справа № 2-а- 168/08
30 січня 2008 року
11 год. 00 хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Боймиструка С.В.
за участю секретаря судового засідання Таустік Л.Г.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Власюка Б.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
30 грудня 2005 року згідно з наказом ДПА України № 177-о/д від 29 грудня 2007 року позивача звільнено з органів податкової міліції у відставку за віком у відповідності до пункту 64 п. п. "А" Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України."
Пенсія позивача склала 2056,34 грн., яка і виплачувалась з 01.01.2006 року та складалась із наступних видів грошового забезпечення:
посадовий оклад - 392 грн.;
військове (спеціальне) звання -130 грн. ;
надбавка за вислугу років (35 %) - 182,70 грн. ;
надбавка за професійний ризик (100 %) - 704,70 грн.;
надбавка за таємність (15%) 58,80 грн.;
надбавка за особливі умови служби (50 %) - 261 грн.;
надбавка за високі досягнення в службі (50%) - 261 грн. ;
надбавка до належної суми пенсії (25 %) - 308,48 грн. ;
премія ( 195%) - 1018 грн.
а всього 3316.68грн., від чого основний розмір пенсії згідно п. б ст.21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" становить 62 %, тобто 2056.34 грн.
Постановами Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року та № 984 від 19.07.2006 року з 01.04.2006 року було встановлено новий посадовий оклад на посаду, яку позивач обіймав на момент звільнення, її розмір становить 710 грн.
Позивач вказує, що перерахунку пенсії йому не провели, а навпаки вилучили з розрахунку пенсії такі види додаткового грошового забезпечення, які існували до вказаного збільшення посадового окладу .
Позивач посилаючись на ст. 10, ч.3 ст.43,51,63 ЗУ«Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" в редакції , що набула чинності з 01.01.2006 року, позивач просить суд зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням положень Постанов Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року та № 984 від 19.07.2006 року та видів грошового забезпечення, з яких обраховувалась його пенсія до 14.08.06р. (з врахуванням надбавки за професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливої роботи (100 %), надбавки за особливі умови служби (50 %), надбавки до належної суми пенсії (25 %), премії (195%) та здійснювати її виплату, а також здійснити йому виплату різниці між перерахованою та фактично виплаченою пенсією за останні 12 місяців.
Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що позивач подав позов 29 листопада 2007 року і пропустив встановлений річний строк звернення до суду, щодо вимог про перерахунок пенсії з 14 серпня 2006 року. Крім того зазначає, що дві надбавки, які враховувались при призначенні пенсії скасовані, а саме надбавка за особливі умови праці в розмірі 50% окладу та надбавка за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань в розмірі 100% грошового забезпечення. Премія була зменшена до 120 % на підставі довідки виданої ДПІ м. Рівне. В зв'язку з цим розмір пенсії зменшився, і відповідно до наказу Голови Державної податкової адміністрації України № 462 від 09.08.2006р “Про проведення перерахунку пенсій пенсіонерам податкової міліції» пенсія ОСОБА_1 виплачувалась в попередньому розмірі (доплата до пенсії - 407,45грн.). Просить в позові відмовити.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задоволити з таких підстав.
Відповідно до ч. З ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 7 Постанови КМУ № 393 від 17 липня 1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення : окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, окладу за військове або спеціальне звання, процентної надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця ( надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
Сторони не заперечували в судовому засіданні те, що на день звільнення з вказаної посади ОСОБА_1 отримував, зокрема, додаткові види грошового забезпечення, а саме : надбавку за особливі умови праці у розмірі 50 % окладу грошового утримання, що виплачувалась йому згідно пп.2 п.4 Постанови КМУ № 1592 від 31 грудня 1996 року та надбавку за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% грошового забезпечення, яка виплачувалась на підставі Указу Президента України № 288 від 22 березня 2002 року, що також слідує із висновку ДПА в Рівненській області про призначення пенсії.
Як слідує із протоколів по пенсійній справі позивача від 14 серпня 2006 року та
1 січня 2007 року, з указаної дати було проведено перерахунок пенсії, яку він отримував. При цьому в розмір грошового забезпечення позивача вказаних вище надбавок включено не було.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 вказаного Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Вказана норма містить кілька диспозитивних положень, з яких слідує, що пенсії підлягають перерахунку за наявності однієї з двох передумов, а саме :
а) в разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення ;
б) в разі введення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Аналіз указаної норми в застосуванні до даного спору дає суду можливість зробити висновок про те, то її положення не наділяють повноважного суб'єкта правом на проведення перерахунку пенсії у разі скасування певного виду грошового забезпечення та наділяють його таким правом лише у разі зміни розміру хоча б одного виду грошового забезпечення, що чітко кореспондується із нормою, закріпленою в ч. 1 ст.58 Конституції України.
Постановами КМУ № 268 від 9 березня 2006 року та № 984 від 19 липня 2006 року з 1 квітня 2006 року встановлено новий посадовий оклад за роботу на посаді, яку перед звільненням обіймав ОСОБА_1 у розмірі 710 гривень.
Вищенаведеною Постановою КМУ було скасовано дію пп.2 п. 4 Постанови КМУ № 1592 від 31 грудня 1996 року, за якою ОСОБА_1 отримував надбавку за особливі умови праці у розмірі 50 % окладу грошового утримання.
Відповідно до Указу Президента України № 272 від 30 березня 2006 року, Указ Президента України № 288 від 22 березня 2002 року, за яким позивач отримував надбавку за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці у розмірі 100% грошового забезпечення також втратив чинність.
Як слідує із ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що скасування надбавки за особливі умови праці у розмірі 50 % окладу грошового утримання та скасування надбавки за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці у розмірі 100% грошового забезпечення не може стосуватисьОСОБА_1 та поширюватись на його пенсійне забезпечення оскільки останній на момент звільнення на пенсію не лише набув право на їх отримання, а й отримував указані надбавки, що в контексті наведеного вище аналізу змісту положення ч. З ст. 63 Закону України ,.Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" суд розцінює, як порушення права позивача на соціальний захист, передбаченого статтею 46 Конституції України.
Відповідачем правоОСОБА_1 на нарахування в складі пенсії премії, яку він отримував станом на день звільнення зі служби загалом не оспорюється.
Із змісту частини 3 сг. 43 вказаного вище Закону України слідує, що для нарахування пенсії проводиться визначення розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, до якого враховуються також премії.
На день звільнення на пенсію, позивач отримував премію в розмірі 195 %.
Позивачу було зменшено розмір премії з 195 % до 120 % на підставі довідки ДПА в Рівненській області від 10 серпня 2006 року № 26-7/41 про те, що в ДПА в Рівненській області у квітні 2006 року, премія складала 120 % від посадового окладу..
Суд не може також прийняти до уваги заперечення представника відповідача в частині правомірності зменшення розміру премії при нарахуванні пенсії позивачу з 195 % до 120 % з посиланням на дію Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 9 березня 2006 року " Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", оскільки указана постанова КМУ затверджує схеми посадових окладів окремих працівників, а не порядок нарахування та виплати пенсій.
Аналізуючи викладене, суд вважає, що зменшення розміру премії, яку ОСОБА_1 отримував на момент звільнення при нарахуванні і грошового забезпечення для обчислення пенсії призвело до порушення його конституційного права на соціальний захист.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік", військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Таким чином, єдиним державним органом, який наділений законом правом на проведення перерахунку пенсії на даний час є управління Пенсійного фонду України. Тому суд вважає безпідставним посилання представника відповідача на те, що станом на 1 квітня 2006 року, тобто на момент виникнення уОСОБА_1, права на проведення перерахунку пенсії ( та фактичного перерахунку 14 серпня 2006 року) такий обов'язок було покладено на ДПА в Рівненській області, у зв'язку з чим на даний час підстав для проведення перерахунку пенсії відповідачем немає. З урахуванням наведеного, іншого шляху для поновлення права позивача на момент розгляду справи судом, окрім норми, що міститься в ч. 1 ст. 99 вищенаведеного Закону, законодавчо не визначено.
Отже, внаслідок збільшення розміру посадового окладу за роботу на посаді, на якій працював позивач перед звільненням на пенсію, починаючи з 1 квітня 2006 року( як просить позивач з 14 серпня 2007 року дати фактичного перерахунку пенсії) йому слід було провести перерахунок пенсії з урахуванням вказаних змін.
Що стосується посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду, то суд вважає його безпідставним. Як пояснив позивач йому не було відомо на той момент про порушення його права, оскільки розмір пенсії не мінявся.
Керуючись статтями 160-163, КАС України, суд,-
Позов задоволити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1з урахуванням положень Постанов Кабінету Міністрів України № 268 від 09 березня 2006 року та № 984 від 19липня 2006 року та видів грошового забезпечення, з яких обраховувалась його пенсія до 14 серпня 2006 року (з урахуванням надбавки за професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливої роботи (100%), надбавки за особливі умови служби (50%), надбавки до належної суми пенсії (25%), премії (195%) та здійснити її виплату.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_1виплату різниці між перерахованою та фактично виплаченою пенсією за останні 12 місяців.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: підпис
Постанова законної сили не набрала.
Суддя С.В. Боймиструк