справа № 2-а-1579/07
Україна
«18» грудня 2007 р. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд
В особі головуючого судді
Чалого І.С.
за участю секретаря судового засідання позивача: представника відповідача:
Минько Н.З. не з'явився ОСОБА_2
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовську Рівненської області, Державного казначейства України в м. Кузнецовську Рівненської області, визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач - ОСОБА_1- звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідачів:Управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовську Рівненської області, Державного казначейства України в м. Кузнецовську Рівненської області в якому просить постановити рішення, яким визнати дії відповідачів, що виразились в неправильному нарахуванні та виплати йому підвищення до пенсії - протиправними; зобов'язати УПФ України в м. Кузнецовську, починаючи з першого листопада, призначити та виплачувати їй щомісячно та довічно підвищення до пенсії в сумі 460 грн., з послідуючим перерахунком цього підвищення в зв'язку із збільшенням законодавцем розміру мінімальної зарплати.; стягнути з УПФ України в м. Кузнецовську на її користь борг з підвищення до пенсії 2214 грн. 00 коп.; зобов'язати Кузнецовське міське відділення Державного казначейства України виплатити борг в сумі 2214 грн. 00 коп.;
Позивач в судове засідання не з'явився, просить справу розглянути у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, мотивує їх наступним:
Згідно зі ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні посиленого радіологічного контролю підвищуються на одну мінімальну зарплату на час пред'явленого позову. Вищеназване підвищення виплачується в сумі 5 грн. 20 коп. щомісячно на підставі п.2 постанови КМУ № 836 від 1996 року «Про компенсації виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно ст. 76 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлені слідуючи розміри мінімальної зарплати - з 1 липня 2007 року - в сумі 440 грн. з 1 жовтня 2007 року - в сумі 460 грн.
Таким чином, на думку позивача, відповідачами вищеназване підвищення до пенсії виплачується в розмірах, значно нижчих, ніж встановлено ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відтак просить задовольнити позов.
Представник відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в м. Кузнецовську надав суду пояснення, які повністю співпадають з позицією, викладеною в письмовому запереченні. Відповідач - відділення Державного казначейства України в м.Кузнецовську позов не визнав, надав суду письмові заперечення, просить розглянути справу без їх участі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази у справ, суд, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
При цьому суд виходив з наступного:
Позивач - ОСОБА_1, являється громадянином, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Постійно проживає м. Кузнецовську, Рівненської області, визнаного зоною посиленого радіологічного контролю, отримує пенсію за віком на пільгових підставах.
Стаття 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі по тексту - Закон) передбачає доплату непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіологічного контролю у розмірі мінімальної заробітної плати. В статті 62 Закону зазначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади.
В статті 67 Закону йдеться про те, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій та компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Цей порядок та розмір виплат було визначено постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначена постанова набрала чинності з 01.08.1996 року і не втратила чинності по цей час. Доплата проводиться в розмірі 5,20 грн.
Відповідно до ст. 63 Закону фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Пунктом 30 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, дію статті 39 Закону було зупинено на 2007 рік. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року п. 30 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано неконституційним.
Згідно з ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом України про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до п.20 ст.2 Бюджетного кодексу України Закон України «Про Державний бюджет України» - це закон, що затверджує повноваження органами державної влади виконувати Державний бюджет України протягом бюджетного періоду (тобто на рік).
Оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» не було передбачено коштів для доплати до пенсії по ст.39 Закону, то управління не вправі самостійно їх проводити із інших коштів, оскільки це буде бюджетним правопорушенням. Також ст.73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено використання коштів Пенсійного фонду на такі цілі.
Щодо збов'язання Кузнецовського відділення Державного казначейства України виплатити борг з підвищення до пенсії:
Позивач посилається на ст. ЗЗ ч.4 ЗУ «Про держбюджет на 2007 рік" про відшкодування коштів з єдиного казначейського рахунку Державного бюджету України, яка не може бути застосована в даному випадку ,так як там іде мова про виконання рішень про відшкодування шкоди завданої громадянину незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури, а також судів.
Органи Державного казначейства проводять безспірне списання коштів з рахунків установ і організацій на виконання рішень уповноважених державних органів у відповідності до Порядку примусового списання (стягнення) коштів з рахунків установ і організацій м, відкритих в органах Державного казначейства, затвердженого наказом ДКУ № 175 від 05.10.2001 року. Управління Пенсійного фонду України у м. Кузнецовську не перебуває на казначейському обслуговуванні і немає рахунків ,відкритих для проведення видатків бюджету в УДК у м. Кузнецовську.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Cуддя підпис І.С.Чалий
З оригіналом згідно
Суддя І.С. Чалий