Справа № 2-а-2895/11 р.
06.06.2011 року Суддя Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області Охременко Віктор Анатолійович,розглянувши у скороченому провадженні в м. Новоукраїнка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області про визнання протиправною бездіяльності щодо проведення перерахунку та призначення додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, -
Позивач звернувся з позовом до суду посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до категорії 3. З 01 лютого 2002 року має статус пенсіонера. Відповідачем виплачується пенсія в сумі 846,50 грн., що на його думку, менше від мінімального розміру пенсії, передбаченого Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач просить суд визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області перерахувати, призначену йому додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру 25 процентів мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 01 вересня 2008 року по час розгляду справи.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області в судове засідання не з”явився, подавши заперечення.
Дослідивши підстави звернення, суд приходить до висновку, що позов обгрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав :
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно посвідчення серія НОМЕР_1, виданого 23 грудня 1992 року (а.с. 6), позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 3. Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до категорії 3.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області, якому призначена пенсія в розмірі 846 гривень 50 коп., в тому числі 15 гривень 70 коп. - додаткова пенсія як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС віднесеному до 3 категорії.
Нормами ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» N 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно ст. 51 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), особам, віднесеним до категорії 3, розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяної здоров'ю встановлено у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Вихідним критерієм розрахунку державної пенсії є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 р. встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший - немає.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти.
Відповідно до ст. 17 вищевказаного Закону, основні державні соціальні гарантії встановлюються законами і не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму. До основних державних соціальних гарантій включено мінімальний розмір заробітної плати та мінімальний розмір пенсії за віком.
Зміни внесені підпунктами 12,15 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Пунктом 5 вказаного рішення передбачено, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом цього рішення. Отже, з 22 травня 2008 року відповідач зобов?язаний був нараховувати та виплачувати позивачу додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров”ю, в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Отже, суд вважає, що позов обгрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі.
Так як, судове рішення ухвалене на користь позивача, який згідно пункту 18 статті 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та пункту 18 статті 4 Декрету КМУ «Про державне мито»звільненений від сплати державного мита за розгляд справи у суді та зборів всіх видів, відповідач згідно п.34 ст.4 Декрету КМУ, судові витрати необхідно віднести за рахунок Державного бюджету України.
Заява про поновлення строку звернення також підлягає задоволенню,оскільки строк пропущений позивачем з поважних причин
Керуючись ст. ст. 122,158 -163,183-2 КАС України, ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити .
Поновити позивачу строк на подання адміністративного позову.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області протиправними.
Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області здійснити з 01 вересня 2008 року по 05 червня 2011 року перерахунок та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров”ю, в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленою ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» та здійснювати виплати в подальшому.
Судові витрати по справі віднести за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Новоукраїнський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:В. А. Охременко