Постанова від 18.05.2011 по справі 6448/10/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" травня 2011 р.

13 год.10 хв.Справа № 2-а-6448/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Козловій Н.О.,

за участю: представників КРУ - Литовченко І.О., Щербенка В.В.,

представника Херсонської міської державної лікарні ветмедицини - Вєтрова А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні об'єднану адміністративну справу за позовом контрольно-ревізійного управління в Херсонській області до Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини про зобов'язання вчинити певні дії, Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини до контрольно-ревізійного управління в Херсонській області про визнання недійсним пункту 3 вимоги,

встановив:

На виконання пункту 2.58 Плану контрольно-ревізійної роботи ГоловКРУ України на ІІ квартал 2010 року працівниками контрольно-ревізійного управління в Херсонській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини за 2009 рік та І півріччя 2010 року, за результатами якої складено акт ревізії від 20.08.2010 року № 07-18/028.

Ревізією встановлено, що в порушення п.1 ст. 322, ст. 208, п.1 ст. 793 Цивільного Кодексу України, п. 3 ст. 179 Господарського Кодексу України, за відсутності майнових прав на приміщення, чи договірних відносин з суб'єктами господарювання, лікарнею ветеринарної медицини оплачено проведені поточні ремонти приміщень сторонніх юридичних осіб - TOB "Комерційний центр" та підприємства Дніпровський ринок Херсонської обласної спілки споживчих товариств на загальну суму 168146,00 грн.

15.09.2010 року контрольно-ревізійним управлінням в Херсонській області (далі - КРУ) надіслано начальнику Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини (далі - міськветлікарня) вимогу про усунення виявлених ревізією порушень.

У зв'язку з невиконанням міськветлікарнею вимоги, КРУ звернулось до суду із позовом, у якому просить зобов'язати керівництво Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини виконати пункт 3 вимоги від 15.09.2010 № 21-07-16-4/4870 шляхом відображення в обліку дебіторської заборгованості на загальну суму 68146,0 грн. за юридичними особами TOB "Комерційний центр" та підприємства Дніпровський ринок Херсонської обласної спілки споживчих овариств щодо яких здійснено безпідставні витрати; провести претензійно-позовну роботу із даними контрагентами щодо відшкодування коштів в сумі 168146,0 грн.)

Не погоджуючись із висновками ревізії, Херсонська міська державна лікарня ветеринарної медицини звернулася до суду з позовом про визнання недійсним пункту 3 вимоги КРУ від 15.09.2010 року № 21-07-16-14/4870 "Про усунення порушень".

Ухвалою від 09.02.2011 року дані справи об'єднані в одне провадження для їх спільного розгляду.

У судовому засіданні представники КРУ в Херсонській області свої позовні вимоги підтримали та заперечили проти задоволення позову Херсонської міськветлікарні.

Суду пояснили, що Херсонською міськветлікарнею відповідно до актів виконаних робіт за травень 2009 року та за червень 2009 року, платіжними дорученнями від 07.05.2009 № 334 на суму 49882,00 грн. та від 26.06.2009 № 501 на суму 18967,00 грн. оплачено проведений поточний ремонт приміщень TOB "Комерційний центр", в яких розміщено державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку "Північний". Крім того, міськветлікарнею відповідно до актів виконаних робіт за лютий та травень 2010 року платіжними дорученнями від 08.02.2010 № 67 на суму 55615,00 грн. та від 14.05.2010 № 368 на суму 43682,00 грн. оплачено проведений поточний ремонт приміщень підприємства Дніпровський ринок Херсонської обласної спілки споживчих товариств, в яких розміщено державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку "Дніпровський".

При цьому, в ході ревізії встановлено відсутність договірних відносин щодо оренди приміщень, у яких розміщено ветлабораторії, із зазначеними підприємствами.

Таким чином, КРУ вважає, що міськветлікарня безпідставно перерахувала кошти юридичним особам за проведені поточні ремонти приміщень ветлабораторій за відсутності у лікарні майнових прав на зазначені приміщення, чим завдано матеріальної шкоди спеціальному фонду держбюджету на загальну суму 168146,0 грн.

Представник Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини позовні вимоги лікарні підтримав повністю та заперечив проти задоволення позову КРУ.

Посилаючись на пункт 1.13. Положення про державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку, представник міськветлікарні зазначив, що адміністрація ринку відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину", Ветеринарно-санітарних правил для ринків та Правил торгівлі на ринках зобов'язана надавати у користування лабораторії службові приміщення, необхідне обладнання, засоби зв'язку. Приміщення лабораторії повинні відповідати вимогам методик виконання вимірювань (кліматичні умови, освітлення, звуко - і віброізоляція, параметри мереж живлення, наявність водопостачання та каналізації, оснащеність заземленням тощо), вимогам безпеки праці та охорони довкілля.

На виконання вимог наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики "Про затвердження Правил уповноваження та атестації у державній метрологічній системі" від 29.03.2005 р. № 71, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.04.2005 р. № 392/10672 Херсонська міська державна лікарня ветеринарної медицини провела поточний ремонт в приміщеннях лабораторії, оскільки лабораторія не може здійснювати свої функції без відповідного санітарного стану приміщення та належного його обладнаного.

Херсонська ветміськлікарня вважає необгрунтованими висновки КРУ щодо завдання матеріальної шкоди спеціальному фонду державного бюджету.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини та КРУ в Херсонській області, суд встановив наступні обставини.

Пунктом 7 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 року № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939-ХІІ) встановлено право органів державної контрольно-ревізійної служби у випадку, коли ревізією фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю, виявлені порушення, надсилати такому об'єкту письмову вимогу щодо усунення порушень законодавства, із зазначенням строку виконання вимоги.

Аналізуючи зазначену норму законодавства, слід відмітити, що вимога про усунення порушень є відповідним рішенням суб'єкта владних повноважень, що приймається на підставі висновків ревізії та згідно статті 15 Закону № 2939-ХІІ є обов'язковою до виконання, тобто містить формальні ознаки рішення суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до положень статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх неупередженості.

Ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини за 2009 рік та І півріччя 2010 року, проведеною КРУ з 07.06.2010 року по 13.08.2010 року, встановлено, що Херсонською міськветлікарнею відповідно до актів виконаних робіт за травень 2009 року та за червень 2009 року платіжними дорученнями від 07.05.2009 р. № 334 на суму 49882,00 грн. та від 26.06.2009 р. № 501 на суму 18967,00 грн. оплачено проведений поточний ремонт приміщень TOB "Комерційний центр" в яких розміщено державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку "Північний".

У ході ревізії проведено зустрічну звірку в TOB "Комерційний центр" щодо документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків з Херсонською міською державною лікарнею ветеринарної медицини, та встановлено, що державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на ринку "Північний", як структурний підрозділ Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини знаходиться займає 2 приміщення TOB "Комерційний центр" загальною площею 35 кв.м. Договорів оренди зазначених приміщень міськветлікарнею та TOB "Комерційний центр" не укладались.

Крім того, Херсонською міськветлікарнею відповідно до актів виконаних робіт за лютий та травень 2010 року платіжними дорученнями від 08.02.2010 р. № 67 на суму 55615,00 грн. та від 14.05.2010 р. № 368 на суму 43682,00 грн. оплачено проведений поточний ремонт приміщень підприємства Дніпровський ринок Херсонської обласної спілки споживчих товариств, в яких розміщено державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку "Дніпровський".

Зустрічною звіркою, проведеною КРУ на підприємстві Дніпровський ринок Херсонської обласної спілки споживчих товариств щодо документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків з Херсонською міською державною лікарнею ветеринарної медицини встановлено, що державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на ринку "Дніпровський", як структурний підрозділ Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини знаходиться на території підприємства Дніпровський ринок Херсонської обласної спілки споживчих товариств та займає 5 приміщень загальною площею 81,65 кв.м. Договорів оренди зазначених приміщень міськветлікарнею та підприємством Дніпровський ринок не укладались.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про ветеринарну службу" від 25.06.1992 р. № 2498-ХІІ (далі - Закон № 2498-ХІІ) лабораторія ветеринарної медицини - належним чином обладнана та акредитована Національною агенцією з акредитації або відповідним органом з акредитації іноземної країни лабораторія, укомплектована спеціально підготовленим персоналом, компетентним здійснювати відповідні технічні процедури, та очолювана лікарем ветеринарної медицини.

Відповідно до ст. 16 Закону № 2498-ХІІ державний ветеринарно-санітарний контроль та нагляд здійснюється на всіх ринках, де організовано продаж живих тварин і продуктів тваринного походження.

Відповідно до Закону України "Про ветеринарну службу" розроблено Положення про державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку, затверджене наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 15.04.2002 р. № 16, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29.04.2002 р. за № 404/6692 (далі - Положення).

Так, державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на ринку (далі - лабораторія) функціонує на ринках (зоологічних ринках), ринкових комплексах усіх типів, торгівельних майданчиках тощо незалежно від форми власності (далі - ринок), де організовано продаж тварин, продукції тваринного і рослинного походження, кормів тваринного і рослинного походження, кормових добавок та ін. (далі - продукція) і де є обов'язковим проведення ветеринарно-санітарної експертизи.

Функціонування ринку, на якому не організована ветеринарно-санітарна експертиза продукції, що є об'єктом державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду, за відсутності лабораторії забороняється (пункт 1.1 Положення).

Відповідно до пункту 1.13.Положення адміністрація (власник) ринку відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину", Ветеринарно-санітарних правил для ринків та Правил торгівлі на ринках зобов'язана надавати у користування лабораторії службові приміщення, необхідне обладнання, засоби зв'язку.

Приміщення лабораторії повинні бути обладнані опаленням, освітленням, вентиляцією, водопроводом з гарячою і холодною водою, каналізацією.

Пунктом 5.3 Положення передбачений обов'язок власників ринків створювати для спеціалістів лабораторії належні умови та надавати у користування службові приміщення, обладнання, засоби зв'язку тощо.

Згідно п. 11 Правил торгівлі на ринках, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.2002 р. № 57/188/84/105, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22.03.2002 р. за № 288/6576, реалізація сільгосппродуктів, продовольчих, непродовольчих товарів, живої худоби, птиці, кормів, домашніх тварин, декоративних птахів, акваріумних риб, посадкового матеріалу плодово-ягідних культур, овочевої і квіткової розсади, живих садових квітів, насіння овочевих культур і квітів проводиться на спеціалізованих ринках чи на спеціально виділених рядах (секціях) змішаних ринків з обов'язковим дотриманням санітарно-епідеміологічних вимог.

Пунктом 35 Правил торгівлі на ринках також встановлюється обов'язок адміністрації ринку надавати в користування лабораторіям ветеринарно-санітарної експертизи пристосовані службові приміщення та підтримувати їх в належному санітарно-технічному і протипожежному стані, забезпечувати розвиток матеріально-технічної бази ринку, оснащувати його необхідним обладнанням та інвентарем, засобами вимірювальної техніки.

Аналізуючи наведені вище норми Закону № 2498-ХІІ, Положення та Правил торгівлі на ринках, суд приходить до висновку про законодавчо закріплений обов'язок власника (адміністрації) ринку надавати у користування лабораторіям ветеринарно-санітарної експертизи службові приміщення, які повинні бути обладнані опаленням, освітленням, вентиляцією, водопроводом з гарячою і холодною водою, каналізацією, а також необхідне обладнання, засоби зв'язку та підтримувати їх в належному санітарно-технічному стані.

Беручи до уваги відсутність у міськветлікарні майнових прав на приміщення лабораторій, та договірних відносин з суб'єктами господарювання, оплата проведених поточних ремонтів приміщень сторонніх юридичних осіб, які є їх власниками здійснено без законних на те підстав, чим завдано матеріальної шкоди спеціального фонду державного бюджету на загальну суму 168146,00 грн.

За таких обставин суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог контрольно-ревізійного управління в Херсонській області та про відмову в задоволенні позовних вимог Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Відмовити Херсонській міській державній лікарні ветеринарної медицини у задоволенні позовних вимог до Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області про визнання протиправним пункту 3 вимоги.

Позов Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області до Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобов'язати Херсонську міську державну лікарню ветеринарної медицини виконати пункт 3 вимоги КРУ від 15.09.2010 року № 21-07-16-14/4870 шляхом відображення в обліку дебіторської заборгованості на загальну суму 168146, 0 грн. за юридичними особами ТОВ "Комерційний центр" та підприємством Дніпровський ринок Херсонської обласної спілки споживчих товариств щодо яких здійснено безпідставні витрати та провести претензійно-позовну роботу щодо відшкодування коштів у сумі 168146, 0 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 травня 2011 р.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 9.3