Рішення від 01.06.2011 по справі 5016/795/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" червня 2011 р. Справа № 5016/795/2011(4/49)

м. Миколаїв

За позовом: Миколаївської міської ради, 54027, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20.

До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Кворум», 54003, м. Миколаїв, вул. Гречишникова, 52.

про: внесення змін до договору оренди землі від 12.10.2004 року № 2716.

Суддя Ткаченко О.В.

Представники:

Від позивача:. ОСОБА_1., довіреність від 20.01.2010 р.

Від відповідача:ОСОБА_2., довіреність від 02.02.2011 р.

Суть спору: Позивач звернувся до господарського суду з позовом про внесення змін до договору оренди землі, який зареєстровано в книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської ради 12.10.2004р. за № 2716, виклавши частину 1 пункту 4.2 розділу 4 договору оренди землі у наступній редакції: “Річна орендна плата за земельну ділянку (2 333 кв.м.) встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки”.

Відповідач проти позову заперечує, вказуючи у відзиві, що підстави для застосування частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України відсутні, а Закон України від 03.06.2008 року “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, (яким внесені зміни до статті 21 Закону України “Про оренду землі” щодо визначення орендної плати за землі, що перебувають у комунальній власності, у розмірі не меншому трикратного розміру земельного податку), статтю 288 Податкового кодексу України, не має зворотньої дії в часі.

Розглянувши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін -господарський суд

встановив:

Рішенням Миколаївської міської ради від 20.07.2004 р. № 22/8 відповідачу було надано в оренду строком до 07.06.2012 року земельну ділянку площею 2333 кв.м., із них 322 кв.м зараховано до земель комерційного призначення, а 2011 кв.м -до інших відкритих земель для обслуговування автозаправної станції по вул. Гречишникова, 52.

На підставі вказаного рішення між сторонами було укладено договір оренди землі, зареєстрований в книзі записів договорів оренди землі 12.10.2004 року за № 2716.

Відповідно до п. 4.2. договору, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 1,5 % від її нормативної грошової оцінки.

Як свідчить лист (вих. № 273/211/14/10 від 31.01.2011 року) позивачем була направлена, а відповідачем отримана пропозиція про внесення змін до договору оренди землі від 12.10.2004р. № 2716 та проект договору про зміни до договору оренди землі, яким було передбачено збільшення розміру орендної плати до 3% від її нормативної грошової оцінки. (а.с. 17, 18).

Відповідач на пропозицію позивача про внесення змін до договору оренди землі не відреагував, договір про зміни до договору оренди землі не підписав.

Враховуючи, що відповідач не прийняв вказану пропозицію, позивач звернувся з позовом до суду, в обґрунтовання посилаючись на Закон України від 03.06.2008 року “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, (яким внесені зміни до статті 21 Закону України “Про оренду землі” щодо визначення орендної плати за землі, що перебувають у комунальній власності, у розмірі не меншому трикратного розміру земельного податку), статтю 288 Податкового кодексу України, в якій також визначена орендна плата за землю, яку орендує відповідач, у розмірі не меншому трикратного розміру земельного податку.

Встановивши обставини справи, дослідивши докази, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтями 5 та 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Приписами статті 19 Закону України “Про плату за землю” встановлено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Відповідно до п.35 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядуванні в Україні" зазначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Згідно ст.ст. 59, 73 Закону України "Про місцеве самоврядуванні в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Порядок визначення розміру орендної плати за землю в залежності від цілей використання земельних ділянок встановлено рішенням Миколаївської міської ради від 04.09.2009 р. № 36/64.

Рішенням Миколаївської міської ради від 04.09.2009р. № 36/64 попереднє рішення Миколаївської міської ради від 21.03.2002р. № 41/13 визнано таким, що втратило чинність, та встановлено, що у разі, якщо по діючих договорах оренди землі розмір орендної плати менше трикратного розміру земельного податку необхідно забезпечити перегляд умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю. При перегляді умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю збільшити розмір орендної плати до трикратного розміру земельного податку.

Прийняття та затвердження зазначеного порядку визначення розміру орендної плати за землю було обумовлено внесенням змін до ч. 4 ст. 21 Закону України “Про оренду землі”, які на підставі Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України2756-VI від 02.12.2010, були виключені.

Разом з тим, за приписами Податкового кодексу України, який вступив в дію з 01.01.2011 р., розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (п.288.4-288.5.1 ст. 288 Податкового Кодексу України).

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу (п. 274.1 ст. 274 Податкового Кодексу України). Оскільки ставка земельного податку це 1% нормативної грошової оцінки землі, то трикратний розмір земельного податку дорівнює 3% нормативної грошової оцінки землі.

Аналіз вказаних вище норм законодавства свідчить про те, що рішенням Миколаївської міської ради для приведення у відповідність до земельного та податкового законодавства прийнято та затверджено новий Порядок визначення розміру орендної плати за землю, який не може бути меншим за трикратний розмір земельного податку, встановленого ст. 274 ПК України.

Рішення Миколаївської міської ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на території м. Миколаєва підприємствами, установами та організаціями.

Згідно ч. 1, 2, 4 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Враховуючи, що прийняття Миколаївською міською радою рішення від 04.09.2009р. № 36/64 , яке є обов'язковим для виконання відповідачем, а також зміна податкового законодавства України є істотною обставиною, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Миколаївською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кворум», який зареєстровано у книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської ради 12.10.2004р. за № 2716, виклавши частину 1 пункту 4.2 розділу 4 договору оренди землі у наступній редакції:

“Річна орендна плата за земельну ділянку (2333 кв.м.) встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки”.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Кворум» (54003, м. Миколаїв, вул. Гречишникова, 52, код 32332458) на користь Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, код 26565573) суму 85,00 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.) витрат по сплаті держмита та 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Суддя О.В.Ткаченко

Повне рішення складено: «06» червня 2011 року