Постанова від 28.04.2009 по справі 2-а-178/2009

Справа № 2-а-178/2009

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2009 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі головуючої судді Ковальчук Л.М. при секретарі Берник М. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про зобов'язання щодо перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом, посилаючись на те, що 3 травня 2007 року у неї народився син ОСОБА_3. 3 цього часу вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 9 лютого 2009 року вона звернулась до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області з проханням про перерахунок допомоги по догляду за дитиною та про сплату боргу, що утворився. Однак ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області своїм листом від 24 лютого 2009 року № 603 повідомило її, що Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» затверджена допомога незастрахованій особі у розмірі 90 гривень та при внесенні змін в законодавчі документи перерахунок допомоги буде здійснено.

ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року, вказано установити у 2006 році допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн., у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно із Законом № 3235-IV від 20.12.2005 року вже внесені зміни, а саме: дію ч. 1 ст. 15 зупинено на 2007 рік згідно із Законом № 489-V від 19.12.2006 рік.

Згідно цього допомога по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Посилаючись на зазначене, позивач ОСОБА_1 просила, визнати бездіяльність ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення в Києво-Святошинській районній державній адміністрації в Київській області, по відношенні до перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, протиправною. Стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення в Києво-Святошинській районній державній адміністрації в Київській області борг, що склався у розмірі 7946, 39 грн. Зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення в Києво-Святошинській районній державній адміністрації в Київській області виплачувати допомогу за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності з діючим законодавством України.

У судовому засіданні, позивач ОСОБА_1, вимоги підтримала та просила адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області заперечував проти адміністративного позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про зобов'язання щодо перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною.

Заслухавши пояснення осіб, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень цього Закону розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, аз1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Згідно вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для не застрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року дане положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» визнано неконституційним.

А тому відповідач з 09.07.2007 року повинен був проводити нарахування допомоги позивачці у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з урахуванням п. 3 Прикінцевих положень цього Закону.

Проте, ст. 99 КАС України встановлений річний строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.

Відповідно до ст. 100 цього ж Кодексу пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Відповідач наполягає на застосуванні строку позовної давності, а суд не вбачає поважності причини пропуску такого строку, а тому позовні вимоги в частині нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 09.07.2007 року задоволенню не підлягають.

Відповідно до п. 23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладена у новій редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Пункт 3 розділу 8 «Прикінцеві положення» викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 %, з 1 січня 2009 року - 75 %, з 1 січня 2010 - 100 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року даний пункт Закону неконституційним не визнавався.

Відповідач з 01.01.2008 року проводить нарахування допомоги позивачці у розмірі, який відповідає вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з урахуванням внесених змін, а тому, позовні вимоги щодо неправильного нарахування такої допомоги після 01.01.2008 року є незаконними і задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року, ст. ст. 9, 11, 159, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про зобов'язання щодо перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до апеляційного адміністративного суду Київської області через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.