73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
01 червня 2011 р. Справа № 2-а-7483/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючої судді: Хом'якової В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Херсоні до ОСОБА_1 про стягнення заборгованності по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Херсоні (позивач) звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 (відповідач) про стягнення заборгованості в розмірі 6 514,20 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що за період з 2007р. по 2009 р. за громадянином ОСОБА_1 обліковується борг по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 6 514,20 грн., який всупереч вимогам чинного законодавства України в сфері оподаткування, на сьогоднішній день є непогашеним. Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач також подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказах.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів справляється відповідно до Закону України від 11.12.91 № 1963-ХІІ "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів", яким визначено платники i об'єкти оподаткування, ставки та терміни його сплати, а також встановлено порядок його сплати. Стаття 1 зазначеного Закону передбачає, що платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до ст. 5 Закону "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів", податок з власників транспортних засобів сплачується громадянами перед реєстрацією, перереєстрацією або технічним оглядом транспортних засобів щорічно (за рік) або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд. У зв'язку з цим власники транспортних засобів перед реєстрацією, перереєстрацією та технічним оглядом зобов'язані пред'являти в органи ДАІ або інші органи, що здійснюють їх реєстрацію, перереєстрацію або технічний огляд, квитанції, платіжні доручення про сплату податку, а у разі звільнення від сплати податку -відповідний документ, що є підставою для надання пільги з цього податку.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону.
Згідно з даними ВДАІ з обслуговування адміністративної території Херсонської області УДАІ УМВС України в Херсонській області, громадянин ОСОБА_1 має в користуванні (власності) автомобіль КАМАЗ - 35320, об'єм двигуна 10857куб.см., рік випуску 1984, державний номер НОМЕР_1, автомобіль не знятий з обліку. Ставки щодо сплати податку встановлено ст. 3 Закону № 1963-XII. Вони визначені залежно від кодів УКТ ЗЕД у гривнях зі 100 куб. см об'єму двигуна для транспортних засобів, обладнаних двигуном внутрішнього згоряння. В даному випадку ставка податку 20 грн. з 100 куб. см, отже, за рік сума податку становить 2171,20 грн., за 2007-2009р.р. сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів для відповідача складає 6514,20 грн., що підтверджується розрахунком позовних вимог наданим позивачем.
За транспортні засоби, що не експлуатуються з будь-яких причин, податок сплачується на загальних підставах за повний рік, оскільки зазначений податок є майновим i має бути сплачений незалежно від того, експлуатується транспортний засіб чи ні. Чинним законодавством не передбачено продовження терміну, за який сплачено податок з власників транспортних засобів за період, в якому він не експлуатувався, тобто, за період простою транспорту з будь-яких причин. Видача довіреності на право користування транспортним засобом не звільняє власника транспортного засобу від сплати податку, особа, яка керує транспортним засобом на підставі довіреності, має право сплатити податок за даний транспортний засіб на добровільних засадах, але не зобов'язана це роботи згідно з чинним законодавством.
Надана суду копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. серія НОМЕР_3 не надає відповідачу право на пільги щодо обрахування податку, оскільки пільги згідно Закону № 1963-ХІІ надаються на легкові автомобілі, мотоцикли, човни моторні або катера з визначеним об'ємом двигуна. В даному випадку ОСОБА_1 володіє вантажним автомобілем марки КАМАЗ.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст.128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_2) до бюджету заборгованість по податку з власників транспортних засобів в сумі 6 514 (шість тисяч п'ятсот чотирнадцять) грн. 20 коп. на р/р 33218808700002, Державне казначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку УДК у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.1.5