Рішення від 17.05.2011 по справі 5005/2718/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11.05.11р.Справа № 5005/2718/2011

За позовом Орджонікідзевської міської ради, м. Орджонікідзе

Дніпропетровська область

до Дніпропетровського обласного територіального відділення

Антимонопольного комітету України, м. Дніпропетровськ

про визнання рішення недійсним

за зустрічним позовом

Дніпропетровського обласного територіального відділення

Антимонопольного комітету України, м. Дніпропетровськ

до Орджонікідзевської міської ради, м. Орджонікідзе

Дніпропетровська область

про зобов'язання виконати рішення

Суддя Кеся Н.Б.

При секретарі судового засідання Онасенко С.Г.

Представники:

Від позивача - ОСОБА_2 заст. міськ. голови з правових питань,

довіреність № 12/15-127 від 20.01.11р.

Від відповідача - ОСОБА_1, зав. правов. сектору, довіреність № 204 від

19.10.10р.

СУТЬ СПОРУ:

Орджонікідзевська міська рада звернулася із позовом до Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, в якому просить господарський суд визнати недійсним повністю та скасувати рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 54/01-12/07-10 по справі № 32/07-10-3/10 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції".

В обгрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що підставою рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України є її висновок про те, що спірне рішення міської ради нібито не відповідає вимогам земельного законодавства, оскільки "орендна ставка" за земельну ділянку визначається в залежності від нормативної та грошової оцінки, цільового (функціонального призначення та місцезнаходження земельної ділянки). Позивач вказує на те, що виключним чинником, який може впливати на розмір ставки орендної плати за землю є її нормативна грошова оцінка.

Відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що міська рада своїм рішенням встановила ставки орендної плати за землю в залежності від площі орендованої ділянки, а також від місця реєстрації та знаходження суб'єкта господарювання, що використовує земельну ділянку. Таки дії міської ради спрямовані на зниження конкурентоспроможності малих або середніх підприємств конкурентів, настання негативних наслідків для їх ринкових позицій - створюють перешкоди в господарській діяльності малих або середніх підприємців, а також спрямовані на створення дискримінаційних умов діяльності окремим групам суб'єктів господарювання порівняно з конкурентами, що є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції відповідно до п. 3 ст. 50 "Про захист економічної конкуренції".

24.03.11р. Відповідачем заявлений зустрічний позов, яким він просить зобов'язати Орджонікідзевську міську раду виконати рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.12.10р. № 54/01-12/07-10 шляхом скасування або внесення змін до пункту 1.1 та пункту 3 прийнятого рішення від 28.03.08р. № 1 "Про внесення змін до Порядку нарахування орендної плати за користування земельними ділянками". В обґрунтування зустрічного позову Відповідач посилається на невиконання Позивачем оспорюваного ним рішення адміністративної колегії Антимонопольного комітету від 21.12.10р. № 54/01-12/07-10 по справі № 32/07-10-3/10.

Зустрічний позов Позивач не визнав, посилаючись на те, що з моменту оскарження до суду рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України є зупиненим в силу ч. 3 ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Строк вирішення спору був продовжений судом на п'ятнадцять днів в порядку ч. 3 ст. 69 ГПК України.

У судовому засіданні 11.05.11р. оголошено вступну та резолютивну частину судового рішення згідно зі ст. 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши надані докази, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

Пунктом 1 рішення 28 сесії 5 скликання Орджонікідзевської міської ради № 1 від 28.03.08р. встановлені наступні ставки орендної плати за землю в залежності від нормативної грошової оцінки земель під об'єктами:

1.1. Торгівлі та громадського харчування, в тому числі:

1.1.1. Роздрібної торгівлі та громадського харчування (без алкогольних та тютюнових виробів) з площею земельних ділянок до 100,0 м2 - у розмірі 8%;

1.1.2. Роздрібної торгівлі та громадського харчування (без алкогольних та тютюнових виробів) 3 площею земельних ділянок від 100,0 м2 - у розмірі 3%;

1.1.3. Роздрібної торгівлі та громадського харчування з алкогольними та алкогольними виробами незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 10%;

1.1.4. Оптової торгівлі з площею земельних ділянок до 1000,0 м2 - у розмірі 5%;

1.1.5. Оптової торгівлі з площею земельних ділянок понад 1000,0 м2 - у розмірі 3%;

1.2. Під аптеками - у розмірі 10%;

1.3. Під ринками, розташованими в селищах міста - у розмірі 3%;

1.4. Під ринками, розташованими на території міста, яка обмежена вулицями Уральська - Зонова та Південно-об'їзна - Г. Тикви - у розмірі 5%.

1.5. Під автомобільними заправками - у розмірі 5%.

1.6. Під автовокзалами незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 5%.

1.7. Під офісами, адміністративними приміщеннями незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 10%.

1.8. Під об'єктами, які надають послуги населенню, в тому числі:

1.8.1. Комп'ютерні послуги-у розмірі 10%.

1.8.2. Побутові послуги, незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 3%).

1.8.3. Послуги з ремонту та обслуговування транспортних засобів, транспортні послуги незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 3%.

1.8.4. Послуги зв'язку - у розмірі 5%.

1.8.5. Інші послуги - у розмірі 5%.

1.9. Під об'єктами промисловості, в тому числі:

1.9.1. Харчової промисловості незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 3%.

1.9.2.Легкої промисловості незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 3%.

1.9.3. добувної промисловості незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 2%.

1.9.4. Хімічної промисловості незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 8%.

1.10. Під об'єктами, які здійснюють переробку сільськогосподарської продукції:

- з площею земельних ділянок до 1000,0 м2 - у розмірі 5%;

- з площею земельних ділянок понад 1000,0 м2 - урозмірі 3%.

1.11. Під об'єктами машинобудування та виробництва готових металевих виробів незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 3%.

1.12. Під об'єктами, які здійснюють постачання енергоносіїв незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 5%.

1.13. Під об'єктами будівництва та виробництва будівельних матеріалів незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 3%.

1.14. Під об'єктами інших виробничих видів діяльності незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 3%.

1.15. Під банками та страховими компаніями незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 10%.

1.16. Під об'єктами, на яких здійснюється реконструкція та збереження будівель незалежно від площі земельних ділянок - у розмірі 5%.

Пункт 3 зазначеного рішення міської ради встановив з 01.04.08р. незалежно від виду діяльності та площі використовуваних земельних ділянок ставки орендної плати у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі для суб'єктів господарювання, які зареєстровані, як платники податків на територіях інших територіальних громад і не сплачують визначені законами України податки до бюджету міста.

Рішенням адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.12.10р. № 54/01-12/07-10 по справі № 32/07-10-3/10 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", колегія визнала дії Орджонікідзевської міської ради щодо прийняття рішення від 28.03.08р. № 1 "про внесення змін до Порядку нарахування орендної плати за користування земельними ділянками", яким передбачено одночасне застосування різної ставки орендної плати за користування земельними ділянками однакового цільового (функціонального) призначення, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", визначеним абзацом 8 частини 2 ст. 15 цього Закону у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, внаслідок яких окремим суб'єктам господарювання створюються дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами. Також цим рішенням колегія визнала аналогічним порушенням дії Орджонікідзевської міської ради щодо прийняття того ж рішення від 28.03.08р. в частині нарахування різних за розміром ставок орендної плати для суб'єктів господарювання, що зареєстровані як платники податків на територіях інших територіальних громад і не сплачують визначені законами України податки до бюджету міста Орджонікідзе. Цим же рішенням Орджонікідзевська міська рада була зобов'язана припинити вказане порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Суд вважає, що первісний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до частини першої статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" економічна конкуренція (конкуренція) - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.

Частинами першою та другою статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції; антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, зокрема, визнається дія, внаслідок якої окремим суб'єктам господарювання або групам суб'єктів господарювання створюються несприятливі чи дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами.

За приписами пункту 3 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

Згідно із частиною 3 статті 4 зазначеного Закону державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України.

Враховуючи приписи статей 7, 21 Закону України "Про оренду землі", статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 22, 48, 56, 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" слід зазначити, що: праву міської ради на вільне прийняття рішень з питань віднесених до її компетенції відповідає обов'язок міської ради у прийнятті цих рішень дотримуватися й прав інших осіб; сільським, селищним та міським радам не надано повноважень (права) диференціювати ставки земельного податку за земельні ділянки залежно від площі земельної ділянки, місця реєстрації та знаходження суб'єкта господарювання, який використовує земельну ділянку; оспорювані дії міської ради мають ознаки антиконкурентних; висновки Антимонопольного комітету, викладені в його Рішенні, спрямовані виключно на припинення та усунення встановленої ним антиконкурентної дії; передбачені законом підстави для визнання недійсним Рішення Антимонопольного комітету відсутні.

За наведеними обставинами суд вважає, що вимоги Орджонікідзевської міської ради не підлягають задоволенню.

Щодо зустрічного позову Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, в якому він просить зобов'язати Орджонікідзевську міську раду виконати рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.12.10р. № 54/01-12/07-10 шляхом скасування або внесення змін до пункту 1.1 та пункту 3 прийнятого рішення від 28.03.08р. № 1 "Про внесення змін до Порядку нарахування орендної плати за користування земельними ділянками", провадження у справі слід припинити за відсутністю предмету спору, оскільки до матеріалів справи Позивачем в останнє судове засідання надано текст рішення 8 сесії 6 скликання Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області №6 від 15.04.11р, яким з 01.05.11р скасовано рішення 28 сесії 5 скликання Орджонікідзевської міської ради №1 від 28.03.2008року "Про внесення змін до порядку нарахування орендної плати за користування земельними ділянками".

Керуючись ст. ст. 4, 32-34, 36, 43-45, 49, п.1-1 ч.1 ст.80, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні первісного позову відмовити.

Провадження у справі щодо зустрічного позову припинити.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного терміну з дати його підписання та в цей термін може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя Н.Б. Кеся

Повне рішення складено - 20.05.11р.