Постанова від 26.05.2011 по справі 2518/2-а-6867/11

Справа № 2518/2-а-6867/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2011 року смт. Ріпки

Суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Шляхов В. І., розглянувши у скороченому провадженні справу за адмінстративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з означеним позовом до відповідача, в якому просив визнати дії останього з виплати йому пенсії і додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як непрацюючому пенсіонеру, постраждалому від чорнобильської катастрофи (категорія 4) який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю неправомірними, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсій починаючи з 01.08.2010 року відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі -Закону) в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та 15% мінімальної пенсії за віком, забезпечити виплату заборгованості та продовжувати виплати у відповідних розмірах.

Ухвалами судді вимоги адміністративного позову по за шестимісячним строком звернення до суду залишені без розгляду та в решті відкрите скорочене провадження про що належно повідомлено відповідача, який заперечень не надав. Відповідно до вимог ч.4 ст. 1832 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Вивчивши доводи адміністративного позову та додані матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини. Згідно ст. 39 Закону в редакції, що діяла до 01.01.2008 року (редакція від 05.10.2006 року) пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю підвищуються на одну мінімальну заробітну плату. За ст. 51 Закону особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право на отримання щомісячної додаткової пенсії, а саме: - особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 відсотків мінімальної пенсії за віком. Як встановлено судом, особу позивача віднесено до кола постраждалих від чорнобильської катастрофи, він проживає у відповідній зоні, що свідчить про підставність заявлених вимог в цій частині.

Загальновідомо, - зміни внесені Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28.12.2007 р., визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008. Згідно частини 2 статті 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при призначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ст. ст. 39, 51 Закону, а не постанов Кабінету Міністрів України. Враховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення цих статтей у редакції від 05.10.2006 року поновили свою дію з 22 травня 2008 року і діють по час винесення судового рішення.

Чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, в діючому законодавстві немає. Суд не бере до уваги положення ч. 3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 ч. 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії у відповідному розмірі. Бюджетним законодавством визначені розміри мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму для осіб які втратили прцездатність і вони підлягають застосуванню для повного та правильного виконання судового рішення.

За таких обставин прихожу до висновку, що позивач має право на перерахунок та отримання пенсій відповідно до статтей 39, 51 Закону, оскільки право на їх отримання не залежить від розміру доходів одержувача чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер, тому підлягають задоволенню вимоги позивача щодо виплати недоплаченої пенсії у період відносно якого відкрите провадження і по день винесення судового рішення, адже згідно ч.1 ст. 6 КАС України особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Будь-яких доказів порушення прав, свобод або інтересів позивача в подальшому суду не надано, а отже позовні вимоги в частині перерахування та виплати пенсії відповідно до статтей 39, 51 Закону в подальшому, задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 1832 КАС України, суддя -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі щодо відмови у перерахунку і виплаті підвищення до пенсії та додаткової пенсії позивачеві відповідно ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області провести ОСОБА_1 перерахунок підвищення до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісяця відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із ст. 53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ст. 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком щомісяця, встановленому ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеного Законами України «Про Державний бюджет на 2010 рік» та «Про Державний бюджет на 2011 рік», з 13 жовтня 2010 року по 26 травня 2011 року і забезпечити виплату позивачу належних коштів за вказаний період з урахуванням вже сплачених сум.

У задоволенні решти вимог відмовити за їх безпідставністю, судові витрати відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, покласти на управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області обов'язок виконати постанову негайно.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 КАС України.

Суддя В. І. Шляхов