Ухвала від 11.05.2011 по справі 2-а-1606/09/2170

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2011 р.Справа № 2-а-1606/09/2170

Категорія: 9.2Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача -

суддівЄщенка О.В.

Димерлія О.О., Домусчі С.Д.

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «ЮП-ГЕЙМ»на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року у справі за позовом державної податкової інспекції у місті Нова Каховка Херсонської області до товариства з обмеженою відповідальністю «ЮП-ГЕЙМ»про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2007 року державна податкова інспекція (надалі -ДПІ) у м. Нова Каховка звернулася до суду першої інстанції з позовом, предметом якого є: стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю (надалі -ТОВ) «ЮП-ГЕЙМ»суми фінансових санкцій у розмірі 19 605, 00 грн.

25 березня 2010 року Херсонський окружний адміністративний суд прийняв постанову, якою повністю задовольнив позовні вимоги.

У поданій апеляційній скарзі ТОВ «ЮП-ГЕЙМ», посилаючись на неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Колегією суддів встановлено, і сторони це не заперечують, що ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»є суб'єктом господарювання, зареєстрованим виконавчим комітетом Запорізької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, копію якого долучено до матеріалів справи (а.с. 9). ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»організовує азартні ігри та ігри на гроші, а також здійснює інші види діяльності у сфері відпочинку та розваг. 13 квітня 2007 року органи податкової служби здійснювали перевірку кафе «Візит», за результатами якої складено акт №051500922304 (а.с. 5). Перевіркою встановлено порушення ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»п. 1, п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не проведення через розрахункової операції на суму 3 921, 00 грн через реєстратор розрахункових операцій. На підставі акту перевірки податкова виставила ТОВ рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 19 605, 00 грн (а.с. 7). Зазначена сума підприємством не була сплачена, у зв'язку з чим ДПІ звернулася з позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з порушення ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»свого обов'язку як суб'єкта господарювання здійснювати реєстрацію проведених ним розрахункових операцій.

Не погоджуючись із судовим рішенням, ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»зазначило, що напрямком діяльності підприємства є надання не послуг, а розваг, що не потребує застосування РРО. Крім того, переведення гральних автоматів у фіскальний режим неможливе, так як наведене питання не врегульоване нормативно-правовою базою.

Перевіряючи повноту зясування судом обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія звертає увагу на таке.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, суспільного харчування та послуг»реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфер торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Статтею 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" містить визначення терміну «розрахункова операція», а саме: «приймання від покупця готівкових коштів, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг)».

Відповідно до п.1 ст.3 указаного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Статтею 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлений перелік проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, коли реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються.

Діяльність з проведення азартних ігор не входить до зазначеного переліку, тому ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»не звільняється від обов'язку проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій.

Посилання апелянта на те, що Національний класифікатор України "Класифікація видів економічної діяльності", затверджений наказом Держкомстату України від 26.12.2005 року №375, не відносить діяльність з організації азартних ігор (код за КВЕД 92.71.0) до сфери послуг, тому дія Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не розповсюджується на господарську діяльність ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»не є переконливими виходячи з наступного.

Відповідно до положень Національного класифікатора України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженого наказом Держкомстату України від 26.12.2005 року №375, за методологічними засадами, принципами побудови та призначенням класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) є статистичною класифікацією, створеною як інструментарій для систематизації та групування економічної та соціальної інформації у стандартний формат, який дає змогу обробляти та аналізувати значні обсяги інформації.

Код виду діяльності є одним з основних показників стратифікації статистичної сукупності для організації суцільних та вибіркових статистичних спостережень і основним його призначенням є забезпечення: статистичного обліку підприємств і організацій за видами економічної діяльності у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України; проведення статистичних обстежень економічної діяльності та аналізу статистичної інформації на макрорівні (складання міжгалузевого балансу виробництва і розподілу товарів та послуг відповідно до системи національних рахунків), тощо.

З аналізу викладених положень Національного класифікатора можна зробити висновок, що код виду діяльності підприємства використовується виключно для статистичних спостережень. Отже, здійснення суб'єктом підприємницької діяльності того чи іншого виду діяльності згідно коду за КВЕД, не звільняє його від обов'язку проводити розрахункові операції у встановленому Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" порядку, оскільки саме цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, та встановлює перелік проведення діяльності у цієї сфері, коли реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються.

Щодо висновку про те, що діяльність з організації азартних ігор за правовою природою не кваліфікується як надання послуг колегія суддів зазначає, що згідно з п. 29 ст.9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягає організація та утримання тоталізаторів, гральних закладів, випуск та проведення лотерей, організація діяльності з проведення азартних ігор.

Відповідно до постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення внутрішнього фінансового моніторингу суб'єктами господарювання», що провадять господарську діяльність з організації та утримання казино, інших гральних закладів, і ломбардами»від 20.11.2003 року, азартна гра - це гра, участь в якій дає змогу набувати гроші, інше майно або майнові права, результат якої визначається діями, цілком або частково залежними від випадку, умовою участі в якій є внесення гравцем ставки. Визначення азартних ігор містять ліцензійні умови провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджені спільним наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Міністерства фінансів України від 18 квітня 2006 року № 40/374 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України З0 травня 2006 року за № 622/12496. Відповідно до зазначеного нормативного акту, азартна гра - гра, участь в якій дає змогу отримати приз (виграш), результат якої визначається діями (подіями), цілком або частково залежними від випадковості, й умовою участі в якій є внесення гравцем ставки.

Основними визначальними ознаками азартних ігор є :

- оплатність азартної гри. Обов'язковою умовою участі у грі є внесення гравцем ставки.

- визначення переможця гри за принципом повної або часткової випадковості. Відмежування азартної гри від інших видів ігор здійснюється в залежності, чи є принцип випадковості визначальним у визначенні переможця.

- за результатом гри переможець одержує приз (виграш). Приз чи виграш може розігруватись у грошовій або майновій формі, а також у вигляді майнових прав.

Отже, проводячи діяльність з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах, відповідач, як суб'єкт господарювання, діяльність якого спрямована на отримання прибутку, приймає ставку від гравця і, тим самим, надає послуги в отримані призу (виграшу).

Таким чином, надання послуг у сфері грального бізнесу підпадає під регулювання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахунковим операцій у сфері торгівлі, суспільного харчування та послуг».

Оскільки ТОВ «ЮП-ГЕЙМ», в порушення покладеного законом обов'язку, не застосувало реєстратори розрахункових операцій при наданні споживачам послуг з гри на гральних автоматах, ДПІ у м. Нова Каховка правомірно оскаржуваним рішенням застосувала до відповідача фінансові санкції у вигляді штрафу.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року, державні податкові інспекції в районах у містах виконують, зокрема, такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

З урахуванням викладеного, а також того факту, що апелянтом суду не надано доказів, що підтверджували б оскарження ним рішення про застосування штрафних санкцій, адміністративний позов податкової про стягнення суми штрафу є обґрунтованим, таким, що підлягає задоволенню.

Оскільки висновок суду першої інстанції є вірним внаслідок повного з'ясування обставин справи та правильного застосування правових норм, судове рішення, відповідно до ст. 200 КАС України, підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»не підлягає задоволенню

Керуючись ст.ст.185, 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, апеляційний суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ЮП-ГЕЙМ»-залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року у справі за позовом державної податкової інспекції у місті Нова Каховка Херсонської області до товариства з обмеженою відповідальністю «ЮП-ГЕЙМ»про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій -залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий:

Судді: