донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
01.06.2011 р. справа №10/45пн
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Запорощенка М.Д.
суддів:Волкова Р.В.
Дучал Н.М.
За участю представників сторін:
від позивача:
від відповідача:
від скаржника:
від прокуратури: ОСОБА_1., за довіреністю
не з'явився
не з'явився ( Управління Держкомзему)
Пономарьов А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу В.о. прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради , Управління Держкомзему у м. Донецьку Донецької області
на рішення господарського суду Донецької області
від15.03.2011 року
у справі№10/45пн (суддя Любченко М.О.)
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Велес СВВ" м.Донецьк
до відповідача Донецької міської ради м.Донецьк
провизнання права
Рішенням господарського суду Донецької області від 15.03.2011 року у справі №10/45пн позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Велес СВВ”, м.Донецьк до Донецької міської ради, м.Донецьк задоволені повністю.
Визнано право Товариства з обмеженою відповідальністю „Велес СВВ”, м.Донецьк на оформлення та підписання усіх необхідних документів для укладання договору оренди земельної ділянки орієнтовною площею 374,7 га у Будьонівському районі міста Донецька із земель запасу та резерву колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства „Тепличний” для ведення сільськогосподарського виробництва шляхом розгляду вказаного питання на пленарному засіданні Донецької міської ради в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакції, яка діяла на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю „Велес СВВ” з заявою до Донецького міського голови.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду, в.о. прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради , Управління Держкомзему у м. Донецьку Донецької області звернувся з апеляційною скаргою про скасування рішення господарського суду, оскільки вважає, що воно прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування заявлених вимог скаржник посилається на те , що передача в оренду земельних ділянок здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування , що є його виключною компетенцією , відповідно до вимог Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", та за проектом відведення. Вважає , що суд , визнавши за позивачем право на оформлення документів для набуття в оренду певної земельної ділянки , фактично підмінив відповідний орган місцевого самоврядування і порушив вимоги ст. 11 Цивільного кодексу України та ст.ст. 26 і 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". При цьому , зауважує на тому , що за позивачем залишилося право отримання на аукціоні в оренду спірної земельної ділянки і це право фактично може бути набуто лише шляхом участі в аукціоні.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Велес СВВ" м.Донецьк, у письмових запереченнях та представник позивача в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечує , вважає їх необґрунтованими , а рішення суду законним та таким , що прийнято з урахуванням всіх обставин справи. При цьому , звертає увагу суду на те , що позивач в судовому порядку оскаржував по суті бездіяльність відповідача, який більш ніж три роки починаючи з лютого 2007р., не розглянув наданих документів та не прийняв ніякого рішення з цього приводу.
31.05.11р. до суду від відповідача , Донецької міської ради м.Донецьк , надійшло клопотання б/н про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю прибуття представника Ради , Головченко О.І., до судового засідання 01.06.11р. у зв'язку з перебуванням даного представника у інших судових засіданнях.
Дане клопотання судовою колегією відхилено , оскільки :
по-перше , заявником не доведено неможливості прибуття до судового засідання іншого представника Донецької міської ради ;
по-друге, відповідно до положень ч. 1 ст.102 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення місцевого господарського суду розглядається у двомісячний строк з дня постановлення ухвали про прийняття апеляційної скарги до провадження. Ухвала про порушення апеляційного провадження була прийнята судовою колегією 05.04.11р.
За приписами ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України у виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.
Клопотань про продовження строку розгляду справи до суду жодною з сторін не заявлено, в зв'язку з чим у судової колегії відсутні підстави та можливості щодо відкладення розгляду апеляційної скарги.
Крім того , слід зазначити , що про час та місце розгляду апеляційної скарги сторони були сповіщені належним чином, що підтверджується матеріалами справи, при цьому явка не визнавалась обов'язковою.
Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів, та керуючись статтею 75 Господарського процесуального кодексу України -справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Згідно зі ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників учасників процесу , що були присутні в засіданні суду, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, судова колегія встановила наступне.
07.02.2007р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Велес СВВ" м.Донецьк звернулося до Донецького міського голови з заявою про надання земельної ділянки строком на 5 років площею 374,7 га із земель сільськогосподарського призначення (резервний фонд запасу) на території Донецької міської ради ( а.с. 32).
Резолюцією , здійсненої на означеній заяві, Голова Донецької міської ради просив відповідальних осіб розглянути цю заяву , та в разі , якщо зі землі не використовуються під забудову , надати їх в оренду.
Товариством з обмеженою відповідальністю „Велес СВВ” були одержані наступні погоджувальні документи:
- лист №01-1 від 23.02.2009р. управління культури і туризму Донецької міської ради;
- лист №415 від 10.03.2009р. Донецької міської санітарно-епідеміологічної станції;
- висновок №01/17-1139 від 11.03.2009р. Головного управління містобудування і архітектури Донецької міської ради;
- висновок №05/684 від 11.03.2009р. відділу регуляторної політики Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області;
- висновок №05-6-2136 від 30.06.2009р. управління Держкомзему у місті Донецьку Донецької області;
- висновок б/н від 09.07.2009р. постійної комісії міської ради з питань архітектури, містобудування та землекористування.
Позивач звернувся до органів місцевого самоврядування з листом №1 від 16.12.2010р. (а.с. 40) про надання Товариству з обмеженою відповідальністю „Велес СВВ” в оренду спірної земельної ділянки.
Листом №72исх-вх4998 від 21.01.2011р. управління земельних ресурсів Донецької міської ради, позивача було повідомлено про неможливість передачі в оренду спірної земельної ділянки ( а.с. 41).
Підставою для відмови в продовженні відведення спірної земельної ділянки вказано ті обставини, що внаслідок внесення змін до Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі” отримання права оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, на теперішній час відбувається виключно за результатами проведення земельних торгів.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, заслухавши пояснення та доводи повноважних представників сторін , що були присутні в судовому засіданні, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку про обґрунтованість апеляційної скарги, та не відповідність оскарженого судового акта зі справи вимогам чинного законодавства з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору між сторонами визначено визнання права на оформлення та підписання усіх необхідних документів для укладання договору оренди земельної ділянки шляхом розгляду вказаного питання на пленарному засіданні Донецької міської ради в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакції, яка діяла на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю „Велес".
Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України “Про оренду землі ”, ст.ст. 792-797 Цивільного кодексу України, а також іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на їх виконання.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини -це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель (стаття 4 Земельного кодексу України).
Стаття 12 Земельного кодексу України встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин. Зокрема, до їх повноважень належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності; додержання земельного та екологічного законодавства.
Відповідно до ст.ст. 140, 142-146 Конституції України, ст. 26, 33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні ” повноваження у галузі земельних відносин на території міст можуть бути делеговані місцевою радою виконавчим органам ради, одним з яких за нормами ст. 11 даного Закону є виконавчий комітет.
Відповідно до положень ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Зазначена норма Земельного кодексу України кореспондується з вимогами ст. 16 Закону України “Про оренду землі”, відповідно до якої необхідною передумовою укладення договору оренди землі визначено згоду орендодавця передати земельну ділянку в оренду.
Тобто, необхідною умовою набуття позивачем права оренди землі є ухвалення Донецькою міською радою відповідного рішення, в порядку, передбаченому Законом України “Про місцеве самоврядування”.
Відповідно до пункту тридцять четвертого статті 26 пункту другого статті 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні ” питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради -сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Таким чином, вищенаведеними правовими нормами встановлено, що підставою передачі в оренду земельних ділянок державної форми власності є рішення відповідних органів.
Із наданих до матеріалів справи доказів вбачається, що Донецькою міською радою не приймалось рішення про надання позивачу в оренду спірної земельної ділянки або відмову .
З огляду на це, судова колегія вважає , що задоволення позову прямо суперечить положенням частини 1 ст. 13 Конституції України, згідно з якою право власності на землю від імені Українського народу здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
При цьому , слід звернути увагу на те , що обраний позивачем спосіб захисту , як то визнання права на оформлення та підписання усіх необхідних документів для укладання договору оренди земельної ділянки шляхом розгляду вказаного питання на пленарному засіданні Донецької міської ради в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакції, яка діяла на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю „Велес СВВ” з заявою до Донецького міського голови, не відповідає встановленим законом способам захисту прав та законних інтересів , а також не призводить до жодних правових наслідків , що відновлюють порушені права та законні інтереси позивача.
Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду по даній справі не відповідає фактичним обставинам справи, чинному законодавству, а мотиви, з яких надані заява про перевірку рішення є підставою для його скасування.
Відповідно до положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України сплата державного мита за подання позовної заяви та апеляційної скарги підлягає віднесенню на позивача.
Керуючись ст. ст. 49, 93, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу В.о. прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради , Управління Держкомзему у м. Донецьку Донецької області на рішення господарського суду Донецької області від 15.03.2011 року у справі № 10/45пн - задовольнити.
Рішення господарського суду Донецької області від 15.03.2011 року у справі № 10/45пн - скасувати.
Відмовити у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Велес СВВ" м.Донецьк до Донецької міської ради м.Донецьк про визнання права Товариства з обмеженою відповідальністю „Велес СВВ”, м.Донецьк на оформлення та підписання усіх необхідних документів для укладання договору оренди земельної ділянки орієнтовною площею 374,7 га у Будьонівському районі міста Донецька із земель запасу та резерву колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства „Тепличний” для ведення сільськогосподарського виробництва шляхом розгляду вказаного питання на пленарному засіданні Донецької міської ради в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакції, яка діяла на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю „Велес СВВ” з заявою до Донецького міського голови.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Велес СВВ" м.Донецьк на користь державного бюджету України державне мито в сумі 42,50грн. за подання апеляційної скарги .
Доручити господарському суду Донецької області видати відповідний наказ.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом місяця.
Результати розгляду апеляційної скарги оголошені в судовому засіданні.
Повний текст постанови підписаний 01.06.11р.
Головуючий М.Д.Запорощенко
Суддя Р.В.Волков
Суддя Н.М.Дучал