«11» лютого 2008 року 17 год. 10 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Чалого І.С. при секретарі судового засідання Минько Н.З. та за участю сторін і інших осіб, які беруть участь у справі від:
позивача:
не з'явився;
відповідача:
не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до відповідача
Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації
про
стягнення щорічної разової грошової допомоги в сумі 2075,00 грн.,-
Позивач -ОСОБА_1- звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації про стягнення щорічної разової грошової допомоги в сумі 2075,00 грн.
Позивач позовні вимоги мотивує тим, що він має право на пільги як учасник бойових дій, в тому числі відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,- на отримання щорічної разової грошової допомоги в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, але, всупереч зазначеній нормі закону, відповідачем в 2007 році щорічна разова грошова допомога до 5 травня йому виплачувалась не в повному обсязі - в сумі 280,00 грн. Оскільки положення ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року визнано таким, що не відповідає Конституції України, що у нього є всі підстави для стягнення з відповідача недоплаченої разової щорічної грошової допомоги до 5 травня в сумі 2075,00 грн.
Позивач подав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач - Головне управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації - в судове засідання не з'явився, надав письмове заперечення проти позову, з якого вбачається, що нарахування та виплату одноразових грошової допомоги до 5 травня не проводить, а лише формує списки та подає їх до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Рівненської ОДА. Разом з тим зазначає, що виплата позивачу була профінансована за рахунок коштів Державного бюджету в розмірах, встановлених Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік», оскільки ст. 95 Конституції України визначає, що виключно Законом про Державний бюджет України і визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільові спрямування цих видатків. Також відповідач зазначив, що бюджетний період, за який позивач просить стягнути недоплачену суму грошової допомоги, закінчився, оскільки, відповідно до ст. 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період починається з 01 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року, а Законом про Державний бюджет на 2008 рік не передбачені кошти на виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни за попередні роки.
На підставі викладеного просить в позові відмовити.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача згідно ч. 4 ст. 128 КАС України на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши заяви та клопотання сторін, дослідивши всі фактичні докази у справі, давши їм достатню і об'єктивну оцінку, суд прийшов до висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.
При цьому суд встановив та врахував таке.
Позивач - ОСОБА_1- згідно посвідчення серії НОМЕР_1від 10.03.1998 р. (а.с. 3) має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни як учасник бойових дій, в тому числі на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Норми Конституції України, як норми прямої дії, застосовуються при вирішенні спору у тих випадках, коли правовідносини не врегульовані Законом.
Згідно ч. 2 ст. 95 Конституції України, виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України.
На даний час разова грошова допомога до 5 травня учасникам бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік» становить 280,00 грн.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р. положення ст. 29 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційними). Відповідно до п. 3 резолютивної частини даного Рішення, положення ст. 29, п. 13 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07.07 р. Зворотної сили Рішення Конституційного Суду України не має.
Разом з тим, частиною 1 Постанови КМ України від 18.02.2004 р. № 177 “Про забезпечення щорічної разової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що Міністерство фінансів і Державне казначейство України забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики України для виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірах, установлених законом про Державний бюджет на відповідний рік, і для подальшого перерахування їх місцевим органам праці та соціального захисту населення.
Головне управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації не наділений повноваженнями щодо визначення розміру грошової допомоги, а лише виконує функції щодо забезпечення виплати нарахованої грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня.
На підставі викладеного, у задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки позивачем не надано доказів понесення судових витрат, то підстави для застосування вимог ст. 94 КАС України у суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. В задоволенні позову відмовити повністю.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
3. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова законної сили не набрала.
З оригіналом згідно
Суддя І.С. Чалий