Справа № 2a-179 (2009 p.)
23 квітня 2009 року Бучацький районний суд Тернопільської області
В складі: головуючої судді Шваюк Г.В.,
при секретарі Тарчинській Л.Я,
з участю позивача ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бучачі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділення державної автомобільної інспекції з обслуговування адміністративної території Тернопільського району в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
Позивач просить суд скасувати постанову інспектора адміністративної практики ОСОБА_2 від 7.03. 2009 року, про притягнення його до адмінвідповідальності за порушення п.12.9 б ПДР України- перевищення швидкості в населеному пункті на 34 км., за ч.1 ст.122 КУпАП у виді штрафу у розмірі 340 грн., мотивуючи тим, що постанова винесена на підставі неповно зібраних матеріалів - на підставі неякісної фотозйомки, без прив'язки до місцевості.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, суду пояснив, що інспектор Фурка Р.І. притягнув його до адмінвідповідальності на підставі фотознімка, виготовленого приладом «Візир», без складання протоколу про адміністративне правопорушення в порушення вимог ст. 14-1 КУпАП, знімок виготовлений неякісно, із нього неможливо розпізнати номерні знаки автомобіля, місце, де він знаходився. Стверджує, що знімок зроблено поза населеним пунктом і швидкість руху він не перевищував.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоч належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи в суді.
Вислухавши позивача, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив такі обставини:
7.03. 2009 року в 12год. 23 хв. в М.Тернополі по вул.Котляревського приладом «Візир» інспектором адміністративної практики ОСОБА_2 зафіксовано момент руху автомобіля НОМЕР_1.
7.03.2009 року власника автомобіля в порядку ст. 14-1 КУпАП притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення вимог п.12.9 б Правил дорожного руху України згідно ч.1 ст.122 КУпАП до штрафу в сумі 340 грн.
Відповідно до ст.14-1 КУпАП до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у разі їх фіксації працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису притягаються власники (співвласники) транспортних засобів.
Згідно ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол надсилається органові (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу, зокрема у разі виявлення адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису. В такому випадку постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Копії постанови у справі про адміністративне правопорушення та матеріалів, зафіксованих за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, надсилаються особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, протягом трьох днів з дня винесення такої постанови.
Згідно ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Відповідно до ст.ст. 279-280 названого Кодексу розгляд справи розпочинається з оголошення складу колегіального органу або представлення посадової особи, яка розглядає дану справу. Головуючий на засіданні колегіального органу або посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. У разі участі в розгляді справи прокурора заслуховується його висновок.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, • що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд вважає, що приладом «Візир», який працівником ДАІ використовувався для фіксації швидкості автомобіля позивача, зроблено неякісний знімок, із нього не можна зробити висновок на якому участку дороги він зроблений (в межах населеного пункту чи за його межами.) Дані, зафіксовані ним, можуть бути доказами в справі про адмінстративне правопорушення згідно ст. 251 КУпАП. В такому випадку обов'язковим є складання протоколу про адміністративне правопорушення і розгляд справи в порядку. визначеному ст.ст.276-280 КУпАП.
Крім того, відповідно до ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Таким чином, відповідачем не подано і судом не здобуто доказів, які б свідчили, що ОСОБА_3 7.03.2009 року біля 12год. 23 хв. в м.Тернополі по вул.Котляревського вчинив правопорушення передбачене ст. 122 ч.1 КУпАП.
Отже позов слід задовольнити.
Керуючись ст.124 Конституції України, ст.ст. 18, 70, 71, 86, 159, 160 КАС України, ст.ст. 14-1, 254, 258, 268, 279, 280, 293 КУпАП, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відділення державної автомобільної інспекції з обслуговування адміністративної території Тернопільського району в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.
Скасувати постанову інспектора з адміністративної практики ОСОБА_2 від 7.03. 2009 року про притягнення ОСОБА_1 Романовича- власника автомобіля «Шевроле» реєстраційний знак ВО 6825 А1. до адмінвідповідальності за порушення ч.1 ст. 122 КУпАП у виді штрафу у розмірі 340 грн.
Справу провадженням закрити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бучацький районний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга повинна бути подана протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання такої заяви, у строк, встановлений для подання заяви.