Постанова від 27.05.2011 по справі 9826/09/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" травня 2011 р. Справа № 2-а-9826/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Грішенчук І.О.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Тимченка А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання незаконними дій та бездіяльності по розгляду звернень, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області (далі - відповідач), в якому з урахуванням останніх доповнень та змін до позовних вимог просить визнати незаконними дії та бездіяльність відповідача у зв"язку з не розглядом звернень від 20.02.2007 р., 15.12.2008 р., 26.01.2009 р., 10.02.2009 р., 03.03.2009 р., 11.03.2009 р., 13.03.2009 р., 27.03.2009 р., 05.05.2009 р., 05.05.2009 р., 17.07.2009 р., 06.08.2009 р., 20.01.2010 р., 18.03.2010 р., 23.04.2010 р., 02.07.2010 р., 26.11.2010 р., 01.02.2011 р., 01.02.2011 р., 01.02.2011 р., 17.02.2011 р., 28.02.2011 р., 07.04.2011 р., зобов"язати Скадовську районну державну адміністрацію Херсонської області розглянути вищевказані заяви у його присутності, прийняти аргументовані та законні рішення, які реально направлені на їх виконання та відновлення порушених прав у встановлений судом строк, стягнути з відповідача моральну шкоду у розмірі 20000 грн., матеріальну шкоду, пов"язану з поданням та розглядом його звернень і відривом від звичних занять, у сумі 4982 грн., судові витрати у розмірі 5330 грн.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, вказавши на те, що він неодноразово звертався до відповідача із заявами від 20.02.2007 р., 15.12.2008 р., 26.01.2009 р., 10.02.2009 р., 03.03.2009 р., 11.03.2009 р., 13.03.2009 р., 27.03.2009 р., 05.05.2009 р., 05.05.2009 р., 17.07.2009 р., 06.08.2009 р., 20.01.2010 р., 18.03.2010 р., 23.04.2010 р., 02.07.2010 р., 26.11.2010 р., 01.02.2011 р., 01.02.2011 р., 01.02.2011 р., 17.02.2011 р., 28.02.2011 р., 07.04.2011 р., які Скадовською районною державною адміністрацією не розглянуті, рішення по них не прийняті, відповіді не направлені. У зв"язку з подачею заяв та позову до суду поніс матеріальні витрати в сумі 5330 грн., які підтверджуються долученими до справи чеками. Також просить стягнути компенсацію у розмірі 4982 грн. за відрив від звичайних занять та моральну шкоду у сумі 20000 грн.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, мотивуючи це тим, що всі заяви позивача розглянуто та надано на них відповіді. Заяви, які надходили від позивача, розглядалися на комісії з врегулювання земельних відносин, за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 прийнято розпорядження від 13.01.2010 р. № 16 "Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою", згідно якого позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,5 га на території АДРЕСА_1; від 12.03.2010 р. № 161 "Про дозвіл на виготовлення технічної документації та проекту землеустрою", згідно п.4 якого ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки площею 0,09 га для обслуговування нерухомого майна (чабанський будинок) на території АДРЕСА_1; від 09.06.2010 р. № 371 "Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою", згідно якого ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 4,0 га строком на 5 років під сінокосіння на території АДРЕСА_1. Тому жодних підстав для задоволення позовних вимог не вбачається.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до вимог ст.1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно ч.3 ст.3 Закону України "Про звернення громадян" заява - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.

Положеннями ст.19 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.

Відповідно до ст.20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Положеннями ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань: використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Згідно п.2 ч.1 ст.21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація, зокрема: розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Статтею 17 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених цим Кодексом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до п.12 ст.17 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Частиною 3 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

У судовому засіданні встановлено, що 20.02.2007 р. позивач звернувся із заявою до Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області про надання дозволу на виготовлення технічної документації про передачу в оренду земельної ділянки площею 6 га, яка розташована під будівлями кошари та чабанським будинком.

Згідно ч.1 ст.93 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час подання даної заяви) земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Статтею 124 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час подання заяви від 20.02.2007 р.) визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч.4 ст.123 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час подання заяви від 20.02.2007 р.) до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

Частиною 15 статті 151 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час подання заяви від 20.02.2007 р.) передбачено, що матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.

Оскільки ОСОБА_1 вказані вимоги земельного законодавства не були виконані, 16.03.2007 р. Скадовським районним відділом земельних ресурсів направлено листа за № 01-03/136-1, яким повідомлено, що для підготовки проекту розпорядження голови Скадовської районної державної адміністрації заявнику необхідно зазначити бажаний строк оренди землі, а також на картографічному матеріалі відобразити бажане місце розташування земельної ділянки.

15.12.2008 р. позивач разом з іншими особами звернувся до Скадовської районної державної адміністрації із заявою про виділення у користування на 20 років земельної ділянки, орієнтовною площею 24 га, що знаходиться під "Цілісним майновим комплексом" № 2 в АДРЕСА_1, та надання дозволу на виготовлення технічної документації на цю земельну ділянку.

Вказану заяву було доповнено заявами від 26.01.2009 р. та 10.02.2009 р.

Згідно ч.ч.1-5 ст.123 Земельного кодексу України (в редакція, яка діяла на час подання вищевказаних заяв) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу. Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.

Відповідно до п."б" ч.5 ст.151 Земельного кодексу України (в редакції, яка діла на час подання заяв від 15.12.2008 р., 26.01.2009 р., 10.02.2009 р.) до заяви (клопотання) додаються:

позначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами.

Дані заяви розглядалися на засіданні комісії з питань врегулювання земельних відносин, про що свідчать протоколи від 13.01.2009 р. № 1, від 03.02.2009 р. № 3, від 10.02.2009 р. № 4, від 17.02.2009 р. № 5.

За результатами розгляду вказаних заяв відповідачем 18.02.2009 р. надано позивачу відповідь за № 1-19-166, яким вказано про необхідність надання графічних матеріалів з посиланням на п."б" ч.5 ст.151 Земельного кодексу України.

Доводи позивача про те, що ст.151 Земельного кодексу України не регулює ті правовідносини, про розгляд яких ОСОБА_1 звернувся із заявами від 15.12.2008 р., 26.01.2009 р., 10.02.2009 р., суд вважає безпідставними, так як порядок надання земельної ділянки у користування регулюється ст.123 Земельного кодексу України, яка є відсилочною до ч.5 ст.151 Земельного кодексу України щодо матеріалів, які необхідно додати до клопотання.

Тому позивачу надано обгрунтовану відповідь щодо розгляду його звернень від 15.12.2008 р., 26.01.2009 р., 10.02.2009 р.

02.03.2009 р., 11.03.2009 р., 13.03.2009 р., 27.03.2009 р. позивач звернувся до Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області із заявами з проханням доручити комісії по врегулюванню земельних відносин розглянути заяви від 15.12.2008 р., 26.01.2009 р., 10.02.2009 р., видати копію рішення комісії по земельним питанням від 03.03.2009 р., провести службове розслідування щодо зловживання службовим положенням начальником відділу земельних ресурсів Скадовського району, доручити державній інспекції по використанню і охороні земель Скадовського району перевірити факт самозахвату земельної ділянку "Цілісного майнового комплексу" № 2 в АДРЕСА_1, скасувати рішення комісії і технічне завдання на виготовлення державного акту на земельну ділянку (пай) на землі "Цілісного майнового комплексу" № 2.

На вказані заяви відповідачем ОСОБА_1 надано відповіді від 02.04.2009 р. та 03.04.2009 р. за № 1-19-293, якими повідомлено, що надати земельну ділянку площею 24 га неможливо у зв"язку з наявністю на території майнового комплексу інших об"єктів нерухомого майна, що не належить заявникам на праві власності або користування, а перебувають у приватній власності інших громадян та наявності нерухомого майна, що не було розпайоване.

Заяви ОСОБА_1 розглядалися на комісії з врегулювання земельних відносин 17.03.2009 р. (протокол № 9).

Суд зазначає, що вимоги заявника стосовно проведення перевірок та надання доручень повинно узгоджуватися з повноваженнями суб"єкта владних повноважень.

Повноваження голови Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області визначені Положенням про районну державну адміністрацію, затвердженні розпорядженням від 29.11.2009 р. № 649.

З системного аналізу даного Положення слідує, що голова Скадовської районної державної адміністрації не наділений повноваженнями стосовно проведення службового розслідування щодо начальника відділу земельних ресурсів Скадовського району та не має повноважень доручати державній інспекції по використанню і охороні земель Скадовського району перевіряти факти самозахвату земельних ділянок.

Відділ земельних ресурсів Скадовського району та державна інспекція по використанню і охороні земель Скадовського району є самостійними державними органами, які не входять до структури Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області, а тому з урахуванням вимог ст.19 Конституції України, відповідач не міг вирішити питання стосовно проведення перевірок та надання доручень, які вказувалися позивачем у вищезазначених заявах.

З оглянутих в судовому засіданні оригіналів протоколів засідання комісії з питань врегулювання земельних відносин за 2009 рік слідує, що протоколу засідання комісії від 03.03.2009 р., яким задоволено заяви ОСОБА_1 та прийнято рішення про передачу в оренду земельної ділянки під "Цілісним майновим комплексом" № 2, на який посилається позивач, не існує, а тому відповідач не мав можливості видати неіснуючий протокол.

Позивачем належними та допустимими доказами не доведено існування такого протоколу.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.

05.05.2009 р. позивач звернувся до Скадовської районної державної адміністрації з заявами про розгляд звернень за 2007-2009 р.р. стосовно передачі в оренду земельної ділянки, утриматися від затвердження технічної документації громадянам, виділення в натурі земельної ділянки під чабанським будинком і кошарою та земельної ділянки для їх обслуговування, збільшити земельну ділянку для особистого селянського господарства.

Згідно протоколу № 17 від 26.05.2009 р. комісії з питань врегулювання земельних відносин вирішено викликати позивача на наступне засідання.

Дану заяву розглянуто по суті за участю ОСОБА_1 на засіданні комісії 02.06.2009 р., про що свідчить протокол № 18, та надано агрументовану відповідь Скадовською районною державною адміністрацією 15.05.2009 р. за № 480.

17.07.2009 р., 06.08.2009 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про ознайомлення з матеріалами перевіроки його звернень та видати копію документу, що підтверджує перевід земельної ділянки "Цілісного майнового комплексу" № 2 СПК "Лідія" до резервного фонду земель запасу Новомиколаївської сільської ради, видати розпорядження про дозвіл на виготовлення технічної документації на земельну ділянку, матеріали розгляду звернень від 05.05.2009 р.

На вказані заяви відповідачем у встановлені Законом України "Про звернення громадян" строки позивачу за № Г/5-5-71 від 13.08.2009 р. надано відповідь.

Відповідно до ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Згідно п.п."б", "г" ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

З матеріалів справи слідує, що за зверненнями ОСОБА_1 на підставі протоколу № 44 засідання комісії з врегулювання земельних відносин від 30.12.2009 р. розпорядженням голови Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області № 16 від 13.01.2010 р. "Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою" позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,5 га на території АДРЕСА_1.

20.01.2010 р. ОСОБА_1 звернувся до Скадовської районної державної адміністрації із заявою про прийняття розпорядження про виділення земельної ділянки для обслуговування чабанського будинку і кошари та про передачу в оренду частини земельної ділянки майнового комплексу № 2.

На засіданні комісії з врегулювання земельних відносин від 02.02.2010 р. (протокол № 4) перенесено розгляд заяв позивача.

На підставі протоколу № 7 засідання комісії з врегулювання земельних відносин від 02.03.2010 р. прийнято розпорядження голови Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області від 12.03.2010 р. № 161 "Про дозвіл на виготовлення технічної документації та проекту землеустрою", згідно п.4 якого ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки площею 0,09 га для обслуговування нерухомого майна (чабанський будинок) (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, угіддя - забудовані землі) на території АДРЕСА_1.

Тобто, заяву ОСОБА_1 щодо виділення земельної ділянки для обслуговування чабанського будинку вирішено позитивно, результатом розгляду стало прийняття розпорядження № 161 від 12.03.2010 р.

18.03.2010 р. позивач звернувся із заявою до відповідача, згідно якої просив надати в оренду земельну ділянку площею 4 га для сінокосіння на території АДРЕСА_1.

Дана заява розглядалася на засіданні комісії з врегулювання земельних відносин 30.03.2010 р. (протокол № 11), за результатами розгляду прийнято рішення про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою у зв"язку з неточно вказаним на викопіюванні місцерозташуванням земельної ділянки.

Про результати розгляду даної заяви позивачу направлено відповідь 14.04.2010 р. відділом Держкомзему у Скадовському районі за № 01-03/399.

23.04.2010 р. позивач звернувся до Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області із заявою, в якій зазначав, що відповідачем залишено без розгляду питання щодо оренди земельної ділянки комплексу, вказував на те, що виділена йому земельна ділянка для обслуговування нерухомого майна вже виділена під пай, а тому прохав розглянути її на особистому прийомі голови районної державної адміністрації спільно з представником РДА Кулюк В.М., головою комісії з питань врегулювання земельних відносин Чухраєвим А.О., начальником Держкомзему району Черненко Н.М.

Відповідачем 21.05.2010 р. ОСОБА_1 повідомлено про те, що розгляд його заяви відповідно до ст.20 Закону України "Про звернення громадян" продовжено до сорока п"яти днів.

На підставі протоколу комісії з питань врегулювання земельних відносин від 07.06.2010 р. № 13 відповідачем прийнято розпорядження від 09.06.2010 р. № 371 "Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою", згідно якого ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 4,0 га строком на 5 років під сінокосіння (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, угіддя - рілля) на території АДРЕСА_1.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що основним питанням заяв позивача було виділення земельних ділянок в оренду, у приватну власність для особистого селянського господарства та для обслуговування нерухомого майна.

Відповідачем позитивно вирішено ці заяви, про що свідчить винесення Скадовською районною державною адміністрацією Херсонської області розпоряджень від 13.01.2010 р. № 16, від 12.03.2010 р. № 161 та від 09.06.2010 р. № 371 про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою.

02.07.2010 р. позивач звернувся до Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області із заявою, в якій прохав розглянути його звернення від 20.02.2007 р., 15.12.2008 р., 26.01.2009 р., 10.02.2009 р., 30.03.2009 р., 11.03.2009 р., 13.03.2009 р., 27.03.2009 р., 05.05.2009 р., 17.07.2009 р., 06.08.2009 р., 20.01.2010 р., 23.04.2010 р., 18.03.2010 р., 02.07.2010 р. за його участі, участі голови комісії з врегулювання земельних відносин Чухраєва А.О., начальника Держкомзему у Скадовському районі Черненко Н.М., начальника юридичного відділу Тимченка А.М., перевірити викладені в них факти, прийняти рішення згідно чинного законодавства і забезпечити їх виконання, стягнути матеріальні та моральні витрати, пов"язані з не розглядом звернень.

Відповідачем 05.08.2010 р. за № Г/5-5-86 ОСОБА_1 надано обгрунтовану відповідь, в якій поетапно викладено зміст звернень та наданих відповідей.

26.11.2010 р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача щодо причин несвоєчасного розгляду його звернень, незабезпечення виконання прийнятих розпоряджень від 13.01.2010 р. № 16, від 12.03.2010 р. № 161, від 09.06.2010 р. № 371, неприйняття розпорядження про передачу в оренду частини "Цілісного майнового комплексу" № 2 в с.Новомиколаївка для обслуговування нерухомого майна.

У судовому засіданні встановлено, що Скадовською районною державною адміністрацією 20.12.2010 р. за № Г/148 позивачу у місячний термін надано обгрунтовану відповідь.

Суд зазначає, що процес набуття земельних ділянок у власність та у користування має декілька етапів. Як слідує з матеріалів справи, Скадовською районною державною адміністрацією Херсонської області прийнято розпорядження:

- від 13.01.2010 р. № 16 "Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою", згідно якого позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,5 га на території АДРЕСА_1;

- від 12.03.2010 р. № 161 "Про дозвіл на виготовлення технічної документації та проекту землеустрою", згідно п.4 якого ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки площею 0,09 га для обслуговування нерухомого майна (чабанський будинок) (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, угіддя - забудовані землі) на території АДРЕСА_1.

- від 09.06.2010 р. № 371 "Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою", згідно якого ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 4,0 га строком на 5 років під сінокосіння (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, угіддя - рілля) на території АДРЕСА_1.

Відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Як встановлено в судовому засіданні після винесення відповідачем вищевказаних розпоряджень позивачем було укладено договори на виготовлення проекту відведення земельної ділянки від 26.12.2009 р. № 286, від 16.06.2010 р. № 335, від 27.01.2011 р. № 10. Однак до теперішнього часу проекти землеустрою щодо відведення в оренду та у власність земельних ділянок не виготовлені, до Скадовської районної державної адміністрації не надавалися, а тому відповідачем у відповіді від 20.12.2010 р. правомірно зазначено, про необхідність виготовлення проектів землеустрою для виконання розпоряджень від 13.01.2010 р. № 16, від 13.01.2010 р. № 16, від 09.06.2010 р. № 371.

Таким чином, судом встановлено, що на даний час відповідачем не прийнято рішення щодо надання позивачу у власність та в оренду земельних ділянок не у зв"язку з бездіяльністю Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області, а з підстав ненадання позивачем виготовленої технічної документації, яка є обов"язковою для вирішення питання про надання ОСОБА_1 земельних ділянок у власність та в оренду. 01.02.2011 р., 01.02.2011 р., 01.02.2011 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявами стосовно доопрацювання розпоряджень від 13.01.2010 р. № 16, від 12.03.2010 р. № 161, від 09.06.2010 р. № 371, у зв"язку з тим, що він не може їх реалізувати.

Дані заяви розглядалися на засіданні робочої групи, створеної для розгляду звернень ОСОБА_1 за участю позивача.

Як вбачається з протоколу від 11.02.2011 р.:

- щодо розпорядження № 16 від 13.01.2010 р. встановлено, що вказана земельна ділянка знаходиться на невитребуваних паях, у зв"язку з чим ОСОБА_1 запропоновано земельну ділянку 0,5 га для ведення особистого селянського господарства в іншому вільному місці. ОСОБА_1 відмовився;

- щодо розпорядження № 161 від 12.03.2010 р. вказано на необхідність звернутися в проектну організацію, яка виготовляла землевпорядні документації власникам суміжних земельних паїв для віднослення в натурі вищезазначених земельних паїв;

- щодо розпорядження № 371 від 09.06.2010 р. встановлено, що оскільки земельна ділянка вже знаходиться в оренді іншого громадянани, запропоновано надати позивачу в оренду земельні ділянки площею 1,5458 га на контурі № 5 та 1,62 га на контурі № 9, які є вільними. ОСОБА_1 відмовився.

Таким чином, відповідачем розглянуті по суті вищезазначені звернення позивача.

17.02.2011 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про надання завірених копій його заяв, заяви ОСОБА_6, протоколів засідань комісії з врегулювання земельних відносин, а 28.02.2011 р. - із заявою про доповнення заяви від 17.02.2011 р., в якій вказав на незаконність винесення розпорядження щодо ОСОБА_6

17.03.2011 р. позивачу повідомлено про те, що на підставі ст.20 Закону України "Про звернення громадян" термін вирішення питання, порушеного у зверненні, продовжено до сорока п"яти днів, а 21.03.2011 р. позивачу надано відповідь по суті порушених питань.

07.04.2011 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про скасування розпорядження від 12.10.2009 р. № 622, видане ОСОБА_6, доопрацювати розпорядження від 13.01.2010 р. № 16, від 12.03.2010 р. № 161, від 09.06.2010 р. № 371.

На вказану заяву Скадовською районною державною адміністрацією надано відповідь від 13.05.2011 р. за № 1-19-1124, яким роз"яснено, що відповідно до ч.2 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" скасувати розпорядження може лише Президент України, Кабінет Міністрів України, голова місцевої державної адміністрації вищого рівня або суд.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідачем розглянуті всі заяви ОСОБА_1, які надходили до Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області, та надано на них відповіді, а тому доводи позивача про не розгляд його заяв не відповідає дійсності.

Що стосується вимог про стягнення матеріальної та моральної шкоди, то суд зазначає, що оскільки судом не встановлено протиправності дій та бездіяльності відповідача, то і позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Крім того, позивачем долучено до матеріалів справи чеки, дати видачі яких не співпадають з датами судових засідань, а тому вони не є належними доказами в розумінні ст.69, 70 КАС України.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання незаконними дій та бездіяльності по розгляду звернень, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 02 червня 2011 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 6.2.1