06 травня 2011 р.Справа № 2-а-50/10/2170
Категорія:10.1Головуючий в 1 інстанції: Василенко Г.Ю.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І.
судді - Запорожана Д.В.
судді -Скрипченка В.О.
при секретаріПилипчук М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2010 року по справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Херсонського обласного військового комісаріату про стягнення коштів, -
встановиЛА:
11 січня 2010 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі ГУ ПФУ в Херсонській області) звернулась до суду з позовом до Херсонського обласного військового комісаріату про стягнення переплаченої суми пенсії у розмірі 566,40 грн.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги обґрунтовані тим, що після набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.07 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" Херсонським обласним військовим комісаріатом 25 лютого 2008 року за №019846 була надана до ГУ ПФУ в Херсонській області довідка про розмір грошового забезпечення на гр. ОСОБА_5, згідно якої позивачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_5, та у подальшому пенсія сплачувалася з урахуванням перерахунку. 05 серпня 2008 року за №019846 відповідачем на пенсіонера ОСОБА_5 надана нова довідка про грошове забезпечення, в якій розмір грошового забезпечення вказано у меншому розмірі, ніж у попередній довідці. У зв'язку з надходженням нової довідки ГУ ПФУ в Херсонській області здійснено перерахунок пенсії, за результатом якого розмір пенсії ОСОБА_5 зменшився. За таких підстав, з 01 січня 2008 по 31 серпня 2008 року ГУ ПФУ в Херсонській області сплачувалася пенсія ОСОБА_5 у більшому розмірі, ніж вона мала бути, у зв'язку з чим ГУ ПФУ в Херсонській області було спричинено шкоду у вигляді переплати пенсії за період з 01 січня 2008 року по 31 серпня 2008року на суму 566,40 грн.
Представник відповідача також надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, свої обґрунтування незгоди виклав в запереченні, в якому зазначено, що згідно наданих списків пенсіонерів, була підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення на громадянина ОСОБА_5 та 25 лютого 2008 року за №019846 передана до ГУ ПФУ в Херсонській області. Позивач зауважень щодо невірно складеної довідки не висловив. Відповідно до вимог п.2 постанови КМУ №45 Міністерства оборони України своїм листом за вихідним від 29.07.08 року №248/6/С/926-д повідомило Пенсійний Фонду України про необхідність підготовки Головним управлінням Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міністерства оборони України №260, але листом від 12.08.08 року №14191/02-60 ПФУ було повідомлено, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів. Відповідач зазначає, що до військових комісаріатів дана інформація була доведена вказівкою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28 серпня 2008 року №248/6/С/1078-д. Враховуючи викладене, відповідач вважає, що Пенсійним Фондом України не були враховані вимоги окремих пунктів як постанови КМУ №1294 (п. 11, П.12) так і не виконано взагалі вимоги постанови КМУ №45 (п.2), в частині доведення в п'ятиденний термін з моменту надходження інформації від державних органів (МОУ зокрема) до своїх головних управлінь в областях. Відповідач також зазначає, що до введення в дію постанови Кабінету Міністрів України №45 не було передбачено законодавством не застосовувати додаткові види грошового забезпечення які скасовані, щоб не зменшувати розмір пенсії. Просить суд першої інстанції, відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог з вищенаведених підстав.
Суд першої інстанції своєю постановою від 29 листопада 2010 року відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в задоволенні позовних вимог.
Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Громадянин ОСОБА_5, маючи спеціальне військове звання прапорщик, на момент звільнення з військової служби 08 січня 1990 року займав посаду командира комендантського взводу батареї бойового забезпечення дивізіону військової частини 32156, ВУС-90714А. ОСОБА_5 вийшовши на пенсію, також набув право на отримання надбавки за особливі умови служби. У зв'язку з цим, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" була надана довідка за №019846 від 25 лютого 2008 року пенсіонеру ОСОБА_5 про розмір грошового забезпечення з включенням нового посадового окладу, в якій зазначено, що надбавка за особливі умови служби становить 15%. На підставі зазначеної довідки ГУ ПФУ в Херсонській області було зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_5 з 01.01.2008 року з урахуванням надбавки у розмірі 15%. Пенсія у новому перерахунку виплачувалася ГУ ПФУ в Херсонській області ОСОБА_5 в період з 01 січня 2008 року по 31 серпня 2008 року. 05 серпня 2008 року за №019846 позивачем отримана нова довідка щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_5 з 01.01.2008 року, в якій зі складу грошового забезпечення вилучено надбавку за особливі умови праці, на підставі якої позивачем було зроблено перерахунок пенсії. Внаслідок цього виникла переплата пенсії у розмірі 566.40 грн.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХП від 09.04.92 року (далі Закон № 2262).
Відповідно до п. 3 Постанови КМУ від 02.11.06 року № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передані від Міністерства Оборони України до органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 5 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року №5-5 ГУ ПФУ в Херсонській області здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовців, особам начальницького складу та інших осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 3 статті 63 Закону №2262 встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Окрім того, пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Листом від 29 липня 2008 року за №248/6/С/926-д Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив Пенсійний фонду України про набуття чинності наказу Міністра оборони України від 11 червня 2008 року за №260, яким затверджена Інструкція про порядок
виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, та просить повідомити головні управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку із набуттям чинності вищевказаного наказу та подачі їх до військових комісаріатів у встановлені терміни. Однак, Пенсійний Фонд України повідомив Міністерство оборони, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів, про що свідчить лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28 серпня 2008 за №248/6/С/1342-д.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що думка суду першої інстанції, що до повноважень саме Міністерства оборони України належить обов'язок повідомляти Пенсійний фонд України в разі зміни розміру грошового забезпечення, а Пенсійний фонд зобов'язаний повідомити про це свої управління - є правильною.
Крім того, згідно ст.ст. 10, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначення перерахунок та виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України. Відповідно до п.16 Постанови правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30 січня 2007 року - орган, що призначає пенсії, здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів. Однак не зважаючи на це, позивачем було прийнято до виконання від 25 лютого 2008 року та уточнюючу довідку від 05 серпня 2008 року про грошове забезпечення по пенсійній справі ОСОБА_5, при цьому позивач під час утримання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій зауважень щодо невірно складеної довідки не висловлював.
Також, судом першої інстанції встановлено, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахуванню складаються та направляються обласним військовим комісаріатам з моменту надходження інформації про зміну грошового забезпечення із Пенсійного Фонду України, але зазначена інформація не надходила.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що чинним законодавством на відповідача не покладений обов'язок щодо повідомлення та вирішення питання про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовцям. Цей обов'язок покладається на Міністерство оборони України та Пенсійний фонд України, тобто вирішується на централізованому рівні.
Таким чином, суд першої інстанції не вбачає підстав для задоволення вимог щодо відшкодування шкоди, так як не встановлено обставин про те, що внаслідок бездіяльності відповідача позивачу заподіяно майнову шкоду. Тому підстави для стягнення з відповідача суми переплати пенсії в розмірі 566,40 грн. як заподіяної шкоди відсутні, з чим погоджується колегія суддів.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2010 року по справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Херсонського обласного військового комісаріату про стягнення коштів, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою апеляційного суду законної сили.
ГоловуючийсуддяС.І. Жук
суддяД.В. Запорожан
суддяВ.О. Скрипченко