Справа № 2а-934/11
н. р. стат. звіту - 10.3.1
Код суду 0707
03 червня 2011 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі судді Носова В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області на неправомірні дії щодо не донарахування та не виплати державної соціальної допомоги,-
12 травня 2011 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Мукачево Закарпатської області нарахувати на його користь недоплачену, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за період з 12.10.2010 року по 12.04.2011 року.
Як підстави позову позивач наводить те, що вона народилася в 1941 році і відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18 листопада 2004 року належить до соціальної категорії «Дитина війни»і з 01 січня 2006 року має право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У 2010 -2011 роках така допомога йому не виплачувалася.
На адресу суду Управлінням Пенсійного фонду України в м.Мукачево Закарпатської області направлено письмові заперечення в яких зазначено, що позов не визнають заперечують проти його задоволення, посилаючись на те, що Законом України «Про соціальний захист дітей війни»не визначено який саме орган та за рахунок яких коштів і джерел та в якому процедурному порядку здійснює призначення і виплату підвищення пенсій. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного фонду України. Крім того, відповідач просить суд врахувати положення ст.99 ч.5 КАС України, згідно якого на звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів встановлюється місячний строк.
Згідно ст.183-2 КАС України справа розглянута суддею в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Встановлено, що позивач, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і відповідно до ст. 6 цього Закону має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законами України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про державний бюджет на 2011 рік» положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не зупинялось, а отже допомога в 2010, 2011 роках мала нараховуватись у визначених Законом України «Про соціальний захист дітей війни»розмірах.
Крім цього, також не беруться до уваги письмові заперечення відповідача і в тій частині, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом і для перерахунків або підвищень пенсій не застосовується. При цьому слід звернути увагу на те, що відповідно до ст.17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком. При цьому, ст.19 вказаного Закону передбачено, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Оскільки, будь-яким іншим законом, крім Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії не встановлений, то прихожу до висновку про відсутність правових підстав для застосування відповідачем будь-якої іншої величини, ніж встановлена ч.1 ст.28 цього Закону, для розрахунку підвищення пенсії позивача як дитині війни. У зв'язку з цим заперечення відповідача у відповідній частині суд вважає необґрунтованими.
Доводи відповідача, в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни, не можуть бути підставою для їх нездійснення або відмови в задоволенні позову. Потрібно також взяти до уваги те, що відповідно до ч. 4 ст. 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Відповідно до ч. 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, відповідач не довів правомірності своїх дій, яка полягає у невиплаті позивачу підвищення до пенсії за період з 12.10.2010 року по 12.04.2011 року, встановленого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у зв'язку з чим позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню в цій частині.
Щодо прохання відповідача при постановленні рішення застосувати строки позовної давності, а саме місячний строк на звернення до суду, то ч.4 ст.99 КАС України встановлено, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
З урахуванням того, що відмову на своє звернення позивач отримав 12.04.2011 року та фактичної дати звернення позивача за захистом своїх порушених прав (12.05.2011 року), виходячи із передбаченого законом строку звернення до адміністративного суду, на застосуванні якого наполягав відповідач, вважаю, що позивач не пропустив строк звернення до суду.
Розподіл судових витрат суд здійснює згідно вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.22, 46 ст.152 Конституції України, ст.ст.6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево щодо невиплати щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Мукачево Закарпатської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної надбавки до пенсії як дитині війни на підставі положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 12.10.2010 року по 12.04.2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду В.В. Носов