Постанова від 22.02.2008 по справі 2а-238/2008

Справа №2-а-238/08

ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

іменем України

22 лютого 2008 року Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Ральченка І.М.

суддів Присяжнюк О.В., Курило Л.В.

при секретарі Спіріній О.С.

за участі:

представника позивача - Максимчук І.Т.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ЗАТ „Українсько-Російська страхова компанія „Варта” до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою про скасування припису директора Департаменту страхового нагляду Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України Кореня С.О. № СК-08/07-200 від 20.03.07р. Позовні вимоги АТ СК «ВАРТА» обґрунтовані тим, що припис № СК-08/07-200 від 20.03.07р. є безпідставним та незаконним, оскільки відсутнє порушення чинного законодавства АТ СК «ВАРТА». Позивач зазначає, що у 2006 році був відсутній механізм реалізації положень частин 23,24 ст. 31 Закону України «Про страхування» від 07.03.1996р. № 85/96-ВР, а саме: відсутнє законодавство, яким би визначалась національна рейтингова шкала, окрім того, має місце недоведеність факту порушення, за який застосовано оскаржуваний припис.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач згідно його письмових пояснень проти задоволення позову заперечував, вважав їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню посилаючись на те, що відповідно до звітних даних позивача за 2006р., частина коштів сформованих страхових резервів у розмірі 5,5 тис. грн. розміщені у банківських установах, кредитний рейтинг яких не відповідає інвестиційному рівню за національною шкалою, визначеною законодавством України, і частина коштів у розмірі 0,6 тис. грн. представлена цінними паперами, кредитний рейтинг яких не відповідає інвестиційному рівню за національною шкалою, визначеною законодавством України. Відповідач зазначає, на дату вчинення порушення позивачем, діяло законодавство, яке визначало національну шкалу, а саме: розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.04.04р. № 208-р «Про схвалення Концепції створення системи рейтинговою оцінки регіонів, галузей національної економіки, суб'єктів господарювання», яке є актом нормативного характеру та актом законодавства України, тому що внесено у Єдиний державний реєстр нормативно-правовий актів за № 28399/2004.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи судом встановлене наступне.

20 березня 2007 року директором Департаменту страхового нагляду Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України Коренем С.О. було прийнято рішення про застосування заходів впливу до АТ СК «ВАРТА» у формі припису № СК-08/07-200 від 20.03.07р. (надалі - припис).

Відповідно до припису встановлено порушення АТ СК «ВАРТА» вимог статті 31 Закону України «Про страхування» від 07.03.1996р. № 85/96-ВР у частині обов'язковості відповідності кредитного рейтингу цінних паперів, емітованих в Україні, та банківських установ, в яких розміщені кошти страхових резервів, інвестиційному рівню за національною шкалою, визначеною законодавством України. Відповідно до припису, суть порушення полягає у тому, що згідно зі звітними даними АТ СК «ВАРТА» за 2006 рік, а саме: Додатку 4 розділу 6.3.3.5 «Грошові кошти та їх еквіваленти (на кінець звітного періоду)» станом на 31.12.2006 року частина коштів страхових резервів АТ СК «ВАРТА» представлена цінними паперами (облігаціями українських емітентів) у розмірі 0,6 тис. грн. та банківськими вкладами (депозитами) в банківських установах у розмірі 5,5 тис. грн., кредитний рейтинг яких не відповідає інвестиційному рівню за національною шкалою, визначеною законодавством України.

Позивач оскаржив припис Голові Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, подавши скаргу від 10.04.07р. №041001, в якій просив скасувати припис.

10 травня 2007 року відповідачем прийнято рішення №5224/12-8, відповідно до якого скаргу АТ СК «ВАРТА» залишено без задоволення, а припис без змін.

Відповідно до частин 23,24 ст. 31 Закону України «Про страхування» від 07.03.1996р. № 85/96-ВР (надалі - Закон) кредитний рейтинг банківської установи, в якій розміщені кошти страхових резервів, та цінних паперів, емітованих в Україні, в які розміщені кошти страхових резервів, повинен відповідати інвестиційному рівню за національною шкалою, визначеною законодавством України.

Вищезазначені норми були запроваджені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 15.12.2005 року № 3201-ІV, який набув чинності з дня його опублікування - 14.01.2006р. Відповідно до розділу ІІ «Прикінцеві положення» даного Закону, Кабінету Міністрів України надано доручення у шестимісячний термін з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України проект Закону України щодо національного рейтингування в Україні, у двомісячний термін з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити прийняття актів, необхідних для реалізації цього Закону, забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їхніх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

З дня набуття чинності вказаним Законом по день прийняття даної постанови судом Закон України щодо національного рейтингування в Україні не прийнято.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 15.12.2005 року № 3201-ІV, а саме статтею 7, були внесені зміни до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996р. № 448/96-ВР, згідно з якими цей Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» доповнено положеннями про рейтингування. Відповідно до внесених змін, надано визначення поняття «Національна рейтингова шкала», та передбачено, що Національна шкала, а також поділ кожної групи рівнів на відповідні рівні затверджується Кабінетом Міністрів України. Окрім того, статтею 4-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», якою доповнено цей Закон відповідно до вищезазначених змін, передбачено, що рейтингові оцінки, отримання яких відповідно до закону є обов'язковим, мають право визначати виключно уповноважені рейтингові агентства та/або міжнародні рейтингові агентства. Також статтею 41 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що особа набуває право визначати рейтингові оцінки з дати видачі їй Свідоцтва про включення до державного реєстру уповноважених рейтингових агентств. Право видавати уповноваженим рейтинговим агентствам Свідоцтво про включення до державного реєстру уповноважених рейтингових агентств відповідно до вищезазначених змін віднесено до компетенції Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Окрім того, до компетенції Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до зазначених змін віднесено також встановлення правил визначення уповноваженим рейтинговим агентством рейтингової оцінки за Національною шкалою.

Постанова Кабінету Міністрів України, якою було затверджено Національну рейтингову шкалу відповідно до частини восьмої статті 4-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», була прийнята 26.04.2007р. за №665.

Отже, чинне законодавство, яким визначається національна рейтингова шкала в цілях визначення рейтингових оцінок емітента цінних паперів та рейтингових оцінок цінних паперів емітента було прийняте 26.04.2007р. Таким чином, у 2006 році було відсутнє чинне законодавство, яким визначалась національна рейтингова шкала.

Чинне законодавство, яким визначається національна рейтингова шкала в цілях рейтингування банківської установи як такої, а не лише як емітента цінних паперів, відсутнє з моменту набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 15.12.2005 року № 3201-ІV по день постановлення даного рішення суду. Як уже було зазначено вище, постанова Кабінету Міністрів України від 26.04.2007р. за №665 «Про затвердження Національної рейтингової шкали» прийнята відповідно до частини восьмої статті 4-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачає визначення лише рейтингових оцінок емітента та цінних паперів емітента і не регулює визначення рейтингових оцінок банківської установи не як емітента цінних паперів.

Доводи відповідача про те, що чинним законодавством, яким визначена національна рейтингова шкала, є розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.04.2004р. № 208-р, яким схвалено «Концепцію створення системи рейтингової оцінки регіонів, галузей національної економіки, суб'єктів господарювання» та додатком до якого є національна шкала кредитних рейтингів, оскільки вказане розпорядження внесено у Єдиний державний реєстр нормативно-правовий актів за № 28399/2004, судом не приймаються з огляду на наступне.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.04.2004р. № 208-р було затверджено Національну шкалу кредитних рейтингів, а не Національну рейтингову шкалу, як визначено у частині восьмій статті 4-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». Дане розпорядження не є нормативно-правовим актом. Так, згідно з пунктом 1 розділу VI Тимчасового регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2000 року №915, у редакції, що діяла на момент прийняття вказаного розпорядження, акти Кабінету Міністрів, що мають нормативний характер, видаються у формі постанов, а акти Кабінету Міністрів з оперативних, організаційно-розпорядчих та інших питань, які не мають нормативного характеру, видаються у формі розпоряджень.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів та користування ним затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.01р. №376 з метою уніфікації формування банку даних та автоматизованого надання правової інформації юридичним і фізичним особам. Цією постановою не регулюються питання з визначення форми, у якій мають видаватися нормативно-правові акти Кабінетом Міністрів України, а визначається порядок створення Єдиного реєстру, і саме в цілях створення такого реєстру передбачено, що до нього включаються як постанови, так і розпорядження Кабінету Міністрів України.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що постанова Кабінету Міністрів України, якою було затверджено Національну рейтингову шкалу відповідно до частини восьмої статті 4-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», була прийнята 26.04.2007р. за №665, відповідно, у 2006 році чинне законодавство, яким визначалась національна шкала у цілях реалізації положень частин 23,24 ст. 31 Закону України «Про страхування» було відсутнє.

На день набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 15.12.2005 року № 3201-ІV, яким були внесені вищезазначені зміни в частині рейтингування, було чинним Положення про умови конкурсу щодо визначення агентств, уповноважених на проведення рейтингової оцінки, затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01.06.2004р. № 236, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2004р. за № 945/9544, яке було розроблене на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.04.2004р. № 208-р. Положення про конкурс з визначення уповноважених рейтингових агентств, розроблене на виконання ст. 41, 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», було затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.10.2006р. № 1040, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2006р. за № 1233/13107. Цим рішенням було скасовано вищезазначене рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01.06.2004р. № 236.

Порядок ведення Державного реєстру уповноважених рейтингових агентств та видачі Свідоцтв про включення до Державного реєстру уповноважених рейтингових агентств був затверджений рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.06.2007р. № 444, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.07.2007р. за № 823/12697.

Правила визначення уповноваженим рейтинговим агентством рейтингової оцінки за Національною рейтинговою шкалою були затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 21.05.2007р. № 1042, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.06.2007р. за № 607/13874.

Аналіз вищенаведених нормативно-правових актів дозволяє дійти висновку, що станом на 31.12.2006 року, коли було визначене порушення позивачем чинного законодавства згідно з приписом, був відсутній законодавчий механізм реалізації положень частини 23,24 ст. 31 Закону України «Про страхування».

Чинне законодавство, яке б визначало механізм реалізації частини 24 ст. 31 Закону України «Про страхування», щодо рейтингування банківських установ за Національною шкалою, відсутнє як на момент набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 15.12.2005 року № 3201-ІV, так і на день винесення даної постанови судом.

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Національної рейтингової шкали» від 26.04.07р. №665 прийнята відповідно до частини восьмої статті 4-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» і застосовується, згідно з цим законом, для визначення рейтингової оцінки емітента та рейтингової оцінки цінних паперів емітента. Чинне законодавство, яке б визначало умови застосування національної шкали в цілях визначення кредитного рейтингу банківської установи, відсутнє як у 2006 році, так і на день винесення даного рішення судом.

Враховуючи відсутність у 2006 році законодавчого механізму реалізації положень частини 23,24 ст. 31 Закону України «Про страхування» прийняття відповідачем оскаржуваного припису № СК-08/07-200 від 20.03.07р. є незаконним, а припис такий, що підлягає скасуванню.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а також про те, що припис відповідача є таким, що порушує права та охоронювані законом інтереси АТ СК «ВАРТА» та підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ЗАТ „Українсько-Російська страхова компанія „Варта” задовольнити.

Скасувати припис Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № СК-08/07-200 від 20.03.07 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ЗАТ «СК «ЛЕММА СІТІ СЕРВЕР» судовий збір у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений 27.02.2008 року.

Головуючий суддя:

Суддя:

Суддя: