23.05.11р.Справа № 5005/3898/2011
За позовом Прокурора м.Орджонікідзе Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області, м.Орджонікідзе
до Суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, м.Орджонікідзе Дніпропетровської області
про стягнення збитків, заподіяних користуванням земельною ділянкою, в сумі 10 152,34 грн.
Суддя Боділовська М.М.
Представники:
За участю прокурора Денисенко Д.В., посвідчення № 255.
Від Позивача: не з"явився
Від Відповідача: не з"явився
Розглядається позов Прокурора м.Орджонікідзе Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Орджонікідзевської міської ради, м.Орджонікідзе Дніпропетровської області до Суб"єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1, м.Орджонікідзе Дніпропетровської області про стягнення збитків, заподіяних користуванням земельною ділянкою, в сумі 10 152,34 грн.
Розгляд справи відкладався, в зв"язку з відсутністю представників Позивача і Відповідача і неподанням витребуваних судом документів.
Прокурор і Позивач підтримують позовні вимоги.
Надіслана Відповідачу за адресою, зазначеною в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ухвала суду про час та місце розгляду справи повернута поштою з відміткою про витік строку зберігання. Згідно ст.64 Господарського процесуального кодексу України, у разі відсутності сторони за адресою, зазначеною в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена належним чином.
За вказаних обставин справа розглядається за навними в ній матеріалами, відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення, відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення Прокурора і Позивача, господарський суд-
Встановив:
Відповідно до п. 2 статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладається обов'язок представляти інтереси держави в суді у випадках, визначених законом. Стаття 36-1 Закону України «Про прокуратуру»передбачає можливість звернення прокурора до суду в інтересах держави при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно ч. З ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, в позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Інтереси держави у пред'явленій прокуратурою м. Орджонікідзе позовній заяві полягають в тому, що безкоштовне користування землею перешкоджає регулюванню земельних відносин, створенню умов для раціонального використання й охорони земель, поліпшенню навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»земля, як природний ресурс загальнодержавного значення, - підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, в зв'язку з чим органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є Орджонікідзевська міська рада Дніпропетровської області.
В результаті проведеної прокуратурою м. Орджонікідзе перевірки дотримання суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_1 земельного законодавства встановлено наступне:
08.04.2005 року, згідно договору купівлі-продажу, Відповідач придбав у ЗАТ «Орджонікідзевської автобази»у власність шиноремонтну дільницю цегляну Е, інв. № 1004, загальною площею 449,5 кв.м., яка знаходиться у АДРЕСА_1. 08.04.2005 року Договір купівлі-продажу вказаної шиноремонтної дільниці нотаріально посвідчено приватним нотаріусом ОСОБА_2 та здійснено запис у реєстрі нотаріальних дій № 1469.
Рішенням XXXIV сесії четвертого скликання Орджонікідзевської міської ради № 58 від 03.08.2005 року «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватному підприємцю ОСОБА_1.»вилучено у ВАТ «Орджонікідзевська автобаза»земельну ділянку площею 861,0 кв.м. з причини продажу шиноремонтної дільниці приватному підприємцю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1. Другим пунктом даного рішення Відповідачу надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 861,0 кв.м. з метою передачі її в оренду для обслуговування та експлуатації будівлі шиноремонтної дільниці, розташованої за адресою: АДРЕСА_1. Пунктами 3 та 4 вказаного рішення передано ПП ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку площею 861,0 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1, та зобов'язано Відповідача подати для розгляду та затвердження до Орджонікідзевської міської ради проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в установленому законом порядку.
15.08.2005 року між Орджонікідзевською міською радою та Відповідачем було укладено договір оренди землі спірної земельної ділянки строком з 01.06.2005 року по 01.06.2006 року.
Як встановлено перевіркою, Відповідач не вжив заходів для оформлення в установленому законом порядку технічної землевпорядної документації на вищезазначену земельну ділянку та не надав її для затвердження до Орджонікідзевської міської ради, а після сплину строку дії договору оренди, не переуклавши його, продовжив використовувати земельну ділянку площею 861,0 кв.м. для обслуговування власної нежитлової будівлі, розташованої по АДРЕСА_1 без достатніх на те правових підстав та без наявності правовстановлюючих документів.
В період з 06.07.2006 року по 16.03.2011 року у відділ архітектури виконкому Орджонікідзевської міської ради заява від ПП ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 про розгляд технічної землевпорядної документації по відведенню в оренду земельної ділянки загальною площею 861,0 кв.м. не надходила та технічна документація не розглядалась.
СПД ФО ОСОБА_1 не обліковується в податковій інспекції як платник податку за землю. За період з 01.02.2008 року по 18.03.2011 року по вказаному платнику відсутня сплата по земельному податку та орендній платі.
Висновок до технічної землевпорядної документації на площу 861,0 кв.м. відділом Держкомзему у м. Орджонікідзе Дніпропетровської області ПП ОСОБА_1 не надавався.
Встановлено, що Відповідач без достатніх правових підстав використовує для обслуговування власної нежитлової будівлі, розташованої по АДРЕСА_1 земельну ділянку загальною площею - 861,0 кв.м., що належить територіальній громаді на праві комунальної власності без належно оформлених правовстановлюючих документів, чим обмежує право користування власником - територіальною громадою м. Орджонікідзе вищевказаною земельною ділянкою. Крім того, діями Відповідача місцевому бюджету завдані збитки в сумі 10 152,34 грн., розмір яких визначено комісією по визначенню розмірів збитків, заподіяних власнику землі - територіальній громаді м. Орджонікідзе за фактичне використання земельної ділянки ПП ОСОБА_1 площею 861,0 кв.м. по АДРЕСА_1, за період з 01.03.2010 року по 01.02.2011 року, створеною 25.03.2010 року рішенням виконавчого комітету Орджонікідзевської міської ради № 92 відповідно до ст. 157 Земельного кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року „Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" та затвердженою рішенням виконавчого комітету № 54 від 23.02.2011 року.
Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного Кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відшкодування заподіяних збитків.
Загальні підстави та порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлений статтями 156, 157 Земельного кодексу України.
Згідно статті 157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» збитки, неодержані доходи, заподіяні тимчасовим зайняттям земельних ділянок, а також обмеження прав власників землі підлягають відшкодуванню Відповідачем власнику землі.
Відповідно до ст. 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Землекористування здійснюється у вигляді постійного користування земельною ділянкою та оренди. Згідно зі ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають лише підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Відповідач, згідно Закону, не є платником плати за землю, тому за фактичне землекористування він, як особа, якій земельна ділянка може бути виділена тільки на умовах оренди, повинен відшкодовувати збитки в розмірі орендної плати.
Судом встановлено, що матеріалами і обставинами справи підтверджується правомірність позовних вимог, в зв"язку з чим позов підлягає задоволенню. На Відповідача підлягають віднесенню судові витрати, згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись викладеним, ст.ст. 49,75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд-
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (53300, АДРЕСА_2, інд. номер НОМЕР_1, свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_2) на користь Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області (р/р 35418097001549 банк ГУДКУ у Дніпропетровській обл. МФО 805012, ОКПО 04052212, 53300, Дніпропетровська область, м.Орджонікідзе, вул.Калініна,48) 10 152,34 грн. (десять тисяч сто п"ятдесят дві грн. 34 коп.) основного боргу.
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (53300, АДРЕСА_2, інд. номер НОМЕР_1, свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_2):
- в доход Державного бюджету України в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; рахунок № 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) 102 грн. 00 коп. (сто дві грн. 00 коп.) державного мита.
- в доход Державного бюджету в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області р/р 31217264700005, КБКД 22050003, МФО 805012 ЄДРПОУ 24246786 оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах) 236 грн. 00 коп. (двісті тридцять шість грн.. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя М.М. Боділовська
Повне рішення підписано 27.05.2011 року.