18 травня 2011 р.Справа № 2-а-6923/08/1570
Категорія: 10.2.4Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача -Єщенка О.В.
суддів -Димерлія О.О., Домусчі С.Д.
за участю секретаря -Тулба О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання провести перерахунок пенсії,
У жовтні 2007 року ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом, предметом якого є: визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області неправомірною, зобов'язання відповідача провести перерахунок та підвищення пенсії за вислугу років з урахуванням змін граничних розмірів премії за період з 01 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року у задоволенні позову відмовлено
У поданій апеляційній скарзі ОСОБА_5, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено, і сторони це не заперечують, що ОСОБА_5 є старшим прапорщиком запасу Збройних Сил України, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1, копія якого долучена до матеріалів справи (а.с. 48). Наразі ОСОБА_5 виплачується пенсія, що складається з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення, надбавки за безперервну військову службу та премії у розмірі 33,3%. Наказом Міністра Оборони України №175 від 14 квітня 2007 року, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №594 від 28 березня 2007 року, з 01 квітня 2007 року грошове забезпечення діючих військовослужбовців було підвищено за рахунок введення в дію граничних розмірів премії у відсотках від грошового забезпечення, виходячи з посадових окладів і стажу безперервної служби. За таких обставин, вважаючи, що розмір його грошового забезпечення підлягає підвищенню внаслідок збільшення розміру премії, ОСОБА_5 звернувся до ГУПФУ в Одеській області із заявою про проведення перерахунку. Через відмову відповідача у підвищенні рівня пенсійного забезпечення ОСОБА_5 (а.с. 13), останній звернувся до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Постанова Кабінету Міністрів України № 594 від 28 березня 2007 року та виданий на її виконання Наказ Міністра оборони України №175 від 14 квітня 2007 року, не змінили розмірів грошового забезпечення військовослужбовців (за рахунок підвищення граничних розмірів премій) і, тому, не має підстав, передбачених ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»для перерахунку пенсії позивача, відповідно, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач зазначив, що правовим наслідком прийняття Постанови Кабінету Міністрів України № 594 від 28 березня 2007 року та Наказу Міністра оборони України №175 від 14 квітня 2007 року є підвищення грошового забезпечення військовослужбовців і, тому, пенсія позивача мала бути перерахована на підставі ст.ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Колегія суддів не погоджується з правовою позицією апелянта, вважає її помилковою внаслідок невірного тлумачення правових норм, а саме.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, Законом визначені умови перерахунку призначених пенсій:
- зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення;
- введення нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році»(відповідно до ст. 105 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік») від 28 березня 2007 року за № 594 - дозволено (певним Міністерствам та Службам, у тому числі Міністерству Оборони України) здійснювати у поточному році починаючи з 01 квітня 2007 року преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Відповідно до п.1 Наказу Міністра Оборони України № 175 від 04 квітня 2007 року «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України»(який був виданий на виконання вказаної Постанови) -з 01 січня 2007 року вводиться в дію граничні розміри премії, яка може бути виплачена у відсотках від грошового забезпечення військовослужбовцям рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, виходячи з посадових окладів і стажу безперервної військової служби.
Граничний розмір премії встановлюється з урахуванням розмірів премії та в порядку, установленому розділом 34 Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженого Наказом Міністра Оборони України № 75 від 05 березня 2001 року.
Згідно з пп.34.1 розділу 34 вказаного Положення, командири військових частин, начальники військових навчальних закладів, керівники установ та організацій Збройних Сил України мають право преміювати військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів та вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи) за їх особистий внесок у загальні результати служби. Преміювання здійснюється згідно з Інструкцією про преміювання військовослужбовців, яка розробляється у військових частинах, виходячи зі специфіки та особливостей виконання завдань конкретної військової частини, й затверджується вищим командуванням.
Аналіз вищенаведених норм (Постанови № 594, Наказу № 175 та Положення) свідчить про те, що виплата вказаних премій є, по-перше, правом, а не обов'язком керівників установ та організацій Збройних Сил України, по-друге, розмір премії встановлюється індивідуально, але не може бути більше встановленого Наказом №175.
Отже, доводи апелянта про законодавчу зміну розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців за рахунок підвищення граничних розмірів премій є необґрунтованими.
Крім того, судова колегія звертає увагу на положення п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», відповідно до якого пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
Вказане свідчить, що перерахунок розміру пенсії здійснюється у разі збільшення тих видів грошового забезпечення, які пенсіонер отримував до звільнення. Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_5 щодо підвищення суми грошового забезпечення на величину премії, встановленої Наказом №175 від 14.04.2007 року, не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України, а відтак не підлягають задоволенню.
Оскільки висновок суду щодо правомірності дій органу Пенсійного фонду України є вірним внаслідок правильного застосування норм матеріального та процесуального права, судове рішення, відповідно до ст. 200 КАС України, підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 -залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання провести перерахунок пенсії -залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: