12 квітня 2011 р.Справа № 2-а-8845/08/1412
Категорія:10.3.1Головуючий в 1 інстанції: Непомняща Н.О.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного
суду у складі:
головуючого -Коваля М.П.,
суддів -Потапчука В.О.,
-Семенюка Г.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва на постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 26 листопада 2008 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про поновлення строку звернення до суду, визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни»,-
ОСОБА_2 (далі -позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва та згідно з доповненнями позовними вимогами просив поновити строк звернення до суду, визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни» за період з 2006 року по 2007 рік в сумі 2733,30грн., а також зобов'язати відповідача з 01 січня 2008 року проводити нарахування підвищення.
Постановою Заводського районного суду м. Миколаєва від 26 листопада 2008 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва виплатити позивачу на погашення заборгованості по виплаті зазначеного підвищення за 2006 і 2007 роки 2744 грн. 31 коп., а також з 1 січня 2008 р. підвищити йому пенсію на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та сплачувати в подальшому у передбачених законом розмірах.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. У своїй апеляційній скарзі відповідач зазначає, що щомісячна соціальна грошова допомога нараховувалася відповідно до чинного законодавства.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи вірність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Згідно з ст. 198, п. 1 ч.1 ст. 201 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції змінює, якщо судом правильно вирішено справу по суті, але з помилковим застосуванням норм матеріального або процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач має статус «дитина війни», що встановлено судом першої інстанції та підтверджується посвідченням .
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»(далі Закону) від 18 листопада 2004 року, дітям війни, (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Позивачу вищезазначене підвищення у 2006, 2007 та 2008 роках не виплачувалось.
Відповідно до матеріалів справи позивач дізнався про належні йому виплати як «дитині війни»та про порушення прав після висвітлення подій у пресі у зв'язку з ухваленням відповідного рішення Конституційним судом України 09 липня 2007 року. Разом з тим позивач звернувся до суду з проханням відновити пропущений строк звернення до тільки 07 жовтня 2008 року.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції помилково задовольнив позовні вимоги за 2006 рік та частину 2007 року, оскільки судом першої інстанції не враховано річний строк звернення до суду в адміністративних справах.
Правовідносини, які виникли між сторонами та звернення до судового захисту відбулися в період їх регулювання КАС України № 2747 VI- від 6 липня 2005 року (з послідуючими змінами та доповненнями згідно закону України від 18.02.2010), тому суд вважає за можливе застосувати до спірних відносин саме положення попередньої редакції КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України № 2747 VI, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод або законних інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України № 2747 VI, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволені адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Як вбачається із заперечень відповідача на позовну заяву, відповідач наголосив на пропущенні позивачем відповідного строку звернення до суду та просив відмовити у задоволенні позову на підставі приписів ст.ст. 99, 100 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, річний строк звернення та фактичну дату звернення позивача до суду, до розгляду підлягають позовні вимоги лише за період з 07 жовтня 2007 року. Таким чином розглядаючи вимоги позивача за 2007 рік, колегія суддів вважає за необхідне наголосити на наступному.
Дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»було зупинено на 2007 рік пунктом 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»від 19.12.2006 р. N 489-У, з урахуванням статті 111. Зазначеною статтею 111 було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року N 6-рп/2007 у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»(справа про соціальні гарантії громадян), визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням статті 111 цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Таким чином, з 09 липня 2007 року -дати ухвалення рішення Конституційним судом України N 6-рп/2007 -вищевказані норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»втратили чинність, отже з цього часу відновлено дію ст.6 Закону в повному обсязі.
Судом першої інстанції встановлено, що всупереч рішенню Конституційного Суду України відповідачем вказане підвищення позивачу за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в межах бюджетного року не перераховано і не виплачувалось.
Оскільки дата 07 жовтня 2007 року, яка визначена строком звернення до суду, припадає на період часу після ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення від 09.07.2007 року, яким визнано неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»щодо обмеження розміру соціальної допомоги -колегія суддів дійшла висновку про можливість задоволення заявлених позивачем вимог щодо отримання допомоги за 2007 рік саме з 07.10.2007 року по 31.12.2007 року.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем були доповнені заявлені вимоги, згідно чого позивач просив зобов'язати відповідача нараховувати та виплачувати відповідну грошову допомогу з 01 січня 2008 року. З приводу зазначеного, колегія суддів наголошує на наступному.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року № 107-УІ підпунктом 2 пункту 41 розділу II внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до яких «дітям війни»(крім тих на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Зміни внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України від 28.12.2007 року №107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), а отже лише з 22.05.2008 року позивач має право на підвищення пенсії за 2008 рік.
При визначенні граничного терміну виплат за 2008 рік слід враховувати, що діючим законодавством не передбачено зобов'язання на майбутнє, також слід враховувати, що у період після звернення позивача до суду та винесення рішення судом першої інстанції, відсутній факт відмови позивачу у здійсненні перерахунку з боку відповідача. Колегія суддів наголошує на тому, що зазначена вимога не відповідає змісту законодавства, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання та не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому щодо змінення правового регулювання суспільних відносин.
Отже з огляду на викладене можливо дійти обґрунтованого висновку про те, що задоволенню підлягають позовні вимоги щодо виплат соціальної допомоги за 2008 рік за період часу по 26 листопада 2008 року, а саме по дату винесення рішення судом першої інстанції.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає зміненню шляхом викладення резолютивної частини в іншій редакції з частковим задоволенням позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; п.1 ч.1 ст. 201; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва на постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 26 листопада 2008 року задовольнити частково.
Постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 26 листопада 2008 року -змінити.
Викласти резолютивну частину змінюваної постанови в наступній редакції :
«Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про поновлення строку звернення до суду, визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни» - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва щодо не перерахунку та не виплаті пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком -неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за 2007 рік за період часу з 07 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за 2008 рік за період часу з 22 травня 2008 року по 26 листопада 2008 року.
В решті позовних вимог відмовити».
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до законодавства протягом 20 днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Головуючий: / М.П. Коваль/
Суддя: /В.О. Потапчук/
Суддя: /Г.В. Семенюк/