Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
20 травня 2011 р. № 2-а- 2284/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,
при секретарі судового засідання - Шевчук А.В.,
за участі: представника позивача - Литвин Г.В.,
відповідач - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов"язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення суми,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд стягнути в примусовому порядку з гр. ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості, незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2405 грн. 70 коп. (дві тисячі чотириста п'ять грн. 70 коп.).
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 18.03.2010 року ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Нововодолазького районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки. За заявою ОСОБА_2 25.03.2010р. йому було надано статус безробітного, і відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю.
Позивачем при проведенні перевірки було встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований, як фізична особа -підприємець з 22.06.2006 року. Одночасно з цим, він перебував на обліку в службі зайнятості як безробітний з 25.03.2010 року та отримував матеріальне забезпечення на випадок безробіття. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, то суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним.
Представник позивача - Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості в судове засідання з'явилася, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідач, ОСОБА_2, у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, в порядку ст.35 КАС України, що підтверджується поштовим повідомленням. Відповідач відзив на позов не надала, правом участі в судовому засіданні не скористалась.
Суд вважає, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
25 березня 2010 року ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Нововодолазького районного центру зайнятості з заявою про вирішення питання щодо працевлаштування відповідача та надання статусу безробітного, де його було зареєстровано як шукаючого роботу з відкриттям персональної картки №202901610031800001.
Відповідно до положень ст.22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02 березня 2000 року, застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.
Згідно зі ст.23 зазначеного закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.
Згідно поданої заяви, наказом №НТ 100325 від 25.03.2010 року, ОСОБА_2 було надано статус безробітного як застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п.п.2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, та з 25.03.2010р. по 19.03.2011р. було розпочато нарахування та виплату допомоги по безробіттю, що підтверджується Витягом із наказів про прийняття рішень щодо відповідача.
З наданої позивачем копії витягу з Єдиного державного реєстру фізичних осіб і юридичних осіб судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа -підприємець з 22.06.2006 року.
Згідно до п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, наказом № НТ100712 від 12.07.2010 року ОСОБА_2 було знято з обліку.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Частиною 3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, та зокрема ті громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Виходячи з аналізу зазначених норм законодавства та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 в період з 25.03.2010 року по 01.07.2010 року відносився до зайнятого населення та не мав підстав для набуття статусу безробітного.
З розрахунку коштів, які підлягають поверненню, виплачених безробітному ОСОБА_2 за період з 25.03.2010 року по 01.07.2010 року, вбачається, що відповідачу за вказаний період була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 2405,70 грн.
Згідно Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №162 від 01.07.2010 року встановлено, що безробітний ОСОБА_2 не повідомив центр зайнятості про факт його реєстрації як фізичної особи -підприємця.
На підставі виявлених правопорушень з боку ОСОБА_2, згідно п. 7 Порядку, директором Нововодолазького районного центру зайнятості винесено наказ № 86 від 01.07.2010 року про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2, який разом з листом-притензією № 376 від 05.07.2010 року з вимогою перерахувати кошти в добровільному порядку протягом 15 календарних днів направлено відповідачу рекомендованим Листом з повідомленням 06.07.2010р., та отримано ним 08.07.2010 року, відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення.
У зв'язку з технічною помилкою в наказі про повернення коштів №86 від 01.07.2010р. та претензії № 376 від 05.07.2010р. в частині зазначення суми, де замість 2405,70грн. зазначено 2267,10 грн., Нововодолазьким районним центром зайнятості винесено наказ № 92-а від 09.07.2010р. про внесення змін до наказу № 86 від 01.07.2010р.
На підставі чого прийнято наказ № 93 від 12.07.2010р.про повернення коштів ОСОБА_2 в сумі 2405,70 грн., який разом з листом-претензією № 186 від 09.02.2011р. з вимогою перерахувати кошти в сумі 2405,70грн в добровільному порядку протягом 15 календарних днів направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням.
Пунктом 2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20 березня 2006 року (далі -Порядок), у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів відшкодовуються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок заниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Відповідно до п.7 Порядку Рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь Фонду загальнообов"язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості незаконно отримана допомога по безробіттю в сумі 2405,70 грн.
Відповідно із вимогами ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 22, 23, 32, 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ, ст. 1, 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ, п.п. 6, 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20 березня 2006 року, ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов Фонду загальнообов"язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення суми - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживає за адресою: АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості (61068, м. Харків, вул.. Броненесця Потьомкіна, 1а, р/р 37178304900001 в ГУДК у Харківській області, МФО 851011, код за ЄДРПОУ 03491277) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2405.70 грн. (дві тисячі чотириста п'ять гривень 70 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 27.05.2011 року.
Суддя Ізовітова-Вакім О.В.