Справа № 2-а-3201/11
іменем України
24 травня 2011 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Мельниченко С.П.
при секретарі Білодід Ю.П.
за участі відповідача ОСОБА_1
адвоката ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Новомосковську адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про зобов'язання відшкодування суми надмірно сплаченої компенсаційної виплати, -
Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська Дніпропетровської області звернулось до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до ОСОБА_1 в якому просить суд зобов'язати відповідача відшкодувати суму надмірно сплаченої компенсаційної виплати особам, які надають соціальні послуги в розмірі 1981,64 гривень.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилався на те, що відповідач звернувся до позивача з заявою про призначення та виплату йому компенсаційних виплат за надання соціальних послуг ОСОБА_3 і згідно протоколу № 19070 від 05.12.2005 р. відповідачеві призначена компенсаційна виплата як особі, яка надає соціальні послуги ОСОБА_3
14.03.2011 року позивачем виявлено, що ОСОБА_1 в період з 02.07.2007 року по 01.11.2009 року безпідставно отримував вказані компенсаційні виплати, оскільки в цей час працював, що є підставою для повернення цих коштів позивачеві згідно Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29.04.2004 року.
Відповідач добровільно повертати ці кошти відмовляється, що змушує позивача звернутись з даним позовом до суду та просити задовольнити його позовні вимоги.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог позивача посилаючись на їх необґрунтованість, оскільки позивач знав про те, що відповідач працює вже в липні 2009 року, однак не припинив виплати і, крім того, відповідачеві не роз'яснювався його обов'язок повідомляти позивача про працевлаштування.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, що є підставою для відмови в позові.
Суд, заслухавши відповідача та його представника, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Що стосується строків звернення до суду, то необхідно зазначити, що Законом України № 2453-VI від 07.07.2010 р. внесено зміни в КАС України. Зокрема статтею ст.. 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а відповідно до ст.. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Частина 2 ст. 5 КАС України передбачає, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Оскільки провадження у справі було відкрито, відповідачем не оскаржена ухвала про відкриття провадження, на сьогоднішній день процесуальний закон не містить такої підстави для відмови в задоволенні позову, як пропуск строків звернення до суду, то суд не вважає за можливе відмовити в задоволенні позову з підстав зазначених представником відповідача в судовому засіданні.
Крім того, необхідно зазначити, що при аналізі норм викладених в ст.. 100 КАС України та ст.. 155 КАС України, суд приходить до висновку, що залишення адміністративного позову без розгляду з підстав пропуску строків звернення до суду на стадії розгляду справи не допускається.
Судом по справі встановлено, що 30.11.2005 року ОСОБА_1 звернувся до УПСН в м. Новомосковську з заявою про призначення йому компенсаційної виплати, як особі, яка надає соціальні послуги ОСОБА_3 (а.с. 6). Як вбачається зі вказаної заяви відповідач був попереджений про обов'язок повідомляти про причини, що впливають на призначення компенсаційної виплати.
Протоколом № 19070 від 05.12.2005 р. відповідачеві призначена компенсаційна виплата (а.с. 7).
Як вбачається з трудового договору від 02.07.2007 р. зі вказаної дати відповідач почав працювати на посаді сторожа. (а.с. 8).
За період з липня 2007 року по листопад 2009 року відповідачеві було виплачено компенсаційних виплат на загальну суму 1981,64 гривень, що вбачається з довідки УПСН в м. Новомосковську.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про соціальні послуги» фізичним особам, які надають соціальні послуги, призначаються і виплачуються компенсаційні виплати в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29 квітня 2004 р. непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація).
Згідно п. 15 вказаного Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені суми. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.
Враховуючи, що відповідач був попереджений про необхідність повідомлення органів праці та соціального захисту населення про обставини які можуть вплинути на умови призначення компенсаційної виплати, однак, влаштувавшись на роботу, не зробив цього, з моменту влаштування на роботу втратив статус непрацюючої особи, який є необхідним для призначення виплати, то суд вважає, що відповідач втратив і право на отримання компенсаційної виплати з 02.07.2007 р., а отже всі виплати сплачені після цієї дати являються таким, що сплачені надміру і підлягають поверненню позивачеві на підставі п. 15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29 квітня 2004 р.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про соціальні послуги», Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29 квітня 2004 р., ст.ст. 2, 11, 69, 71, 94, 99, 100, 104, 158-159, 162-163 КАС України, суд, -
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про зобов'язання відшкодування суми надмірно сплаченої компенсаційної виплати задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1 відшкодувати суму надмірно сплаченої компенсаційної виплати особам, які надають соціальні послуги в розмірі 1981,64 гривень на розрахунковий рахунок Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська Дніпропетровської області № 35415008008846 код ЄДРПОУ 03192394, МФО 805012, Банк ГУДКУ Дніпропетровської області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії, шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області з одночасним направлення копії апеляційної скарги до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області.
Суддя С.П. Мельниченко