ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
02 червня 2011 р. Справа № 5010/940/2011-6/36
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Грица Ю. І. , при секретарі судового засідання Строїч П. П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: ВАТ"Прикарпаттяобленерго" в особі філії Івано-Франківського РЕМ, вул. Індустріальна, 34, м.Івано-Франківськ,76000
до відповідача: ЖЕО №4 вул. Військова,1, м.Івано-Франківськ,76000
про стягнення заборгованості у сумі 11 024 грн. 63 коп., з яких 3 577 грн. 11 коп. пеня, 5 861 грн. 01 коп. - інфляційні збитки та відсотки річних у розмірі 1 586 грн. 51 коп.,
за участю представників сторін:
Від позивача: юрист ОСОБА_1., (довіреність № 249 від 15.02.11)
Від відповідача: представник ОСОБА_2., (довіреність № 001 від 04.01.11)
заявлено позов про стягнення коштів у сумі 11 024 грн. 63 коп., з яких 3 577 грн. 11 коп. пеня, 5 861 грн. 01 коп. - інфляційні збитки та відсотки річних у розмірі 1 586 грн. 51 коп.
Позовні вимоги мотивовано тим, що в порушення умов договору № 601 укладеного між сторонами 20.10.09 споживач не провів своєчасно та в повній мірі розрахунку за спожиту електроенергію за період з січня 2009року по квітень 2011року в зв"язку з чим, виходячи з умов договору та чинного законодавства за прострочення оплати у спірному періоді, нараховано споживачу пеню, річні та інфляційні втрати, як плату по простроченому грошовому зобов"язанню.
Представник позивача позов підтримав. Зазначив, що правова природа 3%відсотків річних та інфляційних збитків є самостійним способом захисту прав і забезпечення виконання зобов"язання . Нарахування пені здійснено у відповідності з умовами договору.
Представник відповідача позов не визнає з огляду на те, що ЖЕО №4 є дотаційною державною організацією та отримує грошові кошти лише від населення(безпосереднього споживача) та дотації з бюджету, кошти з відшкодування субсидій і пільг. Оплата субсидій і пільг здійснюється виконавчим комітетом Івано-Франківської міськради після відповідного фінансування. Враховуючи, що більшість мешканців гуртожитків користуються субсидіями по оплаті комунальних послуг в тому числі і за енергоносії, то кошти на їх відшкодування поступають до позивача в інший час ніж дата оплати електроенергії згідно договору (відповідно до перерахування міськвиконкомом), що і призводить до затримки по оплаті електроенергії. Зазначає, що слід також враховувати і несвоєчасні оплати комунальних послуг самими мешканцями гуртожитків і будинків, що перебувають на обслуговуванні ЖЕО.А також зазначає, що до 01.01.11 не було передбачено нарахування пені населенню за несвоєчасну оплату електроенергії. За таких обставин, відповідач, як організація, що надає послуги власникам (наймачам) квартир по обслуговуванню будинків та прибудинкових територій , не вбачає своєї вини у затримці платежів за спожиту мешканцями електроенергію. Крім того, подав суду лист №7-12/742 від 26.05.11 Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міськради про те, що централізовані розрахунки з пільг та субсидій за квартплату в рахунок погашення заборгованості за спожиту електроенергію перед ПАТ "Прикарпаттяобленерго" проводяться щомісячно.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази, надавши їм правову оцінку, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання укладеного між сторонами договору №601 від 20.10.09 про постачання електричної енергії постачальник надав споживачу за договором електроенергію за період з січня 2009року по квітень 2011 року.
Відповідно до виставлених рахунків за цей період споживач в силу договірних зобов"язань повинен був сплатити за спожиту електроенергію протягом 5 операційних днів з дня отримання споживачем рахунку.
Як свідчать обставини справи, оплата за спожиту електроенергію вчасно проведена ЖЕО не була.
Виходячи з п.4.2.1 договору, за прострочення платежів споживачу нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожен день прострочки, 10% річних та інфляційні збитки.
Згідно ст.611 ЦК України у разі порушення зобов"язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом зокрема у вигляді сплати неустойки.
У відповідності до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення зобов"язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов"язання за кожен день прострочення виконання.
Однак, при цьому виходячи зі змісту ст.614 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Дана норма кореспондується з положенням ст.218 ГК України.
У спірному випадку, із зібраних у справі доказів випливає, що відповідач безпосередньо не є споживачем електричної енергії, оскільки згідно статуту та довідки з ЄДРПОУ є комунальною дотаційною державною організацією, яка має право здійснювати лише надання послуг власникам (наймачам) квартир по обслуговуванню будинків та прибудинкових територій, які перебувають на балансі та отримує грошові кошти від населення (безпосереднього споживача) та дотації з бюджету, кошти з відшкодування субсидій і пільг. При цьому, оплата субсидій і пільг по комунальних платежах в т.ч. і за електроенергію, якими користуються населення, здійснюється виконавчим комітетом Івано-Франківської міськради після відповідного фінансування. Даний факт підтверджено листом №7-12/742 від 26.05.11 Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міськради про те, що централізовані розрахунки з пільг та субсидій за квартплату в рахунок погашення заборгованості за спожиту електроенергію перед ПАТ "Прикарпаттяобленерго" проводяться щомісячно на підставі спільних протокольних рішень. Крім того, слід враховувати також і несвоєчасність платежів населення за комунальні послуги.
За таких обставин, суд дійшов висновку щодо відсутності вини відповідача (ЖЕО №4) у затримці платежів по сплаті за спожиту електроенергію, яка б проявлялася в умислі чи необережності останнього щодо виконання конкретних зобов"язань, а відтак позовні вимоги щодо стягнення пені в сумі 3577грн.11коп., 5861грн.01коп. інфляційних збитків, 1586грн.51коп. відсотків річних, не підлягають задоволенню.
Судові витрати понесені позивачем, згідно ст.49 ГПК України, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.124 Конституції України, ст. 549, 611,614, 625 Цивільного кодексу України, ст.218 Господарського кодексу України, ст.49, ст. 82, 83-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
в позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Грица Ю. І.
Повне рішення складено 07.06.11
Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"
________________ Сивак І. М. 07.06.11