Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 307
Іменем України
21.03.2011Справа №5002-33/560-2011
за позовом Прокурора м. Сімферополя (95011, м. Сімферополь, вул. Севастопольська,11) в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим (95038, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 114)
до Сімферопольської міської ради (95000, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15)
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Кабінет міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2);
державне підприємство «Сімферопольське лісомисливське господарство» (95053, м. Сімферополь, вул. Гурзуфська, 16-а);
ОСОБА_1 АДРЕСА_1).
про визнання частково недійсним рішення
Суддя Радвановська Ю.А.
Представники:
Прокурор: не з'явився.
Позивач: не з'явився, Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим.
Відповідача: ОСОБА_2, головний спеціаліст відділу правового забезпечення, довіреність № 24/01-55/2810 від 21.12.2010р., Сімферопольська міська рада.
Треті особи: ОСОБА_3, представник, довіреність від 10.01.2011 р., державне підприємство «Сімферопольське лісомисливське господарство»;
не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, Кабінет міністрів України; ОСОБА_1.
Суть спору: Прокурор м. Сімферополя в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим звернувся до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача, Сімферопольської міської ради, та просить суд визнати недійсним підпункт 1.1 пункту 1 рішення 37-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання № 558 від 27 травня 2008 року «Про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку в районі вул. 51-ої Армії, площею 0,0998 га».
Позовні вимоги вмотивовані посиланням на статтю 19 Конституції України, статтю 13, частини 2,3 статті 84, частини 2,3 статті 142, пункт 9 статті 149 та пункт 12 Перехідних положень Земельного кодексу України. При цьому прокурор стверджує, що оспорюване ним рішення було прийнято Сімферопольською міською радою всупереч вищевказаних норм чинного законодавства, оскільки розпорядження землями, що належать до державної власності, до повноважень відповідача не належить, зазначені функції покладені на Кабінет Міністрів України.
Прокурор і позивач в судове засідання не з'явилися, про причини відсутності суд не повідомили, про час та місце судового засідання були сповіщений належним чином. Будь-яких клопотань на адресу суду не надходило.
Відповідач надав суду відзив на позов, в якому просить прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 40).
Третя особа, державне підприємство «Сімферопольське лісомисливське господарство», надав суду пояснення у справі та просить позовні вимоги задовольнити (а.с. 30).
Інші треті особи у судове засідання не з'явилися, явку уповноважених представників не забезпечили, витребуваних судом документів не представили, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Оскільки представники позивача та третіх осіб не скористалися своїм правом на прийняття участі у судовому засіданні, передбаченим статтею 22 Господарського процесуального кодексу України, суд, враховуючи те, що матеріали справи у достатній мірі характеризують правовідносини сторін, вважає за можливе розглянути справу в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.
Згідно зі статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні представникам учасників судового процесу роз'яснені процесуальні права та обов'язки.
За клопотанням учасників судового процесу, відповідно до статті 10 Конституції України, статті 12 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», пояснення та клопотання по справі надавалися ними російською мовою.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, дослідивши представлені докази, суд
встановив:
Підпунктом 1.1 пункту 1 рішення Сімферопольської міської ради 37-ої сесії 05-го скликання № 558 від 27 травня 2008 року «Про дозвіл розроблення проектів землеустрою по відведенню земельних ділянок, надання, передачу громадянам України, юридичним та фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі» гр. ОСОБА_1 дозволено виконати проекти землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність, оренду для будівництва та обслуговування житлового будинку по вул. 51-ої Армії у м. Сімферополі (поз по ГП-5) площею 0,0998 га (а.с. 9).
Вважаючи зазначене рішення таким, що суперечить вимогам чинного законодавства, прокурор міста Сімферополя звернувся до господарського суду АР Крим із даною позовною заявою.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтями 13, 14 Конституції України закріплені інтереси держави у сфері регулювання земельних відносин, які полягають в охороні земель як національного багатства.
Згідно положень вказаних норм, земля на території України є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу право власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Земля знаходиться під особливою охороною держави, державою гарантується право власності на землю. Це право добувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Так, судом було встановлено, що рішенням господарського суду АР Крим від 03 грудня 2010 року у справі № 5002-8/4870-2010 задоволений позов прокурора міста Сімферополя в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим до Сімферопольської міської ради, за участю третіх осіб - Державного підприємства «Сімферопольське лісомисливське господарство», Кабінету Міністрів України, громадян ОСОБА_4., ОСОБА_5., ОСОБА_6 ОСОБА_7., ОСОБА_8, ОСОБА_9., ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13., ОСОБА_14., ОСОБА_15 ОСОБА_16. про визнання частково недійсним рішення (а.с. 10-12).
Визнаний недійсним пункт 11.1 рішення 35 сесії Сімферопольської міської ради 5-ого скликання 06 березня 2008 року № 495 «Про дозвіл розроблення проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, надання, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі» про припинення на підставі пункту «а» статті 141 Земельного кодексу України - Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство» право користування земельною ділянкою площею 2,5 га (квартал 1.3,14; виділ 1,2,3) по вул. 51-ої Армії в м. Сімферополі і переведення вказаної ділянки в землі запасу міста.
Зазначеним судовим рішенням встановлено, що рішення Сімферопольської міської ради прийнято всупереч статті 13, частини 2, 3 статті 84, частин 3, 4 статті 142, пункту 9 статті 149 та пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, відповідно до яких розпорядження, у тому числі, правом постійного користування спірною земельною ділянкою, яка перебуває у державній власності, належить до повноважень Кабінету Міністрів України, а не Сімферопольської міської ради.
Отже, господарський суд АР Крим у справі № 5002-8/4870-2010 дійшов висновку, що пункт 11.1 рішення 35 сесії Сімферопольської міської ради 5-ого скликання 06 березня 2008 року № 495 прийнятий з перевищенням компетенції органу, який видав цей акт, земельна ділянка площею 2,5 га (квартал. 13,14; виділ 1,2,3) по вул. 51-ої Армії в м. Сімферополі має статус землі державної власності, розпорядником якої являється Кабінет Міністрів України.
Рішення господарського суду АР Крим у справі № 5002-8/4870-2010 набрало законної сили 24 січня 2011 року.
Відповідно до статті 35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Враховуючи вищезазначене рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 03 грудня 2010 року у справі № 5002-8/4870-2010, суд, при розгляді даної справи, також дійшов висновку про невідповідність підпункту 1.1 пункту 1 рішення 37-ої сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання № 558 від 27 травня 2008 року про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність, для будівництва та обслуговування житлового будинку, в районі вул. 51-ої Армії (поз. По ГП-5) площею 0,0998 га., вимогам чинного законодавства, у зв'язку з тим, що зазначена земельна ділянка є державною власністю та органом розпорядження зазначеною землею являється Кабінет Міністрів України.
Зазначене підтверджується наступним.
Відповідно до частин 1, 2 статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах, населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до статті 17 Лісового кодексу України землі державного лісового фонду передані в постійне користування Державному підприємству «Сімферопольське лісомисливське господарство» для ведення лісового та мисливського господарства.
Згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження по розпорядженню землями в межах населених пунктів, виконує відповідні міські ради.
Однак, межи державного лісового фонду, передані у користування ДП «Сімферопольське лісомисливське господарство», зафіксовані в планшетах та журналі геодезичної зйомки базового лісовпорядкування 2000 року, що не дає можливості Сімферопольської міської раді приймати рішення про вилучення земель державної власності на підставі пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України».
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 Роз'яснень Вищого господарського суду України № 02-5/35 від 26 січня 2000 року «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Таким чином, підпункт 1.1 пункту 1 рішення 37-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання № 558 від 27 травня 2008 року, яким ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку в районі вул. 51-ої Армії (поз. По ГП-5), площею 0.0998 га, прийнятий Сімферопольською міською радою із перевищенням повноважень, із порушенням вказаних вище правових норм і має бути визнаний недійсним.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати, понесені позивачем у зв'язку зі сплатою державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу відносяться на відповідача.
В судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частини рішення. Повне рішення складено 22 березня 2011 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 82-84 Господарського процесуального Кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати недійсним підпункт 1.1 пункту 1 рішення 37-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №558 від 27 травня 2008 року «Про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку в районі вул. 51-ої Армії, площею 0,0998 га».
3. Стягнути з Сімферопольської міської ради (м. Сімферополь, вул. Толстого, 15, р/р 35413001001501 УДК в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 04055630) в дохід Державного бюджету України (р/рахунок 31115095700002, банк одержувач ГУ Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь, код платежу 22090200, код в ЄДРПО України 34740405) 85.00 грн. державного мита.
4. Стягнути з Сімферопольської міської ради (м. Сімферополь, вул. Толстого, 15, р/р 35413001001501 УДК в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 04055630) в дохід Державного бюджету м. Сімферополя (р/рахунок 31214264700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, код отримувача 22050003, ОКПО 34740405) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Радвановська Ю.А.