Справа № 2а-1425
іменем України
"13" травня 2011 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Ящук Т.І. , розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, -
встановив:
14.01.2011 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Дарницького районного суду м. Києва з адміністративним позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва , в якому просить :
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва щодо нарахування та виплати позивачу основної та додаткової пенсії з порушенням вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи , інваліду 3 групи основної (державної) пенсії у розмірі не менш як 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю , у розмірі не менш як 50 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність , з січня 2007 року по грудень 2010 року ,
- зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати державну пенсію у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком та підвищення до пенсії в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком та проводити подальший перерахунок відповідно до росту прожиткового мінімуму в Україні.
Ухвалою судді від 28.02.2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період часу з 01.01.2007 року до 14.07.2010 року - залишено без розгляду.
Справа розглядається судом в порядку скороченого провадження.
Представнику відповідача була надіслана копія ухвали про відкриття провадження, копія позовної заяви ОСОБА_1 з копіями доданих документів, однак заперечень на позов представник відповідача не подав.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорії 1 , є інвалідом ІІІ групи безстроково , що підтверджується відповідним посвідченням та довідкою Київської міської спеціалізованої МСЕК , захворювання позивача пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС .
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва та відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва від 16.08.2010 року - отримує пенсію за віком з 22.07.2009 року, яка розрахована відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Станом на 01.08.2010 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 1592 грн. 94 коп., з яких: - 1353 грн. 02 коп. -основний розмір пенсії,
- 106 грн. 35 коп. - розмір додаткової пенсії по інвалідності ІІІ групи ЧАЕС.
В матеріалах справи відсутні дані про те, що позивачка отримує основну пенсію по інвалідності ІІІ групи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Оскільки з матеріалів справи встановлено , що позивач ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», дані про те, що вона подавала заяву про перехід на інший вид пенсії -по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- відсутні, тому в задоволенні позовних вимог щодо перерахунку державної пенсії по інвалідності ІІІ групи відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - необхідно відмовити.
Згідно зі ст. 50 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам IІI групи - у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст. 53 Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Пунктом 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року було внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зокрема, зміст статті 50 викладено в новій редакції, відповідно до якої , особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам I групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам II групи - 20 процентів , а інвалідам ІІІ групи -15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визначено правову позицію, згідно з якою Законом про Державний бюджет України, який має особливий предмет регулювання, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних Законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
На підставі Рішення Конституційного Суду України № 10-рп /2008 від 22.05.2008 року положення п.28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року , втратили чинність як такі, що є неконституційними.
Відповідно до ст. 152 Конституції України , закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено , що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 1: інвалідам I групи - 30 відсотків; інвалідам II групи - 20 відсотків, інвалідам ІІІ групи -15 відсотків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає , що при визначенні розміру додаткової пенсії позивачеві застосуванню підлягає частина перша статті 50 Закону № 796-ХІІ ( в редакції Закону № 230/96-ВР від 06.06.1996 року ) , а не Постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року , яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
При розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не є перешкодою для застосування даної величини ( мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Тому необхідно позов у цій частині задовольнити , зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок та виплату позивачу згідно вимог ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 50% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, - за період з 14.07.2010 року по день прийняття даної постанови.
Позовні вимоги про зобов'язання відповідача в подальшому здійснювати перерахунок додаткової пенсії - задоволенню не підлягають.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Захист прав, свобод та інтересів осіб є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Таким чином, неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому.
На підставі викладеного, ст. 1,3,6,8,17,19, 21, 22, 24,56, 113, 152 Конституції України, ст. 48-67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 10, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішення Конституційного Суду України № 10-рп /2008 від 22.05.2008 року , керуючись ст. 9, 11,70, 71, 99, 100, 159, 160, 163 ,183-2 КАС України,-
постановив :
Позов задовольнити частково .
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва щодо нарахування і виплати додаткової пенсії ОСОБА_1 у розмірі, що не відповідає визначеному ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 згідно з вимогами ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом - за період з 14 липня 2010 року по 13 травня 2011 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
В іншій частині позову ОСОБА_1 -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії, з одночасним направленням апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя : підпис