«15» лютого 2008 року 16 год. 30 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Чалого І.С. при секретарі судового засідання Минько Н.З. та за участю сторін і інших осіб, які беруть участь у справі від:
позивача:
ОСОБА_1;
відповідача:
Власюк Б.О. (дов.№ 4541/03 від 28.12.2007 р.);
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
ОСОБА_1
до відповідача
Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про
зобов'язання перерахування призначеної пенсії,-
Позивач - громадянин ОСОБА_1- звернувшись до Рівненського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії.
В судовому засіданні позивач повністю підтримав позовні вимоги, в обґрунтування яких зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області не проведено перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» Зазначає, що безпідставно, з введенням нового , збільшеного посадового окладу з 01.4.06 року 710 грн., проти посадового окладу 392 грн. на момент звільнення, відповідачем, з 14.08.06 року вилучено з розрахунку пенсії такі види додаткового грошового забезпечення, які існували до вказаного посадового окладу та премії. Відсоток премії зменшився з 195% до 120%. Крім цього розрахунок премії на момент звільнення проводився з суми посадового окладу та окладу за спеціальне звання, а з 14.08.2006 року тільки з посадового окладу.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. Пояснив суду, що розмір пенсії позивачу обчислено відповідно до норм чинного законодавства України, обґрунтувавши це в письмових запереченнях. Наполягає на відмові в задоволенні позову з підстав пропущення позивачем строків звернення до адміністративного суду.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази у справі, суд, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
При цьому суд виходив з наступного.
Державною Податковою Адміністрацією України з 31.12.2005р. ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років в розмірі 53% грошового забезпечення згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХИ.
Також, Державною Податковою Адміністрацією України проведені перерахунки пенсії з урахуванням Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" № 3235-ІУ від 20.12.2005 р., Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489-У від 19.12.2006 р. та постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006р. № 984 "Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", на виконання ст. 63 та ст. 51 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХИ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
При здійсненні перерахунку в грошове забезпечення включені: посадовий оклад в розмірі 710,00 грн., оклад за військовим званням - 130,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 252 грн., надбавка за таємність (15%) - 106.50 грн., 120% премії - 852 грн., надбавка 50% за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт - 546 грн., всього - 2596,50 грн.
Пенсія за вислугу років становить 53% - 1376,15 (основний розмір пенсії). Оскільки при перерахунку пенсії з врахуванням нових умов грошового забезпечення з 01.04.2006р. розмір пенсійної виплати позивача зменшився, то відповідно до наказу Голови Державної Податкової Адміністрації України № 462 від 09.08.2006р. "Про проведення перерахунку пенсій пенсіонерам податкової міліції"" пенсія ОСОБА_1 виплачувалась в раніше встановленому розмірі (доплата до пенсії - 318,92грн.).
Розмір пенсії - 1695,07 грн.
В п.7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 р. "Про порядок обчислення вислуги років, призначення пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, що міняються щомісячно.
Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.
Згідно довідки, виданої Державною податковою інспекцією за № 26-7/40 від 10.08.2006р. в грошове забезпечення позивачу включено премію за квітень 2006 року в розмірі 120% від посадового окладу, а не 195%, яка виплачувалась йому на момент звільнення.
Згідно наказу Голови Державної Податкової Адміністрації України № 188-ф від 27.12.2002р., на момент встановлення пенсії, виплачувалась надбавка за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення.
Однак, наказом Голови Державної Податкової Адміністрації України № 462 від 09.08.2006р. "Про проведення перерахунку пенсій пенсіонерам податкової міліції" встановлено, що для перерахунку пенсії до грошового забезпечення 100%-ва надбавка за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань не включається.
При перерахунку пенсії з 01.04.2006 року Державною Податковою Адміністрацією України не включено надбавку за особливі умови праці у розмірі 50 відсотків окладу, яка виплачувалась ОСОБА_1 згідно п.п.2 п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 р.№ 1592 "Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби" (далі Постанова Кабінету Міністрів України № 1592), оскільки Постановою Кабінету Міністрів України № 268 затверджено Перелік актів Кабінету Міністрів України з питань оплати праці, що втратили чинність. Зокрема, п.8 Переліку визначено, що пп.2 п.4 Постанови Кабінету Міністрів України № 1592 щодо виплати надбавки за особливі умови праці у розмірі 50 відсотків окладу, втратили чинність.
Ст. 95 Конституції України встановлено, що виключно Законом про Державний бюджет на відповідний бюджетний період визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби.
Ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначено, що виплата пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу передбачено, що при здійсненні бюджетного процесу положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.
Верховною Радою України 04.04.2006 р. прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" № 3591-IV, який набрав чинності 29.04.2006 р., і яким було внесено зміни до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються із розміру грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Одночасно, положеннями ст. 40 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" встановлено, що звільненим у 2006 році особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та членам їх сімей до грошового забезпечення для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. З ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, або в зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Умови здійснення перерахунку пенсій в зв'язку із зміною розмірів надбавок, які входять до переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, передбачені пунктом 24 Постанови правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за № 135/13402, в якому говориться, що в разі зміни хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб або у зв'язку з введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, уповноважені структурні підрозділи повинні повідомити про такі зміни органи Пенсійного фонду України. З чого слідує, що з 01.01.2007р. Пенсійний фонд України здійснює тільки функції з призначення та виплати пенсій, а функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії виходить за межі компетенції відповідача. Зазначена функція залишилася за відомчими структурами силових міністерств та відомств.
Таким чином розмір пенсії позивачу обчислено відповідно до норм чинного законодавства України.
Крім того позивач не надав суду доказів поважності причин пропущення строків звернення до адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. В задоволенні позову відмовити повністю.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
3. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
З оригіналом згідно
Суддя І.С.Чалий