Рішення від 09.06.2011 по справі 5024/1005/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.06.2011 Справа № 5024/1005/2011

Господарський суд Херсонської області у складі судді Клепай З.В. при секретарі Буюклу І.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Прокурора м.Херсона в інтересах держави в особі

позивача - Херсонської міської ради, м. Херсон

3-я особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Держкомзему у м. Херсоні

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Херсон

про стягнення 79 065 грн. 75 коп.

за участю представників сторін:

від прокуратури: Декалюк Д.Е. - посвідчення НОМЕР_1 від 15.10.2008р.

від позивача - ОСОБА_3 - посвідчення №2582 від 2010р., довіреність №9-835-9/21 від 09.11.2010р.

від відповідача - ОСОБА_4 - представник, довіреність від 08.06.2011р., посвідчення від 14.09.201ор.

від третьої особи - не прибув;

Прокурор м. Херсона звернувся з позовом в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі за період з 11.10.09р. по 13.12.10р. у сумі 79065 грн. 75 коп.

Позивач у судовому засіданні свою думку щодо позову не повідомив.

Третя особа на стороні позивача, повідомлена належним чином про час та місце судового засідання, свого представника у судове засідання не направила, клопотання про відкладення розгляду справи не заявила.

Відповідач проти позову заперечує на тій підставі, що згідно п. 1.3. Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. № 18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006р. № 388/12262 нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру, зокрема, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Відповідно до п.п. 3.3, 3.5 Порядку при визначенні нормативної грошової оцінки одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів використовується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки. Враховуючи положення зазначених нормативно-правових актів, відповідач здійснив розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку з врахування коефіцієнту 0,5, адже на зазначеній ділянці відбувається будівництво і жодних об'єктів закінченого будівництва на ній не розташовано. У передбачені законом строки відповідач подав до ДПІ у м. Херсоні відповідну звітність.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши представників сторін та прокурора, суд -

ВСТАНОВИВ:

17 листопада 2008 року між ПП ОСОБА_1 та Херсонською міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки (далі за текстом - Договір), площею 0,4220 га., що розташована по АДРЕСА_1, строком до 10.10.2013р. - землі відведені під будівництво (будівництво на яких не розпочате).

Відповідно до п. 9 Договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, згідно з рішенням міської ради № 717 від 31.01.2008 р. у розмірі 9% від нормативної грошової оцінки землі, що на поточний рік становить 13988,03 грн., після введення об'єкту в експлуатацію розрахунок розміру орендної плати необхідно перерахувати, але не пізніше 10.10.2009р.

Пункт 10 Договору передбачає, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексу інфляції.

Орендна плата справляється також у випадках, якщо орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору.

В обґрунтування позовних вимог прокурором зазначено, що відповідач в порушення вимог п. 9 договору оренди землі не доплатив за 2009 рік орендну плату в сумі 13579, 37 грн. та за 2010 рік - 65486,38 грн., оскільки рішенням міської ради №717 від 31.01.08р.та п.13 договору оренди землі передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнти індексації, визначених законодавством; - в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.З рішення міської ради №717 від 31.01.2008 «Про встановленні розмірів орендної плати за земельні ділянки» Управлінню земельних ресурсів м. Херсоні Херсонської області (ОСОБА_2) при підготовці витягів з нормативної грошової оціни земельних ділянок вважати максимальним терміном на освоєння ділянок, де заплановано будівництво об'єктів один рік.

Продовження строків на освоєння ділянок може бути здійснено на підставі документів, що підтверджують розрахункову тривалість будівництва.

Згідно інформації наданої Управлінням Держкомзему у м. Херсоні нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,4220 га, яка перебуває в оренді ПП ОСОБА_1 під будівництво автосервісного підприємства по АДРЕСА_1 згідно з договором оренди від 21.01.2009 №040971300016 становить:

- за 2008 рік - 155422,60 (розрахунок здійснений як за об'єкт, який знаходиться у стадії будівництва) - за період з 21.01.2009 по 10.10.2009 - 178928,00 грн. (розрахунок здійснений за об'єкт, який знаходиться в стадії будівництва) - за період з 11.10.2009 по 21.12.2009 - 894682,20 грн. (пораховано як за діючий об'єкт);

- за період з 01.01.2010 по 13.12.2010 - 947896,40 грн (пораховано як за діючий об'єкт):-за період з 14.12.2010 по 31.12.2010 - 189562,40 грн. (розрахунок здійснений як за об'єкт, який знаходиться в стадії будівництва)

За періоди з 10.10.2008 (дата рішення, яким надавалась в оренду земельна ділянка) по 10.10.2009 був врахований коефіцієнт 0,5, який застосовується для об'єктів, що знаходяться в стадії будівництва, оскільки згідно з рішенням міської ради №717 31.01.2008 вважається максимальним терміном освоєння ділянок, де запланував будівництво об'єктів 1 рік.

Прокурор вважає, що відповідач нарахував орендну плату з порушенням умов договору, оскільки в порушення вимог п.9 договору оренди ФОП ОСОБА_1 не здійснив перерахунок розміру орендної плати з 10.10.2009 у зв'язку із збільшенням нормативної грошової оцінки земельної ділянки через врахування коефіцієнту функціонального призначення земельної ділянки 2,5, який застосовується для об'єктів, що закінчені будівництвом та є діючими.

Розглядаючи вимоги прокурора господарський суд виходить із того, що між сторонами даного спору був укладений договір оренди землі.

Згідно акта приймання-передачі зазначена земельна ділянка була передана відповідачу у користування 21.01.09р. Відповідно до пункту 4 Договору на момент укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки (без застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки) становила 155422 грн. 60 коп. Умовами договору не передбачено, що після набрання чинності договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначається (змінюється) на протязі дії договору, а лише передбачено необхідність перерахування розміру орендної плати після введення об'єкту в експлуатацію, але не пізніше 10.10.09р.

Відповідно до статті 2 закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки землі. За правилами статей 5, 15 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб'єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач. Статтями 13, 14, 19 Закону України "Про плату за землю" визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності -договір оренди такої земельної ділянки. Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Відповідно до статей 13, 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі -це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесено орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, справляється виключно у грошовій формі. Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи. З аналізу викладених законодавчих норм, які регулюють сплату орендної плати за землю, вбачається обов'язковість здійснення орендної плати виключно на умовах, узгоджених сторонами договору оренди землі, а будь-які зміни орендної плати у грошовому виразі вимагають погодження сторін, а в разі не досягнення згоди з цього приводу в судовому порядку, як це передбачено статтями 23, 30 Закону України "Про оренду землі".

Той факт, що у договорі передбачена можливість зміни орендної плати не означає, що така зміна може бути здійснена в односторонньому порядку. До того, якщо необхідність перерахування орендної плати за твердженням прокурора, покладена на відповідача, а він не виконав договірне зобов'язання, не означає обов'язок відповідача сплатити орендну плату у розмірі більшому, ніж це передбачено договором, а означає, що можуть бути заявлені вимоги про зобов'язання відповідача виконати його зобов'язання по договору, здійснити перерахунок орендної плати та надати його для узгодження орендарю та здійснити заходи по зміні умов договору. Дії по внесенню змін до договору можу здійснити і орендодавець, тобто позивач по справі. Доказів, що такі зміни до договору були внесені за пропозицією будь - якої із сторін, матеріали справи не містять.

До того ж із матеріалі справи вбачається, що зміна орендної плати планувалась сторонами у зв'язку з тим, що на момент внесення змін відповідач повинен був ввести в експлуатацію об'єкт, під будівництво якого йому надавалась земельна ділянка і функціональне значення земельної ділянки повинно було змінитись, тобто не надання земельної ділянки під будівництво, а земельна ділянка комерційного значення, на якій розташовані об'єкти торгівлі, транспортні засоби, та для їх ремонту, у зв'язку з чим повинен змінитись коефіцієнт функціонального використання.

Фактично об'єкт в експлуатацію не зданий і підстав для перерахування орендної плати не вбачалось.

Таким чином оскільки орендна плата вносилась відповідачем відповідно до умов договору підстав для задоволення позову не вбачається.

Керуючись ст.ст.82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.В задоволені позову відмовити.

Суддя З.В. Клепай

Дата підписання рішення 10.06.2011р.

відповідно до вимог ст. 84 ГПК України