стороні позивача -Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України, позов Військового прокурора підтримує з підстав, викладених у наданих суду поясненнях (вх. № 30560, т.с.1, а.с.42-43) проти зустрічного позову заперечує, письмових пояснень щодо зустрічного позову суду не надав.

Представники позивача та третьої особи на стороні позивача -МОУ та ПУКБ, були належним чином повідомлені про час та місце судового засідання, а саме, за їх юридичною адресою, зазначеною Військовим прокурором у позові, що підтверджується корінцями поштових відправлень, які є у матеріалах справи, але в останнє судове засідання не з'явились, про поважність підстав відсутності суд не повідомили.

Представник відповідача -ТОВ "Обрій" проти позову Військового прокурора заперечує, просить у позові відмовити повністю, зустрічний позов підтримує, просить суд про його задоволення.

В процесі розгляду справи представниками сторін надані додаткові матеріали, які оглянути судом та залучені до матеріалів справи.

Справу розглянуто в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи та заперечення представників прокуратури та сторін, суд встановив:

Згідно рішення тендерного комітету Міністерства оборони України щодо організації та проведення процедури закупівель товарів, робіт і послуг з ремонту військового майна, будівництва та квартирно-експлуатаційного забезпечення оформленого протоколом № 198 від 17.10.2005р. було вирішено акцептувати тендерну пропозицію визнану найкращою рішенням тендерного комітету (протокол засідання тендерного комітету № 197 від 17.10.2005р.) надану ТОВ "Обрій" - учасником процедури відкритих торгів при здійсненні закупівель робіт з будівництва житлового будинку на 140 квартир за адресою: м. Кіровоград, вул. Маршала Конєва -вул. Попова для безквартирних військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей, відповідно до оголошення № 13473 (БУД) у "Віснику державних закупівель" від 05.09.2005р. № 36(205), за ціною 14 534 300 грн. та вирішено укласти договір про закупівлю робіт з учасником, тендерну пропозицію якого було акцептовано -ТОВ "Обрій".

14.11.2005р. між ТОВ "Обрій" (Генпідрядник) та МОУ (Замовник) було укладено договір № 227/ДБ-98Буд підряду на будівництво житла (договір).

Відповідно до п.1.1. договору його метою є забезпечення житлом сімей військовослужбовців Збройних Сил України, яке виконується за рахунок Державного бюджету України шляхом будівництва 140-квартирного житлового будинку загальною площею 8685,64 м2 у м. Кіровограді по вул. Конева-Попова, шифр 93-64 (далі - об'єкт).

Пунктом 1.3. договору встановлено, що предметом цього договору є те, що Замовник доручає Генпідряднику будівництво об'єкта, а Генпідрядник зобов'язується збудувати та ввести об'єкт в експлуатацію та передати його Замовнику (в загальнодержавну власність в сферу управління МОУ) за визначеним у п. 1.5., 1.6, 1.7. договору порядком та у визначений у п.2.1 договору термін (строк). Замовник у такому разі зобов'язується оплатити Генпідряднику вартість будівництва об'єкта (далі -договірну ціну), яка визначається п.6.1. договору, за викладеним у договорі порядком і умовами.

Пунктом 1.5. договору встановлено, зокрема, що житло (квартири), які розташовані на об'єкті, повинні бути готові для мешкання в них і виконані "під ключ".

Згідно з п.1.6. договору передача об'єкту, якій Генпідрядник за договором зобов'язується передати Замовнику (в загальнодержавну власність в сферу управління МОУ), обов'язково повинна здійснюватись у відповідності до вимог чинного законодавства з актом його передачі-прийняття, з оформленням та реєстрацією цього об'єкту і житла (квартир) в ньому в загальнодержавну власність в сферу управління МОУ.

Відповідно до п.1.8. договору забезпечення будівництво об'єкта дозвільними документами, проектно-кошторисною документацією (ПКД), технічний нагляд за виконанням підрядних робіт на об'єкті, контроль за якістю виконання робіт та відповідністю їх чинним нормативно-правовим актам в галузі капітального будівництва і затвердженій (ПКД) на спорудження об'єкту покладається на Замовника. А організація виконання робіт на об'єкті, забезпечення охорони праці і техніки безпеки при виконанні робіт на роботі, забезпечення будівництва об'єкта необхідними матеріально-технічними (зокрема будівельними матеріалами, виробами і конструкціями), енергетичними та трудовими ресурсами, охорона об'єкта і ризик його знищення або пошкодження об'єкта під час спорудження і робіт, які при цьому виконуються, покладаються на Генпідрядника.

Пунктом 1.10. договору визначено, що у перелік договірних документів, крім договору, входять, зокрема: договірна ціна (додаток № 2 до договору); графік виконання робіт на 140 квартирному житловому будинку по вул. Конєва -Попова в м. Кіровоград (додаток № 3 до договору); графік фінансування робіт (підлягає уточненню після затвердження помісячного розпису асигнувань на 2006р.) (додаток № 4 до договору). Додатки до договору № 2,3 і 4 набувають чинності у якості договірних документів разом з договором тільки за умови спільного узгодження і підписання їх сторонами.

У відповідності до п.2.1. договору Генпідрядник повинен розпочати виконання робіт за договором протягом п'яти календарних днів після передачі Замовником Генпідряднику затвердженої ПКД та дозвільних документів на виконання робіт, будівельного майданчика. А також завершити виконання робіт та ввести об'єкт в експлуатацію і передати об'єкт Замовнику у відповідності до положень умов договору в термін (строк) не пізніше 31.12.2006р.

Згідно з п.2.3. договору перегляд термінів (строків) виконання робіт та введення об'єкта в експлуатацію і передача об'єкта Замовнику може здійснюватися тільки за домовленістю сторін за умови підписання сторонами відповідної додаткової угоди до договору (з обґрунтуванням обставин, що їх спричинили).

Пунктом 2.4. договору визначені обставини, які можуть перешкоджати дотриманню визначених договором термінів (строків) виконання робіт, введення об'єкта в експлуатацію та передачі об'єкта Замовнику, які не залежать від Генпідрядника і дають останньому право вимагати від Замовника перегляду цих термінів, а саме: обставини непереборної сили (форс-мажор); обставини, за які відповідає замовник, зокрема: відсутність коштів на фінансування будівництва об'єкта, невиконання графіку фінансування будівництва об'єкта, незабезпечення будівництва об'єкта затвердженою ПКД чи дозвільною документацією, затримка у виконанні Замовником інших взятих на себе за договором зобов'язань, необхідність виконання при спорудженні об'єкта додаткових робіт, тощо: - внесення змін в ПКД; - дія третіх осіб, яка робить неможливим належне виконання робіт; - виникнення інших обставин, які можуть вплинути на строки будівництва.

Про обставини, які перешкоджають дотриманню визначених договором термінів (строків) виконання робіт, введення об'єкта в експлуатацію та передачі об'єкта Замовнику Генпідрядник повинен попередити у письмовій формі замовника протягом десяти календарних днів з дня настання дії цих обставин. Замовник в такому випадку зобов'язується виконати необхідні заходи для усунення дії вказаних обставин, що залежать від нього та при визнанні сторонами необхідності внести відповідні зміни до договору (п.2.5. договору).

Терміни (строки) виконання робіт, введення в експлуатацію та передачі об'єкта Замовнику переносяться на час дії обставин, що не залежать від волі і дії сторін із урахуванням часу, який буде потрібен для відновлення робіт. Можливе перенесення цих термінів (строків) на більш сприятливий час (за умови обов'язкового погодження цього із Замовником) (п.2.6. договору).

Відповідно до пункту 3.1. договору до прав та обов'язків Генпідрядника віднесено, зокрема:

а) збудувати, ввести в експлуатацію та передати об'єкт з відповідною проектно-кошторисною і виконавчою технічною документацією Замовнику (в загальнодержавну власність в сферу управління МОУ) за визначеними в п.1.5., 1.6.,1.7. договору порядком та у визначений у п.2.1. термін (строк), а також - з обов'язковим дотриманням усіх викладених у договорі умов і положень;

б) за умови своєчасного виконання Генпідрядником взятих на себе за договором зобов'язань вимагати від Замовника прийняття об'єкта і здійснення за встановленим договором порядком сплати за будівництво об'єкту;

є) за умови несвоєчасного виконання Замовником взятих за договором зобов'язань вимагати сплати Замовником Генпідряднику визначеної умовами договору пені (неустойки);

з) виконати роботи на об'єкті самостійно або з залученням за відповідним погодженням із Замовником необхідних субпідрядників;

і) у випадку залучення за погодженням із Замовником відповідних субпідрядників при будівництві координувати діяльність цих субпідрядників при будівництві об'єкта та відповідати за їх діяльність перед Замовником;

к) забезпечувати будівництво об'єкта необхідними матеріально-технічними (зокрема -будівельними матеріалами, виробами і конструкціями), енергетичними і трудовими ресурсами, вартість яких, у випадку перевищення рівня, передбаченого договірною ціною, погоджувати із Замовником, а також -здійснювати під час будівництва його охорону;

м) зокрема, своєчасно та у відповідності до умов та положень договору та вимог чинного законодавства здати об'єкт Замовнику за актом робочої комісії. Датою завершення виконання робіт є дата підписання робочою комісією та усунення в повному обсязі всіх недоліків. Датою введення об'єкту в експлуатацію є дата затвердження акту Державної комісії органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, що створили комісію, тощо.

Згідно з пунктом 3.1. договору до прав та обов'язків Замовника віднесено, зокрема:

б) своєчасно у відповідності до умов і положень договору, зокрема -графіка фінансування будівництва об'єкта (додаток № 4 до договору), здійснювати фінансування будівництва об'єкту;

в) вимагати від Генпідрядника своєчасного та якісного виконання робіт з будівництва та введення об'єкта в експлуатацію і передачі об'єкта Замовнику у відповідності до вимог і положень договору ( у визначеному п.1.5. договору стані та зазначений у п.2.1 договору термін), а також у відповідності до затвердженої замовником ПКД на спорудження об'єкту, тощо;

ж) за умови істотного невиконання Генпідрядником взятих на себе за договором зобов'язань, відмовитися зі свого боку від виконання умов договору та вимагати від Генпідрядника відшкодування понесених Замовником при цьому збитків у повному обсязі понад сплати пені (неустойки);

м) підтверджувати в установленому порядку обсяги виконаних робіт, їх вартість і витрати матеріально - технічних ресурсів на виконання робіт шляхом перевірки, підписання і акцептування актів прийняття виконаних Генпідрядником робіт (форми КБ-2в) та довідок про вартість виконаних робіт і витрат (форми КБ-3);

н) негайно інформувати генпідрядника про всі обставини, які можуть вплинути на термін (строки) виконання своїх обов'язків за договором і якість робіт, суттєво ускладнюють виконання цих обов'язків чи роблять їх виконання зовсім неможливим;

о) своєчасно призначати робочі комісії з визначення готовності до прийняття об'єкта в експлуатацію та організовувати роботу Державної комісії з прийняття об'єкта в експлуатацію з відповідною підготовкою необхідної технічної документації (дозволів, висновків, актів випробувань, технічного паспорту, проектів рішень тощо), за підготовку яких у відповідності до чинного законодавства відповідає замовник будівництва (забудовник). Підготовку акту про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта для підписання членами Державної приймальної комісії забезпечує Замовник спільно з Генпідрядником, з виконанням всіх необхідних випробувань і перевірок та наданням необхідної проектно-кошторисної і виконавчої документації відповідній експлуатаційній організації;

п) своєчасно попереджати Генпідрядника про всі зміни у обсягах і складі виконання робіт і ПКД на будівництво об'єкту, тощо.

Відповідно до п.3.3. договору Замовник та Генпідрядник за умови взаємної згоди між собою та наявності обґрунтування, яке повинно відповідати вимогам і положенням чинного законодавства України та нормативно-правових актів України (ДБН, правил, стандартів тощо) у галузі будівництва, мають право: а) за умовами виникнення визначених ДБН і договором обставин приймати рішення щодо уточнення вартісних показників договору; б) змінювати терміни (строки) виконання робіт, введення об'єкту в експлуатацію і передачі його за договором Замовнику.

Пунктом 4.1. договору встановлено, що за невиконання визначених договором зобов'язань і умов та за зміну або розірвання договору в односторонньому порядку без відповідного обґрунтування сторони несуть відповідальність, яка встановлена чинним законодавством України та договором.

Пунктом 4.2. договору визначено, що у випадку невиконання Генпідрядником умов договору, наприклад: щодо термінів (строків) будівництва об'єкта, введення об'єкта в експлуатацію та передачі об'єкта разом з відповідною проектно-кошторисною і виконавчою технічною документацією Замовнику, якості виконання робіт на об'єкті, відповідності виконаних робіт на об'єкті затвердженій Замовником проектно-кошторисній документації на спорудження Об'єкта, несвоєчасного усунення (дороблення, виправлення). Генпідрядником за рахунок (кошт) Генпідрядника всіх виявлених, як при передачі об'єкта Замовнику, так і під час гарантійного терміну (строку) експлуатації цього об'єкта, недоліків (недоробок, порушень), тощо, Замовник має право вимагати, а Генпідрядник зобов'язаний сплатити визначену умовами договору пеню (неустойку) та у випадку вимоги повернути Замовнику відповідну частку сплачених Генпідряднику за Договором коштів;

Згідно п.4.3. договору Генпідрядник за несвоєчасне виконання взятих ним на себе за Договором зобов'язань, зокрема: щодо дотримання термінів (строків) виконання Робіт, введення Об'єкта в експлуатацію і передачі об'єкта за договором разом з відповідною проектно-кошторисною і виконавчою технічною документацією Замовнику; якості виконаних робіт на об'єкті затвердженій Замовником проектно-кошторисній документації на спорудження Об'єкта, несвоєчасного усунення (дороблення, виправлення) Генпідрядником за рахунок (кошт) Генпідрядника всіх виявлених, як при передачі об'єкта Замовнику, так і під час гарантійного терміну (строку) експлуатації (недоробок, порушень); - сплачує Замовнику пеню (неустойку) у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми перерахованих Замовником за договором коштів за кожну добу прострочення Генпідрядником виконання своїх зобов'язань із врахуванням розмірів облікових ставок за даними Національного банку України у період, за який нараховується пеня, та відшкодовує завдані внаслідок цього Замовнику збитки понад сплати пені у повному обсязі з дня отримання бюджетних коштів.

Відповідно до п.4.4. договору Замовник за несвоєчасне виконання взятих ним на себе за договором зобов'язань, зокрема, щодо дотримання термінів (строків) фінансування будівництва об'єкта та оплати за виконані роботи, несвоєчасного, без відповідного обґрунтування, прийняття об'єкта; несвоєчасної передачі Генпідряднику проектно-кошторисної і дозвільної документації на будівництво об'єкта та самої будівельної площадки для спорудження об'єкта та інших, - сплачує Генпідряднику пеню (неустойку) у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми несплачених Генпідряднику за договором коштів чи вартості невиконаних ним за Договором зобов'язань за кожну добу прострочення виконання Замовником своїх зобов'язань із врахуванням змін розмірів облікових"Ставок за даними Національного банку України у період, за який нараховується пеня та відшкодовує завдані внаслідок цього Генпідряднику збитки понад сплати пені у повному обсязі з дня отримання бюджетних коштів.

Пунктом 5.1. договору визначено, що для забезпечення виконання Генпідрядником доручених йому за договором зобов'язань проміжні платежі за виконані роботи здійснюються в межах 95 відсотків загальної вартості робіт за договором, тобто - Договірної ціни. Після прийняття об'єкта в експлуатацію та передачі його Замовнику за відсутності недоліків у виконаних роботах, що могли виникнути за вини Генпідрядника, Генпідряднику протягом десяти календарних днів повертається утримана сума у повному обсязі.

Пунктом 5.2. договору встановлено, що Замовник надає Генпідряднику гарантію виконання своїх зобов'язань за Договором фінансуванням виконаних Генпідрядником робіт надаючи йому згідно з графіком фінансування робіт з будівництва об'єкта аванс на виконання робіт, котрий не може перевищувати 10% від договірної ціни п. 6.1. Сума авансу відпрацьовується у 3-х місячний термін з дня одержання авансу. Після закінченні вказаного 3-х місячного терміну суми невідпрацьованого авансу повертаються Замовнику. Генпідрядник протягом кожного місяця подає звіт про використання коштів (ФКБ-2в, ФКБ-3). У разі порушення термінів надання звіту про використання коштів по сумам наданого авансу з Генпідрядника стягуються штрафні санкції в обсязі облікової ставки НБУ з рахунку суми невідпрацьованого авансу кожен день затримки з дня отримання бюджетних коштів.

У відповідності до п. 6.1. Договору Договірна ціна Робіт з будівництва Об'єкта (в т. ч. - з вартістю витрат на будівництво житлового будинку з інженерними мережами та благоустроєм, не враховуючи витрат Замовника (оформлення земельної ділянки розбивчими роботами, видачу технічних вимог, розбивка основних осів будинку, перенос їх у натуру й закріплення на місцевості, оплата проектних робіт, обладнання поставки Замовника, експертиза проектно-кошторисної документації, авторського нагляду, експертних висновків органів санітарного та пожежного нагляду екологічної експертизи, висновків органів Держнадзорохранпраці по проектній документації, випробування паль, утримання служби Замовника, та інше) розраховується шляхом перемноження загальної площі цього житла 140 (квартир) (8685,64 м2) на фіксовану вартість квадратного метру загальної площі житла (1673грн.) та складає суму - 14 534 300 (чотирнадцять мільйонів п'ятсот тридцять чотири тисячі триста ) грн. (в т.ч. ПДВ-2 422 383,33 грн.) за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, т.ч. в 2005р.за рахунок коштів загального фонду держбюджету Замовник перераховує 30 000 (тридцять тисяч) грн. (в т.ч.ПДВ-5000,00 грн.), та за рахунок спеціального фонду держбюджету 70 000,00 (сімдесят тисяч) грн. (в т.ч. ПДВ-11666,67 грн.). В 2006р.-14 434 300 (чотирнадцять мільйонів чотириста тридцять чотири тисячі триста) грн. (в т.ч. ПДВ - 2405716,67 грн.). Вказана Договірна ціна є твердою і незмінною.

Пунктом 6.2.договору встановлено, що уточнення Договірної ціни за взаємною згодою сторін може здійснюватися у наступних випадках, зокрема:

Замовник в процесі виконання робіт з будівництва об'єкта змінює проектні рішення, які викликають зміну обсягів робіт та вартісних показників;

в процесі виконання робіт з будівництва об'єкта у проектно-кошторисній інвесторській документації на будівництво Об'єкта виявлені безперечні помилки, які не було виявлено на стадії підготовки тендерної пропозиції та складання Договірної ціни, а Генпідрядник не є виконавцем цієї проектно-кошторисної документації;

якщо були зменшені темпи або призупинено виконання робіт за рішенням Замовника чи з його вини;

якщо відбулися зміни законодавства та інших нормативно-правових актів, які впливають на вартість будівельно-монтажних робіт;

- виникають обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини) надзвичайні обставини або події, які не можуть бути передбачені сторонами під час укладання договору;

- відбувається інфляція ринкових цін;

- акт обстеження обсягів робіт;

- об'єктний (локальний) виконавчий кошторис;

- протокол погодження договірної ціни.

Відповідно до п.8.1. договору Замовник зобов'язаний надати генпідряднику графік фінансування будівництва об'єкта (додаток № 4), а у разі його коригування -уточнений графік фінансування будівництва об'єкта, після чого Генпідрядник має право скоригувати графік будівництва об'єкта відповідно до графіка фінансування.

Фінансування будівництва об'єкта здійснюється поетапно згідно із графіками виконання робіт на об'єкті та графіком фінансування будівництва об'єкту, які є обов'язково погоджуються та підписуються сторонами і тільки за цієї умови є невід'ємними складовими договору (п.8.3. договору).

Як передбачено п.9.1.договору розрахунки за виконані роботи здійснюються в межах Договірної ціни та виділених коштів на оплату робіт згідно з графіком фінансування будівництва об'єкта.

Згідно з п.9.2. договору розрахунки за виконані роботи в період будівництва об'єкта здійснюються на підставі "Актів прийняття виконаних підрядних робіт" за формою КБ-2в "Довідок про вартість виконаних підрядних робіт" за формою КБ-3 шляхом перерахування Генпідряднику коштів у сумі, яка не повинна перевищувати 95 % від вартості виконаних Генпідрядником за договором робіт, які були прийняті Замовником до оплати.

Пунктом 9.3. договору встановлено, що кінцеві розрахунки за виконані Генпідрядником за Договором Роботи здійснюються у термін (строк) не більше десяти календарних днів після виконання і прийняття Замовником всіх передбачених договором робіт, затвердження Акту Державної (робочої) комісії з прийняття об'єкта в експлуатацію та передачі об'єкта Замовнику у визначеному договором порядку.

Пунктом 9.4. договору визначено, що Замовник зобов'язаний підписати поданий йому Генпідрядником на перевірку Акт прийняття виконаних підрядних робіт або обґрунтувати причини відмови від його підписання протягом п'яти робочих днів з дня його одержання. Оплата прийнятих робіт здійснюється протягом трьох робочих днів з дня підписання цього Акту та згідно з графіком фінансування будівництва Об'єкта.

Відповідно п.9.5. договору Замовник має право відмовитись від прийняття робіт до оплати за умови, якщо склад, якість і вартість не відповідають вимогам і положенням Договору, Договірної ціні та чинного законодавства і діючих нормативно-правових актів (Державних будівельних норм, правил, стандартів тощо).

Пунктом 10.1. договору визначено, що призупинення робіт, зміна або розірвання договору можуть здійснюватись за згодою сторін або за ініціативою однієї Сторони у визначеному чинним законодавством чи умовами Договору порядку або за відповідним рішенням суду.

Відповідно до п.11.1. договору жодна із сторін не буде нести відповідальності за повне або часткове невиконання взятих на себе за договором обов'язків, якщо невиконання їх стало наслідком дії обставин непереборної сили (тобто - форс мажорних обставин). Під дією обставин непереборної сили розуміється дія тих обставин, дія яких і протидія яким не залежить від сторін. Обставинами непереборної сили визначаються: техногенні аварії, стихійні лиха і природні явища, загальні страйки, війни і військові дії, терористичні акти тощо, які визнані компетентними органами офіційно; а також - неналежне бюджетне фінансування, дії Уряду, введення законодавчих обмежень або прийняття законодавчих актів, які безпосередньо вплинули на належне виконання сторонами взятих ними на себе за договором зобов'язань і протидіяти яким Сторони можливості не мали.

Якщо обставини непереборної сили безпосередньо вплинули на виконання Сторонами взятих ними на себе за Договором зобов'язань у обумовлені Договором терміни ці терміни за взаємною згодою Сторін можуть переноситись на офіційно визнаний термін дії відповідних обставин (п.11.2.договору).

Згідно з п.12.4. договору уточнення Договірної ціни за взаємною згодою сторін крім викладених у договорі умов, може також здійснюватися за умови, що під час будівництва об'єкта значно збільшується ринкова вартість матеріально-технічних ресурсів, які використовуються на будівництво об'єкта, але тільки у випадку, якщо закладені у розрахунку Договірної ціни кошти на ризик не покривають витрати, які пов'язані зі зростанням ринкових цін на вказані матеріально-технічні ресурси.

Пункт 12.5. договору визначає, що інші питання щодо будівництва об'єкта, які не врегульовані цим договором, вирішуються сторонами відповідно до "Загальних умов укладання і виконання договорів підряду в капітальному будівництві", затверджених постановою КМУ №668 від 01.08.2005р.

24.03.2006р. між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № /98 до договору відповідно до якої сторони внесли зміни до договору, а саме: "Згідно п.6.2. договору підряду на будівництво житла № 227/ДБ-98БУД від 14.11.2005р. у зв'язку з змінами законодавства і інших нормативно-правових актів, які впливають на вартість будівельно-монтажних робіт, інфляцію ринкових цін у п.6.1. Договірна ціна робіт з будівництва об'єкту (в т.ч. з вартістю витрат на будівництво житлового будинку з інженерними мережами та благоустроєм), що доручені для виконання Підряднику, є динамічною (ст. 844 Господарського кодексу України) і визначається на підставі затвердженої проектно-кошторисної документації та згідно з ДБН. У доповненні до погодженої договірної ціни, на виконання Підрядником робіт, сторони домовилися про те, що по письмовому повідомленню Замовника, Підрядник сплачує рахунки по статті -Витрати Замовника у складі гл.1;9-12 РКР, а саме; оформлення земельної ділянки з розбивчими роботами, видачу технічних вимог, розбивка основних осей будинку, перенос їх в натуру й закріплення на місцевості, оплата проектних робіт обладнання, сезонні роботи, експертиза проектно-кошторисної документації, авторського нагляду, експертних висновків органів санітарного та пожежного нагляду, екологічної експертизи, висновків, висновків органів Держнадзорохоронпраці по проектній документації, випробування паль та інше, вказані "Витрати Замовника" компенсуються Підряднику по окремому рахунку на підставі довідки про вартість виконаних робіт форма КБ-3 та акту прийому виконаних підрядних робіт форма КБ-2в)) складає суму 18 259 976, 80грн. в т.ч. ПДВ -3 043 329, 47 грн.

В 2006 році Замовник перераховує Генпідряднику за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету 13 233 000 грн., за рахунок коштів спеціального фонду Держбюджету - 4 927 000 грн. та за рахунок коштів спеціального фонду Держбюджету -погашення заборгованості за 2005р. у сумі -69 975, 80 грн. "

24.10.2006р. між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 1/98 до договору відповідно до якої сторони внесли зміни до договору, виклавши п.6.1. договору в наступній редакції: "п.6.1. Договірна ціна робіт з будівництва об'єкту (в т.ч. з вартістю витрат на будівництво житлового будинку з інженерними мережами та благоустроєм, не враховуючи витрат Замовника ( а саме: оформлення земельної ділянки з розбивчими роботами, видачу технічних вимог, розбивка основних осей будинку, перенос їх в натуру й закріплення на місцевості, оплата проектних робіт обладнання, сезонні роботи, експертиза проектно-кошторисної документації, авторського нагляду, експертних висновків органів санітарного та пожежного нагляду, екологічної експертизи, висновків, висновків органів Держнадзорохоронпраці по проектній документації, випробування паль, утримання служби Замовника та інше), складає суму -1 4534 300 грн. за рахунок Державного бюджету України.

В 2005р. Замовником перераховано Генпідряднику 30 000 грн. за рахунок коштів загального фонду.

В 2006р. Замовник перерахував Генпідряднику кошти загальною сумою 5 054 000 грн., в т.ч.

3 726 000 грн. за рахунок коштів загального фонду;

1 258 000 грн. за рахунок коштів спеціального фонду Державного бюджету України (господарська діяльність);

69 976, 80грн. (заборгованість за 2005р.) за рахунок коштів спеціального фонду Державного бюджету України (реалізація військового майна)".

21.11.2006р. у зв'язку із коригуванням титульного списку між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 2/98 до договору відповідно до якої сторони внесли зміни до договору, а саме: "п.6.1. Договірна ціна робіт з будівництва об'єкту (в т.ч. з вартістю витрат на будівництво житлового будинку з інженерними мережами та благоустроєм не враховуючи витрат Замовника (а саме; оформлення земельної ділянки з розбивчими роботами, видачу технічних вимог, розбивка основних осей будинку, перенос їх в натуру й закріплення на місцевості, оплата проектних робіт обладнання, сезонні роботи, експертиза проектно-кошторисної документації, авторського нагляду, експертних висновків органів санітарного та пожежного нагляду, екологічної експертизи, висновків, висновків органів Держнадзорохоронпраці по проектній документації, випробування паль,утримання служби Замовника та інше, - по письмовому повідомленню замовленню Замовника, Генпідрядник сплачує рахунки по статті "Витрати Замовника" у складі гл.1;9-12 РКР; вказані "Витрати Замовника" компенсуються Підряднику по окремому рахунку на підставі довідки про вартість виконаних робіт форма КБ-3 та акту прийому виконаних підрядних робіт форма КБ-2в)) складає суму 14 534 300грн. в т.ч. ПДВ -2 422 383, 33 грн. за рахунок коштів фонду Державного бюджету України.

Вказана ціна є твердою, не враховуючи випадків уточнення, пов'язаних із змінами законодавства та інших нормативно-правових актів, які впливають на вартість будівельно-монтажних робіт, а також істотного зростання цін на ресурси,які забезпечує Генпідрядник, рівня заробітної плати у будівництві, а також послуг, що надаються йому третіми особами згідно даних Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України на залишок профінансованих робіт.

В 2005р. Замовником перераховано Генпідряднику 30 000 грн. за рахунок коштів загального фонду.

В 2006р. Замовник перерахував Генпідряднику кошти загальною сумою 6 110 881,81 грн., в т.ч.

4 197 905,01 грн. за рахунок коштів загального фонду;

1 258 000 грн. за рахунок коштів спеціального фонду Державного бюджету України (власні надходження);

585 000 грн. за рахунок коштів спеціального фонду Державного бюджету України (реалізація військового майна);

69 976, 80грн. (заборгованість за 2005р.) за рахунок коштів спеціального фонду (реалізація військового майна) держбюджету".

"п.2.1. Генпідрядник повинен розпочати виконання робіт за договором протягом п'яти календарних днів після передачі Замовником Генпідряднику затвердженої ПКД та дозвільних документів на виконання робіт, будівельного майданчика. А також завершити виконання робіт та ввести об'єкт в експлуатацію і передати об'єкт Замовнику у відповідності до положень умов договору в термін (строк) не пізніше 31.10.2007р."

Відповідно до додатку № 1 до додаткової угоди № 2/98 сторонами затверджено уточнений графік фінансування будівництва об'єкту та погоджено договірну ціну будівництва об'єкту.

28.12.2006р. у зв'язку із коригуванням титульного списку між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 3/98 до договору відповідно до якої сторони внесли зміни до договору, а саме: "п.6.1. Договірна ціна робіт з будівництва об'єкту (в т.ч. з вартістю витрат на будівництво житлового будинку з інженерними мережами та благоустроєм не враховуючи витрат Замовника (а саме; оформлення земельної ділянки з розбивчими роботами, видачу технічних вимог, розбивка основних осей будинку, перенос їх в натуру й закріплення на місцевості, оплата проектних робіт обладнання, сезонні роботи, експертиза проектно-кошторисної документації, авторського нагляду, експертних висновків органів санітарного та пожежного нагляду, екологічної експертизи, висновків, висновків органів Держнадзорохоронпраці по проектній документації, випробування паль,утримання служби Замовника та інше, - по письмовому повідомленню замовленню Замовника, Генпідрядник сплачує рахунки по статті "Витрати Замовника" у складі гл.1;9-12 РКР; вказані "Витрати Замовника" компенсуються Підряднику по окремому рахунку на підставі довідки про вартість виконаних робіт форма КБ-3 та акту прийому виконаних підрядних робіт форма КБ-2в)) складає суму 14 534 300грн. в т.ч. ПДВ -2 422 383, 33 грн. за рахунок коштів фонду Державного бюджету України.

Вказана ціна є твердою, не враховуючи випадків уточнення, пов'язаних із змінами законодавства та інших нормативно-правових актів, які впливають на вартість будівельно-монтажних робіт, а також істотного зростання цін на ресурси,які забезпечує Генпідрядник, рівня заробітної плати у будівництві, а також послуг, що надаються йому третіми особами згідно даних Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України на залишок профінансованих робіт.

В 2005р. Замовником перераховано Генпідряднику 30 000 грн. за рахунок коштів загального фонду.

Договірна ціна на 2006р. становить 6 041 023, 20 грн.

В 2006р. Замовник перерахував Генпідряднику кошти загальною сумою 6 110 881,81 грн., в т.ч.

- 4 198 023,20 грн. за рахунок коштів загального фонду;

- 1 843 000 грн. за рахунок коштів спеціального фонду Державного бюджету України (власні надходження);

- 69 976, 80грн. (заборгованість за 2005р.) за рахунок коштів спеціального фонду (реалізація військового майна) держбюджету".

"п.2.1. Генпідрядник повинен розпочати виконання робіт за договором протягом п'яти календарних днів після передачі Замовником Генпідряднику затвердженої ПКД та дозвільних документів на виконання робіт, будівельного майданчика. А також завершити виконання робіт та ввести об'єкт в експлуатацію і передати об'єкт Замовнику у відповідності до положень умов договору в термін (строк) не пізніше 31.10.2007р."

Відповідно до додатку № 1 до додаткової угоди № 3/98 сторонами затверджено уточнений графік фінансування будівництва об'єкту та погоджено договірну ціну будівництва об'єкту.

19.10.2007р. у зв'язку із коригуванням титульного списку Південного КЕУ МОУміж Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 4/98 до договору відповідно до якої сторони внесли зміни до договору, а саме абзац другий п.6.1. договору викладено в наступній редакції:

1. "п.6.1. Вказана Договірна ціна є твердою, не враховуючи випадків уточнення, пов'язаних із змінами законодавства та інших нормативно-правових актів, які впливають на вартість будівельно-монтажних робіт, а також істотного зростання цін на ресурси,які забезпечує Генпідрядник, рівня заробітної плати у будівництві, а також послуг, що надаються йому третіми особами згідно даних Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України на залишок профінансованих робіт.

Станом на 01.01.2007р. Замовником Генпідряднику перераховані кошти в сумі 6 140 881, 10грн.

Залишок від Договірної ціни на 2007р. становить 8 393, 90 грн.за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету за програмою КПКВ2751240 "Будівництво (придбання) службового житла для окремих категорій громадян, що мають право на отримання такого житла."

"п.2.1. Генпідрядник повинен розпочати виконання робіт за договором протягом п'яти календарних днів після передачі Замовником Генпідряднику затвердженої ПКД та дозвільних документів на виконання робіт, будівельного майданчика. А також завершити виконання робіт та ввести об'єкт в експлуатацію і передати об'єкт Замовнику у відповідності до положень умов договору в термін (строк) не пізніше 31.12.2007р."

Відповідно до додатку № 1 до додаткової угоди № 4/98 сторонами затверджено уточнений графік фінансування будівництва об'єкту та погоджено договірну ціну будівництва об'єкту, а також сторонами погоджено графік виконання робіт на завершення будівництва об'єкта.

14.12.2007р. у зв'язку із уточненням титульного списку Південного УКБ МОУ між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 5/98 до договору, відповідно до якої сторони погодились викласти у наступній редакції п.2.1 та п.6.1. договору, а саме:

1. -"п.6.1. Договірна ціна робіт з будівництва об'єкту (в т.ч. з вартістю витрат на будівництво житлового будинку з інженерними мережами та благоустроєм не враховуючи витрат Замовника (а саме; оформлення земельної ділянки з розбивчими роботами, видачу технічних вимог, розбивка основних осей будинку, перенос їх в натуру й закріплення на місцевості, оплата проектних робіт обладнання, сезонні роботи, експертиза проектно-кошторисної документації, авторського нагляду, експертних висновків органів санітарного та пожежного нагляду, екологічної експертизи, висновків, висновків органів Держнадзорохоронпраці по проектній документації, випробування паль,утримання служби Замовника та інше, - по письмовому повідомленню замовленню Замовника, Генпідрядник сплачує рахунки по статті "Витрати Замовника" у складі гл.1;9-12 РКР; вказані "Витрати Замовника" компенсуються Підряднику по окремому рахунку на підставі довідки про вартість виконаних робіт форма КБ-3 та акту прийому виконаних підрядних робіт форма КБ-2в)) складає суму 14 534 300грн. в т.ч. ПДВ - 2 422 383, 33 грн. за рахунок коштів фонду Державного бюджету України.

Вказана ціна є твердою, не враховуючи випадків уточнення, пов'язаних із змінами законодавства та інших нормативно-правових актів, які впливають на вартість будівельно-монтажних робіт, а також істотного зростання цін на ресурси,які забезпечує Генпідрядник, рівня заробітної плати у будівництві, а також послуг, що надаються йому третіми особами згідно даних Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України на залишок профінансованих робіт.

Станом на 01.01.2007р. Замовником Генпідряднику перераховані кошти в сумі 6 140 881, 10грн.

Договірна ціна на 2007р. становить 8 393, 90 грн. за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету за програмою КПКВ2751240 "Будівництво (придбання) службового житла для окремих категорій громадян, що мають право на отримання такого житла."

"п.2.1. Генпідрядник повинен розпочати виконання робіт за договором протягом п'яти календарних днів після передачі Замовником Генпідряднику затвердженої ПКД та дозвільних документів на виконання робіт, будівельного майданчика. А також завершити виконання робіт та ввести об'єкт в експлуатацію і передати об'єкт Замовнику у відповідності до положень умов договору в термін (строк) не пізніше 30.06.2008р."

2. Сторони погодились, що вказана в п.6.1. договору Договірна ціна визначена в цінах, що діяли на момент укладення договору та не враховує зміни цін на ресурси, що відбулися. Коригування Договірної ціни згідно з п.6.2. договору буде здійснено після отримання позитивного висновку Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель, шляхом укладання додаткової угоди."

Відповідно до додатку № 1 до додаткової угоди № 5/98 сторонами затверджено уточнений графік фінансування будівництва об'єкту.

20.08.2008р. між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 6/98 до договору, про наступне:

1. Сторони погодились, згідно п.6.2. договору у зв'язку із змінами законодавства та інших нормативно-правових актів, що впливають на вартість будівельно-монтажних робіт та інфляцію ринкових цін та згідно рішення Міністра оборони України № _____ від " " ______ 2008р. викласти у наступній редакції п.6.1. договору:

-"п.6.1. Договірна ціна робіт з будівництва об'єкту (в т.ч. з вартістю витрат на будівництво житлового будинку з інженерними мережами та благоустроєм не враховуючи витрат Замовника (а саме; оформлення земельної ділянки з розбивчими роботами, видачу технічних вимог, розбивка основних осей будинку, перенос їх в натуру й закріплення на місцевості, оплата проектних робіт обладнання, сезонні роботи, експертиза проектно-кошторисної документації, авторського нагляду, експертних висновків органів санітарного та пожежного нагляду, екологічної експертизи, висновків, висновків органів Держнадзорохоронпраці по проектній документації, випробування паль,утримання служби Замовника та інше, - по письмовому повідомленню замовленню Замовника, Генпідрядник сплачує рахунки по статті "Витрати Замовника" у складі гл.1;9-12 РКР; вказані "Витрати Замовника" компенсуються Підряднику по окремому рахунку на підставі довідки про вартість виконаних робіт форма КБ-3 та акту прийому виконаних підрядних робіт форма КБ-2в)) складає суму 25 925 109грн. в т.ч. ПДВ -4 320 851, 50 грн. за рахунок Державного бюджету України, в т.ч.:

І черга будівництва - 70 квартирний житловий будинок складає 13 261 000 грн., в т.ч. ПДВ 20% - 2 210 166, 67 грн.

ІІ черга будівництва -70 квартирний житловий будинок складає 12 664 109 грн., в т.ч. ПДВ 20% - 2 110 684, 83 грн.

Станом на 01.01.2007р. Замовником Генпідряднику перераховані кошти в сумі 14 534 300грн., в т.ч.

-по І черзі будівництва -5 777 000 грн., в т. ч. 5 150 000 грн. за рахунок коштів спеціального фонду Державного бюджету та 627 000 грн. за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету;

-по ІІ черзі будівництва -11 000 грн. за рахунок коштів спеціального фонду Державного бюджету, а в 2009р. передбачено перерахування Генпідряднику коштів в сумі 5 602 809 грн., в т.ч. ПДВ 20% - 933 801, 30грн. за рахунок коштів Державного бюджету згідно уточненого графіку фінансування на 2009р.

У разі затвердження збільшення ліміту фінансування на 2008р. Генпідряднику перераховується в 2008р. весь залишок коштів за умовами договору у сумі 11 390 809 грн. за рахунок коштів загального та спеціального фонду Державного бюджету України.

2. У зв'язку із уточненням титульного списку Південного УКБ МОУ, сторони погодилися викласти у наступній редакції п.2.1. договору:

- "п.2.1. Генпідрядник повинен розпочати виконання робіт за договором протягом п'яти календарних днів після передачі Замовником Генпідряднику затвердженої ПКД та дозвільних документів на виконання робіт, будівельного майданчика. А також завершити виконання робіт та ввести об'єкт в експлуатацію і передати об'єкт Замовнику у відповідності до положень умов договору в термін (строк): І черга -ІІІ квартал 2008р.; ІІ черга -ІVквартал 2008р."

Відповідно до додатку № 1 до додаткової угоди № 6/98 сторонами затверджено уточнений графік фінансування будівництва об'єкту.

16.09.2008р. між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 7/98 до договору, про наступне:

1. У зв'язку із змінами законодавства та інших нормативно-правових актів, що впливають на вартість будівельно-монтажних робіт та інфляцію ринкових цін, згідно з п.6.2. договору та відповідно до висновку ДП "Кіровоградська обласна служба "Укрінвестекспертизи" № 257 від 08.04.2008р. і розрахунку вартості будівництва 140-квартирного житлового будинку у м. Кіровоград (додаток № 1), сторони погодились що Договірна ціна робіт з будівництва об'єкта (в т.ч. - з вартістю витрат на будівництво житлового будинку з інженерними мережами та благоустроєм, обладнанням та устаткуванням) складає суму -25 925 000 грн. (в т.ч. ПДВ 20% - 4 320 833,33 грн.) за рахунок Державного бюджету України (з яких вартість будівельно-монтажних робіт становить 24 683 646, 70грн. та вартість обладнання становить -1 241 353, 30 грн.) в т. ч.:

І черга будівництва - 70 квартирний житловий будинок складає 13 261 000 грн., в т.ч. ПДВ 20% - 2 210 166, 67 грн.

ІІ черга будівництва -70 квартирний житловий будинок складає 12 664 000 грн., в т.ч. ПДВ 20% - 2 110 666, 67 грн.

Станом на 01.01.2008р. Генпідряднику було оплачено 14 534 300грн. (в т.ч. будівельно-монтажних робіт на суму -14 099 398, 70 грн. та обладнання на суму 434 901, 30 грн.), що відповідає площі будівництва 5 599,01 м2, в т.ч.: по І черзі будівництва -7 484 000 грн.; по ІІ черзі будівництва -7 050 300 грн.

Збільшення договірної ціни становить 11 390 700 грн., що відповідає площі будівництва 3 086,63 м2.

Відповідно до додатку № 1 до додаткової угоди № 7/98 сторонами погоджено розрахунок вартості будівництва 140 квартирного житлового будинку.

24.11.2008р. у зв'язку із уточненням титульного списку Південного УКБ МОУ між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 8/98 до договору, відповідно до якої сторони погодились викласти п.8.2. договору у наступній редакції:

- "8.2. Фінансування будівництва об'єкту здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України наступним чином:

Станом на 01.01.2008р. Замовником перераховані Генпідряднику кошти в сумі 14 534 300грн., в т.ч. по І черзі будівництва -7 484 000 грн. та по ІІ черзі будівництва -7 050 300 грн.

В 2008р. Генпідряднику по програмі КПКВ 2101190 (Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України) перераховуються кошти в сумі 8 513 000 грн., в т.ч.:

по І черзі будівництва -перераховуються кошти в сумі 5 777 000 грн., з яких за рахунок загального фонду держбюджету Замовником сплачується 866 560 грн. та за рахунок спеціального фонду держбюджету -4 910 440 грн.

по ІІ черзі будівництва -перераховуються кошти в сумі 2 736 000 грн., з яких за рахунок загального фонду держбюджету Замовником сплачується 937 000 грн. та за рахунок спеціального фонду держбюджету -1 799 000 грн.

Залишок коштів за умовами Договору в сумі 2 877 700 грн. сплачується в 2009р., згідно уточненого графіку фінансування на 2009р., якій підписується сторонами після затвердження Державного бюджету на 2009р. та розподілу бюджетних коштів на відповідний рік."

Відповідно до додатку № 1 до додаткової угоди № 8/98 сторонами затверджено уточнений графік фінансування будівництва об'єкта на 2008р. в якому зокрема, зазначено, що помісячне фінансування у 2008р., здійснюється при наявності відповідних бюджетних коштів на рахунку, по мірі їх надходження.

25.12.2008р. між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 9/98 до договору, відповідно до якої, у зв'язку із обмеженим фінансуванням у 2008р., сторони погодились викласти п.8.2. договору у наступній редакції:

- "8.2. Фінансування будівництва об'єкту здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України наступним чином:

Станом на 01.01.2008р. Замовником перераховані Генпідряднику кошти в сумі 14 534 300грн., в т.ч. по І черзі будівництва -7 484 000 грн. та по ІІ черзі будівництва -7 050 300 грн.

В 2008р. Генпідряднику по програмі КПКВ 2101190 (Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України) перераховуються кошти в сумі 6 714 000 грн., в т.ч.:

по І черзі будівництва -перераховуються кошти в сумі 5 777 000 грн., з яких за рахунок загального фонду держбюджету Замовником сплачується 866 560 грн. та за рахунок спеціального фонду держбюджету -4 910 440 грн.

по ІІ черзі будівництва Замовником перераховуються кошти в сумі 937 000 грн. за рахунок загального фонду держбюджету.

Залишок коштів за умовами Договору в сумі 4 676 700 грн. сплачується в 2009р., згідно уточненого графіку фінансування на 2009р., якій підписується сторонами після затвердження Державного бюджету на 2009р. та розподілу бюджетних коштів на відповідний рік."

Відповідно до додатку № 1 до додаткової угоди № 9/98 сторонами затверджено уточнений графік фінансування будівництва об'єкта на 2008р. в якому зокрема, зазначено, що помісячне фінансування у 2008р., здійснюється при наявності відповідних бюджетних коштів на рахунку, по мірі їх надходження.

02.04.2009р. між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 10/98 до договору, відповідно до якої, у зв'язку із затвердженням титульного списку Південного УКБ МОУ на 2009р., сторони погодились викласти п.8.2. договору у наступній редакції:

- "8.2. Фінансування будівництва об'єкту здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України наступним чином:

Станом на 01.01.2008р. Замовником перераховані Генпідряднику кошти в сумі 14 534 300грн., в т.ч. по І черзі будівництва -7 484 000 грн. та по ІІ черзі будівництва -7 050 300 грн.

В 2008р. Генпідряднику по програмі КПКВ 2101190 (Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України) перераховуються кошти в сумі 6 712 569,08 грн., в т.ч.:

по І черзі будівництва -перераховуються кошти в сумі 5 777 000 грн., з яких за рахунок загального фонду держбюджету Замовником сплачено 866 560 грн. та за рахунок спеціального фонду держбюджету -4 910 440 грн.

по ІІ черзі будівництва Замовником перераховуються кошти в сумі 935 569,08 грн. за рахунок загального фонду держбюджету.

В 2009р. перераховується залишок коштів за умовами Договору в сумі 4 678 130, 92 грн. по ІІ черзі будівництва за бюджетною програмою КПКВ 2101190 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України" за рахунок коштів спеціального фонду Державного бюджету згідно уточненого графіку фінансування на 2009р. (додаток № 1)".

А також у зв'язку із зміною банківських реквізитів Замовника до договору були внесені відповідні зміни.

Відповідно до додатку № 1 до додаткової угоди № 10/98 сторонами затверджено уточнений графік фінансування будівництва об'єкта в якому зокрема, зазначено, що фінансування у 2009р., здійснюється за рахунок та в межах фактичних надходжень до спеціального фонду державного бюджету за відповідною бюджетною програмою.

30.12.2009р. між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 11/98 до договору про наступне:

1. У зв'язку з неналежним бюджетнім фінансуванням будівництва об'єкту, рішенням ТВО Міністра оборони України від 23.12.2009р. та керуючись п.п.2.3. та 10.1. договору сторони погодилися п.2.1. договору викласти у наступній редакції:

" 2.1. Генпідрядник повинен розпочати виконання робіт за договором протягом п'яти календарних днів з дня підписання договору сторонами і завершити виконання робіт, ввести об'єкт в експлуатацію та передати його Замовнику відповідно до умов договору не пізніше 31.12.2010р."

2. Договірна ціна робіт з будівництва об'єкта (в т.ч. -з вартістю витрат на будівництво житлового будинку з інженерними мережами та благоустроєм, обладнанням та устаткуванням) складає суму -25 925 000грн. (в т.ч. з ПДВ -4 320 833,33 грн.) за рахунок Державного бюджету України (з яких вартість І черги будівництва (70 квартир) складає 13 261 000 грн. в т.ч. ПДВ -2 210 166,67 грн.; ІІ черги будівництва (70 квартир) складає 12 664 000 грн. в т.ч. ПДВ -2 110 666,67 грн.)

2.1. Станом на 30.12.2009р. Замовником Генпідряднику за виконані роботи перераховані кошти в сумі 21 248 300грн., в т.ч. по І черзі -13 261 000 грн. та по ІІ черзі -7 987 300 грн. в т. ч. :

- на 01.01.2008р. Генпідряднику біло оплачено 14 534 000 грн., в т.ч. по І черзі будівництва -7 484 000 грн. та по ІІ черзі будівництва -7 050 300 грн.

- в 2008р. Генпідряднику по програмі КПКВ 2101190 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України" перераховані кошти в сумі 6 712 569,08 грн., в т.ч.: по І черзі будівництва -5 777 000 грн., з яких за рахунок загального фонду держбюджету Замовником сплачено 866 560 грн. та за рахунок спеціального фонду держбюджету -4 910 440 грн. та по ІІ черзі будівництва - 935 569,08 грн. за рахунок загального фонду держбюджету.

В 2009р. Замовник перерахував Генпідряднику на будівництво ІІ черги будинку кошти в сумі 1 430,92 грн., в т.ч. ПДВ -238,49 грн. за рахунок коштів спеціального фонду Державного бюджету України, за програмою КПКВ 2101190 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України".

Залишок фінансування об'єкту у сумі 4 676 700 грн. в т.ч. ПДВ - 779 450 грн. В 2009р. перераховується залишок коштів за умовами Договору в сумі 4 678 130, 92 грн. буде здійснюватися у 2010р. після прийняття Закону України "Про Державний бюджет на 2010р." та затвердження помісячного розпису держбюджетних видатків на 2010р".

26.10.2010р. між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 12/98 до договору про наступне:

1. У зв'язку із затвердженням ліміту фінансування та титульного списку Південного УКБ МОУ на 2010р. сторони погодились викласти п.8.2. договору у наступній редакції:

"8.2. Станом на 01.01.2010р. Замовником перераховані Генпідряднику кошти в сумі 21 248 300грн., в т.ч.:

в 2005-2007р.р. -14 534 000 грн.;

в 2008р. -6 712 569, 08 грн.;

в 2009р. -1430,92 грн.

Залишок фінансування будівництва об'єкту буде здійснюватися у 2010р. відповідно до затвердженого Державного бюджету на 2010р., затвердженого помісячного розпису бюджетних видатків на 2010р., реального надходження коштів та узгодженого графіку фінансування (Додаток № 1) у сумі 4 676 809 грн., в т.ч. ПДВ -779 468,17 грн. за рахунок спеціального фонду Держбюджету".

Крім того, у зв'язку із зміною банківських реквізитів Генпідрядника до договору були внесені відповідні зміни.

Разом з додатковою угодою № 12/98 сторонами було погоджено графік фінансування робіт з будівництва об'єкта у 2010р.

18.11.2010р. між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду № 13/98 до договору про наступне:

1. У зв'язку з затвердженням Постанови КМУ від 18.10.2010р. № 969 сторони погодились викласти п.5.2. та п.8.2. договору у наступній редакції:

"п.5.2. Замовник перераховує Генпідряднику аванс в сумі 1 403 042, 70 грн. в т.ч. ПДВ 2333 840, 45 грн., розмір авансу не може перевищувати 30% вартості річного обсягу робіт. Генпідрядник використовує одержаний аванс на придбання і постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів протягом двох місяців після одержання авансу. По закінчені двохмісячного терміну невикористані суми авансу повертаються Замовнику…"

"п. 8.2. Фінансування будівництва об'єкту буде здійснюватися в розмірі 25 925 109 грн.

Фінансування будівництва об'єкту станом на 01.01.2010р. складає 21 248 300 грн.

оплата робіт в сумі 4 676 809 (в т.ч. ПДВ -779 468,17 грн.) буде здійснюватися в 2010р. в тому числі за рахунок спеціального фонду Державного бюджету України в сумі 2 233 684 грн. (в т.ч. ПДВ -372 280,67 грн.) та за рахунок стабілізаційного фонду Державного бюджету України в сумі -2 443 125 грн. в т.ч. ПДВ -407 187,50 грн.), відповідно реального надходження коштів та узгодженого графіку фінансування (додаток № 1)".

Разом з додатковою угодою № 12/98 сторонами було погоджено графік фінансування робіт з будівництва об'єкта у 2010р. відповідно до якого за будівельно-монтажні роботи, щ о будуть виконані Генпідрядником за період з 01.12.-30.12.2010р. Замовник зобов'язався оплатити їх вартість у 2010р. в розмірі 2 296 516,30грн.

Як встановлено матеріалами справи, а саме копіями платіжних доручень (т.с. 1, а.с 45-67) Замовник на протязі 2005-2010р.р.сплатив Генпідряднику грошових коштів в загальній сумі -24 668 675 грн. при цьому останні сплати Замовник здійснив на користь Генпідрядника 29.12.2010р.

З отриманого судом від Філії ДП "Спеціалізована державна експертна організація -центральна служба української державної будівельної експертизи" у Кіровоградської області оригіналу листа № 203 від 12.04.2010р. до локального висновку № 12 -00462к-09-п вбачається, що інвесторська кошторисна документація по РП "14-ти поверховий 140 квартирний будинок по вул. Попова-Конєва у м. Кіровограді…", розроблена інститутом ТОВ Компанія "Прогрес-Строй" -рекомендується до затвердження.

З матеріалів справи, судом встановлено, що з 11.03. 2008р. по 21.04.2008р. Контрольно-ревізійним управлінням по Одеській області було проведено ревізію з питань фінансово-господарської діяльності Південного УКБ МО України за період з 01.01.2006р. по 01.04.2008р. в тому числі щодо стану будівництва 140-квартирного житлового будинку в м. Кіровограді по вул. Попова-Конєва (шифр "93-64").

За результатами ревізії було встановлено, що підрядною організацією ТОВ "Обрій" в актах (ф.КБ-2в) за 2006р. було безпідставно завищено вартості робіт на загальну суму 210 456 грн.

Як встановлено матеріалами справи, а саме, із Акта Контрольно-ревізійного департаменту МОУ за № 234/40/51 від 15.04.2011р. (т.с.2, а.с. 4-6) у період з 21.03. 2011р. по 15.04.2011р. проводилася документальна ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Південного УКБ МО України за період з 01.01.2009р. по 01.04.2011р. в тому числі щодо стану будівництва 140-квартирного житлового будинку в м. Кіровограді по вул. Попова-Конєва (шифр "93-64").

Матеріалами ревізії встановлено, зокрема:

"… у зв'язку із невиконанням Замовником будівництва графіку фінансування об'єкту, який є невід'ємним додатком до договору підряду, будинок не був введений в експлуатацію у встановлений термін.

Із-за неможливості подальшого дотримання умов укладеного договору, до МОУ звертався директор ТОВ "Обрій" з вимогою збільшити ціну вищезазначеного договору в частині не профінансованих робіт, оскільки за минулий час, з моменту укладення договору, значно збільшилися ціни на будівельні матеріали, металовироби, паливно-мастильні матеріали та у зв'язку з відсутністю своєчасного бюджетного фінансування.

Проектною організацією був проведений перерахунок вартості будівництва та отриманий по ньому позитивний висновок Кіровоградської обласної служби "Укрінвестекспертизи" від 08.04.2008р. № 257, яким був рекомендований до затвердження зведений кошторисний розрахунок в сумі -27 351 356 грн.

Згідно з п.6.2. договору підряду передбачено уточнення договірної ціни за взаємною згодою сторін.

На підставі рішення Міністра оборони України (вих. Департаменту будівництва МО України від 28.07.2008р. № 227/7/3020), наказом Департаменту будівництва МО України № 68 від 21.08.2008р. загальна вартість будівництва була затверджена в сумі - 27 351 356 грн. (і т.ч. договірна ціна -25 925 109 грн.).

У грудні 2010р. введена перша черга житлового будинку на 70 квартир, загальною площею 4 217, 36м2 (акт готовності об'єкта до експлуатації від 29.12.2010р. № 621 та сертифікат відповідності за № КД 000621). Ввід фондів становить -17 332 923 грн., обсяг НЗБ по другій черзі будівництва становить -8 572 613, 14 грн.

Всього по об'єкту виконано робіт на суму - 25 905 536, 14 грн., в тому числі за договором підряду -24 668 675 грн."

Актом встановлено, що заборгованість за виконані роботи відсутня.

Крім того, в Акті зазначено, що при проведенні контрольного обміру, встановлено, що внаслідок неправильного застосування одиничних розцінок та завищення обсягів робіт, вартість робіт була завищена на 138 558 грн. які підлягають відшкодуванню за рахунок підрядної організації…".

10.03.2011р. Південне УКБ МОУ за № 127/7 надіслало Генпідряднику претензію в якій з посиланням на приписи п.9.2., 9.3. договору запропонувало ТОВ "Обрій" виконати свої зобов'язання за договором щодо здачі об'єкту в експлуатацію та передачі його Замовнику на протязі 14 діб з моменту отримання претензії.

11.03.2011р. не дочекавшись відповіді на претензію № 127/7 від 10.03.2011р. Південне УКБ МО України надіслало до військової прокуратури Південного регіону лист за № 128/7 в якому, з посиланням на існуючі правовідносини з ТОВ "Обрій", просило військову прокуратуру звернутися до господарського суду з метою розірвання договору підряду на будівництво житла № 227/ДБ-98-Буд.

28.03.2011р. листом за № 32 ТОВ "Обрій" надав Південному УКБ МО України відповідь на претензію № 127/7 від 10.03.2011р. в якої запропонував для завершення другої черги будівництва об'єкту збільшити договірну ціну до 31 921 262 грн., суму та терміни перерахування яких мають бути визначені у додатково за погодженням сторін, а також запропонував докласти максимальних зусиль для вирішення конфліктної ситуації та знайти взаємоприйняті рішення шляхом укладення додаткової угоди.

Порушення ТОВ "Обрій" умов договору підряду на будівництво житла № 227/ДБ-98-Буд від 14.11.2005р. щодо здачі об'єкту в експлуатацію та передачі його Замовнику стало підставою для звернення Військового прокурора з відповідною позовною заявою до господарського суду Одеської області для захисту інтересів держави в особі Міністерства оборони України.

Відмова Південного Управління капітального будівництва МО України від укладання додаткової угоди до договору підряду на будівництво житла № 227/ДБ-98-Буд від 14.11.2005р. щодо збільшення розміру договірної ціни до 31 921 262 грн. та продовження строків договору зумовило ТОВ "Обрій" звернутися до господарського суду Одеської області із зустрічною позовною заявою для захисту свого порушеного права.

Проаналізувавши матеріали справи, вислухавши доводи та заперечення представника Військового прокурора та представників сторін, суд дійшов наступних висновків:

В частині позовних вимог Військового прокурора суд дійшов висновку, що вони не підлягають задоволенню виходячи з наступного:

Як вбачається із матеріалів справи на підставі Закону України " Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (в редакції що діяла на той час) Міністерством оборони України 17.10.2005р. було проведено тендер (відкриті торги) щодо організації та проведення процедури закупівель товарів, робіт і послуг з ремонту військового майна, будівництва та квартирно-експлуатаційного забезпечення, а саме: здійснення закупівлі робіт з будівництва житлового будинку на 140 квартир за адресою: м. Кіровоград, вул. Маршала Конєва -вул. Попова для безквартирних військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей, відповідно до оголошення № 13473 (БУД) у "Віснику державних закупівель" від 05.09.2005р. № 36(205), за ціною 14 534 300 грн. За результатами якого було вирішено акцептувати тендерну пропозицію ТОВ "Обрій" та було укладено договір підряду на будівництво житла № 227/ДБ-98-Буд від 14.11.2005р.

Згідно ст. 317 Господарського кодексу України будівництво об'єктів виробничого та іншого призначення, підготовка будівельних ділянок, роботи з обладнання будівель, роботи з завершення будівництва, прикладні та експериментальні дослідження і розробки тощо, які виконуються суб'єктами господарювання для інших суб'єктів або на їх замовлення, здійснюються на умовах підряду. Для здійснення робіт, зазначених у частині першій цієї статті, можуть укладатися договори підряду: на капітальне будівництво (в тому числі субпідряду); на виконання проектних і досліджувальних робіт; на виконання геологічних, геодезичних та інших робіт, необхідних для капітального будівництва; інші договори. Загальні умови договорів підряду визначаються відповідно до положень Цивільного кодексу України про договір підряду, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Відповідно до п.1 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Судом встановлено, що відповідно до п. 1.3. договору його предметом є те, що Замовник (МОУ) доручає Генпідряднику (ТОВ "Обрій") будівництво об'єкта, а Генпідрядник зобов'язується збудувати та ввести об'єкт в експлуатацію та передати його Замовнику (в загальнодержавну власність в сферу управління МОУ) за визначеним у п. 1.5., 1.6, 1.7. договору порядком та у визначений у п.2.1 договору термін (строк). Замовник у такому разі зобов'язується оплатити Генпідряднику вартість будівництва об'єкта (далі -договірну ціну), яка визначається п.6.1. договору, за викладеним у договорі порядком і умовами.

Пунктом 1.5. договору встановлено, зокрема, що житло (квартири), які розташовані на об'єкті, повинні бути готові для мешкання в них і виконані "під ключ".

Згідно з п.1.6. договору передача об'єкту, якій Генпідрядник за договором зобов'язується передати Замовнику (в загальнодержавну власність в сферу управління МОУ), обов'язково повинна здійснюватись у відповідності до вимог чинного законодавства з актом його передачі-прийняття, з оформленням та реєстрацією цього об'єкту і житла (квартир) в ньому в загальнодержавну власність в сферу управління МОУ.

За приписами ст. 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

2. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.

3. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Як встановлено судом, під час виконання договору підряду сторонами неодноразово вносилися до нього зміни в частині строку завершення будівництва та вартості (договірної ціни) будівництва.

Так відповідно до Додаткової угоди № 7/98 до договору від 16.09.2008р. сторони погодились що Договірна ціна робіт з будівництва об'єкта (в т.ч. - з вартістю витрат на будівництво житлового будинку з інженерними мережами та благоустроєм, обладнанням та устаткуванням) складає суму -25 925 000 грн. (в т.ч. ПДВ 20% - 4 320 833,33 грн.) за рахунок Державного бюджету України (з яких вартість будівельно-монтажних робіт становить 24 683 646, 70грн. та вартість обладнання становить -1 241 353, 30 грн.) та відповідно до Додаткової угоди № 11/98 до договору від 30.12.2009р. сторони погодилися що завершення виконання робіт, введення об'єкта в експлуатацію та передача його Замовнику повинно бути здійснено Генпідрядником не пізніше 31.12.2010р.

Як встановлено матеріалами справи, а саме п.9.2. договору розрахунки за виконані роботи в період будівництва об'єкта здійснюються на підставі "Актів прийняття виконаних підрядних робіт" за формою КБ-2в "Довідок про вартість виконаних підрядних робіт" за формою КБ-3 шляхом перерахування Генпідряднику коштів у сумі, яка не повинна перевищувати 95 % від вартості виконаних Генпідрядником за договором робіт, які були прийняті Замовником до оплати.

Статтею 22 Бюджетного кодексу України передбачено, що головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно міністерства. Цією нормою також визначено, що головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України, доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (одержувачів бюджетних коштів) відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями.

Судом встановлено, що МОУ з підстав неналежного бюджетного фінансування не одноразово порушувалися строки фінансування будівельно-підрядних робіт, у зв'язку із чим розрахунок з ТОВ "Обрій" за виконані та прийняті будівельно-підрядні роботи відповідно до п.9.2. договору підряду МОУ здійснило лише 28.12.2010р.

Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. 2. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. 3. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Як вбачається із матеріалів справи, станом на 01.01.2010р. МОУ перерахувало ТОВ "Обрій" за виконані будівельно-монтажні роботи за договором підряду 21 248 300 грн., з яких 13 261 000 грн. за будівельно-монтажні роботи по І черзі будівництва та 7 987 300 грн. за будівельно-монтажні роботи по ІІ черзі будівництва.

Відповідно до додаткової угоди № 11/98 від 20.12.2009р. сторонами було затверджено графік фінансування робіт з будівництва об'єкта на 2010р. за яким МОУ зобов'язувалася перерахувати ТОВ "Обрій" у 2010р. 4 676 809 грн.

Відповідно до затвердженого сторонами графіку фінансування робіт з будівництва об'єкту у 2010р., який є додатком до додаткової угоди № 13/98 від 18.11.2010р. МОУ повинно було та перерахувало ТОВ "Обрій" у листопаді 2010р. 1 403 042,70 грн. та у період з 01.12.2010р. по 31.12.2010р. ще 2 296 516,30 грн. що й було виконано МОУ та не заперечується ТОВ "Обрій".

Стаття 882 ЦК України встановлює, зокрема, замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або, якщо це передбачено договором, - етапу робіт, зобов'язаний негайно розпочати їх прийняття; замовник організовує та здійснює прийняття робіт за свій рахунок, якщо інше не встановлено договором. У прийнятті робіт мають брати участь представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених законом або іншими нормативно-правовими актами; замовник має право відмовитися від прийняття робіт у разі виявлення недоліків, які виключають можливість використання об'єкта для вказаної в договорі мети та не можуть бути усунені підрядником, замовником або третьою особою.

Матеріалами справи встановлено та не спростовано представниками МОУ та Південного УКБ, що ТОВ "Обрій" у встановлений договором підряду строк свої зобов'язання щодо будівництва та введення в експлуатацію першої черги об'єкта виконало в повному обсязі. У грудні 2010р. перша черга житлового будинку на 70 квартир, загальною площею 4 217, 36м2 введена в експлуатацію(акт готовності об'єкта до експлуатації від 29.12.2010р. № 621 та сертифікат відповідності за № КД 000621).

Таким чином, суд дійшов до висновку, що ТОВ "Обрій" свої зобов'язання за договором в частині будівництва та введення в експлуатацію першої черги (70 квартир) об'єкта виконало.

Що стосується зобов'язання ТОВ "Обрій" в частині будівництва та введення в експлуатацію другої черги (70 квартир) об'єкта судом встановлено, що будівельна готовність другої черги, як зазначає представник ТОВ "Обрій" та не заперечує представник МОУ та Південного КБУ МОУ складає 70% готовності, проте, у зв'язку із простроченням МОУ щодо належного фінансування будівельних робіт, а саме сплаті грошових коштів лише у листопаді-грудні 2010р. позбавило ТОВ "Обрій" своєчасно виконати свої зобов'язання щодо завершення будівництва та введення другої черги об'єкту в експлуатацію у встановлений сторонами термін, а саме 31.12.2010р.

Стаття 612 ЦК України встановлює, зокрема, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Прострочення боржника не настає, якщо зобов'язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора.

Відповідно до ст. 613 ЦК України кредитор вважається таким, що прострочив, зокрема, якщо він не вчинив дії, до вчинення яких боржник не міг виконати свій обов'язок, виконання зобов'язання може бути відстрочене на час прострочення кредитора.

В частині вимог Військового прокурора щодо введення в експлуатацію та передачі МОУ об'єкта будівництва у власність суд зазначає наступне.

Стаття 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлює, зокрема, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації; Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката; Замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта письмово поінформувати про це місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта будівництва.

Відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою КМУ від 13.04.2011 р. № 461 саме замовник будівництва зобов'язаний вживати всіх потрібних заходів для введення об'єкта в експлуатацію та отримання в Інспекції ДАБК всіх відповідних документів.

Крім того. відповідно до п.п. о) п.3.1. договору підряду до обов'язків Замовника (МОУ) віднесено своєчасно призначати робочі комісії з визначення готовності до прийняття об'єкта в експлуатацію та організовувати роботу Державної комісії з прийняття об'єкта в експлуатацію з відповідною підготовкою необхідної технічної документації (дозволів, висновків, актів випробувань, технічного паспорту, проектів рішень тощо), за підготовку яких у відповідності до чинного законодавства відповідає замовник будівництва (забудовник). Підготовку акту про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта для підписання членами Державної приймальної комісії забезпечує Замовник спільно з Генпідрядником, з виконанням всіх необхідних випробувань і перевірок та наданням необхідної проектно-кошторисної і виконавчої документації відповідній експлуатаційній організації.

Згідно приписам ст. 876 ЦК України власником об'єкта будівництва або результату інших будівельних робіт є замовник, якщо інше не передбачено договором.

З тексту договору підряду не вбачається що ТОВ "Обрій" набуває право власності на об'єкт будівництва, а тому вимога Військового прокурора щодо зобов'язання ТОВ "Обрій" передати МОУ у власність об'єкт будівництва не відповідає чинному законодавству України.

Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Військового прокурора не відповідають обставинам справи, є необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

В частині зустрічних позовних вимог ТОВ "Обрій" суд дійшов до висновку, що вони не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Стаття 19 Конституції України проголошує, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 6 ЦК України сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Згідно зі ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Водночас, за своєю правовою природою договір № 227/ДБ-98Буд від 14.11.2005 р. регулює підрядні відносини у капітальному будівництві, що узгоджується із ст. ст. 317, 318 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 321 ГК України - у договорі підряду на капітальне будівництво сторони визначають вартість робіт (ціну договору) або спосіб її визначення.

Згідно із ч.2 цієї статті вартість робіт за договором підряду (компенсація витрат підрядника та належна йому винагорода) може складатися на підставі приблизного або твердого кошторису.

Відповідно до ч. З цієї статті - у разі виникнення потреби значно перевищити приблизний кошторис підрядник зобов'язаний своєчасно попередити про це замовника. Якщо підрядник не попередив замовника про перевищення кошторису, він зобов'язаний виконати роботу, не вимагаючи понесення додаткових витрат.

Договором підряду № 227/ДБ-98Буд від 14.11.2005 р. встановлено, що договірна ціна робіт розраховується шляхом перемноження загальної площі житла на фіксовану вартість квадратного метру загальної площі цього житла. При цьому ціна робіт з будівництва об'єкту є твердою і незмінною (п. 6.1. Договору). Водночас, уточнення договірної ціни може здійснюватися за взаємною згодою сторін у випадках передбачених п. 6.1. договору підряду. Тобто у разі виникнення передбачених сторонами обставин (зміні проектних рішень, інфляції ринкових цін. тощо) сторони можуть узгодити уточнення ціни, але не зобов'язані це робити.

Рекомендації філії державного підприємства "Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба української державної будівельної експертизи" у Кіровоградській області для сторін Договору, також мають лише рекомендаційний характер і можуть враховуватися, проте не є обов'язковими.

Окрім того, згідно ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Крім того, відповідно до п. 5 ст. 40 Закону України "Про здійснення державних закупівель" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції (у тому числі ціни за одиницю продукції) переможця процедури закупівлі та не повинні змінюватися після підписання договору про закупівлю до повного виконання зобов'язань сторонами, крім випадків зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків та узгодженого зменшення сторонами договору ціни договору про закупівлю.

Таким чином, з урахуванням вищенаведеного у суду відсутні будь-які правові підстави вважати обґрунтованим вимогу позивача за зустрічним позовом - ТОВ "Обрій" щодо зобов'язання МОУ здійснити уточнення договірної ціни, терміну виконання будівництва і введення в експлуатацію об'єкта: 140 квартирного житлового будинку загальною площею 8685,64 м2 у м. Кіровограді по вул. Конева-Попова з урахуванням локального висновку філії ДП "Спеціалізована державна експертна організація -центральна служба української державної будівельної експертизи" у Кіровоградської області від 14.11.2010р № 203 шляхом укладання з ТОВ "Обрій" додаткової угоди до договору на будівництво житла 227/ДБ-98Буд від 14.11.2005р.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Підсумовуючи вищенаведене, оцінюючи надані сторонами докази, які наявні у матеріалах справи, проаналізувавши чинне законодавство України суд прийшов до висновку що позовні вимоги першого заступника військового прокурора Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України задоволенню не підлягають, також не підлягають задоволенню позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Обрій", викладені у зустрічному позові.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У позові першого заступника військового прокурора Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України -відмовити повністю.

2. У зустрічному позові товариства з обмеженою відповідальністю "Обрій"-відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає чинності в порядку ст.85 ГПК України.

Повний текст рішення буде виготовлено 14.06.2011р.

Суддя Цісельський О.В.