Рішення від 13.04.2011 по справі 393-2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 317

РІШЕННЯ

Іменем України

13.04.2011Справа №5002-28/393-2011

За позовом - Комунального підприємства «Феодосіяміськбуд» (98100, м. Феодосія, Адміральський бульвар, 11).

До відповідача - Закритого акціонерного товариства «Теодосія» (98100, м. Феодосія, вул. Володарського, б. 39-Б).

Про спонукання до виконання певних дій.

Суддя С.О. Лукачов

представники:

Від позивача - ОСОБА_1, представник, довіреність № 22 від 23.02.2011 р.

Від відповідача - ОСОБА_2. - в.о. директора, розпорядження від 07.07.2010р.

Суть спору: Комунальне підприємство «Феодосіяміськбуд» звернулося до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Закритого акціонерного товариства «Теодосія» про зобов'язання відповідача в порядку, встановленому пунктами 3.10, 3.11 діючого статуту Закритого акціонерного товариства «Теодосія», визначити розмір внеску Комунального підприємства «Феодосіяміськбуд» до статутного капіталу Закритого акціонерного товариства «Феодосіяміськбуд» згідно рішення 47 сесії Феодосійської міської ради 5 скликання від 27.03.2009р. № 2065 та акту прийому-передачі від 30.09.2009р.; зобов'язання Закритого акціонерного товариства «Теодосія» в порядку, встановленому пунктами 3.10, 3.11 діючого статуту Закритого акціонерного товариства «Теодосія», визначити кількість акцій, які належать акціонерному товариству, відповідно розміру внеску Комунального підприємства «Феодосіяміськбуд» до статутного капіталу Закритого акціонерного товариства «Теодосія» згідно рішення 47 сесії Феодосійської міської ради 5 скликання від 27.03.2009р. № 2065 та акту прийому-передачі від 30.09.2009р.; зобов'язання Закритого акціонерного товариства «Теодосія» у встановленому частиною 1 статті 15 Закону України «Про акціонерні товариства» та пункту 3.15 діючого статуту збільшити статутний капітал Закритого акціонерного товариства «Теодосія» на величину корпоративних прав Комунального підприємства «Феодосіяміськбуд», переданих до статутного капіталу Закритого акціонерного товариства «Теодосія» згідно рішення 47 сесії Феодосійської міської ради 5 скликання від 27.03.2009р. № 2065 та акту прийому-передачі від 30.09.2009р.; зобов'язання Закритого акціонерного товариства «Теодосія» в порядку статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» провести державну реєстрацію змін до статуту Закритого акціонерного товариства «Теодосія» на величину корпоративних прав Комунального підприємства «Феодосіяміськбуд», переданих до статутного капіталу Закритого акціонерного товариства «Теодосія» згідно рішення 47 сесії Феодосійської міської ради 5 скликання від 27.03.2009р. № 2065 та акту прийому-передачі від 30.09.2009р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не приймає ніяких дій по виконанню рішення 47 сесії Феодосійської міської ради 5 скликання від 27.03.2009р. № 2065, чим порушує положення Закону України «Про акціонерні товариства», Господарського кодексу України та права позивача як акціонера Закритого акціонерного товариства «Теодосія» в частині збільшення частки позивача у статутному капіталі товариства.

Відповідач позов не визнав, проти позову заперечував з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву. Зокрема позивач посилається на те, що акціонерами Закритого акціонерного товариства «Теодосія» не приймалось відповідне рішення про збільшення статутного капіталу товариства, що у свою чергу повинно бути першочерговою дією спрямованою на виконання вказаного рішення Феодосійської міської ради.

За клопотанням представника позивача, строк вирішення спору продовжувався відповідно до ст. 69 ГПК України.

В судовому засіданні оголошувалась перерва, розгляд справи відкладався відповідно до ст. 77 ГПК України.

Після вияснення всіх обставин справи та перевірення доказів, суд видалявся для прийняття рішення по справі до нарадчої кімнати.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до рішення 14 сесії 23 скликання Феодосійської міської ради від 23.07.1999р. № 421 Феодосійська міська рада надала дозвіл Комунальному підприємству «Феодосіяміськбуд» виступити в якості засновника закритого акціонерного товариства з будівництва та експлуатації міських газорозподільних мереж, внести до статутного фонду вказаного створюваного заритого акціонерного товариства власні оборотні кошти комунального підприємства «Феодосіяміськбуд».

Згідно відомостей, що містяться в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців комунальне підприємство «Феодосіяміськбуд» є одним із акціонерів закритого акціонерного товариства «Теодосія».

Вказане також підтверджується сертифікатами акцій серії А № 3, 4, тимчасовими свідоцтвами про підтвердження внеску за акції № 1 від 02.03.2007р. та № 3 від 06.03.2007р.

Факт наявності корпоративного зв'язку між позивачем та відповідачем, за яким комунальне підприємство «Феодосіяміськбуд» є акціонером закритого акціонерного товариства «Теодосія» підтверджує відповідач, який надав суду інформацію про склад акціонерів, з якої випливає, що позивач є акціонером відповідача та володіє 20,3361 відсотками статутного капіталу. Крім того, акціонерами закритого акціонерного товариства «Теодосія» також є Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська транспортна спілка», що володіє 79,6462 відсотків статутного капіталу, Підприємство «Едкар», що володіє 0,0133 відсотків статутного капіталу, Стебліна Любов Іванівна (рос. Стеблина Любовь Ивановна), що володіє 0,0044 відсотків статутного капіталу.

Рішенням 47 сесії Феодосійської міської ради 5 скликання від 27.03.2009р. № 2065 Комунальному підприємству «Феодосіяміськбуд» було дозволено передати до статутного капіталу закритого акціонерного товариства «Теодосія» право користування майном, що вказане у переліку до цього рішення.

У відповідності до листа генерального директора закритого акціонерного товариства «Теодосія» від 23.02.2009р. № 203 «Про передачу на баланс мереж газопостачання» у зв'язку із необхідністю забезпечення постачання природного газу споживачам, можливості подальшої експлуатації та аварійного прикриття вказаних газопроводів.

Надалі комунальне підприємство «Феодосіяміськбуд» та закрите акціонерне товариство «Теодосія» склали та підписали акт прийому-передачі, за яким до статутного фонду закритого акціонерного товариства «Теодосія» було передано об'єкти газопостачання протяжністю 830,4 погонних метрів початковою вартістю 625551,50 грн.

Позовні вимоги комунального підприємства «Феодосіяміськбуд» ґрунтуються на тому, що закритим акціонерним товариством «Теодосія» не виконано вимоги рішення 47 сесії Феодосійської міської ради 5 скликання від 27.03.2009р. № 2065, не здійснено оцінку внеску комунального підприємства «Феодосіяміськбуд» до статутного капіталу закритого акціонерного товариства «Теодосія», не визначено кількість належних комунальному підприємству «Феодосіяміськбуд» у зв'язку із здійсненим внеском, не здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів у зв'язку із здійсненим внеском, тому просить суд зобов'язати відповідача вчинити дії, що передбачені пунктами 3.10, 3.11 діючого статуту Закритого акціонерного товариства «Теодосія», частиною 1 статті 15 Закону України «Про акціонерні товариства» та пункту 3.15 діючого статуту Закритого акціонерного товариства «Теодосія», статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

У відповідності до частини 1 статті 156 Цивільного кодексу України акціонерне товариство має право за рішенням загальних зборів акціонерів збільшити статутний капітал шляхом збільшення номінальної вартості акцій або додаткового випуску акцій.

Згідно частини 2 статті 87 Господарського кодексу України товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного капіталу в порядку, встановленому цим Кодексом та законом, прийнятим відповідно до нього.

Відповідно до частини 1 статті 38 Закону України «Про господарські товариства» акціонерне товариство має право за рішенням загальних зборів акціонерів збільшувати статутний (складений) капітал, якщо всі раніше випущені акції повністю сплачені за вартістю не нижче номінальної.

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що збільшення статутного (складеного) капіталу здійснюється в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, шляхом випуску нових акцій або збільшення номінальної вартості акцій.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що збільшення статутного капіталу акціонерного товариства є його правом, а не обов'язком. При цьому рішення про збільшення статутного капіталу приймається загальними зборами акціонерів.

Відповідно до пункту 1 глави 2 Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 22.02.2007 N 387, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 березня 2007 р. за N 280/13547, збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства за рахунок додаткових внесків здійснюється виключно шляхом збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості та їх розміщення.

Збільшення розміру статутного капіталу відкритого акціонерного товариства за рахунок додаткових внесків здійснюється шляхом відкритого (публічного) або закритого (приватного) розміщення акцій існуючої номінальної вартості, які випускаються додатково.

Збільшення розміру статутного капіталу закритого акціонерного товариства за рахунок додаткових внесків здійснюється виключно шляхом закритого (приватного) розміщення акцій існуючої номінальної вартості, які випускаються додатково.

Згідно пункту 3 глави 2 вказаного вище Положення порядок збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства за рахунок додаткових внесків у разі закритого (приватного) розміщення акцій існуючої номінальної вартості включає таку послідовність дій, зокрема, прийняття загальними зборами акціонерів товариства рішень, зокрема, про збільшення розміру статутного капіталу товариства шляхом збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості за рахунок додаткових внесків; закрите (приватне) розміщення акцій та затвердження протоколу рішення про закрите (приватне) розміщення акцій; затвердження переліку інших інвесторів, серед яких передбачено розміщення акцій, відповідно до яких прийнято рішення про розміщення; визначення уповноваженого органу емітента (загальні збори акціонерів товариства, виконавчий орган, спостережна (наглядова) рада), якщо це не визначено статутом товариства та ін. (підпункт 3.1. Положення).

Таким чином, Положенням про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 22.02.2007 N 387, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 березня 2007 р. за N 280/13547, визначено, що збільшення статутного капіталу акціонерного товариства починається саме з прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів.

Оскільки прийняття рішення про збільшення статутного капіталу є правом акціонерного товариства та відповідних уповноважених органів його управління, то у суду відсутні підстави для прийняття рішення стосовно зобов'язання відповідача до прийняття такого рішення.

У відповідності до частини 1 статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Стосовно вимоги щодо зобов'язання відповідач визначити кількість акцій, що відповідають розміру внеску комунального підприємства «Феодосіяміськбуд» суд зазначає наступне.

Згідно частини 1 статті 15 Закону України «Про акціонерні товариства» статутний капітал товариства збільшується шляхом підвищення номінальної вартості акцій або розміщення додаткових акцій існуючої номінальної вартості у порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до частини 6 вказаної вище статті, порядок збільшення розміру статутного фонду акціонерного товариства за рахунок джерел, передбачених підпунктом "а" п. 2, передбачає наступну послідовність дій для закритого акціонерного товариства:

а) прийняття рішення про збільшення розміру статутного фонду акціонерного товариства та оформлення протоколу згідно з чинним законодавством України;

б) розподіл акцій додаткового випуску;

в) прийняття загальними зборами акціонерів рішення щодо внесення до статуту товариства змін, пов'язаних зі збільшенням розміру статутного фонду;

г) реєстрація змін до статуту акціонерного товариства, пов'язаних зі збільшенням розміру статутного фонду;

д) реєстрація випуску акцій;

е) оформлення та депонування нового глобального сертифіката випуску акцій (у разі бездокументарної форми випуску акцій);

ж) внесення інформації до системи реєстру власників іменних цінних паперів (у разі документарної форми випуску акцій);

з) виготовлення бланків та видача акціонерам сертифікатів акцій (у разі документарної форми випуску акцій).

Відповідно до пункту 3 глави 2 Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 22.02.2007 N 387, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 березня 2007 р. за N 280/13547, після здійснення закритого (приватного) розміщення акцій здійснюється:

- затвердження уповноваженим органом емітента результатів закритого (приватного) розміщення акцій та звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій (підпункт 3.10 пункту 3 глави 2 Положення);

- затвердження загальними зборами акціонерів товариства змін до статуту, пов'язаних із збільшенням статутного капіталу акціонерного товариства, з урахуванням результатів розміщення акцій (підпункт 3.11 пункту 3 глави 2 Положення);

- реєстрація змін до статуту товариства, пов'язаних зі збільшенням статутного капіталу акціонерного товариства, в органах державної реєстрації (підпункт 3.12 пункту 3 глави 2 Положення).

Оскільки за положеннями частини 6 статті 15 Закону України «Про акціонерні товариства», глави 2 вказаного вище Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 22.02.2007р. N 387, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 березня 2007 р. за N 280/13547, передбачена певна послідовність дій щодо збільшення статутного капіталу, за якої вчинення певної наступної дії неможлива без вчинення попередньої, то суд вважає необґрунтованими вимоги позивача стосовно зобов'язання відповідача визначити кількість належних позивачу акцій відповідно до внеску та здійснення державної реєстрації змін до статуту відповідача без прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів про збільшення статутного капіталу акціонерного товариства.

Стосовно позовної вимоги комунального підприємства «Феодосіяміськбуд» щодо зобов'язання відповідача здійснити оцінку внеску суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 3.10 статуту закритого акціонерного товариства вартість внесеного майна визначається за згодою засновників (акціонерів) Товариства.

Згідно п. 3.11. статуту відповідача у випадках, коли майно передано акціонерами (акціонером) товариству лише для користування, розмір внеску і відповідно кількість належних акціонерові акцій визначаються, виходячи з орендної плати, обчисленої за термін, погоджений акціонерами Товариства при передачі права користування таким майном до статутного капіталу.

Як встановлено судом, акціонерами закритого акціонерного товариства «Теодосія» є: комунальне підприємство «Феодосіяміськбуд», товариство з обмеженою відповідальністю «Українська транспортна спілка», Підприємство «Едкар», Стебліна Любов Іванівна (рос. Стеблина Любовь Ивановна).

Враховуючи те, що вартість внесеного майна визначається за згодою акціонерів, суд вважає, що відповідач не має повноважень на самостійне здійснення оцінки внеску позивача.

Згідно статті 8 Закону України «Про акціонерні товариства» ринкова вартість майна у разі його оцінки відповідно до цього Закону, інших актів законодавства або статуту акціонерного товариства, визначається на засадах незалежної оцінки, проведеної відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність.

Позивачем не надано доказів щодо погодження акціонерами закритого акціонерного товариства «Теодосія», до яких відноситься останній, вартості майна, яке внесено для користування.

Крім того, вимога стосовно зобов'язання Закритого акціонерного товариства «Теодосія» в порядку статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» провести державну реєстрацію змін до статуту Закритого акціонерного товариства «Теодосія» на величину корпоративних прав Комунального підприємства «Феодосіяміськбуд», переданих до статутного капіталу Закритого акціонерного товариства «Теодосія» згідно рішення 47 сесії Феодосійської міської ради 5 скликання від 27.03.2009р. № 2065 та акту прийому-передачі від 30.09.2009р., на думку суду, є незаконною з огляду на таке.

Згідно частини 1 статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі Закон) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У відповідності до частини 1 статті 1 Закону, державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Оскільки у відповідності до викладених вище положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», саме на державного реєстратора покладено обов'язок щодо здійснення державної реєстрації юридичних осіб та змін до статутних документів, то такий обов'язок не може бути покладений на відповідача у цій справі.

Згідно статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу вимог та заперечень.

Враховуючи викладені обставини, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Вступна та резолютивна частини рішення оголошені - 13.04.2011р.

Рішення оформлено відповідно до ст. 84 ГПК України - 15.04.2011р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ :

В задоволенні позову - відмовити.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Лукачов С.О.