31.05.11р.Справа № 20/5005/6141/2011
за позовом Прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровська
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фематек-Україна", м. Дніпропетровськ про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Пархоменко Н.В.
Представники:
від прокурора: помічник прокурора Самарського району Бєлік В.О., посвідчення №195 від 09.12.10р.
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 7/11-458 від 12.04.11р.
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 149 від 30.05.11р.
Суть спору :
Прокурор Самарського району м. Дніпропетровська звернувся з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради та просить змінити п.3.2 Договору оренди землі від 16.11.2001 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фематек-Україна", виклавши його в такій редакції: "п.3.2 Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі (у гривнях), встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, вноситься на розрахунковий рахунок Дніпропетровської міської ради. який попередньо в письмовій формі уточнюється орендарем щорічно, на початку бюджетного року щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року".
31.05.2011 року позивач надав уточнення до позовної заяви в якій просить замінити п.3.2 Договору оренди земельної ділянки укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фематек-Україна" від 16.11.2001 року, виклавши його в такій редакції: "п.3.2 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податкового кодексу України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Відповідач у відзиві від 31.05.2011р., проти позову заперечує, оскільки вважає що: позивач не надав жодних доказів щодо порушення інтересів держави в особі Дніпропетровської міської ради при укладенні та виконанні договору оренди земельної ділянки від 16.11.2001 року. Також позивачем не наведено жодної обставини, не доведено жодного факту стосовно істотного порушення договору оренди відповідачем, або істотної зміни обставин, які стосуються договору оренди і які могли б стати правою підставою для зміни договору.
31.05.2011р. в судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін , оцінивши докази в сукупності, господарський суд, -
01 листопада 2001 року між Дніпропетровською міською радою та Товариства з обмеженою відповідальністю "Фематек-Україна" було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,4005га, що знаходиться за адресою: Дніпропетровськ, вул. Курсанта Скоробогатька, 2 , кадастровий номер 84441034 .
Земельна ділянка надається до 20.09.2016 р. Після закінчення терміну договору його дія скінчується. (пункт 2.1. договору).
Згідно п. 3.2 вказаного договору орендна плата вноситься “Орендарем” виключно у грошовій формі в розмірі земельного податку щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і вноситься на рахунок місцевого бюджету .
Відповідно до пункту 3.3. розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку.
Законом України Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007року було внесено зміни до частини 4 статті 21 Закону України “Про оренду землі”, які набули чинності з 01.01.2008року , а саме зазначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: - для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.
22.05.2008року рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 визнані неконституційними положення Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, тому зміни до частини 4 статті 21 Закону України „Про оренду землі„ в тій же редакції повторно були внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008року, які набули чинності 04.06.2008року.
Вищевказані зміни діяли до 01.01.2011р.
01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011р. регулюються виключно Податковим Кодексом України.
Згідно зі статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Пункт 5 статті 288 цього кодексу встановлює, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, а річна сума платежу згідно підпункту 288.5.1. не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюються цим розділом.
Таким чином, розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, а спірний договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству.
Згідно статті 30 Закону України “Про оренду Землі” та розділу 8 Договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін, У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.
Міська рада неодноразово пропонувала відповідачу укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки з метою приведення розміру орендної плати за землю у відповідність, лист № 7/5-555/999 від 20.05.2009р.
Після набрання чинності Податковим кодексом України Дніпропетровська міська рада прийняла Рішення №216/8 від 02.02.2011р. „Про прийняття рішень міської ради т а деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства” яким встановили розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у міні- мальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.
Міська рада листом № 7/22-185 від 18.02.2011р. повідомила орендарів земельних ділянок про приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог законодавства, вищезазначений лист був надрукований у газеті „ Наше Місто” 22.02.2011р.
На день розгляду справи договір оренди землі до вимог законодавства не приведено.
Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 652 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
За змістом статті 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчиняється в такій самій формі, що й договір. Оскільки відповідно до статті 20 Закону “Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, то зміни, які вносяться шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди землі, набувають чинності після їх державної реєстрації.
Відповідно до частини 3 статті 173 Господарського кодексу України сторони можуть за взаємною згодою конкретизувати або розширити зміст господарського зобов'язання в процесі його виконання.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається. Сторона, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором , а при недосягненні згоди між сторонами, щодо змін договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Аналогічне положення містить стаття 30 Закону України “Про оренду землі”, згідно з якою зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Розглянувши заперечення відповідача, суд вважає їх необґрунтованими оскільки законодавчо змінено розмір орендної ставки, а відповідно до пункту 3.3. розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку, тобто суд вбачає наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди землі.
Згідно частини 3 статті 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку , зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Приймаючи до уваги викладене позов підлягає повному задоволенню.
Відповідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати відносяться на відповідача. .
Керуючись статтями 49, 82-84, 116, Господарського процесуального кодексу України , господарський суд ,-
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до пункту 3.2. договору оренди земельної ділянки від 16.11.2001року, укладеного між Дніпропетровською міською радою Товариством з обмеженою відповідальністю "Фематек-Україна" (ЗКПО 30688127) виклавши його в наступній редакції :
"п.3.2 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фематек-Україна" (49030, м. Дніпропетровськ, вул. Коцюбинського, 12, код ЄДРПОУ 30688127) в доход Державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка,7, р/р 31118095700005 відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012; код ЄДРПОУ 24246786) - 85 (вісімдесят п'ять ) грн.00коп. держмито.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фематек-Україна" (49030, м. Дніпропетровськ, вул. Коцюбинського, 12, код ЄДРПОУ 30688127) в доход Державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка,7, р/р 3121125970000505 відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012; код ЄДРПОУ 24246786) - 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат по сплаті інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Н.В. Пархоменко
Повне рішення складено
06.06..2011р.